PALUBA
March 28, 2024, 11:02:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517729 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1065 on: June 15, 2017, 08:21:15 am »

Slava mu!
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1066 on: June 15, 2017, 09:55:03 am »

Svala mu!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1067 on: June 15, 2017, 11:56:55 am »

Svaka mu čast i Slava i hvala Mu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1068 on: June 15, 2017, 05:56:28 pm »

Слава му. требало је раније, и треба им подићи колективни споменик, доделити улице и тако то...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1069 on: June 18, 2017, 08:46:39 am »

Pronašao na MyCity.

Airforces monthly priča o našim devetkama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Intervju sa majorom Nikolićem.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (113.85 KB, 572x788 - viewed 77 times.)

* 02.jpg (342.89 KB, 738x1088 - viewed 91 times.)

* 03.jpg (365.47 KB, 778x1124 - viewed 79 times.)

* 04.jpg (343.21 KB, 774x1088 - viewed 77 times.)

* 05.jpg (315.34 KB, 820x1200 - viewed 117 times.)

* 06.jpg (369.66 KB, 820x1200 - viewed 61 times.)

* 07.jpg (324.61 KB, 726x1092 - viewed 76 times.)

* 08.jpg (304.23 KB, 790x1106 - viewed 83 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1070 on: June 18, 2017, 10:12:42 am »

"Bombardovanje Jugoslavije je bio eksperiment i trening NATO"



Bombardovanje SRJ bilo je eksperimentalni rat NATO-a, kaže penzionisani italijanski general NATO i vojni diplomata Bjađo di Gracija, koji pravi paralelu između tog bombardovanja i bacanja atomske bombe na Nagasaki.


"To je bio eksperimentalni rat koji je NATO-u poslužio da, između ostalog, trenira svoju avijaciju u napadu gde je bila neuporediva disproporacija između onoga koji napada i onoga koji se brani", kaže Di Gracija.
 
On je to rekao u intervjuu za današnju Politiku, koji je dao kada je prošle nedelje boravio u Srbiji povodom objavljivanja njegove knjige "Zašto je NATO bombardovao Srbiju", u koju je pretočio svoja iskustva iz službovanja.
 
Komentarišući paralelu koju izvodi između bombardovanja SRJ i atomske bombe u Nagasakiju, Di Gracija kaže da "ako se atomska bomba bačena na Hirošimu delimično može shvatiti kao vojna akcija, ona naredna, bačena na Nagasaki, u trenutku kad Japan već prihvata kapitulaciju, označila je početak Hladnog rata i bila svojevrsna poruka SAD Sovjetskom Savezu".
 
"A bombardovanjem Srbije, Rusiji je poslata poruka o tome ko je pobednik u Hladnom ratu. I ništa od toga nije krivica Srbije, koja je uradila sve što je mogla, jer su međunarodne okolnosti bile takve da je Rusija bila slaba", naglasio je on.
 
Na konstataciju da bombardovanje kineske ambasade tumači kao tadašnnje upozorenje Zapada Kini, Di Gracija naglašava da je to njegov lični zaključak, baš kao što je, kako je rekao, celokupno bombardovanje SRJ bilo upozorenje oslabljenoj Rusiji.
 
"Zašto u ovom momentu niko ne razmišlja o bombardovanju Severne Koreje? Zbog nuklearnog oružja, ali i činjenice da iza nje stoji Kina, koja je u međuvremenu ojačala. Takođe, i Rusija je povratila epitet supersile, a ono što je uradila s Gruzijom, Moldavijom i pogotovo Krimom, slično je onome što je NATO uradio s Kosovom. Zbog toga je Kosovo 1999. bilo jedinstven primer koji se neće ponoviti", kaže Di Gracija.
 
On se osvrnuo i na sumnje koje je iskazivao u zvanične interpretacije slučajeva Markale i Račak, navodeći da u početku nije verovao u srpsko objašnjenje Račka.
 
"Tek kada sam posle nekoliko dana sreo jednog kolegu, italijanskog oficira na dužnosti posmatrača OEBS-a, rekao mi je: 'Bjađo, ovo nije kao što prikazuju na televiziji. Obavestio sam o tome i šefa misije (Vilijama Vokera). On je prvi stigao na mesto događaja i nije zatekao prizore koje su potom preneli mediji. Ali, pošto je poslao izveštaj šefu misije, ništa se nije dogodilo'" ispričao je on.
 
Uveren je da su kosovski Albanci bili srećni kada se dogodio Račak i da bi ga, da se nije desio, "svakako u pogodnom trenutku izmislili".
 
Sličnu sumnju iskazao je i kada je reč o slučaju Markale, navodeći da je njegov izveštaj Komandi Misije ECMM doživeo sličnu sudbinu kao dopis njegovog italijanskog kolege o Račku.
 
"Poslao sam ga posle istrage koju sam sproveo nakon bombardovanja Markala, sumnjajući da bi Srbi gađali pijacu na nekoliko koraka od pravoslavne crkve. Nisu bili zainteresovani, i opet se ništa nije desilo", rekao je Di Gracija.

Autor: Tanjug
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1071 on: June 18, 2017, 07:39:05 pm »

Разговор недеље: Бјађо ди Грација, генерал НАТО-а и војни дипломата
Бомбардовање Србије је било слично нападу на Нагасаки
Аутор: Димитрије Буквић субота, 17.06.2017.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

С љубазношћу која одудара од клишеа о пословичној крутости професионалних војника, Бјађо ди Грација, док се рукујемо, пита: „Да ли ’Политика’ још излази на ћирилици?”. После потврдног одговора, додаје: „Не замерите што не знам, Београд сам напустио 2001. године”.

Главни град Србије био је последња станица у балканској каријери овог војног дипломате и италијанског генерала НАТО-а. У другој половини деведесетих био је на дужностима у Босни и Херцеговини и Хрватској, најпре као шеф операција у Посматрачкој мисији Европске заједнице (ЕЦММ) са седиштем у Загребу (од 1995. године). После Дејтонског споразума преместио се у БиХ, као вицекомандант италијанских снага ИФОР-а и француске дивизије СФОР-а.

А онда је 1997. дошао у Београд, где је на функцији војног аташеа италијанске амбасаде дочекао и провео НАТО бомбардовање.

Недавно је, као пензионисани генерал, своја искуства из службовања преточио у књигу „Зашто је НАТО бомбардовао Србију 1999?”. У њој заступа тезу да хуманитарни разлози, на које се Алијанса позивала, нису били једини, јер је бомбардовање одавно испланирано у складу с геополитичким циљевима САД и Запада.

...У почетку нисам веровао у српско објашњење Рачка. Тек када сам после неколико дана срео једног колегу, италијанског официра на дужности посматрача ОЕБС-а, рекао ми је: „Бјађо, ово није као што приказују на телевизији. Обавестио сам о томе и шефа мисије (Вилијама Вокера)”. Он је први стигао на место догађаја и није затекао призоре које су потом пренели медији. Али, пошто је послао извештај шефу мисије, ништа се није догодило. Сличну судбину као допис мог италијанског колеге о Рачку доживео је и мој извештај Команди Мисије ЕЦММ-а. Послао сам га после истраге коју сам спровео након бомбардовања Маркала, сумњајући да би Срби гађали пијацу на неколико корака од православне цркве. Нису били заинтересовани, и опет се ништа није десило...

Објављивање ове публикације било је повод да Ди Грација прошле недеље дође у Србију. У интервјуу за наш лист, на питање шта га је мотивисало да напише ову својеврсну аутобиографско-аналитичку књигу, кратко одговара:

– Истина, пре свега.

– Верујем да је у западним земљама свако имао јединствен став о питању из наслова моје књиге. То је онај исти став пласиран посредством медија, који су били једнострани. Кад сам се, по завршетку свих дужности на Балкану, вратио у Италију, колеге, пријатељи и породица питали су ме о великој југословенској трагедији. Са свима њима било је веома тешко да се полемише. Јер, кад год бих им поставио питање зашто је НАТО бомбардовао Србију, одговор је био јединствен: да би се спречило етничко чишћење над косовским Албанцима. Али, кад бих онда запитао да ли је то довољан разлог да бомбардујете читаву једну нацију, одговори су били различити – објашњава Ди Грација.

Осим о бомбардовању СРЈ, говорите и о другим ратним дешавањима, па и о сумњама које сте исказивали у званичне интерпретације случајева Маркале и Рачак. Да ли сте имали право да изразите своје мишљење унутар организација у којима сте службовали?

Рачак се десио у време кад сам био војни аташе. Војни изасланици акредитовани у Београду имали су статус посматрача Верификационе мисије ОЕБС-а и зато сам често одлазио на Косово у њеном мандату. У почетку нисам веровао у српско објашњење Рачка. Тек када сам после неколико дана срео једног колегу, италијанског официра на дужности посматрача ОЕБС-а, рекао ми је: „Бјађо, ово није као што приказују на телевизији. Обавестио сам о томе и шефа мисије (Вилијама Вокера)”. Он је први стигао на место догађаја и није затекао призоре које су потом пренели медији. Али, пошто је послао извештај шефу мисије, ништа се није догодило. У сваком случају, верујем да су косовски Албанци били срећни кад се десио Рачак и да би га, да се није десио, свакако у погодном тренутку измислили.

Сличну сумњу исказали сте и кад је реч о случају Маркале.

Јесте. И мој извештај Команди Мисије ЕЦММ доживео је сличну судбину као допис мог италијанског колеге о Рачку. Послао сам га после истраге коју сам спровео након бомбардовања Маркала, сумњајући да би Срби гађали пијацу на неколико корака од православне цркве. Нису били заинтересовани, и опет се ништа није десило.

Тврдите и да је Вилијам Вокер у доба мандата Мисије ОЕБС-а спречио да она јавно осуди деловање ОВК. Како тумачите његове недавне изјаве о потреби да се уједине сви Албанци из региона?

Нисам их чуо, али нисам сигуран да би Албанија желела да припоји Косово.

Зашто?

Зато што је Косово проблем. Зато што је слабије и сиромашније од Албаније.

Кад смо већ код тога, наводите и да су поједини команданти НАТО-а по доласку на Косово променили своје дотадашње мишљење, видевши да је реч о подручју које је „окренуто исламизму и које воде дилери дроге”. Како вам се Косово чини данас?

Оно што знам јесте да много исламистичких бораца долази са Косова, као и из Босне и Херцеговине. А државне границе Косова и БиХ су нонсенс, за разлику од граница Хрватске, Словеније, Црне Горе или Србије, које су стабилне и добре.

Да се вратимо на НАТО бомбардовање, које сте провели у Београду. Многе занимљиве детаље и мишљења износите у књизи, па и то да је бомбардовање РТС-а било бесмислено. Ипак, да ли је рушење телевизијске зграде значило да је српска страна имала неког успеха у медијском рату?

Не. Српска пропаганда није досегла међународно јавно мњење. Какав је утицај она могла да има на Немачку, САД или неког трећег? Никакав. Верујем да је једино опозиција у Србији тада могла нешто да уради, али није имала времена или прилике. Да је НАТО, пак, обуставио бомбардовање после неколико дана и дао јој неку врсту простора да се огласи, можда и да започне протесте против Милошевића, могуће је да би ситуација била другачија. Стога, бомбардовање РТС-а није имало сврхе, баш као ни гађање кинеске амбасаде.

Али ви бомбардовање амбасаде тумачите као упозорење Запада Кини?

Да, али то је мој лични закључак. Баш као што је целокупно бомбардовање СРЈ било упозорење ослабљеној Русији.

На ту тему изводите и паралелу између бомбардовања СРЈ и атомске бомбе у Нагасакију.

Јесте. Ако се атомска бомба бачена на Хирошиму делимично може схватити као војна акција, она наредна, бачена на Нагасаки, у тренутку кад Јапан већ прихвата капитулацију, означила је почетак Хладног рата и била својеврсна порука САД Совјетском Савезу. А бомбардовањем Србије, Русији је послата порука о томе ко је победник у Хладном рату. И ништа од тога није кривица Србије, која је урадила све што је могла, јер су међународне околности биле такве да је Русија била слаба. Сада је ситуација битно другачија. Зашто у овом моменту нико не размишља о бомбардовању Северне Кореје? Због нуклеарног оружја, али и чињенице да иза ње стоји Кина, која је у међувремену ојачала. Такође, и Русија је повратила епитет суперсиле, а оно што је урадила с Грузијом, Молдавијом и поготово Кримом, слично је ономе што је НАТО урадио с Косовом. Због тога је Косово 1999. било јединствен пример који се неће поновити. То је био експериментални рат који је НАТО-у послужио да, између осталог, тренира своју авијацију у нападу где је била неупоредива диспропорција између онога који напада и онога ко се брани.

Да ли је у том експериментисању НАТО имао још неких губитака, осим невидљивог Ф-117 који смо видели на телевизији?

Једини губитак за који знамо јесте Ф-117. Није ми познато да је било још губитака за НАТО. Али, и да јесте, то је небитно у рату у којем је однос снага као кад див гази миша.

Како се заправо звала операција НАТО-а? Ви помињете само назив „Савезничка сила”, а ми је овде зовемо „Милосрдни анђео”.

Познато ми је да се у Србији користи назив „Милосрдни анђео”, али „Савезничка сила” је једино име за које знам да је коришћено у документима НАТО-а, а касније и у енциклопедијама.

„Савезничка сила” је подразумевала и употребу осиромашеног уранијума, о чему се доста воде полемике. Ви наводите да је НАТО у току рата негирао његово масовну коришћење, али и да су поједине земље, попут Холандије, исплаћивале својим војницима одштету због последица које су имали боравећи у подручјима гађаним осиромашеним уранијумом. Нису ли те две тврдње контрадикторне?

Верујем да о употреби те муниције није изречена цела прича. Осиромашени уранијум се сигурно користио јер се ставља у бомбе да би се добила већа прецизност. И зато одређена количина увек постоји у пројектилима. С друге стране, ја сам био у многим бомбардованим зонама и ништа ми се није десило. Али, опет, чињеница је да су неки други војници, којима је у телу нађен осиромашени уранијум, тражили и добили одштету. Све у свему, док научници, биолози не утврде последице, до тада ћу и ја као и ви знати о овој теми само оно што прочитам у новинама или на доступним изворима.

Ако је већ НАТО био див, како није успео да после бомбардовања спречи егзодус Срба с Косова?

Урадили су шта су могли, бар кад је реч о италијанским трупама. Они су све учинили да спрече одлазак Срба у тим околностима. Што се тиче генералне ситуације, чињеница је да су косовски Албанци одмах почели да се свете Србима. Али, то је већ прича о победницима. Победници раде шта год желе. Ко њих контролише? Нико.

Кад сумирате своје дужности на Балкану, да ли осећате бар делимично и личну одговорност за све патње које су се дешавале на овом поднебљу?

Ја сам генерал, војник који слуша своју државу. Верујем у њу и учинићу све што могу да је очувам. С друге стране, то ме не спречава да искажем шта мислим и шта осећам.

Али сте и НАТО генерал.

Јесте, и било ми је наређено да останем у Београду 1999. године. И био сам овде. Не могу да сметнем с ума да сам Италијан и генерал, али исто тако верујем да сам у својој књизи о тим данима написао истиниту причу, да сам написао историју.

Izvor: www.politika.rs


* nato-general.jpg (148.06 KB, 672x512 - viewed 53 times.)
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1072 on: June 18, 2017, 07:55:24 pm »

Smrdina.

Izreka kaže ovako (otprilike - parafraziram) "Okaj svoje grehe pre stupanja pred tvorca".
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1073 on: June 18, 2017, 08:11:54 pm »

Smrdina.

Izreka kaže ovako (otprilike - parafraziram) "Okaj svoje grehe pre stupanja pred tvorca".

 Jel? A mozda je samo dobar vojnik koji sledi naredjenja i ne "drma brod"? Koliko je takvih bilo u nasem opstenarodnom veselju?
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1074 on: June 18, 2017, 09:08:48 pm »

Bilo je smrdina.

Pogrešio sam ovo je "jeftina nato smrdina".
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #1075 on: June 19, 2017, 09:34:08 am »

Bilo je smrdina.

Pogrešio sam ovo je "jeftina nato smrdina".

Nemojmo tako lako da sudimo.
Covek je rekao i napisao sta misli. Nije sve samo crno i belo.
Nisi bio na GP Horgos noc uoci bombardovanja. Ja sam bio. Neces verovati da je manje CD tablica izaslo iz zemnlje, nego BG, NS i ostalih. A u vozilima nisu bile zene i deca, vec kulovi koji haubicu mogu da povuku.
Dan posle toga mene mobilisu, i moga rodjenog brata.
ARJ PVO!
Koliko je nasih SMRDINA ucestvovalo u svemu tome (skupih ili jeftinih) ?
Ja nisam bio u vojsci, ja sam nesposoban ili ograniceno sposoban za sluzbu u Armiji, ali si podoban (i sposoban) da sedis u fotelji?
Bez obzira na sve, treba imati nesto izmedju bulje i pupka pa napisati a posle i reci svoje misljenje.
Ako svaki ucesnik Balkanskih "zajebancija" kaze svoje vidjenje, mozda i nekim od nas otvori oci.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1076 on: June 19, 2017, 09:47:01 am »

Ovde nije bilo priče o "domaćim smrdinama".

Ja ih lično poznajem, neki su puni ko brod i hvale se da su "smrdine".

Moram priznati da nisam shvatio ono o fotelji i podobnosti.

To što je tom liku nešto sada došlo iz svinktera u glavu a urađeno je to što je urađeno Srbiji o čemu on govori sada govori o njegovom mentalnom sklopu i vrednosti.

Za to u čemu je debelo učestvovao, debelo mu je plaćeno kaoi i svakom plaćeniku.

Za to šta je uradio i čega je deo - imao je stomak onomad a sad ga šatro nema.

Nivo je isti kao i nivo smlaćenog sm.... - pilota zelka za koga su kopali i rukama i nogama da ga snime kako se rukuje i grli sa Zoltanom.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #1077 on: June 19, 2017, 03:33:42 pm »

Ovde nije bilo priče o "domaćim smrdinama".

Ja ih lično poznajem, neki su puni ko brod i hvale se da su "smrdine".

Moram priznati da nisam shvatio ono o fotelji i podobnosti.

To što je tom liku nešto sada došlo iz svinktera u glavu a urađeno je to što je urađeno Srbiji o čemu on govori sada govori o njegovom mentalnom sklopu i vrednosti.

Za to u čemu je debelo učestvovao, debelo mu je plaćeno kaoi i svakom plaćeniku.

Za to šta je uradio i čega je deo - imao je stomak onomad a sad ga šatro nema.

Nivo je isti kao i nivo smlaćenog sm.... - pilota zelka za koga su kopali i rukama i nogama da ga snime kako se rukuje i grli sa Zoltanom.


Za fotelje i podobnosti sam mislio da neke nase vajne likove koji su bili nesposobni za Vojsku ali su kao gradonacelnici bili na odredjenim formacijskim mestima.
A taj isti i dan danas s.re na sve a grad su mu raskopali nebili mu nasli diplomu o visoj ili viskoloj skoli a u medjuvremenu je postao vrsni vinogradar.
Negde je vec bilo price o njegovom ucescu u odbrani zemlje 1999.
E moje Nislije na sta ste spali da Vas ta ljiga bruka gde stigne bez imalo stita i srama.
E moj Srecko, i tebe nabijem na k...c.

« Last Edit: June 19, 2017, 05:32:43 pm by Bozo13 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1078 on: June 28, 2017, 03:35:00 pm »

дотични господин је завршио неку вишу економску, имао приватну фирму па пропао. знало се то још пре демонстрација, док је био обичан функционер странке. почетком рата постао је ваљда шеф кризног штаба, а после изјаве да је војска по брдима око града макнут је са функције и било му је забрањено да носи униформу. после је и то подведено под штаб цивилне заштите, чији је командант био проф.др јован златић (који је умало и погинуо у нападу на складиште нис-а, има тај чувени снимак како се крије поред дрвета док падају бомбе). од градских функционера доста се ту мувао бане банана, који је додуше трчао на све стране где је требало (и дан данас се убијем од смеха кад се сетим како је прескакао неку ограду у панталеју па се закачио и умало остао без 00 Grin) после рата златић је преживео две тешке операције као последице рата. после друге био је модар ко ова подлога на палуби, било питање да ли ће да прегура. ово знам јер га познајем доста добро, предавао ми је два предмета на факултету. златић је као начелник округа такође носио униформу, али је био и резервни официр (мислим да је почео као к1к, а завршио као мајор или чак потпуковник, нисам сигуран), и има доста ствари које је добро урадио да би спасио град (као најбитнију да поменем управо евакуацију највећег дела горива из тог складишта и испуштање гаса који није мого да се спаси у ваздух). уопште, у нишу, сем цигарета, није било несташице било чега, и град је живео прилично нормално и по мирнодопским мерилима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1079 on: August 10, 2017, 06:30:26 am »

Spomenice u čast heroja Košara
R. DRAGOVIĆ   09. avgust 2017.

Država priprema posebna odlikovanja za učesnike bitaka tokom odbrane Kosova i Metohije 1999. godine. Razmatra se proširivanje kruga odlikovanih na učesnike u svim ratnim dejstvima na KiM

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
KANCELARIJA ordena Predsedništva Srbije radi na pripremi procedure za dodelu državnih spomenica u čast heroja bitke na Košarama, saznaju "Novosti". Razmatra se i mogućnost da slično priznanje dobiju svi učesnici velikih i najtežih bitaka na Kosovu i Metohiji tokom NATO agresije 1999. godine.

Spomenica za bitku na Košarama biće prvo ovakvo priznanje na najvišem nivou kojim će predsednik Republike nagraditi zaslužne građane. U središtu inicijative, iza koje stoji lično predsednik Vučić su junaci sa Košara, koji su sve donedavno bili gotovo nevidljivi u domaćoj javnosti.

- Zakon o odlikovanjima usvojen 2010. godine poznaje tri vrste priznanja - objašnjavaju u Predsedništvu. - Srbija dodeljuje šest ordena i tri medalje, i njima je prethodnih godina odlikovan veliki broj domaćih i stranih ličnosti. Spomenice do sada nisu dodeljivane, a ideja je da prvim odlikovanjima ovog ranga država zahvali herojima Košara.

Prema saznanjima "Novosti", u Kancelariji ordena, koja priprema odgovarajući pravilnik o spomenicama, razmišlja se i o mogućnosti da se krug nagrađenih ovim priznanjem proširi i na pripadnike tadašnje Vojske Jugoslavije koji su učestvovali u ostalim bitkama, ali i svim ratnim dejstvima na Kosovu i Metohiji tokom 1999. godine.

Predsednik udruženja "Srpski ratni veterani" Mile Milošević, pozdravlja odluku države da oda priznanje učesnicima bitke na Košarama, ali i predlaže da se slične spomenice dodele učesnicima svih sukoba od 1991. do 1999. godine.

- Veliki broj boraca otišao je sa ovog sveta bez dostojnog priznanja države - podseća Milošević. - U ratovima u Hrvatskoj i Bosni imali smo izuzetno veliki broj junaka i časnih boraca, kojima bi takođe trebalo uručiti ovu vrstu odlikovanja.

Odlikovanja su gest poštovanja, kako smatra Milošević, ali veteranima ratova potrebna je i druga vrsta satisfakcije, koja podrazumeva rešavanje njihovog pravnog statusa.

Heroji bitke na Košarama više od decenije bili su gotovo potpuno zaboravljeni i van fokusa javnosti. Međutim, istina o njihovoj hrabrosti u odbrani Srbije preživela je protok vremena. Najkrupniji korak u ispravljanju nepravde prema borcima Vojske Jugoslavije koji su poginuli i ranjeni na graničnim kamenovima Srbije napravljen je juna ove godine, podizanjem spomenika poginulom vojniku na Košarama Tiboru Cerni, u njegovoj rodnoj Debeljači.

Na najavu sistemskog odavanja počasti junacima rata na Kosmetu, Tiborova majka Kata Cerna kaže da je bilo vreme da država napravi taj korak.

- Očekivali smo ovaj čin, budući da je predsednik Vučić to javno obećao - kaže Cerna. - S punim pravom smo očekivali da se to i dogodi. Nama i drugim roditeljima to ne može vratiti decu, ali će nam to odlikovanje, kao gest države, ipak mnogo značiti.

POGINULI VOJNICI

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

KARAULA Košare i njena okolina poprište su najpoznatije bitke za odbranu Kosova i Metohije 1999. godine. Snage Vojske Jugoslavije, zajedno sa grupom dobrovoljaca, od 9. aprila do 10. juna suprotstavljale su se teroristima OVK, trupama albanske vojske i NATO avijaciji, koji su pokrenuli širu operaciju kopnene invazije na Kosmet. U ovoj bici poginulo je 108 boraca VJ. Bitka na Košarama deo je albanske operacije "Strela", u okviru koje su žestoke borbe vođene na planinama Paštrik i Junik, kao i duž gotovo cele granične linije.

Izvor: www.novosti.rs


* dru-spomenice-(2).jpg (64.43 KB, 620x318 - viewed 65 times.)

* dru-spomenice-(1).jpg (39.8 KB, 620x351 - viewed 69 times.)
Logged
Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.