PALUBA
March 28, 2024, 01:39:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517802 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #60 on: April 05, 2008, 06:43:07 pm »

Још један пример лоше координације активности. Дешавало се, на пример, да ЛПА, или ЛРБ запуцају на ракету РС Нева мислећи да је крстарећа.  Smiley

Kako je moguće pomešati ove dve stvari? Neva se kreće brzinom od 3 maha, a krstareća <1 maha.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #61 on: April 05, 2008, 09:06:38 pm »

Sto se tice obaranja Neve, pa desilo se recimo tako nesto kod Smedereva. Bio sam ocevidac kako je jedna Neva i to od nasih PAT-ova bila pogodjena i kako je detonirala u vazduhu. Posto sam gledao ceo spektakl koji je trajao oko dva sata, mozda i tri, iznad smederevskog neba video sam i to. Cilj napada NATO aviona je bila kasarna Smederevo i verovatno jedan polozaj gde su bile rakete Neva, u stvari to je bilo jedno skladiste u naselju Vucak koje je bilo odmah prvo vece napdnuto Tomahavkama, tad kad su mi prozori ostali citavi, da covek ne poveruje sta staklo moz da izdrzi. To je odmah dva kilometra od grada. E sad posto je agresor bacao na te ciljeve sve sto je imao a necete verovati da nijedna bomba niti jedna raketa nije pogodila cilj, gledao sam uzivo, nasa PVO je toliko gadjala i stvorila zavesu da je potrevila sopstvenu raketu. Nismo znali prvo ni da li je raketa i cija je. Prizora se secam i dan danas jer sam prvo pomislio da slucajno nisu oborili avion jer su ovi poprilicno nisko leteli a pogotovo kada su se nalazili iznad naseljenog podrucja, ima sam prilike da gledam kako mi se u sred bela dana nasadio F-15 u celoj velicini bas iznad moje kuce i ispalio raketu (dan letnji Sv. Nikola) jer tu PVO nije gadjao da ne bi ostaci aviona i naoruzanja pali na kuce u kojima su se nalazili mestani. E sad interesantno je bilo da je prvo sto sam uocio nesto na nebu nesto sto se vidi da se zapalilo, kao mala loptica koja je letela i dalje ali je sve vise pocela da sija i na kraju je bila toliko jaka detonacija da se i moja kuca zatresla. Kuca je delimicno ukopana i na brdu je a relativno nove gradje i oko 200 m2. Mislio sam zaista da je bio avion posto je raketa prvo pocela da delimicno gori, kazem kao mala lopta da bi se onda zasijala i detonirala. Sutra dan sam tek cuo da je to u stvari bila nasa Neva. Sta ces, oko Smedereva je bila svuda PVO i to bas jaka, radar bio nekih petsto metara iza moje kuce i bio je jedne noci pogodjen. Sreca pa je sa druge strane brda, tu je nastradao jedan vojnik od te protivradarske rakete, detonacija je bila toliko jaka da su mi izletela vrata od garaze a ona su bila od masivnog drveta. Bilo je dosta toga ali ne bih da gnjavim. Samo evo jos jednu situaciju. Desilo se i to da nasa PVO obori naseg pilota. To verovatno niko i ne zna i ne priznaje a desilo se negde u podrucju Borce ili Vince. Coveku je zakazala radio stanica i nije mogao da se identifikuje, u sred bela dana nasi otvorili paljbu na njega jer su mislili da slucajno se NATO nije setio da stavi nasa obelezja, xe xe sta da kazem, jadnik se spasio katapultiranjem iz Orla. Covek koji ga je pokupio iz nekog zbunja je sasvim slucajno rodjak moje supruge, vozio je inace tada za Jugopetrol, i sad vozi. Kada je pricao kakvog ga je pronasao mi smo popadali od smeha. To se sve desavalo negde Aprila il Maja meseca. Najbolji su bili napadi na postrojenja Zelezare to sam isto gledao uzivo, ne znam sta oni imaju od elektronike i koje kakva pomagala ali su je gadjali u tri navrata, gadjali su neka postrojenja ne celu Zelezaru i nista nisu pogodili. Da pogodili su jedan relej koji i onako nije radio. Svasta se u ratu desava. Samo ove price rekla-kazala i napadi na aerodrome u Albaniji i u BiH, odnosno u Tuzli ne znam koliko su tacni. Prvo i tamo su bili radari i PVO a drugo, pa na tim lokacijama je bilo toliko novinara da su jedva cekali tako nesto a niko nista nije javio a zna se samo lose vesti su dobre vesti.

Sto se tice kopnenih snaga, jesu definitivno prelazili granicu ali ne duboko. Objasnjenje je prilicno jednostavno. Posto albansku i nasu granicu deli planinski masiv Prokletije ponekad su nase jedinice jednostavno morale da se popnu vise ili da nesvesno predju na drugu stranu kako bi imale bolji strateski polozaj, nista neubicajno. A haubice su tukle preko grane to znam ali to je bio odgovor na artiljerijsku vatru sa albanske strane a i naravno da je tukla po polozajima gde su se grupisale siptarske snage pre nego sta predju u napad na granicu i to je sasvim normalno. Ipak ostaje enigma, kako to da su se srusili toliki Apachi istovremeno usled losih metereoloskih uslova i raznih kvarova. To ipak ne bih da komentarisem ali ako moze neko da objasni bilo bi lepo. Mozda nisu bili avioni uzrok pada tih letelica ali mozda nasa trupna PVO.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #62 on: April 05, 2008, 09:27:53 pm »

Inace, samo da kazem da sam na dan bombardovanja u stvari u vece bio kod pokojnog strica i posto je on ratni veteran poceli smo da komentarisemo. Onda su uvece negde od pola devet odjeknule te eksplozije tomahavka u Vucaku, stric je znao odmah o cemu se radi. Mi smo gledali samo izbezeknuti, bila mi u toj kuci, stric i strina, zatim brat od strica, baba, moja trudna supruga i ja. Kad je udarilo pokojnom stricu (covek bio cetiri meseca u Hrvatskoj) je samo zaigrala vilica i rekao je ma nije to nista, mozda kao nesto u Zelezari puklo. Onda me je izveo napolje i pokazao nebo, secam se svega kad sklopim oci. Vidim kako mi pokazuje nesto, ja nikako da ukapiram on mi kaze pa vidis kako se ono svetlucao kao zvezda a krece se. Ja gledam i kazem, ne vidim, onda on rukom mi usmeri pogled i ja vidim, prvo jedan pa drugi pa treci i tako redom. Necu nikad da zaboravim koliko je prozor, odnosno staklo koliko je se uvijalo neverovatno da nije ispalo. Ne mogu da verujem. Onda sam pokupio suprugu i nekako smo trcali kuci u toj trci srecem jednog rodjaka koji vice "Pocelo je" ja ga pitam kuda a on kaze pa kod mog pokojnog strica. Ja sam smatrao da sam u kuci sigurniji posto kuca velika i nova i podrum i garaza ukopani tako da smo nekoliko noci tamo proveli sve dok mi nije dojadilo. Otisao sam i legao sa suprugom u krevet i svaki put sam se prekrstio pre spavanja. Bilo je dosta gadjanja u rejonu Smedereva a culo se Boga mi i iz Beograda pa iz Bubanj Potoka. I tako svih onih 78 dana i noci ....

NEKA JE VECNA SLAVA PALIM JUNACIMA ZA OTADZBINU A TAKODJE I SVIM CIVILIMA!

P.S. Ne zelim da se secam vise!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #63 on: April 06, 2008, 12:32:18 am »

Quote
Kako je moguće pomešati ove dve stvari? Neva se kreće brzinom od 3 maha, a krstareća <1 maha.
@Bane:
Хехехе, па могуће је, то се ионако не разликује пуно када се циљеви прате визуелно, али срећа је што је невска ракета бржа од ракете С-2М. Вођени логиком да треба тући све што лети у ваздушном простору јер наша авијација углавном није летела, а када је летела то се по правилу најави ПВО јединицама у одређеној зони.
Quote
Napad na Golubovce i probijanje skloništa je bio čista sreća i ništa više. Jednostavno je konstrukcija popustila i bomba je prošla. Mi u principu imamo veoma mali broj podzemnih skloništa koja mogu da izdrže udare najnovije generacije bombi. Ovo je dokazano i u Iraku, gde je velika većina skloništa koje su gradile naše firme probijena.
Па ја баш мислим да није у питању чиста срећа него нешто прецизно планирано. Иначе, пробијени су сви капонири-армирано бетонска склоништа који су гађани. Чак се дешавало да се бомба, или ракета забије у под па да онда експлодира. Могао си да видиш пример у Зуцама где си служио војску  Grin Wink.
Једино што у савременим условима има перспективу су објекти попут оног испод Голеша код Приштине, или Жељаве код Бихаћа. Швеђани доста користе тај концепт.

Quote
Inače, što se tiče našeg "delovanja" po Albaniji, bilo je nekoliko priči da smo artiljerijski i raketno greškom tukli po teritoriji pripada Albaniji, pa čak i da su neke naše jedinice u par navrata prelazile granicu kod Košara. Ovo se ponovo svodi na rekla-kazala.
То је истина и није се дешавало грешком. Ништа спектакуларно, једноставно се изводила одбрана од агресије са копна из Албаније.
« Last Edit: April 06, 2008, 12:42:27 am by machak » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #64 on: April 06, 2008, 02:24:48 am »

Па ја баш мислим да није у питању чиста срећа него нешто прецизно планирано. Иначе, пробијени су сви капонири-армирано бетонска склоништа који су гађани. Чак се дешавало да се бомба, или ракета забије у под па да онда експлодира. Могао си да видиш пример у Зуцама где си служио војску  Grin Wink.

Znam za Zuce, a i za borbeni položaj na Batajnici Grin
Za "sreću" me nisi razumeo... "Sreća" za NATO u toj priči je što su jednom bombom uništili gomilu aviona, a kako se to desilo, FF je opisao u jednom od prethodnih postova.

To verovatno niko i ne zna i ne priznaje a desilo se negde u podrucju Borce ili Vince. Coveku je zakazala radio stanica i nije mogao da se identifikuje, u sred bela dana nasi otvorili paljbu na njega jer su mislili da slucajno se NATO nije setio da stavi nasa obelezja, xe xe sta da kazem, jadnik se spasio katapultiranjem iz Orla.

Nije ništa čudno da PVO obori svoj avion, to se dešavalo u skoro svim modernim sukobima.
Neverovatno je da je J-22 oboren, pošto na nekoliko naših sajtova postoji spisak svih proizvedenih Orlova po evidencionim brojevima i njihovim sudbinama, a postoji i spisak naših gubitaka sa razlozima pada (npr. forum na www.airserbia.com). Ne postoji podatak da je Orao izgubljen u letu za vreme rata, osim u slučaju ppuk Živote Đurića, koji je poginuo na Orlu sa ev. brojem 25104 zahvaljujući najviše svojoj grešci i nesmotrenošću.

E sad interesantno je bilo da je prvo sto sam uocio nesto na nebu nesto sto se vidi da se zapalilo, kao mala loptica koja je letela i dalje ali je sve vise pocela da sija i na kraju je bila toliko jaka detonacija da se i moja kuca zatresla.

Iskusnije od mene će potvrditi, ali ovo može biti i da je raketi poslat signal za samodetoniranje, da se buster nije otkačio... Sve zavisi na kojoj je visini raketa bila.
« Last Edit: April 06, 2008, 02:35:05 am by Bane » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #65 on: April 06, 2008, 09:08:12 am »

Bilo je aviona u tom ratu koji su stvarno bili talični. Npr. NJ-22 br. 25525 nalazio se u betonskom kaponiru kada je Mk-84 uletela unutra, i to kroz ventilacioni otvor na krovu! Kako je bomba padala ukoso, rikošetirala je pored samog aviona, probila bočni zid i prošla da samog ulaska u kaponir .
Nije eksplodirala. Avion ni taknut. I dan danas je u sastavu Vazduhoplovstva Vojske Srbije.

Isti avion je 2. dana rata bio na Ponikvama pripreman za borbeni let, kada se MiG-29 18110 (Tešanović) srušio prilikom pokušaja sletanja. Kako je APA već bila prikačena za avion, bilo je preksno da se odustaje, sačekalo se par minuta, jer se nije znalo u prvom mahu šta je grunulo pored piste (bila je noć). Ali ubrzo je avion poleteo na svoj prvi borbeni let i nakon 35min se vratio u jednom komadu. Da sam pilot, voleo bih da to bude moj avion.  Smiley

Još jednom - nikakvog bombardovanja Rinasa tokom 1999. nije bilo. Sa svim ozbiljnim sagovornicima na tu temu sam uvek dobijao negativan odgovor na postavljeno pitanje o tome, a tu je bilo itekako kompetentnih ljudi, od pilota do ljudi koji su bili na Rinasu u to vreme. Niko ne omalovažava ulogu naših pilota i njihovu hrabrost koju su iskazali u tom neravnopravnom sukobu, ali ovakve fiksacije koje su nastale kao produkt ratne propagande tog vremena samo stvaraju pogrešnu sliku o njihovoj ulozi u svemu tome, i pre ili kasnije će nam se to obiti o glavu. O pogibji živote Đurića se moglo pročitati i čuti svašta - od toga da se ranjenim Orlom zakucao u NATO avion, do toga da je oboren mitraljeskom vatrom od strane OVK. Hej - razmišlja li iko koja je verovatnoća oboriti avion koji leti brzinom od 800km/h po mrklom mraku iz mitraljeza!?

Ja iskazujem duboko poštovanje prema tim ljudima zbog svega što su uradili, a uradili su mnogo. Ali nemojmo praviti mitove od nečega što se nije desilo. Niti je Života Đurić bio kamikaza, niti su nad Tiranom leteli naši avioni, niti su piloti bili sretni i zadovoljni kako ih koriste u tome ratu - naprotiv, bili su itekako svesni pogubne taktike koju je diktirao vojni vrh, lošeg stanja aviona u kojima su leteli i snage i brojnosti neprijatelja. I ipak su sedali u te aparate i poletali svaki put kad im je naređeno. Svako izrulavanje na start bilo je podvig sam po sebi. Ajmo pričati o tome, a ove stvari nisu za ozbiljne ljude...

Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #66 on: April 06, 2008, 10:20:16 am »

Bane, ovo za Orla, pa ne znam mozda je rodjak od moje supruge to pomesao, sta znam sta mu je pilot ispricao. Ali posto su kod mene u naselju bili vezisti procurela je i od njih takva informacija, bilo davno pa se i ne secam vise tacno a i ne verujem da bi tako nesto VJ javno objavljivala. Stvar je bila to sto je taj pilot bio u tako jadnom stanju kada ga je taj rodjak pokupio, valjda jadnik pao negde medju nege zbunove gde je bilo dosta trnja pa mozes da zamislis kako je izgledao. Dosta smo se tada nasmejali, znas kako je bilo pa eto kad cujes taku pricu onda te razveseli malo.

Sto se tice Neve, to sam video a i cuo sutra dan od vezista. Sta da kazem, u naselju je bilo nekih 200 vezista i mi smo takoreci bili centar u smederevskom rejonu za vezu. U blizini, ne nekih kilometar i po je bila jedna suma e to je bilo svuda PVO, isto tako po atarima. To nije ni cudo jer je to Sumadija, odnosno sam pocetak pa se tu ponabijali imali su dosta tih sumica da se sklone. Najvise mi zao onog momka koji je u 26. godini dao zivot za Otadzbinu, taj momak koji je poginuo na radaru petsto metara od moje kuce, bili ukopani odmah ispod igralista za fudbal a coveku koji tu ima u blizini kucu napukli zidovi i sva stakla koje je imao u kuci popucala, vrata izletala sa stokovima.

Da se vratim na Nevu, ne mogu oceniti koliko je bila daleka, ali bila je negde iznad Zelezare sto bi bilo nekih tri km vazdusnom linijom i ona se priblizavala pa je onda detonirala. Ali cudno jeste bilo da je prvo pozutela kao limun pa onda dim i zatim usijanje pa detonacija, ali meni nekako nemoguce da PVO raketa izazove onoliku detonaciju pa da se kuca zatrese. Odnosno garazna vrata. Gledao sam kad su nasi gadjali bombe, pogotovo to vece kada su leteli na kasarnu i isto tako na Zelezaru, pa bombe cini mi se nisu imale toliku detonaciju. A mozda i jesu, bilo je to odavno, u svakom slucaju je veoma moguce da je bila Neva. Evo zasto, pa lepo Neve su bile postavljene u kod sela Lipe kod Smedereva a ona je dosla tako negde iz tog pravca. Ma bilo je svasta, tako te iste noci je jedan avion proleteo negde izmedju moje kuce koja je na brdascu i onda sledi jos jedno brdasce. Secam se da sam taj avion samo video na blic toliko je bio brz a mislim da je bio nas. Nesto se secam oblika aviona, e sad meni se cini da je bio Harijer ili Galeb G 4. Ali to su bile sekunde i ne mogu da se setim

Ali se zato onog F-15 i te kako secam, gadjao je tada fabriku Zmaj na dan letnji Sv. Nikola, prilicno pred kraj rata i to u sred bela dana. Niko ga nije gadjao i gde bas da se nasadi iznad moje kuce. Avion se video kao na dlanu i gledao sam lepo kako aktivira raketu. Prvo crni dim, onda se videlo kako se otkacila i nestala odmah nakon manje od sekunde se cula i osetila detonacije. Bio sam sa suprugom na ulici bas ispred kuce, nisam stiga da kazem ne boj se ode na Sm... i nisam zavrsio kad je sve zadrhtalo. Zatim se odnekud pojavljuju dva F-16, odakle su oni stigli ne znam, verovatno pratnja za F-15, bili su takodje vrlo nisko. Mene je nerviralo zasto ovi iz sume ne tuku. Cekali su ih da se sklone od naselja i onda sam video koliko je PAT nemocan protiv F-16. Jedan je avion bio zastao za drugima, treci F-16 i vidim kako ovi nasi tuku i granata puca ma odmah ispod aviona. Ocajno jer se avion nije ni zaljuljao nit zatresao. Interesantna je bila komanda jednog kapetana koji je vikao na ove veziste: "Svi na svoja mesta!" Valjda je mislio da ce i nas da gadjaju. Mogli su posto je bio centar za obuku vezista a i centar za vezu. Inace, nedaleko od nas se nalazi jedno veliko selo, tu je bila komanda Smederevskog sreza i oni nisu bili gadja ma ni jednom. Ali je zato nama pred kraj rata, neke zadnje tri nedelje zivot zagorcao onaj NATO i to do maksimuma.

Samo da napomenem da je malte ne sve sto je bilo sposobno, pa tako i moj pokojni stric, bilo mobilisano odmah drugi ili treci dan posle pocetka rata. Imam jednog rodjaka, bio na PAT-u u Maloj Krsni, takodje veteran iz Hrvatske. Interesantno je bilo da su bas najvise mobilisali te veterane a ljudi bili vec u godinama. Takodje mogu da kazem i to informacija iz vise izvora. U Maloj Krsni je bio jedan dobrovoljac, bivsi oficir iz VRS koji je navodno svojevremeno oborio onaj francuski Miraz iznad Sarajeva. Kazu da je bio tu kao strucnja za sisteme Strela, ipak necu da imenujem.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #67 on: April 06, 2008, 12:04:19 pm »

O pogibji živote Đurića se moglo pročitati i čuti svašta - od toga da se ranjenim Orlom zakucao u NATO avion, do toga da je oboren mitraljeskom vatrom od strane OVK. Hej - razmišlja li iko koja je verovatnoća oboriti avion koji leti brzinom od 800km/h po mrklom mraku iz mitraljeza!?

To iskren da budem ni meni nije jasno. Razumem donekle da nije baš svejedno šta će se reći u tom trenutku, ali priče o kamikaze letu ili mitraljezu su stvarno neozbiljne. Pa šta ako je relativno iskustan pilot kao ppuk Đurić pogrešno procenio situaciju u brišućem letu? Pa svi smo ljudi, normalno je da grešimo. Svaka njemu čast što je uopšte imao hrabrosti da na avionu poput J-22 uzleti na zadatak! Da ih je "uhvatio" makar jedan neprijateljski avion velika je verovatnoća da bi svi nastradali.

Bane, ovo za Orla, pa ne znam mozda je rodjak od moje supruge to pomesao, sta znam sta mu je pilot ispricao. Ali posto su kod mene u naselju bili vezisti procurela je i od njih takva informacija, bilo davno pa se i ne secam vise tacno a i ne verujem da bi tako nesto VJ javno objavljivala.

Ako ti nije teško, raspitaj se.
Inače na sajtu http://www.ejection-history.org.uk/Country-By-Country/Serbia_Montenegro.htm postoji spisak naših pilota koji su se katapultirali iz aviona. Listu dopunjavaju i ispravljaju naši ljudi.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #68 on: April 06, 2008, 03:57:16 pm »

Ne postoji zvaničan izveštaj o uzroku gubitka J-22 ev. br. 25104 u kome je poginuo Života Đurić. Nezvanična informacija koja je najverovatnija je udar u brdo. Noć, nizak profil leta u radarskoj sjeni, brdovit teren, velika brzina => vrlo moguće da je u pitanju loša procena i manjak sreće. Mogući su i neki drugi uzroci, ali sve ovo što se može pročitati po raznim internet sajtovima, tabloidima i iz pera nadri-novinara je samo vređanje njegovog lika i dela.

Evo sad sam proguglao 5 sekundi i iz prve samu uboo:

"Lieutenant Colonel Zivota Duric, Bravery Medal and promotion to higher rank. He was killed in combat when he tried to ram enemy aircraft with his badly damaged J-22 Orao".
http://en.wikipedia.org/wiki/Air_Force_of_the_Federal_Republic_of_Yugoslavia_/_Serbia_and_Montenegro

I šta reći...
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #69 on: April 06, 2008, 04:12:00 pm »

Imaš na forumu ranije pominjanog sajta AirSerbia raspravu na tu temu, gde je tačno opisana akcija njegove grupe i naoružanje koje je nosio od strane jednog pilota J-22. Pitanje je samo da li je bomba koju je odbacio načinila neku štetu na njegovom aparatu, pošto je relativno brzo posle odbacivanja pao. Udar o zemlju je bio pod izuzetno malim uglom.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #70 on: April 06, 2008, 04:25:39 pm »

Ja sam služio vojsku u 98.ab i mnogo puta sam bio u prostorijama 241.lbae. Ima na panou na zidu, na ulazu s leve strane, Životina slika, biografija i nekoliko kratkih tekstova iz novina o tragediji. Ali niko nije bio voljan da priča o tome...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #71 on: August 23, 2008, 02:29:55 am »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/fV2h4F1OglE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 27, 2010, 07:59:04 pm by dexy » Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #72 on: September 24, 2008, 01:26:04 pm »

Sinoć na History (pravom, ne ovom viasat) bila emisija "Dogfights" sa temom noćne borbe. Vezano za ovu temu :

Tokom 24. marta su oborena 2 MIG29. Bile su izjave pilota SAD kao i kompjuterski odrađena borba. Sve u svemu prvi je oboren vrlo lako. Kao da nije ni skontao da ga gađaju. Drugi naš pilot izbegao je dve rakete i pogođen je tek trećom uz konstataciju amera da je dosta morao da manevrise tokom borbe da bi dosao u poziciju da ga obori. I jedna zanimljivost prve dve rakete koje je ispucao umalo nisu pogodile F-117 koji amer nije ni video na svom radaru da je u blizini.

Ako je neko ko bolje poznaje ovo gledao nek dopuni ako sam nešto propustio.

Ono sto mene zanima je kako onaj prvi nije video da ga gađaju. Jel MIG29 ima radar ? Kakva mu je odbrana od raketa ispaljenih na njega ? Malo mi je to nejasno pa da proverim o čemu se radi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #73 on: September 24, 2008, 01:42:54 pm »


Ono sto mene zanima je kako onaj prvi nije video da ga gađaju. Jel MIG29 ima radar ? Kakva mu je odbrana od raketa ispaljenih na njega ? Malo mi je to nejasno pa da proverim o čemu se radi.

Mig 29 ima radar ali koliko mene sećanje služi ,neki od naših migova su imali neispravne radare a mislim da je baš to taj slučaj tj. daje pilot poleteo bez radara u avionu.Bolje upućeni će znati da ti daju detaljniju informaciju(Dal je to bio major Arizanov ili neko drugi).
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #74 on: September 24, 2008, 01:52:37 pm »

Quote
Ono sto mene zanima je kako onaj prvi nije video da ga gađaju. Jel MIG29 ima radar ? Kakva mu je odbrana od raketa ispaljenih na njega ? Malo mi je to nejasno pa da proverim o čemu se radi.

          Онај први је био Иљо Аризанов оборен изнад Косова, то је био једини југословенски авион који је покушао да брани јужну српску покрајину, док су други били на другим стратешким тачкама одбране.Аризанов је погођен али је преживио и послије вишеденевног пјешачења успио је да се пробије до приштинског аеродрома.Амери су на филму приказали да је авион експлодирао приликом погодка што није тачно јер се Аризанов катапултирао пошто је његов авион погођен.

           Лицемјерно је од амера што уопште тај маскар 100 против једног називају борбом.Јуначки је од наших пилота што су опште полетјели да покушају немогуће у авионима којима су отказивали системи још у лету према непријатељу.Послије скоро деценије ембарга на увоз резервних дјелова за авионе и војску уопште, година економских санкција у којима је хиљаде становника доведено до руба егзистенције нападнута је земља која је у томе тренутку била на рубу егзистенције, а војска на граници оперативности.

               Американци приказују ту борбу као један на један, док је однос снага био стоструко у томе тренутку у корист агресора.Наши авиони су били на нишану много прије него су постали свјесни непријатеља који их гађа.Амерички F-15 који су учествовали у првом нападу имали су у нашем ваздушном простру још много "сабараће" који су у томе тренутку такође на нишану имали та четри наша ловца, и једноставно нијесу могли омашити.

                 Ако се масакр може назвати борбом онда је и то била борба...

          
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.