PALUBA
March 29, 2024, 12:22:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518123 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1080 on: August 12, 2017, 07:44:54 pm »

немам ништа против да се то уради, али мислим да има важнијих ствари да се новац потроши. На пример да подигну споменике свим изгинулим, а породицима дају достојна примања, накнаде, ане да се суде око тога...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #1081 on: August 12, 2017, 09:30:31 pm »

дали успехот на кошар се должи освен на храброста на војниците на вј туку и на самиот терен и фортификација сепак над тој регион америакнците вршење тепих бомбандирање со б-52
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1082 on: September 14, 2017, 11:36:39 am »

Ne smemo zaboraviti ovog čoveka - Grčki ofiicir je odbio da bombarduje Srbe, pa osuđen na zatvor
J. A.   14.09.2017.

Bombardovanje Srbije 1999. godine ostavilo je neizbrisiv trag u sećanjima svih onih koji su se tada zatekli u našoj državi, ali je za gest jednog grčkog kapetana, koji je odbio da svojim brodom krene na Srbiju, malo ko čuo.

Godina 1999. ostaće u srpskom narodu upamćena kao godina bombardovanja, stradanja nevinih civila, nanošenja velike materijalne štete Srbiji. Grčka, iako članica NATO-a, iz političkih razloga nije učestvovala u vazdušnim napadima na SRJ.



Ipak, uputila je u jadranske vode svoj ratni brod "Temistoklis". U kratkom dokumentarnom videu koja je Srpska naučna televizija objavila na svojoj stranici na Fejsbuku objašnjeno je da je posada bila razočarana takvom odlukom svoje vlade. Stoga, kapetan broda, potporučnik ratne mornarice, odbija da bombarduje SRJ, okrećući svoj brod "Temistoklis" i vraćajući ga nazad u luku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Kao pravoslavac ne mogu da učestvujem u napadu na bratski narod - rekao je Marinos Ritsoudis, kapetan broda, a njegovu odluku podržala je i gotovo cela grčka javnost. Mnogi grčki mornari stali su uz svog kapetana, narod ga je podržao, ali ga je ipak vojni sud 1999. osudio na dve i po godine zatvora.

Izvor: www.blic.rs


* 01.png (168.93 KB, 470x314 - viewed 43 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1083 on: September 14, 2017, 01:27:06 pm »


Ne znam čime bi brod "Themistocles" - po mom sećanju tada razarač klase Fletcher ili Sumner (?), mogao gađati "srpske" ciljeve. Iz političkih razloga unošenja smutnje između tadašnja "dva oka u glavi", dejstva po Crnoj Gori bila su ionako veoma ograničena.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1084 on: September 14, 2017, 01:42:10 pm »

Kako god.

Koliko tootrcano zvučalo, za ovako nešto je trebalo imati ja...a velika ko Đedavica.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #1085 on: September 14, 2017, 02:16:08 pm »

Svaka čast pf Marinos!

Častan oficir na žalost može da dođe u situaciju da odbije naređenje, ne zbog straha i kukavičluka nego upravo zbog osećanja oficirske i nacionalne časti.

Grčki brod je poslat u Jadran ne da Srbe bombarduje nego da se Srbima da znak da je i Grčka protiv Srbije, a njegov gest je Grčkoj vratio čast i uzidao još jednu ciglu u zid grčko - srpskog prijateljstva.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1086 on: September 14, 2017, 04:54:38 pm »

Svaka čast pf Marinos!

Častan oficir na žalost može da dođe u situaciju da odbije naređenje, ne zbog straha i kukavičluka nego upravo zbog osećanja oficirske i nacionalne časti.

Grčki brod je poslat u Jadran ne da Srbe bombarduje nego da se Srbima da znak da je i Grčka protiv Srbije, a njegov gest je Grčkoj vratio čast i uzidao još jednu ciglu u zid grčko - srpskog prijateljstva.

Ja uopšte ne sporim da je postupak grćkog komandanta broda visoko moralan, hrabar i prijateljski gest, upravo u vreme kada nam je to bilo najpotrebnije. Reagovao sam gledajući samo tehničku stranu, i tu sam pogrešio, priznajem.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1087 on: September 15, 2017, 09:07:57 pm »

Odbio sam da bombardujem Srbiju, na to sam ponosan, ali ta odluka mi je donela nevolje
Nataša Latković   15.09.2017.

Ponosan sam što sam podržao Srbiju u borbi protiv svih, bio je to fantastičan osećaj - to, 18 godine kasnije, u izjavi za „Blic” kaže Grk Marinos Ricudis, koji je odbio naređenje da učestvuje u NATO bombardovanju SRJ i da svojim brodom krene na Srbiju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tu 1999. godinu pamtićemo po izgubljenim i uništenim životima, razrušenoj zemlji, izolaciji... ali i po podršci na desetine hiljada Grka koji su danima izlazili na ulice i podržavali Srbiju u borbi protiv Alijanse. Ipak, jedan Grk naročito se izdvojio. Marinos Ricudis, tada kapetan broda „Temistoklis” i potporučnik ratne mornarice, odbio je naređenje da učestvuje u bombardovanju Jugoslavije i umesto da krene za Srbiju, vratio je brod nazad u luku.

- Kao pravoslavac ne mogu da učestvujem u napadu na bratski narod - rekao je on tada i dobio veliku podršku u grčkoj javnosti. Ta odluka, ispostaviće se, potpuno je promenila njegov život i karijeru i donela mu silne nevolje. Boravio je u zatvoru, izbačen je iz službe, suđeno mu je pred više sudova... Ricudis, 18 godina kasnije, za „Blic” govori da li se zbog svega pokajao i da li mu se Srbija ikad odužila.

- Bio je fantastičan osećaj doneti odluku da podržim naciju koja se borila protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja. Izuzetno sam ponosan zbog tog trenutka koji sam pružio i svom i vašem narodu. To je zajednička priča između mene, moje kulture i vaše kulture. Veoma sam srećan što sam našao prijatelje u Srbiji i što delimo zajednička sećanja - priča Marinos. Bila je to, bez sumnje, velika odluka jer je ostavila velike posledice po njegovu karijeru. Ricudis je izbačen iz mornarice i danas je kapetan na jahtama, što je, utisak je, za njega bilo ponižavajuće.

- Na sudu je po hitnom postupku odlučeno da me izbace iz mornarice - navodi on. Kako kaže, sudilo mu se pred devet sudova, ali je odluka o prekidu njegove karijere u mornarici doneta za jedan dan. Osim toga, osuđen je na uslovnu kaznu od dve i po godine zatvora.

- Bio sam tri dana u vojnom zatvoru. Žalio sam se i apelacionom sudu preko svojih advokata, ali oni su podržali prvostepenu presudu - dodaje ovaj Grk. Odlučio je, međutim, da ide do kraja, pa je tužio Grčku Evropskom sudu za ljudska prava, ali su se oni složili s odlukom grčkog suda.

- Naravno, to je bila nezakonita odluka. Takav je sistem. Tako je svuda - navodi Ricudis. Kakav je odnos države Srbije bio prema ovom grčko-srpskom junaku u godinama nakon toga, teško je danas saznati. Ipak, srpska ambasada u Grčkoj u skorije vreme stupila je u kontakt sa njim u nameri da sazna da li bi prihvatio orden države Srbije. On je to tada odbio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Rekao sam im da ne želim ništa i da sve zaslužuje vaš hrabri narod koji je vodio borbu protiv svih i bez šanse - kaže Marinos Ricudis. Podsetimo, bombardovanje Srbije trajalo je 77 dana, poginulo je najmanje 2.500 ljudi, a procenjeno je da je materijalna šteta između 30 i čak 100 milijardi dolara.

Ricudis: Volimo vašu divnu zemlju i vaša hrabra srca

Nakon priče koju je o Marinosu Ricudisu objavila „Srpska naučna televizija“, juče je ponovo pokrenuta inicijativa da se ovom hrabrom Grku dodeli najviši znak javnog priznanja Srbije. Iza nje je stao Dušan Milosavljević, poslanik DS, a ceo slučaj naišao je veliki odjek u srpskoj javnosti. Ipak, Ricudis i dalje priča da ne želi ništa.

- Želim samo da vaš narod zna da postoje mnogi koji vole vašu divnu zemlju i vaša hrabra srca - kaže on za „Blic”.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (35.31 KB, 470x427 - viewed 67 times.)

* 02.jpg (64.29 KB, 470x672 - viewed 77 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1088 on: September 16, 2017, 08:54:33 pm »

Без обзира на све орден, јавно додељен донео би му опет само проблеме. У сваком случаји високо моралан чин и не треба га заборавити.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1089 on: September 25, 2017, 10:11:37 am »

Емисија: ,,Наш аеропут''.
Гост:  Пуковник Мирчета Јокановић.
Тема: ,,МИГ 29 и херојски отпор пилота у НАТО агресији 1999. године''.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/39PnyjTxovw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: September 25, 2017, 10:19:00 am by KUZMA® » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1090 on: October 05, 2017, 09:20:42 am »

Pilot Đorđe Ivanov: Kako sam maketama nadmudrio NATO
Dragan VUJIČIĆ   02. oktobar 2017.

Pilot Đorđe Ivanov otkriva, za “Novosti”, da sa posebnim emocijama čeka doletanje šest “migova” iz Rusije. Na moj predlog napravljeni lažni avioni za koje su piloti Alijanske mislili da su pravi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MEĐU onima koji će na aerodromu Batajnica dočekati šest “migova 29” biće i potpukovnik u penziji Đorđe Ivanov, nekadašnji načelnik Operative 204. lovačkog puka VJ iz 1999, čija je ideja o pravljenju maketa ove moćne letelice postala noćna mora NATO stratega, a neke sačuvala i posle danonoćnog bombardovanja.

Ivanov je na početku neravnopravnog rata bio, praktično, desna ruka legendarnog komandanta 204. pukovnika Milenka Pavlovića. Naši piloti od savremenih aviona imali su 13 “migova 29”, ali i srce veće od planine. NATO nam je, međutim, već prve noći oborio sve četiri letelice koje su krenule u akciju. Piloti Ilja Arizanov, Nebojša Nikolić, Dragan Ilić i Predrag Milutinović spasli su se katapultiranjem, ali četiri “dvadesetdevetke” su zauvek izgubljene.

Nekoliko dana po završetku NATO bombardovanja, ponovo su demonstrativno poleteli “migovi 29” Vojske Jugoslavije, za koje su neprijateljske snage verovale da su svi uništeni. To je bio razlog za čistku generala vazduhoplovstva u sedištu NATO, ali i za čestitke kolega potpukovniku Đorđu Ivanovu.

- Sećam se kad smo ušli u improvizovanu zemunicu na Batajnici neposredno pre nego što su 24. marta 1999. krstareće rakete počele da pogađaju aerodrom. Od detonacija, bukvalno smo se sudarali u skloništu. To je bila najduža noć u mom životu. U pauzama raketiranja ređale su mi se slike u glavi, prolazio mi je ceo život pred očima - seća se Ivanov.

JUTRO 25. marta 1999. na Batajnici bilo je još sumornije. Generalu Spasoju Smiljaniću, komandantu RV i PVO, piloti su mogli samo da obećaju da će položiti život za odbranu otadžbine. Razlika u tehničkoj opremljenosti na nebu bila je prevelika.

TROJANAC Maketa "MIG-29" na Batajnici 1999.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Dok sam gledao kolege i komandante na porušenom aerodromu, “javio mi se” maskenbal u osnovnoj školi u Strumici kada je moj razred na moju ideju razmontirao drvenu školsku tarabu da napravi trojanskog konja. Film o Troji tih dana se davao u mom rodnom gradiću. Sinula mi je ideja, i rekao sam Smiljaniću: “Generale, da pravimo makete!” On je klimnuo glavom i verovatno pomislio da je potpukovnik “zviznuo” od bombi. Meni je to bilo dovoljno...

I njegov prvi pretpostavljeni pukovnik Pavlović je, kaže, u početku bio šokiran idejom. “Ako napraviš ijednu maketu, imaš jagnje od mene”, rekao je saradniku.

- Kontaktirao sam s maketarima Brankom Vujevićem i Radojem Blagojevićem, a u Novoj Pazovi smo našli oveću radionicu gde se obrađivala drvena građa i tako je počelo. Odluka je bila da “gradimo” “mig 29” u razmeri 1:1, mada se to na početku činilo kao nemoguća misija. Prvi “avion” izašao je iz radionice posle dvadesetak dana.

POJAVIO se problem kako prebaciti avion na Batajnicu. Od radionice do piste je samo nekoliko kilometara, ali sateliti nad Beogradom su praktično kružili na svakih sedam minuta. Za to vreme trebalo je montirati drvena krila na drveni trup i zakačiti ga na traktor i izaći iz Pazove. Morala se po svaku cenu sačuvati lokacija “srpske fabrike miga 29”.

- Lažni avion postavili smo to jutro, a NATO bombarderi su doleteli nekoliko sati kasnije i izručili svoj smrtonosni tovar - govori Ivanov.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Potpukovnik objašnjava i tehnologiju kojom su maketari sluđivali NATO bombardere. U lažni avion bi ubacili radio-stanicu, a u isečenoj buradi koja su glumila motore palio se kerozin kako bi osmatrači imali i termo-odraz. To je NATO pilote navodilo na zaključak da su u pitanju prave letelice. A svi lažni “migovi” bili su obloženi tankim grafičkim pločama na kojima su se štampale “Večernje novosti”. Pokloni iz naše redakcije davali su idealno lažan radarski odraz “avaksima”.

MILEŠEVSKE SUZE ENGLESKINjE

POTPUKOVNIK Ivanov iz RV je otišao 2001. U letačkoj knjižici imao je tada oko 1.800 sati leta na nadzvučnim avionima, ali i osećaj da će se nebeskim visinama vratiti kroz slikarstvo. Ovaj neobični čovek oslikao je ikonostase i freske u petnaestak crkava kod nas i u Makedoniji.

- Pojavila se Engleskinja u društvu sa našom ženom baš u vreme kada se restaurirala freska Belog anđela. Navaljivala je da je vidi i bratstvo je posle iskrenih suza gošće zamolilo majstore da otkriju fresku. I tada je počela da rida. Rekla je da je bila engleski pilot tokom NATO agresije i trebalo je da “slučajno” gađa manastir Morača i u istom naletu Mileševu. Kada je došla nad kanjon reke, pričala je, najednom joj je meta nestala sa radara, a nad Srbijom, ispred aviona joj se ukazao oblak u obliku ogromnog Belog anđela. Paralisala se i otkačila bombe nasumice.

RESTAURACIJA

JEDINA preostala maketa aviona iz “srpske fabrike miga 29” danas se nalazi ispred Muzeja u Surčinu. Direktor Čedo Milojević, za “Novosti”, kaže da će biti kompletno restaurirana u oktobru. Potpukovnik Ivanov je zadužen za posao.

Izvor: www.novosti.rs


* 01.jpg (90.13 KB, 620x406 - viewed 88 times.)

* 02.jpg (39.62 KB, 620x284 - viewed 77 times.)

* 03.jpg (29.56 KB, 620x412 - viewed 51 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1091 on: October 05, 2017, 11:06:36 am »

Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #1092 on: October 13, 2017, 02:17:42 pm »

Znam da sam pogresio forum.....ali svakako i ovde ima kompetetnih da mi odgovore.....citam neki intervju Nebojse Pavkovica iz zatovra.....gde pise da su Albanci i UCK u toku borbe na Pastriku izmedju 28 maja i 14 juna probili na jednom pravcu nasu liniju kod karaule Gorozup i usli u dubinu 500 metara ali su ih nasi kontra napadom vratili nazad i povratili karaulu. Zanima me.....kako to da avijacija nato pakta nije desetkovala nasu vojsku u tom kontra napadu posto su verovatno morali da budu na brisanom prostoru?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1093 on: October 13, 2017, 08:14:25 pm »

А Стојане а зашто ти је то чудно? Не мислиш ваљда да авиони круже изнад сваког делића територије 24 часа? Ако си летео некад авионом (путничким) па бацио поглед одозго тешко да си запази човека. Чак и када их је више тешко се уочавају. Потребно је да неко наводи авионе са земље. Чак и у тој ситуацији, пилот треба да уочи циљеве визуелно. Када су људи (борци) на врло блиском одстојању, врло је вероватно да би авиони гађали и "своје". Нишани на авионима, иако су доста прецизни нису као они на снајперским пушкама.

Ако си пратио ситуацију у Сирији могао су запазити да ИСИЛ покреће на десетине борбених возила, чак и тенкова а да то нико не примети, авијација их није гађала. На КиМ 1999.године ми смо довели више бригада (јадна оклопна чак током самог бомбардовања) а да НАТО до краја то никад није уочио. И ти питаш како нису гађали 100-тинак војника и нападу на тамо некој ливади.

За такве ствари, гађање пешадије и блиском распореду са "другом" страном погоднији су хеликоптери, али су и добра мета за дејства ПВО система. НАТО је само у пар случајева борбене користио хеликопетре на самој граници,а у дубини наше територије није их ни користио.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1094 on: October 23, 2017, 04:57:25 pm »

Пљевља: Мурал бесмртном витезу са Кошара

23. октобар, 2017.

У Пљевљима, родном граду бесмртног витеза са Кошара, Предрага-Пеђе Леовца, освануо је и мурал осликан њему у част.

„Велику захвалност дугујемо свим људима који су учествовали у овом лијепом гесту, а поготово младим људима из пљеваљског насеља Купусиште који су самоиницијативно одлучили да посвете овај мурал свом суграђанину, Предрагу Пеђи Леовцу“, поручили су из Културног центра „Предраг Пеђа Леовац“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

извор


* peđa-leovac-e1508744082241.jpg (32.23 KB, 640x359 - viewed 83 times.)
Logged
Pages:  1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.