PALUBA
March 29, 2024, 01:52:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518405 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #285 on: February 14, 2013, 03:21:57 pm »

Ја мислим да ни раније, ни данас,а ни у будућности не треба очекивати другачије понашање албанске државе и становништва. Ту мира, да не помињем "добре односе" дуго бити неће. Статус ратних заробљеника наравно да је веома важан.
У постојећим геополитичким околностима тешко је очекивати да Срби и  Србија поврате било какав утицај на догађаје у јужној покрајини. Сем тога, Србија је веома ослабљена, нећу рећи заувек, али на дуги рок од неколико покољења, да. Да не помињем да могући изазови даљег дробљења државе и народа и даље постоје, и прилично су озбиљни.
Војска је те 1999. године урадила све што је могла, и успела је да сачува пре свега саму себе.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #286 on: February 14, 2013, 04:05:23 pm »

E, tu je rešenje bilo pametno.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #287 on: February 14, 2013, 04:11:45 pm »

Војска је те 1999. године урадила све што је могла, и успела је да сачува пре свега саму себе.

Zato je moglo i trebalo da se ozbiljno priđe problemu još 1997. pa i ranije jer 1998. šiptari su već držali pod kontrolom jedan deo KosMeta, a i najavljeno bombardovanje za oktobar, koje je odloženo za mart iduće godine, je sve usporilo, i tada je već bilo kasno da se išta uradi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #288 on: February 18, 2013, 09:59:45 am »

Na žalost,

Problem nikada nije ni bio vojno-policijski pa čak ni obaveštajni nego ekonomsko-politički i traje skoro 200 godina.

Ilustrovaću primerom koji sam lično video.

Neko vreme nakon ulaska u KZB, bio sam na zanimanju na terenu sa jedinicom u kojoj sam tada službovao.

"Bezbednjak" me je zvao u svoju prostoriju u komandi jedinice da se nešto dogovorimo oko dela posla koji je bio moj zadatak a vezano za organizaciju svakodnevnog života u logorskoj prostoriji u delu pozadinskog obezbeđenja (sve u svemu ništa specijalno ali važno za svakodnevno funkcionisanje i život ljudstva).

U prostoriji radio stanica a na zidu plakat sa organizacionom šemom-vezama i fotografijama (u koloru) kao i opisom kraćih generalija i nadimaka razno-raznih bandi i bandita koji operišu u toj oblasti kao i na KIM (prvi put uopšte videh takav prizor-scenografija kao u scenama filma "Apokalipsa danas").

Zaprepašćen činjenicom da protivnička strana za nas uopšte nije "anonimna" pitam onako usput "bezbednjaka" od kada znamo za prikazanu šemu a on će ko iz topa: "Dugo".
Odmah sam se zapitao naravno u sebi, pa ako smo sve to znali šta smo i zašto čekali i dočekali 1999 kukala nam majka?

To ne znači da je postojao zakonski osnov za reagovanje ni pre a možda ni posle, možda su samo u pitanju bile indicije bez dokaza ali šta se učinilo da se valjani dokazi obezbede i u okviru zakona obnaroduju a počinioci pohvataju,spreče i procesuiraju ako su već postojali osnovi sumnje?

Žnaš generalije,nadimke,veze,počinjena dela,finansiranje,pred očima ti se kopaju rovovi i tranšeje,vrši snabdevanje i šverc svim vrstama ratnog materijala a ti sediš,ćutiš i čekaš da neko donese političku odluku umesto da bez ikakvog pitanja i čekanja samo sprovedeš ono što ti zakon po službenoj dužnosti nalaže da moraš da sprovedeš od trenutka kad dobiješ nešto na znanje.  .
A možda i nije politika u pitanju, ne znam, samo filozofiram?


Probleme treba seći u korenu a nikako u krošnji kad se razgranaju.

A za te probleme se mnogo,mnogo pre, morao pronaći politički način razrešenja.

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #289 on: February 18, 2013, 10:27:36 am »

Fino primjeceno @oficru neaktivne rezerve.

To je osnovna boljka sitema skolstava u bivsoj JNA, pored visestrukih prednosti. Nije razvijala pojedinca, koji treba odlucivati samostalno vec se cekala "odluka iz Komiteta, vise instance".
Onaj "gore" koji nije direktno ugrozen, drugacije prosudjuje, cesto bez blage veze sa realnsocu, ustvari to je jedna vrsta korporativne kulture zvana "funkcionalna glupost".
Uzdaj se use i u svoje kljuse, tko na terenu to nije shvatio, imao je problema ogromnih.

Sve se zna, a nista se ne cini,.. vec vidjeno.
Zato imamo guzve oko kontejnera.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #290 on: February 18, 2013, 08:22:57 pm »

Ово што је Која написао као питање "безбедњаку" већ сам давно описао у овој или некој сличној теми као питање мог оца: "зашто не затрпасте оне ровове ако сте већ знали?" На таква питања генерално нема одговора и не може га бити јер се он знао али није учињен. Ипак, треба о томе размишљати поуке за будућност.

Сви се ми, неко више-неко мање, комотно односимо према ономе што неко други треба да уради или одлучи ("требало је ово или оно", да сам ја био, ја бих..."). Када ми сами дођемо у позицију да одлучимо, а посебно онда када то може или знамо да може произвести неке дуготрајне и/или опасне последице, устежемо се и премишљамо. И то је нормално. Озбиљне одлуке се не доносе лакомислено и брзоплето. Невоља је што те кључне одлуке од којих зависе и војне одлуке доносе политичари окружени својом сујетом, сталном борбом за власт (""ма то нам они потурају само да би нас..."), уверењем да све знају и умеју, а најгоре што их често окружују полтрони, дилетанти и богами и превејани лажови и каријеристи. Чак и када су им презентовани докази, предлагане мере, укључујући и "затрпавање ровова" говрили су да или "није то баш тако страшно", или "држимо ми то под контролом" или "то вам није тачно, ја имам потпуно друге информације".

Такве ствари које нарушавају темеље система није могуће решити појединачним или групним реаговањем појединаца или делова система власти (на пример војске) већ само системским деловањем. Да би то деловање било системско потребно је опште сазнање о стварности присутно код већине становништва (јавно мњење, "јавна свест") а посебно код одговорних, овлашћених за одлучивање. Потребна је јасна идеја водиља, свест о томе шта се чини, зашто се то чини, како ће се то чинити и шта ће бити "када буде". Е, тога није било. Зато је одговор на Којино питање "безбедњаку" као и одговор на питање које ми је поставио отац, одречан - то није било могуће у датим околностима, у датом времену. А озбиљан аналитичан одговор на питање " а зашто није било могуће" враћа на нас на почетак приче. И није још испричан. Бар не до краја.

Шема о којој прича Која ипак је у потпуности уобличена после 1999. године. Представља племенско-родбинске- криминалне везе неколико кланова на КиМ. Приказан је пре пар година и на ТВ у неким емисијама. Сада су ти кланови уобличени у политичке партије. Неки са тих шема и слика су страдали углавном у међусобним обрачунима. Неку су се можда данса  одрекли "старих стаза славе" (или то желе) и покушавају да се на други начин представе, а неки и даље  раде изван јавне сцене. Да, неки и даље веома добро сарађују са колегама са друге стрне барикаде, најчешће онима са најжешћим патриотским одредницама.

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #291 on: March 24, 2013, 06:37:41 pm »

Na današnji dan pre 14 godina započela je agresija snaga NATO alijanse na SRJ bez predhodne objave rata i saglasnosti saveta bezbednosti UN.

Svim poginulim pripadnicima OS SRJ i civilnim žrtvama koji su položili svoje živote na braniku otadžbine, neka je pokoj večni "Slava im!".
Živim junacima iz 1999-te želim ličnu sreću i dobro zdravlje uz dužno poštovanje njihovim junačkim delima.

МОЈА ОТАЏБИНА

Не плачем само с болом свога срца
Рад` земље ове убоге и голе;
Мене све ране мога рода боле,
И моја душа с њим пати и грца.

Овдје, у болу срца истрзана,
Ја носим клетве свих патњи и мука,
И крв што капа са душманских рука
То је крв моја из мојијех рана.

У мени цвиле душе милиона -
Мој сваки уздах, свака суза бона,
Њиховим болом вапије и иште.

И свуда гдје је српска душа која,
Тамо је мени отаџбина моја,
Мој дом и моје рођено огњиште.

Алекса Шантић 1908

« Last Edit: March 24, 2013, 06:44:20 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #292 on: March 24, 2013, 06:40:17 pm »

24.03.2013.
vs.rs

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Поводом обележавања 24. марта - Дана сећања на страдале у НАТО бомбардовању Савезне Републике Југославије 1999. године, први потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић, у пратњи команданта ВиПВО генерал-мајора Ранка Живака и заменика команданта генерал-мајора Миодрага Гордића положио је данас венац крај Спомен-обележја страдалим припадницима Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране испред Команде ВиПВО у Земуну.

 Министар Вучић је истакао да се на данашњи дан сећамо оних који су били најхрабрији у одбрани од НАТО агресије и оних који су, не марећи за своје животе, бринули и штитили Србију.

- Ово је време, не само да се сећамо тешких тренутака кроз које је ова земља пролазила, већ да славимо своје јунаке. Оно што су они урадили за Србију нико и никада нити сме нити може да заборави. Њихова жртва није била узалудна и они су показали шта Србија свима нама мора да значи и како сви према Србији морамо да се понашамо и опходимо у будућности – поручио је министар Вучић, изражавајући уверење да њихов пример мора свима нама јасно да покаже шта су све људи спремни да ураде за своју земљу, не плашећи се вишеструко надмоћнијег агресора. Пред Владом Србије, како је истакао, али и пред нама је да нашој деци обезбедимо будућност без рата.

Венце на спомен обележје страдалим ваздухопловцима положили су и представници ВиПВО, чланови породица, удружења ваздухопловаца, као и борачких удружења. Министар Вучић је у Команди Ваздухопловства обишао и изложбу „Сећање на ваздухопловне жртве“, која је посвећена стогодишњици од погибије првог српског пилота Михајла Петровића.

Поводом обележавања Дана сећања делегација Војске Србије положила је данас венац на спомен обележје „Херојима 37. моторизоване бригаде“ у касарни „Стефан Немања“ у Рашки. Делегацију је предводио начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић, а у њеном саставу били су командант 2. бригаде Копнене војске бригадни генерал Маринко Павловић и командант 21. пешадијског батаљона потпуковник Мирослав Стефановић. Венце су положили и чланови породица погинулих, као и делегације локалних власти, МУП-а, удружења и организација.

- Било је то тешко време – време страдања и бола. Агресор је користио касетне бомбе и муницију са осиромашеним уранијумом, а циљеви дејства били су и делови градова, енергетски и телекомуникациони системи, објекти инфраструктуре, па чак и болнице и школе. У том рату страдало је више цивила него војника, што је називано колатералном штетом – истакао је начелник Генералштаба у обраћању окупљенима на комеморацији у Рашки и подсетио да је Војска тада храбро и пожртвовано бранила свој народ.

 - Током 78 дана непрекидних ваздушних напада на нашу земљу, уз истовремено гушење побуне на Косову и Метохији, Војска је пружила отпор какав нападач није могао ни да замисли. Међу најбољим јединицама наше војске била је 37. моторизована бригада из Рашке. Чинили су је војници и старешине са територије општина Рашка, Краљево и Врњачка Бања – рекао је генерал Диковић и додао да је на свима нама да сачувамо спомен на жртве, саборце, пријатеље и најмилије.

- Ни ми, као ни покољења која долазе, не смемо да заборавимо нашу историју и људе који су бранили отаџбину, а посебно оне који су у слободу отаџбине уградили своје животе. Нека им је вечна слава и хвала – поручио је на комеморативном скупу у Рашки генерал Љубиша Диковић.

Делегација коју је предводио командант Гарде Војске Србије бригадни генерал Миломир Тодоровић положила је данас венац на споменик страдалим војницима Гардијске бригаде испред Клиничко-болничког центра „Др Драгиша Мишовић“ на Дедињу.

 У касарни „Бањица“ положени су венци на спомен-обележја настрадалим припадницима 250. ракетне бригаде за ПВД и 126. бригаде ВОЈИН. Делегацију је предводио командант 250. ракетне бригаде бригадни генерал Душко Жарковић, а помен погинулим припадницима служио је владика Порфирије (Перић).

Дан сећања на настрадале у НАТО бомбардовању обележен је у командама, јединицама и установама Војске Србије низом комеморативних скупова и полагањем венаца на споменике страдалим припадницима Војске.

 Поводом Дана сећања данас су положени венци на спомен обележја широм Србије, којима је обележено страдање у ваздушној интервенцији НАТО против Савезне Републике Југославије, која је трајала 78 дана. Бомбардовање је завршено 10. јуна потписивањем Кумановског споразума и усвајањем резолуције 1244 у Савету безбедности Уједињених нација.


* IMG_5046.JPG (254.61 KB, 1024x683 - viewed 95 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #293 on: March 24, 2013, 06:54:01 pm »

Слава палима!
Својом су се жртвом обесмртили.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #294 on: March 24, 2013, 07:04:38 pm »

Godišnjica NATO bombardovanja

Nuklearni i hemijski rat

Snage NATO-a su 1991. put dejstvovale po 986 civilnih objekata, od čega je 119 potpuno uništeno, a 867 teško oštećeno. Na 113 lokacija bačeno je 50.000 projektila s osiromašenim uranom, a 57 ciljeva je napadnuto kasetnim bombama. Napadi su izvedeni na gradska područja pri čemu je izbačeno 156 kontejnera sa 37.440 kasetnih bombi. Posle dolaska međunarodnih vojnih i policijskih snaga, juna 1999, s Kosmeta je proterano oko 350.000 uglavnom Srba, ali i stanovnika drugih nacionalnosti. Izvršeno je preko 8.000 terorističkih akcija, ubijeno 2.000, a oteto 1.500 i ranjeno 2.500 ljudi. Ukupna ratna šteta je procenjena na 120 milijardi dolara, od čega je samo vojska, izuzimajući vojnu infrastrukturu na Kosmetu, pretrpela štetu od devet milijardi dolara.

U toku agresije NATO-a na SRJ registrovano je 26.095 poleta avijacije, od čega je 18.168 izvela borbena avijacija. Lansirano je oko 37.000 raketa, bombi i drugih projektila s oko 40.000 tona ubojnog visokobrizantnog eksploziva.

Na početku agresije, NATO je angažovao 371 avion dnevno, a na kraju agresije taj broj je povećan na 1.200 aviona dnevno.

U odbrani od NATO snaga, jugoslovenska vojska ili srpske snage, kako su je nazivali politički i vojni zvaničnici Alijanse, oborila je 61 avion, sedam helikoptera, 30 bespilotnih letilica i 338 krstarećih raketa. Podaci o broju oštećenih borbenih aviona i drugih borbenih sistema, koji su pali na teritorije susednih zemalja, nisu poznati i malo je verovatno da će ih NATO ikada objaviti.(...)

Komandant NATO snaga Džordž Robertson je izjavio 2000. da je na Kosmetu, na lokacijama prema Albaniji gađano 112 lokacija, a van Kosmeta 89 lokacija. Po lokaciji je palo 15–396 kilograma urana. Bombardovanje vojnih i civilnih ciljeva 1994. i 1995. u Republici Srpskoj i 1999. u Srbiji osiromašenim uranom prouzrokovalo je smrt 34 vojnika oružanih snaga Italije i 38 francuskih vojnika kao i stotine umrlih civila, Srba, muslimana i Albanaca. Oboleli su i vojnici iz Holandije i Nemačke.

Pored direktnih šteta izazvanih eksplozijama bačenih bombi i raketa,na teritoriji SRJ se vodio specijalan rat, koji po svojim efektima spada u hemijske i radiološko-nuklearne ratove. (…)

Naši lekari dramatično upozoravaju da je povećan broj obolelih od raznih vrsta karcinoma i leukemije i da je Srbija po broju novootkrivenih i obolelih od karcinoma među prvima u Evropi. Takođe sumorno predviđaju da predstoji epidemija karcinoma u Srbiji.

Rak masovno kosi stanovnike Srbije. Prema poslednjim podacima Nacionalnog registra za rak, od ove opake bolesti 2011. umrlo je 21.007 osoba: 12.085 muškaraca i 8.922 žene. Posebno zabrinjava činjenica da stopa smrtnosti raste brže nego stopa obolevanja. Mortalitet se godišnje uvećava za dva i po, a učestalost obolevanja za dva odsto. Zbog toga nam preti opasnost da se nađemo u situaciji da se broj novootkrivenih slučajeva malignih oboljenja i broj umrlih na godišnjem nivou – izjednače.

Doktor Snežana Živković Perišić, iz Odeljenja za prevenciju i kontrolu nezaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije ,,Dr Milan Jovanović Batut”, kaže da je od 2002. do 2011. stopa mortaliteta od raka u Srbiji porasla za 17 odsto! Od raka bronhija i pluća godišnje umre 4.600 obolelih, od malignih tumora dojke 1.600, a od grlića materice 500 žena. Rak debelog creva i rektuma pokosi još 2.600 obolelih, a karcinom prostate – 800.

*(Iz referata sa jučerašnjeg okruglog stola održanog u „Savacentru” u Beogradu, „Od agresije do secesije”, u organizaciji Beogradskog foruma za svet ravnopravnih)

Dr Mirjana Anđelković Lukić, viši naučni saradnik

objavljeno: 24.03.2013
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #295 on: March 24, 2013, 07:34:46 pm »

Ovaj dan ne sme nikada da se zaboravi.

Dugovi koje moramo da vratimo takođe.

Da se zna, "batina ima dva kraja", ma koliko godina trajao put do drugog kraja.

Hvala svima koji pamte ovaj dan, Boris.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #296 on: March 24, 2013, 08:02:11 pm »

Hvala svima koji pamte ovaj dan, Boris.

Izgleda da je takvih sve manje, nazalost.

Neka je vecna slava svima koji su polozili zivot braneci otadzbinu. Slava i svim civilinim zrtvama.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #297 on: March 24, 2013, 08:14:37 pm »

Kako da zaboravim? Ma koliko se trudio da potisnem agresiju iz secanja, ostale su traume koje isplivaju na povrsinu samo li se setim bombardovanja.
Uzas.
Nikada se ne sme zaboraviti.
Niti oprostiti!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #298 on: March 24, 2013, 11:08:20 pm »

Војска је те 1999. године урадила све што је могла, и успела је да сачува пре свега саму себе.

Zato je moglo i trebalo da se ozbiljno priđe problemu još 1997. pa i ranije jer 1998. šiptari su već držali pod kontrolom jedan deo KosMeta, a i najavljeno bombardovanje za oktobar, koje je odloženo za mart iduće godine, je sve usporilo, i tada je već bilo kasno da se išta uradi.

Trebalo je prići problemu daleko ranije. Aleksandar Karađorđević i Kemal Paša su još krajem dvadesetih navodno o tome pričali?! Anadolija je veeelika, a poprilično pusta i dan danas? Tada se tako moglo razmišljati, danas se ne sme ni zucnuti? Već 1945. bilo je kasno za rešavanje problema, naročito u svetlu navodnih usmenih sporazuma J.B.T. i Envera Hodže, a nije u pitanju sanjarija o balkanskoj federaciji, nego ...  Lips Sealed pravilo
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #299 on: March 24, 2013, 11:15:54 pm »

Тог двадесетчетвртог увече дошло ми је неколико успаничених комшија са женама. Са сваким сам тргнуо по ракију и свакоме дао по апаурин за боље спавање. Онда сам и сам легао да спавам. Следећих дана сам чекао да ме позову на зборно место, али ме нико није позвао. Првих дана сам озбиљно забраздио стално буљећи у Стратфорове анализе.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.