PALUBA
March 28, 2024, 11:27:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517735 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1035 on: March 25, 2017, 03:40:38 pm »

One su rodile srpske heroje!

Autor: mondo.rs

Povodom 18. godišnjice NATO bombardovanja ispred Doma Vojske Srbije otkrivena je spomen-ploča srpskim majkama. Obeležje je posvećeno i majkama čija su deca rođena za vreme bombardovanja 1999. godine i koja danas slave punoletstvo.

24.03.2017. | 14:36 6 A- A A+

Srbija se svake godine na današnji dan seća nevinih žrtava bombardovanja, rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić na svečanosti ispred Doma Vojske Srbije, dodavši da ćemo od danas ovaj datum pamtiti i kao dan kada je na zdanju podignutom dobrovoljnim prilozima srpskih vojnika i oficira iz Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, otkrivena spomen-ploča srpskim majkama.

"Podignuta je ploča svim našim majkama i onim čija deca, koju su rađale dok su na Srbiju padale prve bombe, danas slave punoletstvo", rekao je Nikolić.

Osvrnuvši se na NATO bombardovanje SR Jugoslavije, Nikolić je rekao je da su pre 18 godina po Srbiji "kao po slami mlatili" svojim raketama i bombama napunjenim uranijumom.

"Morao sam nedavno u Savetu bezbednosti UN da ih optužim kako se njihovo divljaštvo nad našim narodom kao bumerang vratilo deci celog sveta. Obogatili su ceo svet osiromašenim uranijumom zato što voda, vadzuh i podzemni tokovi ne znaju za granice. Misleći da uništavaju druge, uništavali su zapravo i sebe, svoju decu, svačiju budućnost", rekao je Nikolić.

"Rodio se Uroš, a onda su grunule bombe"
Spomen-ploča srpskim majkama, naglasio je, treba da bude simbol naše zahvalnosti majkama, koje su hiljadama godina rađale državnike i junake.

Predsednik Srbije poručio je da se nikada nećemo dovoljno zahvaliti i odužiti hrabrim, odvažnim ženama koje su pisale istoriju Srbije, dodajući da je majka svetinja.

Na bronzanom reljefu prikazani su likovi majki srpskih ratnika, majke Svetog Save, kneginje Milice, mati Angeline Branković, Milunke Savić, Dijane Budisavljević, majke sa Kozare i majke sa Kosmeta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
spomen obeležje, srpske majke, dom vojskeFoto: MONDO/Mihaela Šljukić Bandović

Spomen-obeležje srpskim majkama je rad umetnika Mirka Mrkića Ostroškog.

Izvor: Mondo.rs


* obelezje.JPG (106.22 KB, 610x756 - viewed 60 times.)
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1036 on: March 25, 2017, 05:54:25 pm »

Teška nam je ova tema, prepuna emocija, mnogo bola a i besa.

Čoveka često taj "bes" izjeda iznutra i naravno truje, ali ljudi smo.

Ja detetu pokušavam da objasnim neke stvari, (ako je neko dete sa 22 god).

Teško je, dnevno su bombardovani i indoktrinirani lažima, neistinitim činjenicama i namernim izvrtanjem fakata.

Pobuditi interesovanje za istinom je sizifovski posao.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1037 on: March 25, 2017, 06:51:16 pm »

Teška nam je ova tema, prepuna emocija, mnogo bola a i besa.

Čoveka često taj "bes" izjeda iznutra i naravno truje, ali ljudi smo.

Ja detetu pokušavam da objasnim neke stvari, (ako je neko dete sa 22 god).

Teško je, dnevno su bombardovani i indoktrinirani lažima, neistinitim činjenicama i namernim izvrtanjem fakata.

Pobuditi interesovanje za istinom je sizifovski posao.

Slazem se, ali je ne trebamo pretvoriti u temu o izborima.
Ima mnogo prica iz tog perioda o istinskim junacima - od pilota RV do heroja Kosara i svih onih znanih i neznanih koji su ubijeni ili ranjeni, onih koji su spasavali iz rusevina radnike RTS-a, zatrpane u Surdulici i Aleksincu, koji su pomagali ranjenima posle napada kasetnim bombama u Nisu ili onih koji su izvlacili povredjene iz voza u Grdelickoj klisuri.
E ova tema je u spomen na njih a ne u spomen na bilo kog politicara pa taman da je rec i o nekom koji je u to vreme bio dete a sada je u politici.

E zato jos jednom ljudski skrecem paznju, nemojte o politici, nemojte u ovoj temi vesti sa Njuza, nemojte da temu zagadjujemo onima koji nisu vredni pomena.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #1038 on: March 25, 2017, 09:17:33 pm »

@Kuzma je u pravu, pustite dnevnu politiku, ovo je tema - pomen žrtvama (a 1999. sve su žrtve bile nevine) i sećanje na junake koji su preživeli.

Da se nikada ne zaboravi i ne oprosti - to treba da ostavimo kao amanet mlađima.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1039 on: March 26, 2017, 02:16:07 pm »

NEVEROVATNA ISPOVEST KAPETANA JAT: Kako je 40 pilota i mehaničara spasilo nacionalu flotu tokom bombardovanja


Istorija i svedočanstva rata iz vazduha koji je NATO vodio protiv Savezne Republike Jugoslavije pominju potpunu prevlast u vazdušnom prostoru od strane vojnog saveza. Međutim, kako su godine prolazile, široj javnosti su iz godišnjice u godišnjicu otkrivani malo poznati detalji – na primer da su i jurišnici RV i PVO (uprkos prevlasti NATO-a u vazdušnom prostoru) imali 31 borbeni let.


Priča o evakuaciji flote putničkih aviona JAT-a u uslovima iste te prevlasti NATO-a u vazdušnom prostoru ispričana je nekoliko puta, ali nikada u toliko detalja kao što je to juče bio slučaj tokom prvog dana tribine posvećene ratu 1999. godine u Muzeju vazduhoplovstva.

Stevan Ignjatović, a tada kapetan na Boingu 727 JAT-a, ispričao je svoju neverovatnu priču o evakuaciji letelica nacionalne avio-kompanije petog dana nakon početka bombardovanja.

Ignjatović priča veoma elokventno i emotivno kako je u tada najbržem JAT-ovom avionu, 29. marta 1999. godine leteo na 10 kilometara visine iznad Srbije u pravcu prema Rumuniji gde je, odlukom Vlade Srbije, predvodio flotu nacionalne avio-kompanije kako bi se ona spasla eventualnog uništenja na Aerodromu "Surčin".

Krajnja destinacija JAT-ovih putničkih aviona trebalo je da bude poluostrvo Krim, ali su zadržani u Rumuniji.

Kako je izgledalo letenje putničkih aviona u borbenim uslovima, kako se 40 JAT-ovih pilota i tehničara naposletku izbavilo iz Rumunije i kako se država godinama kasnije odnosila prema drugoj grupi srpskih letača u kojoj "niko nije rekao neću", pogledajte na video snimku:



izvor: blic.rs


« Last Edit: March 26, 2017, 02:39:29 pm by Milan (longtrip) » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1040 on: March 27, 2017, 10:58:39 am »

One su rodile srpske heroje!

Autor: mondo.rs

Povodom 18. godišnjice NATO bombardovanja ispred Doma Vojske Srbije otkrivena je spomen-ploča srpskim majkama. Obeležje je posvećeno i majkama čija su deca rođena za vreme bombardovanja 1999. godine i koja danas slave punoletstvo.

24.03.2017. | 14:36 6 A- A A+

Srbija se svake godine na današnji dan seća nevinih žrtava bombardovanja, rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić na svečanosti ispred Doma Vojske Srbije, dodavši da ćemo od danas ovaj datum pamtiti i kao dan kada je na zdanju podignutom dobrovoljnim prilozima srpskih vojnika i oficira iz Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, otkrivena spomen-ploča srpskim majkama.

"Podignuta je ploča svim našim majkama i onim čija deca, koju su rađale dok su na Srbiju padale prve bombe, danas slave punoletstvo", rekao je Nikolić.

Osvrnuvši se na NATO bombardovanje SR Jugoslavije, Nikolić je rekao je da su pre 18 godina po Srbiji "kao po slami mlatili" svojim raketama i bombama napunjenim uranijumom.

"Morao sam nedavno u Savetu bezbednosti UN da ih optužim kako se njihovo divljaštvo nad našim narodom kao bumerang vratilo deci celog sveta. Obogatili su ceo svet osiromašenim uranijumom zato što voda, vadzuh i podzemni tokovi ne znaju za granice. Misleći da uništavaju druge, uništavali su zapravo i sebe, svoju decu, svačiju budućnost", rekao je Nikolić.

"Rodio se Uroš, a onda su grunule bombe"
Spomen-ploča srpskim majkama, naglasio je, treba da bude simbol naše zahvalnosti majkama, koje su hiljadama godina rađale državnike i junake.

Predsednik Srbije poručio je da se nikada nećemo dovoljno zahvaliti i odužiti hrabrim, odvažnim ženama koje su pisale istoriju Srbije, dodajući da je majka svetinja.

Na bronzanom reljefu prikazani su likovi majki srpskih ratnika, majke Svetog Save, kneginje Milice, mati Angeline Branković, Milunke Savić, Dijane Budisavljević, majke sa Kozare i majke sa Kosmeta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
spomen obeležje, srpske majke, dom vojskeFoto: MONDO/Mihaela Šljukić Bandović

Spomen-obeležje srpskim majkama je rad umetnika Mirka Mrkića Ostroškog.

Izvor: Mondo.rs

Evo i video priloga
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1041 on: March 27, 2017, 11:06:52 am »

У екстеријеру Војног музеја на Калемегдану, данас (23. март 2017) су постављене лансирна рампа и ракете НЕВА у знак сећања на страдале у НАТО агресији. Лансирна рампа и ракете припадају борбеном комплету ракетног система С-125 (НЕВА – САМ3), којим је оборен авион „Ф-117“, током НАТО агресије 1999. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор: Фејсбук страница Министарства одбране и Војске Србије


Video prilozi:





* NEVA.jpg (431.65 KB, 2048x1365 - viewed 58 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #1042 on: March 31, 2017, 07:43:32 pm »

I ovo je sećanje na agresiju NATO pakta:

Pilot se hvalio kako je '99 bombardovao Srbe, a onda ga je stigla kazna

Rade Stančić iz Loznice u Cirihu je pretukao engleskog pilota u kafiću "Hilt", jer ga je čuo kako za susednim stolom s ponosom priča da je bombardovao Srbiju 1999. godine!

Nakon što ga je dobro naučio pameti, Stančić mu je rekao: "Od sada kad god se pogledaš u ogledalo, setićeš se Srba koje si ubijao!"

Ubrzo nakon toga, Stančić je napustio Švajcarsku. Kako saznaje Informer, Rade je sa prijateljem sedeo za stolom i razgovarao.

- Englez je za susednim stolom bio sa jednim lokalnim političarem, a u jednom trenutku mu je kazao da je bio vojni pilot i kako je sa ponosom pričao da je bombardovao "je*ene Srbe". U tom trenutku Rade i njegov drugar su prestali da pričaju, jer mu se učinilo da Englez pored njega pominje Srbe i 1999. godinu. Pre toga su bili nasmejani jer su dogovarali posetu nekih srpkih pevača u Švajcarsku. Rade je zaćutao kad je čuo šta Englez priča i načuljio uši - priča izvor Informera iz Ciriha.

Zatim je Stančić ustao i krenuo ka Englezu i njegovom prijatelju.

- Lepo mu se obratio, ljubazno. Izvinio se i rekao da je slučajno čuo priču o bombardovanju Srbije. Kada je Englez potvrdio, Rade mu je rekao da će dobro zapamtiti Srbe. Počeo je da ga udara šakama, a zatim je zgrabio staklenu posudu za šećer, pa je i njom udario Britanca. Bivši pilot je bio sav krvav, a njegov prijatelj je prizor gledao u šoku - kaže očevidac.

Avijatičar NATO pakta je, prema njegovim rečima, zapomagao i urlao od bolova, ali niko u kafiću nije smeo da se umeša u tuču.

- Tad mu je Rade rekao: "Kad god se budeš pogledao u ogledalo, setićeš se svih Srba i nedužne dece koju si pobio" - navodi sagovornik.

Nakon toga Stančić je izašao iz kafića i pobegao. Informer nezvanično saznaje da je odmah potom napustio Švajcarsku. Englez je sa brojnim podlivima i rasekotinama završio u bolnici.

Izvor: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/643433/Pilot-se-hvalio-kako-je-99-bombardovao-Srbe-a-onda-ga-je-stigla-kazna
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1043 on: March 31, 2017, 08:23:28 pm »

Prica mi lici na Njuz, u Informeru npr. pise da je odmah napustio Svajcarsku a u Blic da je na saslusanju u policiji. Mozda se i desilo ali cisto sumnjam. U poslednje vreme sve je vise vesti u kojima se pominju Nato piloti. Tako je objavljeno kako pilot oborenog F-117 zivi u bedi, zatim navodna ispovest jednog pilota srpskom studentu, sada evo i ova prica....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1044 on: April 01, 2017, 11:14:29 pm »

Док не буде потврђене вести да је изведен пред швајцарски суд (тај наш јунак који пребио НАТО пилота) и осуђен због насилничког понашања, то ће остати нешто као "урбана легенда".
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #1045 on: April 02, 2017, 06:54:27 am »

Док не буде потврђене вести ... то ће остати нешто као "урбана легенда".
i uputstvo za delovanje u eventualnom slicnom slucajnom susretu nasih ljudi sa likovima poput tog pilota   
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1046 on: April 02, 2017, 07:31:09 am »

Uputstvo, valjda važe "Cukićevi" propisi.  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screen Shot 2017-04-02 at 08.30.33.jpg (41.3 KB, 308x453 - viewed 68 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1047 on: April 02, 2017, 08:22:04 am »

Da se mi vratimo na temu? O ovom dogadjaju imamo i u temi Zanimljivosti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #1048 on: April 03, 2017, 07:34:30 pm »

Kako sam ja postavio prvu vest o ovom slučaju, osećam se obaveznim da postavim i ovo, a ako moderator smatra da to nije tako, slobodno neka briše:

Radenko Stančić iz Švajcarske o prebijanju britanskog pilota: Ubijenu decu ne praštam

Radenko Stančić (54), Srbin iz Lucerna, a rodom iz Loznice, poslednjih nekoliko dana je glavna vest u svim domaćim medijima i društvenim mrežama posle incidenta koji se dogodio u četvrtak u jednom kafiću u centru Ciriha kada je pretučen bivši pilot NATO-a iz Velike Britanije.

Pošto se prašina malo slegla, a posle niza izmišljenih razgovora sa njim, Stančić za "Vesti" otkriva šta se zapravo dogodilo, jer, kako tvrdi, mediji su umnogome "prenaduvali" celu priču.

- Ne mogu da se odbranim od telefonskih poziva, kako naših ljudi iz svih krajeva sveta, tako i novinara. Prijatelji mi javljaju kako sam izjavljivao ovo i ono, ali "Vestima" ću prvima ispričati pravu istinu - kaže Stančić, koji je u subotu stigao u Srbiju kako bi glasao. Kaže, protiv njega nije podignuta nikakva prijava, mada će ove nedelje, po povratku u Švajcarsku, najverovatnije otići u policiju kako bi ispričao svoju verziju događaja.

Čestitke hrvatskih carinika

Stančić kaže da ga je, dok je prelazio hrvatsko-srpsku granicu, hrvatski carinik pozvao u stranu.
- Svašta mi je prošlo kroz glavu, ali on je to uradio da bi mi čestitao. Pa čestitali su mi i Albanci, Muslimani. Svi naši narodi trpe NATO zulum. Doduše, na srpskoj granici mi niko ništa nije rekao. Mislim da me nisu ni prepoznali - kaže naš sagovornik.


- Engleski pilot je istog dana otputovao u Englesku, ali je prethodno dao izjavu policiji da ne zna zbog čega je udaren, a ja ću po preporuci advokata takođe da dam izjavu i opišem šta se zaista dogodilo i da je ceo događaj veoma preuveličan - kaže Stančić, koji je punih 47 godina na privremenom radu u inostranstvu.

Prvobitno je živeo i radio u Nemačkoj, a zatim se preselio u Švajcarsku. U Lucernu je jedno vreme držao dve diskoteke, radio za jednu nemačku firmu.

Mada su mediji nadugačko i naširoko opisivali događaj iz kafića u kome je u četvrtak pre podne pretučen britanski pilot, on priznaje da je sve trajalo svega nekoliko minuta.

- Mislim da je bilo oko 9.45. Sa prijateljom sam sedeo u bašti jednog kafića u blizini Generalnog konzulata Srbije i u jednom trenutku sam čuo kako gosti sa susednog stola počinju glasnije da pričaju tako što je jedan od njih spomenuo rat i Slobodana Miloševića. To me je i zainteresovalo jer je to govorio čovek mojih godina. Pričao je na nemačkom, ali sa vidnim engleskim akcentom. Onda je počeo da objašnjava tom čoveku pored da je 1999. godine bio pilot Velike Britanije i da je učestvovao u NATO bombardovanju Srbije i da su tada trebali još više da unište Srbiju. Nisam mogao da verujem svojim ušima. Prišao sam im, izvinio se i pitao ga da li je to zaista tako. Pogledao me je sa prezirom i potvrdio, ali i počeo da se dere da su Srbi seratori, da su govna i da je trebalo još više da ih bombarduju. U tom trenutku sam se setio sve one dece koja su tokom ovih meseci 1999. godine nedužna poginula, a posebno male Milice Rakić koja je skončala svoj mali, nedužni život na noši, a da nije ni počela da ga živi. On je ustao i počeo da arlauče na mene. Tu mi je pao mrak na oči, jer moja kćerka je Miličino godište - u jednom dahu priča Stančić.

Humanost na delu

Radenko objašnjava da je uvek bio patriota i da to nikada nije krio, a najviše je dokazivao pomažući svoj narod.
- Dok je trajao rat u Bosni ja sam organizovao i dopremio na Pale konvoj sa medicinskom opremom vredan tadašnjih milion maraka. Tokom NATO bombardovanja sam ili učestvovao u protestima po Švajcarskoj ili dolazio u Srbiju da bih i tako dao podršku svom narodu - kaže Stančić.


Njegov advokat je, pošto je priča o čoveku koji se osvetio pilotu NATO-a za 1999. godinu zapalila društvene mreže, otišao u policiju i tamo saznao da je taj Englez imao lakše telesne povrede, ali i da je odmah otputovao u svoju domovinu.

- Meni se telefon bukvalno usijao. Kao da sam se obračunao sa celim NATO paktom. Zovu da mi čestitaju, zovu da mi nude pomoć, pa čak su neki rekli i da će organizovati prikupljanje pomoći za moju odbranu. Preko "Vesti" bih zamolio sve da ništa ne rade, posebno da ne učestvuju u skupljanju novca, jer mi to ne treba. Imam dovoljno da sebi mogu da platim advokata, odnosno da sam rešim ovaj problem - kaže na kraju Stančić.

Susret sa Del Ponteovom

Radenko Stančić nam otkriva i da se pre nekoliko godina susreo lično i sa Karlom del Ponte.
- Ugledao sam je u jednom hotelu i prišao. Rekao sam joj da sam Srbin, a ona mi je odmah uzvratila da joj je jasno da je većina Srba mrzi. Objasnio sam joj da je to zato što je optuživala samo pripadnike našeg naroda, a ona mi je rekla da bi to, da nije ona, uradio neko drugi i da su naši političari imali priliku da se odbrane. Kazao sam joj doslovce: "Gospođo, kako se odbraniti kada te kadija i tuži i sudi?" Na kraju je pristala i da se slikamo - priseća se Radenko.


Izvor: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/644221/Radenko-Stancic-iz-Svajcarske-o-prebijanju-britanskog-pilota-Ubijenu-decu-ne-prastam
Logged
Rakan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #1049 on: May 20, 2017, 12:28:40 am »

Nikad neću prežaliti zato što sam te godine kao rezervista dobio raspored u jedinici koja je bila artiljerijska i dužila haubice. Nešto što je bilo u drugom (trećem) planu u konkretnom delovanju za vreme rata.
Pokušao sam pre nego sam dobio raspored da odem u jedinicu PVO koji je moj rod (Strela 1) jer sam na tome bio uvežban i svakako bi moj doprinos bio konkretniji i plodotvorniji, ali zbog glupe birokratije to nisam mogao da odradim.

Sećanja su i lepa i ružna, a gorčina ostaje. Lepa zbog prijatelja iz jedinice, ružna zbog pogibija, a gorčina naravno zbog poraza i nemoći da se uradi ono što se htelo.
Moral je bio zaista na nivou, ali politika uvek odnese prevagu.
Logged
Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.072 seconds with 24 queries.