PALUBA
April 26, 2024, 05:33:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: MTRZ "Sava Kovačević" Tivat  (Read 218361 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #60 on: April 16, 2011, 10:49:44 am »

Malo je poznato za širu javnost, a bogami i unutar vojni krugova,  da je u sklopu  MTRZ Sava Kovačević (skraćeno SA_KO) bio i kompleks pod nazivom Opatovo. To je ustvari bio deo zavoda koji se bavio proizvodnjom protiv gradnih raketa 70-tih i 80-tih godina. U ovom kompleksu su bila kompletna postrojenja za rad sa barutnim i eksplozivnim srestvima . Određeni broj postrojenja i građevina potječu, ako se ne varam, jos iz predratnog razdoblja. Također unutar kompleksa je i nekoliko podzemnih savremenih skladišta za tu namjenu. Opatovo je smješteno na lokaciji uz Jadransku magistralu između Tivta i trajektnog pristaništa Lepetane. Sada je u vlasništvu Vojske CG.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Lokacija Opatova.jpg (139.62 KB, 765x595 - viewed 418 times.)

* Kompleks Opatovo.jpg (149.87 KB, 958x474 - viewed 425 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #61 on: April 16, 2011, 01:10:43 pm »

Malo je poznato za širu javnost, a bogami i unutar vojni krugova,  da je u sklopu  MTRZ Sava Kovačević (skraćeno SA_KO) bio i kompleks pod nazivom Opatovo. To je ustvari bio deo zavoda koji se bavio proizvodnjom protiv gradnih raketa 70-tih i 80-tih godina. U ovom kompleksu su bila kompletna postrojenja za rad sa barutnim i eksplozivnim srestvima . Određeni broj postrojenja i građevina potječu, ako se ne varam, jos iz predratnog razdoblja. Također unutar kompleksa je i nekoliko podzemnih savremenih skladišta za tu namjenu. Opatovo je smješteno na lokaciji uz Jadransku magistralu između Tivta i trajektnog pristaništa Lepetane. Sada je u vlasništvu Vojske CG.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A za te rakete su repni stabilizatori rađeni u tvornici Fenolit (nekad dio tvornice Donit) u Sloveniji (u blizini Ljubljane). Poslije odlaska u penziju sam dvije godine radio u toj tvornici i našao nacrte i alate za te stabilizatore, čak i nekoliko uzoraka tih stabilizatora.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #62 on: April 16, 2011, 01:18:02 pm »

Malo je poznato za širu javnost, a bogami i unutar vojni krugova,  da je u sklopu  MTRZ Sava Kovačević (skraćeno SA_KO) bio i kompleks pod nazivom Opatovo. To je ustvari bio deo zavoda koji se bavio proizvodnjom protiv gradnih raketa 70-tih i 80-tih godina. U ovom kompleksu su bila kompletna postrojenja za rad sa barutnim i eksplozivnim srestvima . Određeni broj postrojenja i građevina potječu, ako se ne varam, jos iz predratnog razdoblja. Također unutar kompleksa je i nekoliko podzemnih savremenih skladišta za tu namjenu. Opatovo je smješteno na lokaciji uz Jadransku magistralu između Tivta i trajektnog pristaništa Lepetane. Sada je u vlasništvu Vojske CG.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A za te rakete su repni stabilizatori rađeni u tvornici Fenolit (nekad dio tvornice Donit) u Sloveniji (u blizini Ljubljane). Poslije odlaska u penziju sam dvije godine radio u toj tvornici i našao nacrte i alate za te stabilizatore, čak i nekoliko uzoraka tih stabilizatora.
E moj Duje, vidiš koko je svijet mali, a pogotovu Balkan. Vidiš samo šta je nas dvojicu međusobno vezivalo, a da ne govorim o ostalome.
Balkanu, Balkanu.......prokleti Balkanu. :'(
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #63 on: May 08, 2011, 02:07:50 pm »

Evo za usporedbu dve slike, prve Kompleks MTRZ iz 2007 god. pre likvidacije istog, te na
drugoj Kompleks zavoda iz 1932 god.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kompleks MTRZ Sava Kovacevic 2007.jpg (82.06 KB, 858x565 - viewed 428 times.)

* Kompleks nekadasnjeg MTRZ 1932.jpg (96.66 KB, 995x610 - viewed 360 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #64 on: May 09, 2011, 04:47:26 pm »

Pogled na Remontni zavod 1926 god. Fotografija cenjenog kolege "Marinero".
U prvom planu kompleks kasarni, uglavnom razrušen u zemljotresu 1979 god.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Remontni zavod 1926.jpg (86.35 KB, 1363x869 - viewed 279 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #65 on: May 09, 2011, 08:35:13 pm »

Quote
U prvom planu kompleks kasarni, uglavnom razrušen u zemljotresu 1979 god.

Nisam znao za ovo. Ove kasarne su na mestu gde se danas nalazi vojna ambulanta, nekadašnji hotel za podmorničare i malo poviše, osnovna škola.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #66 on: May 09, 2011, 08:56:20 pm »

Quote
U prvom planu kompleks kasarni, uglavnom razrušen u zemljotresu 1979 god.
Nisam znao za ovo. Ove kasarne su na mestu gde se danas nalazi vojna ambulanta, nekadašnji hotel za podmorničare i malo poviše, osnovna škola.
Upravo tako. Moram ti reći "F F" da se i ja sjećam još nekih od tih zgrada. Doduše tamo na topiku o Boki na starim fotografijama nisam bio do kraja iskren prema ostalima pa sam se pravio pomalo nevješt očekujući objašnjenje od pravih znalaca. Tih zgrada se sjećam jer sam u Tivtu boravio negde prvom polovinom 70-tih godina sa TČ i to u komadu od 2 mjeseca, januar, februar. Tu među tim zgradama smo išli svaki dan u menzu. A kiša, konstantno je sipila. To u žuvotu nisam mogao shvatiti, da tako dugo može da pada kiša. U to vrijeme deo uniforme su bili i čuveni šuškavci. Dva mjeseca ih nismo skidali. I evo već sam u Boki 20 godina, a imam osjećaj da je to tad bilo najduže padanje kiše u mom životu. Samo smo čekali da sbrišemo za Split, uz riječi, - Nikad više se nećemo vrćati. - Ali vraga, sudbina je sudbina, vratio sam se u Tivat i proboravio u MTRZ ne dva mjeseca nego čitavih 10 godina. Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #67 on: May 09, 2011, 09:30:17 pm »

Sječam se svih zgrada sa slike, osim one krajnje desno. Još su postojale 1980. godine odnosno 1981. kada sam otišao iz remonta u  svibnju. Zgrade su porušene negdje između 1984. i 1986. godine. Kada govorimo o potresu moram napomenuti da ih potres niuje srušio već oštetio tako da nisu bile za upotrebu. Kada sam ja došao u Tivat 1980. bili smo smješteni u zgradi koje nema na ovoj slici (sigurno je sagrađena kasnije) a nalazila se jugozapadno od kuhinje odmah uz ogradu, imala je pritzemlje i dva kata, na svakom katu tri vojničke spavaone, sanitarne prostorije i dvije male kancelarije. Kuhinja je ona niska dugačka zgrada u dvorištu. Na zapadnoj strani tog objekta bila je kuhinja a na istoćnoj trpezarija koja nije bila u upotrebi. Tada je vojska jela pod šatorom a mi podmorničari u zgradi koju sam već spomenuo. Tada se pored te zgrade upotrebljavala za smještaj još samo jedna zgrada, vidi se na slici desno od one najveće. Kroz vojarnu je prolazio potok i to odmah uz zgradu trpezarije i kuhinje, neposredno uz ujlaz u kuhinju bio je i most koji postoji možda još i danas a nalazi se u dijelu gdje je bila nova podmornička zgrada. Druga zgrada sa desne strane (frontalo postavljena) je do 1979, bila tzv. "podmorničarska zgrada" jer su u njoj bile smještene posade podmornica u remontu. Nakon potresa više se nije koristila. Do nje malo lijevo je stara garnizona ambulanta. Inače cijeli ovaj kompleks je bio podijeljen na dva dijela, vojarna je bila istočno a garnizona ambulanta i podmornička zgrada zapadno. Između njih je bila cesta kojom su normalno prolazili civili u grad preko parka. Slično kao i kasnije kada napravljen novi kompleks samo je prolaz pomaknut prema istoku.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #68 on: May 10, 2011, 11:43:19 am »

Nije bio u sastavu Arsenala, ali evo da se nadje ovdje i njegova fotografija i da cujemo sjecanja starijih forumasa na ovaj objekat -Dom Vojske u Tivtu, podignut jos za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a srusen sredinom osamdesetih iako u potresu 1979 nije bio ostecen u toj mjeri da ga se moralo rusiti. Sjecam se da su nas kao skolsku djecu pocetkom osamdesetih cesto vodili da se igramo u park koji ga je okruzivao, a sjecam se i ovog drvoreda koji se pruzao od zgrade Doma Vojske nanize prema obali mora na Seljanovu, "izlazeci" kapijom na obalnu cestu pred tzv. "oficirskim mulom".


* dom jna 1.jpg (301.24 KB, 800x595 - viewed 187 times.)

* -jesen na moru- stari dom jna 1.JPG (305.71 KB, 600x797 - viewed 148 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #69 on: May 10, 2011, 11:48:00 am »

Nije bio u sastavu Arsenala, ali evo da se nadje ovdje i njegova fotografija i da cujemo sjecanja starijih forumasa na ovaj objekat -Dom Vojske u Tivtu, podignut jos za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a srusen sredinom osamdesetih iako u potresu 1979 nije bio ostecen u toj mjeri da ga se moralo rusiti. Sjecam se da su nas kao skolsku djecu pocetkom osamdesetih cesto vodili da se igramo u park koji ga je okruzivao, a sjecam se i ovog drvoreda koji se pruzao od zgrade Doma Vojske nanize prema obali mora na Seljanovu, "izlazeci" kapijom na obalnu cestu pred tzv. "oficirskim mulom".
Jeli on bio na mjestu gde je sadašnji novi Dom Vojske?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #70 on: May 10, 2011, 11:52:40 am »

Dom Vojske u Tivtu, podignut jos za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a srusen sredinom osamdesetih iako u potresu 1979 nije bio ostecen u toj mjeri da ga se moralo rusiti.

Nakon zemljotresa je srušeno, ili trajno napušteno i zapušteno, više građevina koje nisu bile previše oštećene, a predstavljale su svojevrsne simbole Boke.
Krajnje čudna politika... ili možda ne.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #71 on: May 10, 2011, 12:04:54 pm »

Nije bio u sastavu Arsenala, ali evo da se nadje ovdje i njegova fotografija i da cujemo sjecanja starijih forumasa na ovaj objekat -Dom Vojske u Tivtu, podignut jos za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a srusen sredinom osamdesetih iako u potresu 1979 nije bio ostecen u toj mjeri da ga se moralo rusiti. Sjecam se da su nas kao skolsku djecu pocetkom osamdesetih cesto vodili da se igramo u park koji ga je okruzivao, a sjecam se i ovog drvoreda koji se pruzao od zgrade Doma Vojske nanize prema obali mora na Seljanovu, "izlazeci" kapijom na obalnu cestu pred tzv. "oficirskim mulom".
Jeli on bio na mjestu gde je sadašnji novi Dom Vojske?
Na istoj parceli kao i aktuelni Dom Vojske, ali ne i na istom mjestu. Stari je naime, bio izgradjen mnogo dalje od obale, na mjestu gdje su sada otvoreni tereni za mali nogomet, uz samu Jadransku magistralu, dok je novi koji je otvoren 1988 godine, izgradjen blize obali i obalnoj cesti.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #72 on: May 10, 2011, 12:36:15 pm »

Nije bio u sastavu Arsenala, ali evo da se nadje ovdje i njegova fotografija i da cujemo sjecanja starijih forumasa na ovaj objekat -Dom Vojske u Tivtu, podignut jos za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a srusen sredinom osamdesetih iako u potresu 1979 nije bio ostecen u toj mjeri da ga se moralo rusiti. Sjecam se da su nas kao skolsku djecu pocetkom osamdesetih cesto vodili da se igramo u park koji ga je okruzivao, a sjecam se i ovog drvoreda koji se pruzao od zgrade Doma Vojske nanize prema obali mora na Seljanovu, "izlazeci" kapijom na obalnu cestu pred tzv. "oficirskim mulom".
Jeli on bio na mjestu gde je sadašnji novi Dom Vojske?
Na istoj parceli kao i aktuelni Dom Vojske, ali ne i na istom mjestu. Stari je naime, bio izgradjen mnogo dalje od obale, na mjestu gdje su sada otvoreni tereni za mali nogomet, uz samu Jadransku magistralu, dok je novi koji je otvoren 1988 godine, izgradjen blize obali i obalnoj cesti.
Ja sam u MTRZ u Sektoru elektronike bio na službi od 1992 do 2002 god. Nekoliko puta (10-setak) sam između ostalog navraćao ili prisustvovao kojekakvim skupovima u novom Domu vojske. Nova zgrada po mom s vanjske strane izgleda pomalo "uvrnuto", a unutra
bože sačuvaj. Čudno da se u najmanju ruku nemožeš snaći.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #73 on: May 10, 2011, 12:48:24 pm »

Tu novu zgradu je MTRZ SAKO podigao sopstvenim novcem (kostala je oko 8 miliona tadasnjih maraka) i otvorio je 1989 godine povodom svoje 100-te godisnjice. Sretna vremena!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #74 on: May 10, 2011, 12:54:42 pm »

Tu novu zgradu je MTRZ SAKO podigao sopstvenim novcem (kostala je oko 8 miliona tadasnjih maraka) i otvorio je 1989 godine povodom svoje 100-te godisnjice. Sretna vremena!
Da to sam znao, hvala. Nego o toj građevini su moji vlastiti pogledi. Vjerovatno bi njen tvorac tj. arhitekt i projektant rekli da sam
mamlaz, ali šta je tu je, imam pravo na svoje mišljenje. Možda će ih ponovo spasiti zlatar Mank...ha,haaaa
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.