PALUBA
March 28, 2024, 03:32:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517841 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #990 on: June 19, 2016, 11:03:18 pm »

Одзив у Црној Гори је најслабији био на Приморју.

А какав ли би био одзив ако их сад позове нато патак?
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #991 on: June 19, 2016, 11:14:01 pm »

@švercer011

Snimci koje si postavio nemaju ama baš nikakve direktne veze sa "Sećanjem na agresiju NATO pakta 1999.godine" kako je ime ove teme .... ?!?  
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #992 on: June 19, 2016, 11:18:05 pm »

@švercer011

Snimci koje si postavio nemaju ama baš nikakve direktne veze sa "Sećanjem na agresiju NATO pakta 1999.godine" kako je ime ove teme .... ?!?  
Ma sta mi rece!!Direktan uvod u nato agresiju............
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #993 on: June 20, 2016, 06:18:09 pm »

Dakoviću, nisam se ja svađao sa njima (kako možeš u vojsci a se svađaš sa svojim komandantom), ali sam ih gledao svaki dan šta čine i kako to čine - pa sam se čudio i razmišljao: zar smo mi u istoj vojsci?  Sad
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #994 on: June 20, 2016, 07:25:47 pm »

Ех, Ловац.

Ти си уочио ствари које по твом мишљењу одступају од очекиваног понашања у служби и у датој ситуацији. Ја сам са своје стране уочио знатно озбиљније ствари и проблеме који су долазили од стране институција Црне Горе и на начин који је био кажњив по закону, али се то некако игнорисало јер смо имали много веће проблеме које је правио нападач. Говорило се о томе, али у пола гласа, и сматрало се да ће Црна Гора пре или касније покренути сецесију од заједничке државе.Највећи проблем је био у томе да то никако не покушају баш тада, па је то био главни извор те унутрашње напетости јер се стално очекивала нека врста сметњи.

Сад, ствар адмирала са "личном гардом" је била нешто периферно, а војна полиција је била најсигурнији савезник у тој збрљаној ситуацији.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #995 on: June 20, 2016, 07:30:53 pm »

Quote
На Косову и Метохији је било јединица МУП-а које су користиле оруђа, посебно минобацаче.

Па прилична је разлика између "прага" и минобацача. Не тврдим да је немогуће да је нека "прага" пала у руке ОВК на овај или онај начин, али ми је то што је Даковић написао прилично непознато. Зато ми је интересантан податка да је неко из "Кикинде", још из МУП-а оставио "прагу". Коју су то прагу оставили? Ону коју нису имали? Или су имали, али одакле им. Може бити само "прага" ВЈ која је била ојачање МУП-а (са све послугом). Ако је било.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #996 on: June 20, 2016, 09:02:28 pm »

Ima jedan interesantan snimak iz 1997 godine, na kome pukovnik Luković pokazuje predsedniku Miloševiću naoružanje Jedinice. Kada su došli do Prage, Milošević
reče: "To je jedno staro vozilo,jel?", "Ko može više, može i manje"  misleći da ako može da gađa ciljeve u vazduhu, može i na zemlji.
Pored JSOa, tokom borbenih dejstava na KiM, Prage su koristile i PJP. Bile su MUPove, a ne pozajmljene.
Da je Praga ostavljena, neće da bude. Prilikom bežanije  ostavljeno je nešto drugo.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #997 on: June 20, 2016, 10:02:02 pm »

 Milosevic je bio u SRO ARJ PVO i jako dobro je znao sta je Praga.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #998 on: June 21, 2016, 07:49:16 pm »

Quote
Bile su MUPove, a ne pozajmljene.

Увезена и плаћена? Ма хајде.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #999 on: June 21, 2016, 08:27:20 pm »

MUP je Prage dobio od vojske, isto kao što je vojska od MUPa dobila helikoptere. Na Pragama su bile posade sastavljene od policajaca, i korištene su po planu MUPa.
Pod pozajmicom sam mislio na vojna SRT koja su sa posadama bile ojačanje jedinicama MUPa u određenim akcijama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1000 on: June 21, 2016, 08:53:33 pm »

Није тема, али то баш и није тако. Војска је од МУП-а добиле хеликоптере након рата. Као што сам раније написао: од полиције никад неће бити добре војске, нити од војске добре полиције. То није само случај код нас, већ свугде.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1001 on: June 21, 2016, 09:43:17 pm »


Мислим да је опредељење за коришћење МУПа у борбеним дејствима било политички условљено, наивно верујући да би се тиме избегла осуда за прекомерну употребу силе (ангажовање полиције има мању политичку тежину од ангажовања регуларне војске). Међутим, знамо да то ништа није помогло, већ је заправо имало супротно дејство и водило оптужбама за ратне злочине. Два Ми-24 су мислим одмах по набавци били додељени управо ЈСО, а не ВЈ.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #1002 on: June 22, 2016, 02:05:15 am »

Морам да укажем на једну чињеницу која се превиђа.

Прави власник средстава је држава, а шта негде пише није посебно важно.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1003 on: June 22, 2016, 08:31:58 pm »

Quote
Прави власник средстава је држава, а шта негде пише није посебно важно.

Па сад, неће бити да је тако. Онда би било уреду, односно небитно ако би, на пример, војска добијала тракторе, а министарство пољопривреде тенкове.

Опредељење државе да некоме нешто даје или не даје указује на државну политику и намеру (опредељење) њеног руководства. У конкретном случају државни руководиоци су на предлог разних "стручњака" дефектолошко-дифовског опредељења одлучили да од полиције праве војску. Још већи проблем је тај што ти "стручњаци" заправо нису знали ни шта је полиција. И нису то чинили зато што су желели да избегну осуду за прекомерну употребу силе, као што цени Кумбор, већ зато што, просто речено, нису веровали војсци. Неко им је сервирао да војска није довољно патриотска, да не кажем "српска". Када је рат 1999. почео испало је мало другачије па се државна власт малкице поправила у односу на војску али не превише.

Данас је ситуација још лошија па ни једно министарство "силе" практично не добија довољно ни за голо преживљавање. Објективно нема ни пара за неке озбиљније системске набавке, али да немају ни за пристојне униформе (довољну количину одеће и обуће, да се исхабано може без проблема заменити) то је већ мало теже поверовати.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #1004 on: June 22, 2016, 08:54:55 pm »

Нема шта да се верује или не верује. Довољно је погледати оковратник кошуља и шавове, и крајеве ногавица па да све буде јасно.

Период деведесетих је био сасвим довољно збрљан да се неке ствари не могу никако расправити и разјаснити.

А то "проклетство" разних приучених и даље траје. До скора смо имали десетара за министра одбране, па онда керамичара, а не знам и не занима ме више ко ће да буде следећи, да ли је столар или лимар.


Слажем се да је политичка одлука кумовала опремању одређених јединица па се дешавало да средства добију они који не знају шта ће с њима да раде.

Разговор између официра и војника 1999. године.

"Кад се авион спусти на 600 метара и избаци бомбу, ти ћеш да пуцаш и да погодиш бомбу."

"Нападају нас штукама?"

"Не него Ф-16 и А-10! Како то разговараш да официром...." и блаблабла

"Нисам никада видео овај топ, могу ли да мало вежбам по оном брду? Како се нишани? Очистићу га после, само да ми неко покаже како се то ради."

"Не можеш, нема муниције."

"Е ј*** се и ти и авион и твој топ и муниција које нема. Можда ни онај нема бомбу да нас гађа!"

А дешавала су се и бесмислена наређења.

Logged
Pages:  1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.