PALUBA
March 29, 2024, 12:11:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518122 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #720 on: December 29, 2015, 09:34:11 am »

Neznam da li je oboreno naših aviona toliki broj,jer nemam uvid u stvarnu dokumentaciju.Osobno mislim,da je bilo obaranja  i naših aviona,jer pretpostavljam  da je tad bilo manjkavosti u sistemu komandovanja(nedovoljna koordinacija između jedinica i svojih drugih dijelova u sistemu).

Pošto sam pratio i radio amaterske komunikacije koje su trebale da zamjene velike osmatračke sisteme a ne bih rekao da su bile izuzetno efikasne(ne vjerujem da su to ovi iz vojske uzimali za ozbiljno).Također,već sam naveo da i bezbjednosne službe nisu radile svoj posao kako je trebalo,jer i ako se znalo što će oni gađati, a to su radili po nekoliko puta,nevjerovatno mi je da tu nisu postavljeni PA raketni sistemi i gađali ih,jert su ih tu mogli očekivati.
Što se tiče PA artiljerije,mislim da su oni bili nemoćn,jer su NATO izvukli zaključke iz RS, pa nisu letjeli nisko,barem kasnije.Drugo,koliko sam lično vidio, letjeli su iz različitih pravaca i sa zapada i istoka i dr. pa se nemože reći,niti da su ovi iz NATO bili "mutavi",niti da je bilo lako odrediti smjer odakle ih očekivati i sa PA raketnim sistemima (treba vrijeme za pripremu i u vezi dometa,itd.).
.
Da ne dužim dalje,mislim da je kod nas ipak manje bilo prilagodljivosti datoj situaciji,nego što se priznaje.Trebalo bi navesti više razloga ali mislim da je glavna činjenica što se pristalo na pregovore,jer se vidjelo da smo mi nemoćni.Ovdje treba razlikovati da je taj kopneni dio vojske zaista uspio da sačuva i tehniku i ljudstvo za eventualni kopneni otpor a vjerovatno su se i dokazali u borbi na Albanskoj granici.
Dakle,da smo mi njima toliko uništavali vazduhoplovstvo itd. ne bi se išlo na dogovaranje,jer bi oni odustali od daljih napada,koji su baš intenzivirani pri kraju rata.

Da se vratim na ovaj video oko koga je i počela diskusija(što se "izgubilo" iz vida),@dzumba je u pravu,jer ne vjerujem da je oboreno(oštećeno) baš tako veliki broj vazduhoplova,niti da se to ozbiljno razmatra,a bilo bi izuzetno potrebno, nego se nasjeda stavu da smo mi bili izuzetno "uspješni",što je laž.

Da se vratim na sistem osmatranja preko radioamaterskih veza.Radilo se u mrežnom sistemu(svi se javljaju određenom centu,ljudi se nalaze  na zgradama i ili višim kotama).Ovo je "partizanski" sistem u sistemu veza,jer se očekivalo da će "pravi"radari za osmatranje biti uništeni.Međutim, svaki sistem ima svoje prednosti mane.Tako i ovaj,jer pored gužve velikog broja koji osmatraju,trebalo je imati i "brzu" i stručnu vezu da iz tog mnoštva podataka izdvoji bitne,i na vreme to stigne do PA raketnih jedinica na terenu.Mislim da to nije uzimano za ozbiljno i zbog "neznanja" ljudi u sistemu vojske a pogotovu radio amatera jer oni nisu za to ni školovani.
Da navedem primjer  kad sam pratio RA komunikacije.Javljalo se sa cijele teritorije i o avonima i BPL i raketama koje su uočene,iz kog pravca dolaze itd.Da napomenem još jednom,"pravi" sitem (radarski)ili ne smije biti stalno uključen ili je uništen.
Dakle,javljaju razni RA X besdpilotnih jetjelica iz pravca Y.Tako da je to ispalo poveći broj i jedan RA nemogavši izdražati,sa mađarskim naglaskom, spontano upada u sistem i kaže:" pa ljudi znali ovdje neko da li cijeli NATO i SAD imaju ovoliki broj letjelica",očito ne vjerujući svojim ušima.Normalno da je ovo izazvalo smijeh i kod mene a vjerujem i kod drugih RA,što zbog naglaska što zbog nerazumjevanja.Ovaj iz centra je to nešta kasnije objasnio,niz RA vidi iste letilice i javlja svatko ono što vidi.  Cheesy
Da završim,jer zaista pretjerujem dužinom,pored toga da je trebalo biti stručnjak u RA centru,ne vjerujem da je postojala brza veza između njih i vojske,također u samoj vojsci je trebala biti brza veza prema odgovarajućoj jedinici,jer dok oni dobiju valjane podatke,avion je mogao uraditi što je trebalo i možda se i vratio u bazu.
Ovo sam naveo zbog razumjevanja stanja u vojsci u sistemu veza,koje je u suvremenom ratovanju bitno.Može se ovo uzeti i za oborene naše avione i uopšte mogućnosti njihovog letenja,jer sistem mora biti siguran i brz.Inače naši avioni moraju bit prizemljeni a neprijateljskim će te malo moći naškoditi ako navedeni sistem ne radi kako treba.

Poz.

« Last Edit: December 29, 2015, 09:45:40 am by Karlo » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #721 on: December 29, 2015, 10:12:47 am »

Zna li se koliko smo svojih aviona oborili?

Oko 94 komada. 

Ne mogu da verujem da je neko poverovao da sam ozbiljno mislio 94 aviona. Time sam želeo da ukažem na našu sklonost da se sa jedne strane hvalimo, a sa druge da kudimo sami sebe.

Drugo, početkom NATO agresije imali smo daleko manji broj operativno sposobnih aviona od 94.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #722 on: December 29, 2015, 10:29:56 am »

Tu nisu uracunati piloti Zoran Radosavljevic, Zivota Djuric i Milenko Pavlovic.
U tekstu je to i pomenuto.

Mislio sam ovdje na gubitke u raketnim jedinicama, vezi i artiljeriji.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #723 on: December 29, 2015, 10:38:13 am »

Tu su i 2 inzinjerca iz inzinjerijske jedinice u sastavu RV i PVO - porucnik Milan Mijatovic i ugovorac Malisa Milovanovic. Mijatovica sam poznavao jos dok je bio na VA. Svedoci kazu da je od masine u kojoj je bio prilikom pogotka vrlo malo ostalo.

Major Nebojsa Tepavac je radio u raketnom diizionu u Obrenovcu, Bili smo u istoj kasarni i znao sam ga iz vidjenja.
U jednom trenutku je seo za komandni pult ili kao se to vec zove u narednom je pala raketa i njega je pogodio jedna geler u glavu. Tom prilikom je ranjeno jos 3 ili 4 podoficira i oficira koji su se nalazili u kabini.  Naravno i ovo je ono sto sam cuo od njegovih kolega iz diviziona po povratku u kasarnu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #724 on: December 29, 2015, 11:06:51 pm »

@Ssekir75
Jel ti mozda palo na pamet (kao opcija) da je stvarno pogodjen F-16/18 ali u dodatni rezervoar koji je goreo dok je bio na avionu (jer je u njega ugradjena ona metalna pena pa ne eksplodira), a kad je ispusten i kad je udario u zemlju, gorivo se rasprsilo i buknulo, pa je izgledalo kao eksplozija aviona ??

Inace na nasim terenima nema "stoljetnih nepreglednih suma" gde covecja noga nije stupila. Govorim ovo kao planinar i covek koji voli da seta prirodom i planinama. Jednostavno sume kod nas nisu toliko nepregledne, niti su planine prazne, jos uvek ima ovcara i planinara koji prate sta se desava na nasim planinama.

трпе, није ми пало напамет да је ф16 погођен у резервоар јер сам видео запаљени АВИОН. горео је задњи део авиона, и АВИОН је падао а не резервоар. покушао је да се угаси маневрисањем, заношењем лево-десно, па кад није успео видло се катапултирање и авион је наставио да пада и на крају пао и екплодирао далеко иза суве планине. дакле одговара томе да је пао у бугарској у висини власине. пошто знаш ниш и околину, положај се налазио између чегра и дурлана у једном воћњаку, а авион се јасно видео.

ф18 су дошли јако ниско преко дурлана (ту ми је кућа), напали на аеродром са севера, видла се паљба топова (беле експлозије ако то неком значи да установи који су топови били) а мало затим су се видли северно од ниша како опет одлазе на исток. онај нижи био је баш ниско, вукао је густ црни дим и видло се да јако тешко лети, други је био нешто више од њега и димио је мало белог дима. за тај други уопште не смуњам да се извуко, али за овај први претпостављам да је то тај за који су бугарски бајкери говирили да је пао испред софије приликом покушаја слетања.

то што је пало према сврљигу не знам шта је,а ли нисам ни рекао да је авион него летелица. која год била, пала је, од ње је нешто полетело увис и експлодирало.

што се тиче обарања и уопште погађања наших авиона, најмање три и то све 29ке: гроф, лоше слетање (тешановић) и још један који је тешко оштећен паљбом пво приликом слетања на ниш из правца запада, касније уништен у бомбардовању (мислим да беше 103 али се не сећам ко је летео тад).

боро, де ти оно о дејству пво морнарице, ако ти није тешко...
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #725 on: December 30, 2015, 07:41:06 am »

Koliko ih je oboreno stvarno mislim a nije relevantno, osim ako se radi o ogromnim gubicima (recimo 20-25% ili vise) sto ovdje nikako nije slucaj.  Vojni cilj je postignut.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #726 on: December 30, 2015, 07:59:15 am »

Čiji vojni cilj je postignut? Ako misliš na NATO vojne ciljeve, pogledaj dokumenta iz Rambujea pa ćeš videti da nije.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #727 on: December 30, 2015, 08:04:25 am »

Mislio sam na odcjepljenje Kosova.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #728 on: December 30, 2015, 08:05:45 am »

Mislio sam na odcjepljenje Kosova.

A i o tome bi se moglo pričati. I Nemačka je bila podeljena, pa više nije. Konkretno, ni Kosovo nije uvek bilo u sastavu srpske države, otimano je pa vraćano...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #729 on: December 30, 2015, 08:27:37 am »

Mislio sam na odcjepljenje Kosova.

A i o tome bi se moglo pričati. I Nemačka je bila podeljena, pa više nije. Konkretno, ni Kosovo nije uvek bilo u sastavu srpske države, otimano je pa vraćano...
Tako je dobri moj kapo:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ćeraćemo se.jpg (8.65 KB, 193x114 - viewed 281 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #730 on: December 30, 2015, 08:32:24 am »

Naravno Milanče. Ključ je u tome da Srbija nikada ne sme da prizna nezavisnost Kosova, jer ako to uradi mnogo teže će ga vratiti u svoj državno - pravni sistem.

Ovako, po narodnoj, "Ko bi doli, sad je gore, ko bi gore doli osta", treba sačekati promenu na svetskom vrhu i onda uraditi što se mora.

Nazovite to iredentizmom, neću se ljutiti. Ili brišite ovaj post, isto nema ljutnje.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #731 on: December 30, 2015, 10:04:58 am »

Ja bih molio da me se shvati smireno i razumno.Samo ako se stvari shvate realno može se nešta i mijenjati.

Ne ulazeći u porive bilo koga navest ću samo nekoliko činjenica o kojima bi trebalo razmisliti trezveno i realno.

Činjenica je da smo se protiv bombardovanja NATO jako slabo mogli boriti(i zbog tehničkog stanja vojske a i politike-išlo se na povećanje policije a ne na razvoj vojske itd.).

Po mom mišljenju gubici zrakoplova su bili zaista minorni.Da su uspjeli da razore cijelu privredu je tačno.Posledice osjećamo i danas te smo ovisni od "zapada" što je njima i bio cilj.Doveli su u politici ljude koji i danas rade za njih i sprovode ono što im se kaže.Pa i ovo sa 1244 se koristi više kao farsa za narod jer,je pitanje šta se dogovara u vezi Kosova i "puzeći" a možda i uskoro bit će i formalno poništena i 1244,jer nemožete tu ništa uraditi.

Njihova težnja je i bila da dovedu mišljenje naroda da prihvati sve ovo.Sjetite se šta je bila početna teza opozicije da će mo dobiti milijarde samo ako pristanemo na prozapadnu politiku(i danas Evropa,Evropa i to ne nalazi baš na neko otpor).
 Koliko znam Rambuje je je odbijen sa naše strane i to je bio povod za bombardovanje.Znači da se mi u stvari ne trebamo pozivati na dokument koji smo odbacili.Ipak evo,Kosovo je poseban dio,na kome oni imaju bazu,znači ušli su u SRJ,što je i traženo.Što se tiče prisustva na cijeloj teritoriji Srbije(ako uzmete da su zbog uništenja privrede u bombardovanju dovedeni na vlast njihovi ljudi)imate danas potpisane dokumenta da se NATO može kretati po cijeloj zemlji i to sa većim privilegijama nego naši ljudi.Nešto nisam video "otpor" i kad je to potpisano a niti danas ako netko nije znao pa to saznao kasnije.
Vojsku su nam uništili i ono što je preostalo posle bombardovanja,pomoću svojih ljudi.Niti tu nemožete vidjeti neki otpor ili bar razumijevanje itd...

Da završim bombardovanje je bilo vojnički uspeh NATO,pogotovo ako se pogleda na duži period,što se često ne vidi.Sigurno da ja to ne volim ali ne mogu da se zavaravam neistinom.

Poz.


« Last Edit: December 30, 2015, 10:10:25 am by Karlo » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #732 on: December 30, 2015, 10:19:22 am »

Karlo, sa takvom sigurnošću možeš govoriti samo o političkoj i ekonomskoj pobedi " bombardovanja". Oni nama nasilnim nametanjem neke odluke nisu ništa postigli,zato koriste drugi metod. Stvaranje uslova u kojima bi narod na kraju sam tražio ono što na početku priče nije bilo moguće . Iako je to možda nekome izlizana fora ali se zove princip kuvane žabe.....
« Last Edit: December 30, 2015, 10:31:08 am by longtrip » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #733 on: December 30, 2015, 10:28:28 am »

Ne znam sta Karlo smatra pod uspehom u bombardovanju

Rusenje objekata koji decenijama stoje na istom mestu?
Pogadjanje voza u pokretu?
Pogadjanje izbeglicke kolone?
RTS-a?

Moze biti da je i to uspeh. Ja smatram da bi to mogla da uradi bilo koja vojska i sa manje angazovanja i sa manje sofisticiranom tehnikom.

Mozda je ipak najveci uspeh to sto su ucinili gomilu ratnih zlocina i sto niko za njih nije odgovarao a sada su nam jos i prijatelji.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #734 on: December 30, 2015, 10:31:46 am »

Postovani @ Karlo je na moju zalost potpuno u pravu sto se tice ekonomsko, politicke situacije i stanja u nasoj drzavi.
Ali dok god postoji i jedan Srbin koji je spreman da interese otadzbine stavi ispred svojih i kaze:

I samo dotle, do tog kamena,
Do tog bedema —
Nogom ćeš stupit možda, poganom!
Drzneš li dalje? ... Čućeš gromove
Kako tišinu zemlje slobodne
Sa grmljavinom strašnom kidaju;
Razumećeš ih srcem strašljivim
Šta ti sa smelim glasom govore,
Pa ćeš o stenja tvrdom kamenu
Brijane glave teme ćelavo
U zanosnome strahu lupati!
Al jedan izraz, jednu misao,
Čućeš u borbe strašnoj lomljavi:
„Otadžbina je ovo Srbina!”

Ima nade za Srbiju. Ja znam bar stotinu nas koji smo spremni na to, ako nas bude 300 eto nama nasih Termopila.
Radije bih da me pokoljenja pamte po imenu nego po sramoti predaje i mirenja sa trenutnom situacijom.
Pri svemu Ja uopste ne ocekujem da oni koji mogu da trpe zulum nato i njihovih saveznika treba da se pobune, njihova je
LICNA odluka i na njima je da Srbiju smatraju otadzbinom ili da je smatraju privremenim mestom prinudnog boravka.
« Last Edit: December 30, 2015, 10:39:11 am by motorista 57 klasa » Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.