PALUBA
March 19, 2024, 06:37:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Institut za pomorsku medicinu  (Read 20896 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #15 on: May 18, 2010, 04:31:24 pm »

Ako smijem dodati par stvari. Ronilački tečaj sam uspješno završio prošlog ljeta, u kontekstu nekih nedoživljenih izazova koji me drže daleko od ove naše tužne stvarnosti. I - kako je tečaj bio jedan na jedan (jedan učenik i jedan instruktor) nešto se i naučilo. Među ostalim i to da danas - sve i da imaš prenosnu komoru u vlasništvu - istu NE SMIJEŠ upotrebiti. Već unesrećenom dati čisti kisik i čekati da dođe liječnik i odgovarajuća stručna pomoć. Na moje pitanje, bil' svejedno unesrećenog mimo aktualnih pravila i propisa ugurao u komoru i "vratio" ga na određenu dubinu, dobio sam negativan odgovor ... U tom slučaju odgovaraš ako što pođe po zlu. U slučaju kad postupiš po pravilima, ne odgovaraš (naravno, ako je sve ostalo bilo po propisima, oprema, postupci i sl.).

Također, netko bi na Palubi mogao znati slučaj iz doba JRM kad su negdje u dubinama CG ronili dva ili više ronioca, a jedan je bio sin od nekog vrlo visokog vojnog lica iz Bgd. Zavraga, upravo se tom sinu dogodila nevolja da strada pri ronjenju. Navodno, pobojavši se za posljedice koje bi mogle nastati od strane njegovog visokovojnopozicioniranog oca, netko vrlo mudar aktivirao je helikopter (vjerojatno Mi8) i unesrećenog su povezli na VMA (u Bgd). Navodno je ozljeđeni u vrlo velikim bolovima tijekom leta i preminuo, obzirom da su ga umjesto na veći pritisak znalci - očito nesvjesno - "podigli" na veći pritisak ... Što je kasnije bilo, nemam pojma, no vjerojatno je bilo svega ... Danas - a vjerojatno i nekad - ovisno o dubini, vremenu i broju dnevnih urona pravila zabranjuju letenje zrakoplovom, pa čak i penjanje na planinu.

Glede dr. Stracinira Gošovića - istinskog pionira ronilaštva na ovim prostorima - njegovu knjigu Ronjenje u sigurnost držim ondašnjom domaćom biblijom ronilaštva. Moj pokojni je brat (umro 1980. od melanoma) - kao civil - od njega tražio i dobio susretljive savjete glede ronjenja i njegovog zdravstvenog problema. Mislim da i danas osoba istog prezimena obnaša neku dužnost glede ronjenja u HRMu.

No, današnja je oprema - govoreći o sportskom ronjenju - toliko napredovala i postala pristupačna, da za neku ozbiljniju ozljedu u ronjenju trebate učiniti grubi previd, ili jednostavno biti neozbiljni. U nas u tome - barem proteklih godina - prednjače Česi (zamalo već i do viceva na taj račun).   
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #16 on: August 03, 2011, 08:39:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAM_0632.JPG (338.83 KB, 1024x768 - viewed 313 times.)

* SAM_0631 (512 x 384).jpg (30.3 KB, 512x384 - viewed 291 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #17 on: August 06, 2011, 02:28:15 pm »

Ova dekompresijska prijenosna barokomora, teleskopska, je isto iz Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu ili?
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #18 on: August 06, 2011, 03:10:59 pm »

Ova dekompresijska prijenosna barokomora, teleskopska, je isto iz Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu ili?
Da,isto je iz muzeja u Splitu.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #19 on: August 06, 2011, 03:25:17 pm »

Znači postav muzeja je malom izmijenjen i dopunjen. Kakvo je stanje s čistoćom i urednošću muzeja. Zadnji put kad sam bio (Noć muzeja) pojedine makete su bile pune prašine i izložene bez ikakvog natpisa (Dvainka).

Ova barokomora je korištena u Institutu pomorske medicine ili je bila na nekom od brodova (ronilačke barkase, "Spasilac", ...)?
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #20 on: August 06, 2011, 03:51:04 pm »

Neznam kako je bilo prije sa čistočom i urednošću muzeja,ali sve je čisto i uredno,iako rade neke sitne građevinske radove u muzeju i ja sam primjetio da na nekim eksponatima nema natpisa kao i sada na maketi "Dvainke".Što se tiče barokomore neznam gdje je korištena,ali se mogu raspitat.


* Plovna dizalica- Dvainka.JPG (397.96 KB, 1024x768 - viewed 182 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #21 on: August 08, 2011, 01:32:34 am »

Da, upravo to, puna je prašine, uopće ovih par maketa izloženih na nekakvom metalnom ormariću kao da su nabacane bezveze.
Neki dijelovi muzeja su mi dobro posloženi, a neki kao da su zbrda-zdola nabacani. Šteta, muzej ima stvarno dosta dobrog materijala i trebalo bi malo poraditi na njegovoj kvalitetnijoj i suvremenijoj prezentaciji.

Da se vratimo na temu, institut još uvijek postoji i djeluje kao Zavod za pomorsku medicinu u sastavu Vojno-zdravstvenog središta Zapovjedništva za potporu. Ravnatelj Zavoda je brigadir Nadan Petri, doktor medicine, specijalist medicine rada, profesor splitskog Medicinskog fakulteta i član NATO-ove radne skupina za medicinu ronjenja (od 2006.).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bBO kompleks.jpg (62.06 KB, 600x451 - viewed 289 times.)
« Last Edit: August 08, 2011, 01:46:19 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #22 on: December 21, 2011, 07:38:30 pm »

Nešto malo starijeg datuma!


* IPMSplit0001.jpg (120.13 KB, 589x640 - viewed 200 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.