PALUBA
March 28, 2024, 08:21:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517989 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #870 on: April 21, 2016, 12:47:04 am »


.. (između ostalog i na ovom forumu) nazivani nesposobnjakovićima, nesložnima, defetistima, čak dezerterima...


Ostalo ne želim komentirati, ali odakle to ? Mislim da je argumentirano zašto je tako napisano.





Зато што се не могу користити местимични случајеви дезертерства, неумешности, прекида командног ланца, итд. ради спиновања и категорисања читавог држања ВЈ током рата као несложног, неспособног или кукавичког. И ја сам читао аргументе са форума, и немам намеру да полемишем о нечему што нисам искусио, пошто сам, по свој прилици, очито млађи и мање искусан од многих овде, и немам одговарајуће теоријске референце о детаљима рата на Косову, нити ми, искрено, обавезе дају много слободе да их тражим.

Али као што сам навео, одавање признања херојству ВЈ и нема везе са фактографијом и форумским мачевањима. То јест, најважнији факат је да је војска у целини мање-више задржала јединство, да је имала минималне губитке, и да није поражена. Рећи да војска у овом рату није дала свој максимум (с обзиром на невероватну неравноправност борбе) или да се - опет, у целини - понела нератнички и кукавички није ништа друго до бестидност и гађење према свом роду.

А на крају, као да свакодневица просечног грађанина у Србији није довољно сива све и кад би поверовао нашем генералу када прича о  "надуваним" губицима НАТО. Србин је сит да му пљују у лице, то му довољно редовно раде и ван Србије да би и он сам у себе пљувао. Американци се никад нису одрекли мита да је њихова интервенција у II светском рату одлучила исход рата и сатрла Хитлера иако су имали укупно 0.2% жртава, и не дао бог да им неки коментатор на јавном порталу сугерише друкчију верзију.

Иначе, Кузми је можда познат случај из 2006. када је на неку војну вежбу (?) на аеродрому Батајница заједно са осталим америчким пилотима дошао и Ендру Вајлс, један од пилота који су учествовали у агресији 1999. На крају вежби, Вајлс је поносно изјавио да му је драго што су "непријатељства остављена по страни", а на неком форуму лик који је имао информације из прве руке касније је написао да су га почастили јагњетином (?).

Знам да су ти наши војници угостили Вајлса према протоколу, али да ли је заслужио наше пријатељство? Сходно рајинском, самопоричућем васпитању ком нас је "демократска" власт подучила, чини се да јесте...?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #871 on: April 21, 2016, 07:27:33 am »

@Nikola 87, svaka čast na postovima, bravo!

Nisam znao za priču o heroju Tiboru... nek mu je večna slava!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #872 on: April 21, 2016, 07:36:20 am »

Slava mu!
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #873 on: April 21, 2016, 09:55:02 am »

Све у вези са националном историјом је мистификација,
Будући да Видовдански мит и др. приче из српске прошлости немају историјски карактер већ припадају народној филозофији, поезији, религији… остаје нејасно о каквој се (све)националној историјској мистификацији (обмани) овде ради. Јер, познато је, да приказивање и описивање догађаја из српске историје од осамдесетих година XIX века углавном није пристрасно. Томе је највише допринео Иларион Руварац, творац историјске критичке школе код Срба. Могуће је, да су пре њега романтички историчари, у искреној вери да се нова српска држава мора ослањати на славну прошлост, (мало) претеривали (србовали), али свакако не у одсуству научне одговорности.
Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #874 on: April 21, 2016, 02:30:42 pm »

Све у вези са националном историјом је мистификација,
Будући да Видовдански мит и др. приче из српске прошлости немају историјски карактер већ припадају народној филозофији, поезији, религији… остаје нејасно о каквој се (све)националној историјској мистификацији (обмани) овде ради. Јер, познато је, да приказивање и описивање догађаја из српске историје од осамдесетих година XIX века углавном није пристрасно. Томе је највише допринео Иларион Руварац, творац историјске критичке школе код Срба. Могуће је, да су пре њега романтички историчари, у искреној вери да се нова српска држава мора ослањати на славну прошлост, (мало) претеривали (србовали), али свакако не у одсуству научне одговорности.



И ја то тврдим, "србовање" је, макар код историчара, увек бивало пропраћено одређеном методологијом обраде и референцама (друго је питање колико се којим референцама може веровати). Откуд знамо да Срби заиста нису живели и столовали на Балкану далеко дуже него што им приписује бечка историографска школа? Први српски владар у званичним документима је кнез Вишеслав који је владао у касном VIII веку? Како Ирци памте њихове династије тзв. Горштачких краљева које сежу у III-IV век, а поједини краљеви, додуше наводно "легендарни", у стару еру? Или Французи краља Фарамона из касног IV века? Из ког су се то ваздуха синтетисали Срби у доба када су практично све европске земље увелико биле оформиле своје династије, државе и културу? Но, то је већ off...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #875 on: April 21, 2016, 08:30:28 pm »

Quote
Знам да су ти наши војници угостили Вајлса према протоколу, али да ли је заслужио наше пријатељство? Сходно рајинском, самопоричућем васпитању ком нас је "демократска" власт подучила, чини се да јесте...?

Ја не схватам шта то није уреду што је овај амерички пилот угошћен како је и ред. Он је професионални војник и обављао је посао за који је плаћен и сигуран сам са уверењем да чини нешто корисно за своју државу. Исто тако сам и ја са друге стране, као и други припадници ВЈ то чинио уверен да чиним праву и праведну ствар. Немам разлога да сваког појединачног америчког војника сматрам вечитим непријатељем, као што то неће чинити огромна већина тадашњих професионалних припадника ВЈ. Дакле, односом према том америчком војнику нема везе са "подуком" "демократске власти" већ са професионалном обавезом да се достојанствено представља војска и држава. У рату пушком и борбом, у миру чак и јагњетином. У крајњем случају живот иде даље. Нема вечитих непријатеља ни вечитих савезника.

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #876 on: April 21, 2016, 09:00:57 pm »

Svakako da nema vecitih neprihatelja, za prijatelje bi se dalo razgovarati. Neprijateljstvo je po mom misljenju vremenski
ograniceno trajanjem posledica neprijateljstva, obzirom da nas je zlocinacka alijansa bombadovala nuklearnim otpadom,
ako smo ljudi koji imaju ponos, neprijateljstvo moze da prestane kada prodju posledice nuklearnog bombardovanja.
Nisam strucnjak za to ali mislim da su mi bombardovali i praunuke mojih praunuka. Po mom misljenju taj lepo ugosceni
profesionalac je licemer i zlocinac koji se vratio na mesto zlocina. Moramo prestati da okrecemo drugi obraz jer cemo
opet biti u situaciji da se suocimo sa slicnim zlocinackim akcijama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #877 on: April 21, 2016, 09:12:13 pm »

Не разуме зашто све сводите на неко пријатељство. Где сам ја поменуо реч пријатељство? Правог пријатељства има ретко и у правом, свакидашњем животу,а у политици га нема уопште. Све је голи интерес. Овде се ради и професионализму и државној обавези коју спроводе војници а не о пријатељству. У рату се чак и најљући непријатељи понекад (силом прилика или неприлика) сусретну, рукују, поздраве па нико то не квалификује као издају, лицемерје, окретање "другог образа" или нешто тако слично. То је обавеза одговорних људи који желе нешто да реше (постигну мир, размене заробљенике, помогну рањенима и сл.). 

Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #878 on: April 21, 2016, 09:16:27 pm »

Quote
Знам да су ти наши војници угостили Вајлса према протоколу, али да ли је заслужио наше пријатељство? Сходно рајинском, самопоричућем васпитању ком нас је "демократска" власт подучила, чини се да јесте...?

Ја не схватам шта то није уреду што је овај амерички пилот угошћен како је и ред. Он је професионални војник и обављао је посао за који је плаћен и сигуран сам са уверењем да чини нешто корисно за своју државу. Исто тако сам и ја са друге стране, као и други припадници ВЈ то чинио уверен да чиним праву и праведну ствар. Немам разлога да сваког појединачног америчког војника сматрам вечитим непријатељем, као што то неће чинити огромна већина тадашњих професионалних припадника ВЈ. Дакле, односом према том америчком војнику нема везе са "подуком" "демократске власти" већ са професионалном обавезом да се достојанствено представља војска и држава. У рату пушком и борбом, у миру чак и јагњетином. У крајњем случају живот иде даље. Нема вечитих непријатеља ни вечитих савезника.




Не делим твоје мишљење. Исти пилот са којим је "достојанствена обавеза" делити смех и јагњетину 7 година раније је, у вршењу своје "професије", претварао нашу земљу и људе у угаљ и пепео. Ако је гајио "уверење да чини нешто корисно", то значи да је усвојио став да су Срби гамад достојна, макар с његове стране, једино бомби. Није сигурно могао од срца да ужива у банкету са људима чије је сународнике убијао. Мада, опет, ја не знам ништа о психологији војника, а понајмање америчког.

А a propos "вечитости" непријатеља и савезника, то важи за политику а не за личне односе. Навешћу ти и пример: када је на крају I светског рата Франше Д'Епере предложио да се, у одређивању граница краљевине СХС, пола Баната препусти Румунији (према неким наводима, чак је претио војном интервенцијом ако се Срби буду противили), то је војводу Степу Степановића толико увредило да је до краја живота избегавао да се сретне с њим. Такав одговор је наш војни врх послао једном Д'Епереу, који има споменик у Београду, а данас смо дужни да гостимо неког Американца који нас је масакрирао са неба.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #879 on: April 21, 2016, 10:27:27 pm »

Francuzi i Nemci koliko su ratova vodili i koliko mrtvih je ostalo iza njih i nevidim da im nesto fali,imaju dobre komsijske odnose i jos bolju poslovnu saradnju!I ovde na forumu ima clanova koji su bili na drugoj strani i sta sad treba im trljati nos!?Oni su radili stvari za svoju drzavu jer su mislili da je to ispravno,kao i mi sto smo radili za nasu drzavu,dokle god se  budemo vracali u proslost nama nece biti bolje!
Sto rece Dzumba,nema prijatelja ima smo interesa!

Ili ovo sto rece Matija Beckovic pre neki dan u Kuriru

Ko su prijatelji Srbije?
- Piloti koji su nas bombardovali, a više neće jer su u penziji.

A neprijatelji? Ili smo sami sebi najveći neprijatelji?
- Oni koji su dobili manje keša nego što su računali kad su ih poslali da nas popravljaju. Rado bi nam pokazali pravi put, ali za veće pare. Ovako nas mrze što moraju da se s nama gnjave, a nemaju ozbiljnije finansijske motivacije.

Evrofanatici kritikuju vlast u Srbiji zbog, kako tvrde, prevelike bliskosti s Rusijom. Kako vi to vidite?
- Rusija je bliže Americi od Srbije. Aljaska je kopča, čas ruska, čas američka.

Evroskeptici, s druge strane, kažu da će Srbija izgubiti sopstveni identitet ako uđe u EU. Delite li i vi taj strah?
- To je već vic. Kao da se pas prebijene kičme boji da ga neko ne ogrebe.

Srbija nikako da reši pitanje Kosova, za koje ste vi prvi svojevremeno rekli da je „najskuplja srpska reč“. Da li je Kosovo i danas najskuplja reč?
- Armani, Guči i Prada su reči daleko skuplje od Kosova.

A da li je Kosovo i dalje „srce Srbije“? Kad i kako ćemo konačno rešiti probleme sa „srcem“?
- To je pitanje za studente bogoslovije.

Šta vas brine u javnom životu Srbije?
- Nedostatak stranih eksperata.

Da li vas brine što sve više mladih odlazi iz države?
- Više me brine gde odlaze. Kad bih znao gde idu, bio bih bezbrižniji.

Nekada su četiri stuba društva bili: SPC, SANU, Crvena zvezda i list Politika. Šta se dogodilo s ovim stubovima?
- Zamenjeni su Instagramom, Tviterom, Fejsom i Vajberom.
Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #880 on: April 21, 2016, 11:12:50 pm »

Француз се никада не би спријатељио са Немцем који му је убио члана породице, и обратно. Нигде нисам поменуо да је Србин дужан да гаји осветољубивост према целим народима, ја сам комуницирао са Американцима који су према мени исказали више (искреног, не протоколарног) разумевања и топлине него иједан Србин ван фамилије. У гостољубивости, колико год она морала имати предност над непријатељствима, не сме се ићи дотле да људе који су нам чинили и мислили зло дочекујемо хлебом и сољу. То нек ради Вучић, у крајњој линији и војска, али ми, народ, нисмо дужни. А наравно да нећу мрзети неког левог Немца, који никад није запуцао на мене. Шта он има са гресима његових предака?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #881 on: April 22, 2016, 07:13:31 am »

I ovde na forumu ima clanova koji su bili na drugoj strani i sta sad treba im trljati nos!?Oni su radili stvari za svoju drzavu jer su mislili da je to ispravno,kao i mi sto smo radili za nasu drzavu,dokle god se  budemo vracali u proslost nama nece biti bolje!
Sto rece Dzumba,nema prijatelja ima smo interesa!


Naravno da nas na forumu ima sa svih strana i to je dobro, ali naši međusobni odnosi su na individualnom nivou, gde je
primenjljiv princip "postoje samo dobri ili loši ljudi" i ne treba ljude deliti ni na koji drugi način. Na nivou državne politike, treba poštovati
pre svega interese svoje države (u Srbiji to nije slučaj) pa onda razgovarati o zajedničkim interesima. Kod nas se državna politika vodi tako
da su interesi svih drugih ispred naših.

Još jednom da podsetim, taj lepo počašćeni pilot nikada neće biti spreman da dovede odnose sa Srbima na individualni nivo,
kako smo uglavnom svi mi na forumu to i uradili prema ljudima sa kojima smo neko vreme bili suprotstavljeni.
On će uvek biti spreman da zajaše ljutu mašinu i da ošine po Nama jer mu je to državni interes i nikoga od nas on ne vidi kao
posebnu ličnost već kao deo jednog organizma (Srpskog), koji je po vokaciji loš i treba ga uništiti u korenu.
Koren je ono što su nam bombardovali (potomke do daleke budućnosti).
Nemojte se zanositi da se vole oni koje dajete kao primer. Ovo nije bio rat kakve su vodile razne nacije (na čije odnose se danas pozivate)
između sebe, u prošlosti, ovo je bilo silovanje jednog naroda suprotno svim ljudskim normama.
Oni se samo trpe jer nisu sigurni da u sledećem ratu mogu da pobede.

Bombardovanje SRJ od strane nato je presedan, nikada u novijoj istoriji, se nije dogodilo da neki savez napadne zemlju koja nije
pokazala neprijateljstvo ni prema jednoj članici tog saveza. Molim one koji znaju, da napišu da li su ovim (zlo)činom prekršeni
međunarodni zakoni, konvencije, sporazumi?
Još mi recite da je bilo legitimno pravo nato da zavodi red u nezavisnoj državi i da su imali legitimno pravo da koriste zabranjena
oružja protiv civila. Taj pilot je znao itekako da gađa kasetnim bombama decu na noši i ljude u vozu i na mostu. Što pre shvatimo da
za tu gospodu predstavljamo samo topovsko meso i da po njihovom mišljenju nemamo ljudska prava (zato što smo niža bića)
pre ćemo se izboriti za poštovanje i uvažavanje, pa ćemo moći da razgovaramo sa njima na temu saradnje.Još su sveže rane,
još je Milicina krv na rukama dželata, još uvek roditelji nose crninu za pobijenim civilima širom Srbije. Vojnike ne spominjem, bio im
je zadatak, obaveza i čast da brane svoju Zemlju.

Kada deset njih tuče jednoga svaki dan na ulici, oni to rade sve dok taj jednom ne uzvrati, čak i ako tada bude pretučen, povuku se jer je pružio otpor i neznaju koliko daleko je spreman da ode da bi se odbranio.

Muka je što smo se zadovoljili svojim mikro svetovima i ne gledamo dalje od svog plota, što nema više empatije, nema više sabornosti.
Mene što se tiče sa njima nema savezništva.

Vi svi možete da i da zaboravtie i oprostite i da im titrate, Ja neću.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #882 on: April 22, 2016, 07:29:10 am »

Не разуме зашто све сводите на неко пријатељство. Где сам ја поменуо реч пријатељство? Правог пријатељства има ретко и у правом, свакидашњем животу,а у политици га нема уопште. Све је голи интерес. Овде се ради и професионализму и државној обавези коју спроводе војници а не о пријатељству. У рату се чак и најљући непријатељи понекад (силом прилика или неприлика) сусретну, рукују, поздраве па нико то не квалификује као издају, лицемерје, окретање "другог образа" или нешто тако слично. То је обавеза одговорних људи који желе нешто да реше (постигну мир, размене заробљенике, помогну рањенима и сл.).  


Izvinjavam se zbog nepreciznosti u izražavanju. (savezništvo/prijateljstvo nije isto)

U pravu si, odgovorni u ratu rade to što si napisao. Najljući neprijatelji se upravo ponašaju kako si napisao, ali objasni mi molim te na koji
način se SRJ deklarisala kao neprijatelj nato alijanse i čime je izazvala ratna dejstva protiv sebe, kako je postala legitimni neprijatelj alijanse. Čime je SRJ provocirala korišćenje osiromašenog uranijuma, kasetnih bombi i drugih ubojnih sredstava? Uglavnom protiv civila. Zašto su pripadnici alijanse napadali državnu granicu, udruženi sa učk banditima iz pravca albanije? Da li to rade profesionalci kao što su bili mnogi profesionalni vojnici koji su u poslednih 100 godina ratovali sa Srbijom? Setimo se nekih od Austrougarskih i Nemačkih vojskovođa koji su pokazali baš one osobine velikih vojnika i profesionalaca o kojima pišeš, za razliku od ove bande koja nema obraza i sve pravda visokim državnim interesima (interesima njihove države).

Dragi moj @džumba neodbranjivo se nemože braniti, taj zločinac je doveden kako bi se neko, bez da pita narod, uvukao u d.pe onima za koje
misli da će ga održati na vlasti. I svaki zalogaj jagnjetine koji je zagrizao je otkidanje parčeta srca roditelja, prijatelja i svih onih kojima
je neko stradao od bombi koje je taj pilot gađao našu zemlju.
« Last Edit: April 22, 2016, 07:37:44 am by motorista 57 klasa » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #883 on: April 22, 2016, 08:02:10 am »

Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #884 on: April 22, 2016, 01:08:01 pm »

Izvinjavam se zbog nepreciznosti u izražavanju. (savezništvo/prijateljstvo nije isto)

U pravu si, odgovorni u ratu rade to što si napisao. Najljući neprijatelji se upravo ponašaju kako si napisao, ali objasni mi molim te na koji
način se SRJ deklarisala kao neprijatelj nato alijanse i čime je izazvala ratna dejstva protiv sebe, kako je postala legitimni neprijatelj alijanse. Čime je SRJ provocirala korišćenje osiromašenog uranijuma, kasetnih bombi i drugih ubojnih sredstava? Uglavnom protiv civila. Zašto su pripadnici alijanse napadali državnu granicu, udruženi sa učk banditima iz pravca albanije? Da li to rade profesionalci kao što su bili mnogi profesionalni vojnici koji su u poslednih 100 godina ratovali sa Srbijom? Setimo se nekih od Austrougarskih i Nemačkih vojskovođa koji su pokazali baš one osobine velikih vojnika i profesionalaca o kojima pišeš, za razliku od ove bande koja nema obraza i sve pravda visokim državnim interesima (interesima njihove države).

Dragi moj @džumba neodbranjivo se nemože braniti, taj zločinac je doveden kako bi se neko, bez da pita narod, uvukao u d.pe onima za koje
misli da će ga održati na vlasti. I svaki zalogaj jagnjetine koji je zagrizao je otkidanje parčeta srca roditelja, prijatelja i svih onih kojima
je neko stradao od bombi koje je taj pilot gađao našu zemlju.
[/quote]


Генерали Весли Кларк и Мајкл Шорт нису производи истих историјских, политичких и, нарочито, културних оквира као и фелдмаршал Фон Макензен и надвојвода Јозеф Август од Чешке и Мађарске (за неупућене, то је хабзбуршки племић и официр који је Јовану Дучићу наводно саопштио да је "српска војска прва и најубојитија на свету"). Мислим да је у првом реду држање и менталитет политичког и војног врха пресудни репер држања и менталитета војске. Амерички пилоти који су нас бомбардовали могу да нас третирају, чак и данас, са цинизмом и хладноћом јер су то карактеристике културе и времена у ком су васпитавани (за шта, у суштини, нису они криви, но о том у некој другој дискусији...)

Има једна врло нежна и лепа истинита прича која демонстрира дух тог времена о ком прича motorista, њен протагониста је аустроугарски војник Албрехт фон Клејстенбург који је упркос очевим претњама оженио Српкињу и пребегао на страну српске војске. Има тужан крај, а говори о нама (у лошем светлу). Пронађите је и прочитајте.

Logged
Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.