PALUBA
September 23, 2017, 05:14:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije unesite ispravnu e-mail adresu jer na toj adresi dobijate mail za aktivaciju Vašeg naloga. Proverite obavezno i spambox...

Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages:  1 ... 61 62 [63]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 131213 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #930 on: September 14, 2017, 01:27:06 pm »

Ne znam čime bi brod "Themistocles" - po mom sećanju tada razarač klase Fletcher ili Sumner (?), mogao gađati "srpske" ciljeve. Iz političkih razloga unošenja smutnje između tadašnja "dva oka u glavi", dejstva po Crnoj Gori bila su ionako veoma ograničena.
Boris P
stariji vodnik I klase
*

« Reply #931 on: September 14, 2017, 01:42:10 pm »

Kako god.

Koliko tootrcano zvučalo, za ovako nešto je trebalo imati ja...a velika ko Đedavica.
Boro Prodanic
Prijatelj foruma
kapetan bojnog broda
*

« Reply #932 on: September 14, 2017, 02:16:08 pm »

Svaka čast pf Marinos!

Častan oficir na žalost može da dođe u situaciju da odbije naređenje, ne zbog straha i kukavičluka nego upravo zbog osećanja oficirske i nacionalne časti.

Grčki brod je poslat u Jadran ne da Srbe bombarduje nego da se Srbima da znak da je i Grčka protiv Srbije, a njegov gest je Grčkoj vratio čast i uzidao još jednu ciglu u zid grčko - srpskog prijateljstva.
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #933 on: September 14, 2017, 04:54:38 pm »

Svaka čast pf Marinos!

Častan oficir na žalost može da dođe u situaciju da odbije naređenje, ne zbog straha i kukavičluka nego upravo zbog osećanja oficirske i nacionalne časti.

Grčki brod je poslat u Jadran ne da Srbe bombarduje nego da se Srbima da znak da je i Grčka protiv Srbije, a njegov gest je Grčkoj vratio čast i uzidao još jednu ciglu u zid grčko - srpskog prijateljstva.

Ja uopšte ne sporim da je postupak grćkog komandanta broda visoko moralan, hrabar i prijateljski gest, upravo u vreme kada nam je to bilo najpotrebnije. Reagovao sam gledajući samo tehničku stranu, i tu sam pogrešio, priznajem.
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #934 on: September 15, 2017, 09:07:57 pm »

Odbio sam da bombardujem Srbiju, na to sam ponosan, ali ta odluka mi je donela nevolje
Nataša Latković   15.09.2017.

Ponosan sam što sam podržao Srbiju u borbi protiv svih, bio je to fantastičan osećaj - to, 18 godine kasnije, u izjavi za „Blic” kaže Grk Marinos Ricudis, koji je odbio naređenje da učestvuje u NATO bombardovanju SRJ i da svojim brodom krene na Srbiju.

* 01.jpg (35.31 KB. 470x427 - viewed 7 times.)

Tu 1999. godinu pamtićemo po izgubljenim i uništenim životima, razrušenoj zemlji, izolaciji... ali i po podršci na desetine hiljada Grka koji su danima izlazili na ulice i podržavali Srbiju u borbi protiv Alijanse. Ipak, jedan Grk naročito se izdvojio. Marinos Ricudis, tada kapetan broda „Temistoklis” i potporučnik ratne mornarice, odbio je naređenje da učestvuje u bombardovanju Jugoslavije i umesto da krene za Srbiju, vratio je brod nazad u luku.

- Kao pravoslavac ne mogu da učestvujem u napadu na bratski narod - rekao je on tada i dobio veliku podršku u grčkoj javnosti. Ta odluka, ispostaviće se, potpuno je promenila njegov život i karijeru i donela mu silne nevolje. Boravio je u zatvoru, izbačen je iz službe, suđeno mu je pred više sudova... Ricudis, 18 godina kasnije, za „Blic” govori da li se zbog svega pokajao i da li mu se Srbija ikad odužila.

- Bio je fantastičan osećaj doneti odluku da podržim naciju koja se borila protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja. Izuzetno sam ponosan zbog tog trenutka koji sam pružio i svom i vašem narodu. To je zajednička priča između mene, moje kulture i vaše kulture. Veoma sam srećan što sam našao prijatelje u Srbiji i što delimo zajednička sećanja - priča Marinos. Bila je to, bez sumnje, velika odluka jer je ostavila velike posledice po njegovu karijeru. Ricudis je izbačen iz mornarice i danas je kapetan na jahtama, što je, utisak je, za njega bilo ponižavajuće.

- Na sudu je po hitnom postupku odlučeno da me izbace iz mornarice - navodi on. Kako kaže, sudilo mu se pred devet sudova, ali je odluka o prekidu njegove karijere u mornarici doneta za jedan dan. Osim toga, osuđen je na uslovnu kaznu od dve i po godine zatvora.

- Bio sam tri dana u vojnom zatvoru. Žalio sam se i apelacionom sudu preko svojih advokata, ali oni su podržali prvostepenu presudu - dodaje ovaj Grk. Odlučio je, međutim, da ide do kraja, pa je tužio Grčku Evropskom sudu za ljudska prava, ali su se oni složili s odlukom grčkog suda.

- Naravno, to je bila nezakonita odluka. Takav je sistem. Tako je svuda - navodi Ricudis. Kakav je odnos države Srbije bio prema ovom grčko-srpskom junaku u godinama nakon toga, teško je danas saznati. Ipak, srpska ambasada u Grčkoj u skorije vreme stupila je u kontakt sa njim u nameri da sazna da li bi prihvatio orden države Srbije. On je to tada odbio.

* 02.jpg (64.29 KB. 470x672 - viewed 9 times.)

- Rekao sam im da ne želim ništa i da sve zaslužuje vaš hrabri narod koji je vodio borbu protiv svih i bez šanse - kaže Marinos Ricudis. Podsetimo, bombardovanje Srbije trajalo je 77 dana, poginulo je najmanje 2.500 ljudi, a procenjeno je da je materijalna šteta između 30 i čak 100 milijardi dolara.

Ricudis: Volimo vašu divnu zemlju i vaša hrabra srca

Nakon priče koju je o Marinosu Ricudisu objavila „Srpska naučna televizija“, juče je ponovo pokrenuta inicijativa da se ovom hrabrom Grku dodeli najviši znak javnog priznanja Srbije. Iza nje je stao Dušan Milosavljević, poslanik DS, a ceo slučaj naišao je veliki odjek u srpskoj javnosti. Ipak, Ricudis i dalje priča da ne želi ništa.

- Želim samo da vaš narod zna da postoje mnogi koji vole vašu divnu zemlju i vaša hrabra srca - kaže on za „Blic”.

Izvor: www.blic.rs

dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #935 on: September 16, 2017, 08:54:33 pm »

Без обзира на све орден, јавно додељен донео би му опет само проблеме. У сваком случаји високо моралан чин и не треба га заборавити.
Pages:  1 ... 61 62 [63]   Go Up
  Print  

Jump to: