PALUBA
March 28, 2024, 11:15:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 517733 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1335 on: February 15, 2019, 06:55:33 pm »

Чак и да пола Албанаца са КиМ помре због последица деловања осиромашеног уранијума власт на КиМ то неће никад јавно објавити нити за то окривити Американце и бомбардовање.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1336 on: February 15, 2019, 08:52:53 pm »

Odlazak naših graničara sa položaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pa ovi uopste nisu uvojniceni!


 Grin Grin Grin Grin
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1337 on: February 16, 2019, 07:12:35 pm »

Odlazak naših graničara sa položaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pa ovi uopste nisu uvojniceni!


 Grin Grin Grin Grin

"OVI" ....treba pisati velikim slovima za početak  Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1338 on: February 16, 2019, 11:08:20 pm »

Odlazak naših graničara sa položaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pa ovi uopste nisu uvojniceni!


Pa šta si očekivao posle više od dva meseca svakodnevnih borbi? Da budu strogo po PS, obrijani, našminkani, ?

Vidi se na njima da su profesionalni i u borbi prekaljeni borci! 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1339 on: February 16, 2019, 11:38:28 pm »


 I osakaćene duše za ceo život, Ali drugačije nije moglo biti. Rat je strašna stvar, zar treba to obrazlagati?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1340 on: February 17, 2019, 09:16:00 am »

Bio sam namerno sarkastican. To su prakticno deca ispod 20 godina, koji su baceni lavovima i uspeli su da nadmase ocekivanja. Dve decenije iza toga mislim da drzava Srbija nije ukazala neophodno postovanje i pomoc za te ljude. Pretpostavljam da veci deo njih ima razlicite probleme (PTSS npr.), ali da su nakon rata prosto ostavljeni sami sebi. Iako je dosta pripadnika VJ ucestvovalo u u odbrani od NATO agresije, ipak islim da su vojnici na granici sa Albanijom najgore prosli (bez zelje da umanjim neciji doprinos). Sva ta prica oko "uvojnicenosti" zakopcanih dugmica i slicnih gluposti padaju u vodu u ratnim dejstvima. Tako je uvek bilo i uvek ce biti.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1341 on: February 17, 2019, 10:03:02 am »

Bio sam namerno sarkastican. To su prakticno deca ispod 20 godina, koji su baceni lavovima i uspeli su da nadmase ocekivanja. Dve decenije iza toga mislim da drzava Srbija nije ukazala neophodno postovanje i pomoc za te ljude. Pretpostavljam da veci deo njih ima razlicite probleme (PTSS npr.), ali da su nakon rata prosto ostavljeni sami sebi. Iako je dosta pripadnika VJ ucestvovalo u u odbrani od NATO agresije, ipak islim da su vojnici na granici sa Albanijom najgore prosli (bez zelje da umanjim neciji doprinos). Sva ta prica oko "uvojnicenosti" zakopcanih dugmica i slicnih gluposti padaju u vodu u ratnim dejstvima. Tako je uvek bilo i uvek ce biti.

Koji porivi i razlozi su te naveli da sarkazmom komentarišeš onu fotografiju? Ne razumem poentu tvog sarkazma i naknadnog komentara  Roll Eyes
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1342 on: February 17, 2019, 10:19:02 am »

Uvek su veterani posle ratova ostavljani da se snalaze kako su znali i umeli sa svojim demonima iz prošlosti. Ljude je bilo sramota da se priča o tome jer su oni smatrani za nesalomive heroje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1343 on: February 17, 2019, 02:56:14 pm »

Pretpostavljam da veci deo njih ima razlicite probleme (PTSS npr.), ali da su nakon rata prosto ostavljeni sami sebi.

Ubeđen sam da bukvalno svi pripadnici vojski koje su se borile u ratovima tokom devedesetih imaju različite probleme psihičke prirode.
Neki manje - neki više, ali svi ti ljudi koji bili uključeni u taj pakao (nebitno da li u prvim borbenim redovima ili u dubokoj pozadini), nose nešto u svojoj psihi. Mogu komotno reći: delimično su psihički osakaćeni.

I ja uvek postavljam pitanje: ZAŠTO?
 
Države (i CG i BiH, i SR i HR), bez obzira na ciljeve, za koje su se borili  - jesu ih ostavile same sebi. Zapravo, još gore: bacile su svoje borce niz padinu. Nemilosrdno, bez izvinjenja, bez nadoknade - i što je najgore, bez ostvarenih ciljeva za koje su se borili.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1344 on: February 17, 2019, 03:20:51 pm »

Uvek su veterani posle ratova ostavljani da se snalaze kako su znali i umeli sa svojim demonima iz prošlosti. Ljude je bilo sramota da se priča o tome jer su oni smatrani za nesalomive heroje.

Tacno, a onda dobijemo ljude neprilagodjene za zivot, socijalizaciju, porodicu, nasilja, samoubistva, ili prosto povlacenje u sebe i otudjivanje... To je posao drzave da kroz planski program pokusa da pomogne, i naravno da nece uspeti kod svakoga, ali svaki uspeh je zapravo spasen zivot i dobar rezultat.  Nekada kao sto kazez nisu postojali mehanizmi (sem npr crkve, tj vere) koji bi pomogli coveku da se nosi sa takvim strahotama, ali danas postoje prilicno kvalitetni programi za pomoc.

@ Milan
 Njihov izgled je donekle i odraz unutrasnjeg stanja, osecanja, i svega sto prati celu tu pricu. Mislis da nisu mogli da odvoje 10 minuta pred povlacenje (prekid vatre je vec bio na snazi) da se malo srede, zakopcaju "uvojnice"? Moje misljenje je da im nije bilo bitno, niti stalo da tako nesto urade.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 592


« Reply #1345 on: February 17, 2019, 07:32:49 pm »

Meni ta fotografija više govori o praktičnosti i kvalitetu dizajna, materijala i proizvodnje njihove opreme i uniforme - sredstva namenjenih za teren i za ratovanje... kao i o onome ko je opremao vojsku.

A kako su se oni osećali u tom trenutku to jedino oni znaju.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1346 on: February 17, 2019, 09:04:50 pm »

U trenutku snimanja fotografije verovatno su se osećali umorno i tupo.

To traje dok umor ne iščili i stomak se napuni.

Onda te malkice časte, kenjaju, savetuju...

Onda počne povratak u stvarnost, e tad si hadžija.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1347 on: February 17, 2019, 09:30:43 pm »

Kada pogledam sliku, niko ne nosi oprtace, a opasac ima samo jedan vojnik. To me je podsetilo koliko smo mrzeli oprtace, koliko su bili teski i smetali u svakodnevnim duznostima, i koliko su nam pilili mozak zbog istih. Neke stvari su izgleda univerzalne.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1348 on: February 17, 2019, 09:56:40 pm »



@ Milan
 Njihov izgled je donekle i odraz unutrasnjeg stanja, osecanja, i svega sto prati celu tu pricu. Mislis da nisu mogli da odvoje 10 minuta pred povlacenje (prekid vatre je vec bio na snazi) da se malo srede, zakopcaju "uvojnice"? Moje misljenje je da im nije bilo bitno, niti stalo da tako nesto urade.

Nemoj mi zameriti , ali te liberalne teoretske fore možda mogu poslužiti za panel diskusiju neke nvo organizacije  Wink
Da si ikada proveo vreme na prvoj borbenoj liniji....mrtvoj straži u ratnim uslovima.....da vidiš ljude kojima kosa od stresa osedi za noć...itd. Ne bi ti palo na pamet da ih pitaš kako im je upasana košulja kada idu s`položaja da odmore par sati pa opet nazad...

Ovi ljudi nisu manekeni i zamolio bih te da ubuduće ne budeš sarkastičan na ovu temu !
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1349 on: February 17, 2019, 10:30:06 pm »

Ovako. Pokusavam da budem kulturan pre svega prema starijima od sebe, i svakako ne zelim da omalovazavam sta su ti ljudi preziveli. Sam sarkazam nije bio upucen njima nego onima koji insistiraju na "uvojnicenosti" zakopcanom dugmetu i svim ostalim glupostima koje sluze za ispiranje mozgova mladih ljudi, i prosto nisam mislio (ali eto moram) da je neophodno to nekome da crtam. A imam pravo da napisem svoje misljenje o svemu koliko god se to nekom ne svidelo ukoliko postujem pravila foruma a strogo vodim racuna o tome, ne zato sto se plasim da cu biti banovan vec iz razloga sto ne zelim nikoga da vredjam. A vojsku znam dobro, proveo sam 7 godina u istoj, i znam koliko sam vremena proveo radeci glupe i beznacajne stvari, a koliko zaista bitnih npr obuke. Prosto, bitnije je da meki pojas bude okopan, trava podsisana, pikavci pokupljeni (iako nisam pusac) , a od obuke samo bazicna pesadijska obuka, i 3 meseca obuke na MB prve godine kada sam poceo da radim i to je kraj. Tu i tamo se ponekad ponovi obuka koju smo vec prosli.Jedno gadjanje sa MB u 6 godina. Kretanje u patroli NE. Urbana borba NE. Probijanje obruca NE. I sve ostalo sto je potrebno vojniku da prezivi u ratnim dejstvima NE. Cak sam i pokusavao da organizujem zdruzenu vezbu bataljona sa crvenim krstom gde bi zjedno izveli neku vezbu (plan je bio spasavanje i evakuacija povredjenih u rusevinama) koju je komanda glatko odbila. Samoinicijativa NE. Ali sam postao velemajstor dzogera i peruske (posto imam skoro 2 metra bio sam zaduzen za paucinu), i niko ne moze da me ubedi da je za jednog vojnika to bitnije od dobre obuke. I da ne idem u offtopic, da ponovim nikad nisam niti cu sada poceti da vredjam i omalovazavam bilo kog casnog i postenog vojnika. Ti momci na slici su redovni vojnici koji nisu imali izbora, i siguran sam poneli su se najbolje sto su mogli. Zavrsio sam sa ovom temom, uzivajte.
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.