PALUBA
March 29, 2024, 02:18:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518159 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #75 on: September 24, 2008, 03:15:17 pm »

Našim migovima je tad bio istekao resurs, što znači da iako su bili ispravni pre poletanja, uglavnom bi im se nešto pokvarilo u toku leta. Za to, osim generalnog remonta, nema leka.

Što se tiče odnosa u borbi, stvar je kompleksna (pod uslovom da sve radi kako treba):
- na malim daljinama, zahvaljujući boljim manevarskim sposobnostima, odličnim IC navođenim raketama i topu, u borbi 1-1 MiG-29 nije bio lošiji od NATO lovaca
- na većim daljinama, naši MiGovi su imali na raspolaganju rakete R-27, za koje je bilo neophodno da se cilj osvetljava radarom za vreme leta rakete. NATO avioni su imali protivradarske rakete i aktivno navođene radarske rakete AMRAAM. To im je omogućavalo da opale rakete i sklone se, dok je naš avion morao da leti ka njima, jer ukoliko bi skrenuo, raketa bi izgubila zahvat cilja. Na većim daljinama, NATO je imao apsolutnu premoć, čak i u borbi sa manje aviona.

Izjave naših pilota i događaji ovo potvrđuju: čim bi naši krenuli na nekog, avioni ispred bi bežali, a gađali bi ih iz daljine. Major Radosavljević je oboren kad je išao ka neprijateljskim avionima, moguće dok ih je nišanio.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #76 on: September 24, 2008, 03:30:59 pm »

 Bravo za Sailora! Kao sto je rekao "ako masakr..."! Bili su jaci i brojniji! Svaka cast tim pilotima za hrabrost! A one americke devojcice mogu samo da im zavide na tome! Bruka za njih sto prepricavaju te "borbe" kao da smo bili ravnopravni sa njima, a ne da je odnos bio cak i 1:100! Cak i tako malobrojni i sa avionima u katastrofa stanju nisu se obrukali, cak naprotiv!
 Jedino sto oni mogu to je da mastaju na takvom moralu i hrabrosti koji su imali nasi piloti!
 Gledam onaj "pentagon" kanal...bruka! Kao neki glupi americki filmovi, tj. pros.....nje! Sta reci...devojcice, da ne kazem ono drugo! Wink
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #77 on: September 24, 2008, 08:40:23 pm »

Evo dela pomenute emisije sa "History" koja se odnosi na 1999. Ima 12mb! Pogledajte pa recite, čista propaganda, glupost .... jer ako je ovo oko F-117 istina onda džaba im sva tehnika! Kao u filmovima, ccccc ... ameri k'o ameri .... jedino interesantno kad se "Dozer" malo, na momenat "naježio" od pomisli šta sledi ako naš "smota" mašinu, izbegne i treću raketu i uđe mu u rep.
 

Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #78 on: October 02, 2008, 08:47:29 pm »

Nikad necu zaboraviti i uvek im to nabijam na nos.
Bio sam treci osnovne a moj mali buraz predskolsko. Sedimo veceramo, sumrak, zveknu mamu joj...... negde oko ponikava, a ja sto bi rekli pod samim brdom. Zastade mi zalogaj u grlu, a buraz poce da place, i sad se najezim kad se setim. Majka se pravi ladna kao "nije to nista, nema sta da se desi" a cale im psuje majku i odlazi na granicu(bio je komandir u to vreme) da vidi sta se desava. Tada sam i odlucio da jedino sto u zivotu zelim je da im vratim, ali ne kukavicki, ubijajuci decu kao sto su radili oni.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #79 on: October 02, 2008, 08:52:01 pm »

Quote
na većim daljinama, naši MiGovi su imali na raspolaganju rakete R-27, za koje je bilo neophodno da se cilj osvetljava radarom za vreme leta rakete. NATO avioni su imali protivradarske rakete i aktivno navođene radarske rakete AMRAAM
U pravu si donekle, ali MiG 29 ima na raspolaganju i raketu R77 koja je raketa srednjeg dometa isto kao i AMRAAM, radarski je navodjena ali nije potrebno da se prati, jer raketa ima svoj radar koji zakljucava metu po ispaljenju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* r_77.jpg (13.83 KB, 380x253 - viewed 171 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 08:02:29 pm by dexy » Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #80 on: October 02, 2008, 09:49:10 pm »

NEKA JE VEČNA SLAVA SVIM STRADALIM BRANIOCIMA I CIVILIMA NAŠE OTADžBINE!!!
ZAUVEK NAM OSTAJETE U MISLIMA I SRCIMA!!!

da Sad neka Bog da nima tamo mir  :'(
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #81 on: October 03, 2008, 01:06:54 am »

U pravu si donekle, ali MiG 29 ima na raspolaganju i raketu R77 koja je raketa srednjeg dometa isto kao i AMRAAM, radarski je navodjena ali nije potrebno da se prati, jer raketa ima svoj radar koji zakljucava metu po ispaljenju.
Ali mi nismo tada imali te rakete, kao sto ih nemamo ni danas, niti su nasi migovi mogli da ih nose i ispaljuju tada sve i da smo ih imali.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #82 on: October 03, 2008, 03:16:32 am »

Te podatke nemam, ali mi nije jasno zasto mislis da nisu mogli da ih ispaljuju i da smo ih imali (zanemari brojcanu nadmoc ili ako mislis na pokvarene radare)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #83 on: October 03, 2008, 01:57:30 pm »

Mislim na to da nisu bili tehnicki osposobljeni da ih nose, ne mislim na pokvarene radare.  Mislim da je tek verzija MiG-29S bila osposobljena za nosenje ove rakete. Stari sistem za upravljanje vatre ne bi ni prepoznao raketu cak i kada bi je stavili i ne bi znao da je ispali niti da je kontrolise.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #84 on: October 03, 2008, 02:56:04 pm »

MiG-29A moze da nosi R77
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #85 on: October 03, 2008, 03:29:14 pm »

Mozda bi mogao da potkrepis tu tvrdnju necim, ja i dalje tvrdim da ne moze, iz razloga koje sam ti naveo. SUV i pre svega radar nisu kompatibilni sa ovom raketom. To je kao da na svoj komp koji ima winXP stavis neku novu TV kartu, bez drajvera ne mozes da je koristis, malo neodgovarajuce poredjenje, ali priblizno opisuje problem.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #86 on: October 03, 2008, 03:37:32 pm »

Evo recimo ovaj sajt http://aeroweb.lucia.it/~junap95/fighters/mig29.htm
ako oni lazu lazem i ja. Ovde kaze da sve verzije nose 
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #87 on: October 03, 2008, 03:40:14 pm »

evo i ovaj http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=30
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #88 on: October 03, 2008, 03:49:08 pm »

Ne lazu samo nisu napisali koju verziju MiG-29 opisuju. Svaka verzija je razlicita, neke cak i po strukturi i unutrasnjim rezervoarima, motorima, radarima, elektronskoj opremi itd.... Sve ovo odredjuje sta avion moze a sta ne. U nasem slucaju, raketu R-77 moze da nosi tek verzija "S" i sve verzije posle nje, kao sto neke rakete za napad na ciljeve na zemlji ne moze da nosi ni "S" vec tek neke verzije posle nje, iako na linku koji si dao kaze da moze da nosi vecinu vodjenih bombi i raketa u inventaru ruske vojske, to ipak nije tacno, sto je i logicno.
Evo nekih linkova koje ti mogu dati, a koji detaljnije opisuju razvoj ovog aviona u smislu modernizacije i povecanja arsenala koji moze da nosi i lansira:

http://www.scramble.nl/wiki/index.php?title=Mikoyan_Gurevich_MiG-29

http://www.absoluteastronomy.com/topics/Mikoyan_MiG-29
« Last Edit: July 27, 2010, 08:04:21 pm by dexy » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #89 on: October 03, 2008, 03:59:09 pm »

MiG-29A (Izdelenye 9.12A) je eksportna varijanta bazne verzije Izdelenye 9.12, namenjena zemljama koje su tradicionalno naginjale istočnom bloku. Niti bazna varijanata, niti exportna koja je osiromašena u svemu, nisu nikada mogle da nose R77, jer je ta raketa uvedena kasnije nego što je MiG-29A uveden u naoružanje. MiG-29A je lovački avion u rangu F-16A (Block 15) koje je uglavnom povučen iz upotrebe pre 15-20 godina.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.