Pomorska policija MUP-a Republike Hrvatske - ustroj, oprema, aktivnosti

<< < (39/42) > >>

duje:
Vir: MUP HR

10.01.2016

Svečani ispraćaj posade i broda u operaciju „Poseidon Rapid Intervention“

Danas je na Rivi lošinjskih kapetana u Malom Lošinju održan svečani ispraćaj posade i službenog plovila „Trsat“  u operaciju „Poseidon Rapid Intervention“.

U svečanom ispraćaju sudjelovali su predstavnici Policijske uprave primorsko-goranske na čelu s načelnicom Senkom Šubat, Mladen Novoselec, voditelj Službe pomorske i aerodromske policije u Upravi za granicu Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova, Đanino Sučić, potpredsjednik Županijske skupštine Primorsko-goranske županije, iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske Ivo Babić načelnik Sektora za granicu i Žarko Smajić načelnik Postaje pomorske policije Split, iz Policijske uprave zadarske voditelj Službe za granicu, Mario Viduka i načelnik Postaje pomorske policije Zadar, Neven Marin, Kristijan Jurjako, gradonačelnik Grada Cresa, Ana Kučić, zamjenica gradonačelnika Grada Malog Lošinja, Marko Saltalić  voditelj Lučke ispostave Mali Lošinj Lučke kapetanije Rijeka  te ostali uzvanici i građani.

Obraćajući se prisutnima načelnica Šubat istaknula je značaj operacije „Poseidon Rapid Intervention“ u očuvanju vanjskih granica Europske unije te doprinos policijskih službenika pomorske policije Policijske uprave primorsko-goranske, koji su zajedno sa svojim kolegama i svim drugima uključenim u operacije sudjelovali u spašavanju velikog broja  migranata čime je do izražaja došao i humanitarni karakter ovih operacija. Također, je navela kako je po prvi put u operaciju upućeno i službeno plovilo ove Policijske uprave o/b „Trsat“, s kojim će pomorski policajci obavljati zadaće na području Helenske Republike.  

U ime Ravnateljstva policije prisutne je pozdravio Mladen Novoselec, naglasivši visoku stručnost i profesionalnost koju su hrvatski policajci pokazali tijekom dosadašnjeg sudjelovanja u operacijama združenih snaga Europske unije, kao i dobru suradnju s policijskim službenicima iz drugih zemalja sudionica operacija te  svih nadležnih agencija i službi.  

Prisutnima se obratio i predstavnik Primorsko-goranske županije, Đanino Sučić, koji se osvrnuo na slavnu prošlost lošinjskih kapetana te izrazio uvjerenje da će po uzoru na njih i pomorski policajci-sudionici operacije  „Poseidon Rapid Intervention“, dobro i kvalitetno obaviti sve svoje zadaće.

U sklopu svečanosti pater Mirko Vukoja, kapelan poslužitelj Policijske kapelanije „Svetog Vida“, blagoslovio je posadu i brod, a svečanost je uveličao i nastup ženske klape „Augusta“ iz Malog Lošinja.

Operacija „Poseidon Rapid Intervention“

Riječ je o združenoj operaciji snaga Europske unije koja se provodi u organizaciji Europske agencije za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama zemalja članica Europske unije (FRONTEX). Cilj operacije je provođenje koordiniranih operativnih  aktivnosti na vanjskim granicama Europske unije na moru na području Istočnog Sredozemlja kako bi se žurno odgovorilo na izniman migracijski pritisak, uspostavila kontrola nezakonitih migracijskih tokova u smjeru zemlje članice Europske unije te spriječio prekogranični kriminalitet.

U sklopu operacije „Poseidon Rapid Intervention“ u razdoblju od 15. siječnja do 15. svibnja 2016. godine sudjelovati će 24 policijska službenika pomorske policije te četiri policijska časnika za vezu iz Policijskih uprava primorsko-goranske, splitsko-dalmatinske, istarske, zadarske, šibensko-kninske i dubrovačko-neretvanske. Policijski službenici raspoređeni su u četiri ciklusa te će se u turnusima u trajanju mjesec dana izmjenjivati po osam članova posade, koji će raditi u smjenama po četiri policijska službenika u jednoj smjeni.

Za potrebe plovidbe u operativnom području u Egejskom i Jonskom moru dogovoreno je upućivanje policijskog plovila Policijske uprave primorsko-goranske o/b P-206 „Trsat“. Plovilo je za potrebe operacije dodatno opremljeno potrebnom navigacijskom i komunikacijskom opremom. Inače,  riječ je o ophodnom plovilu tipa B, namijenjenom za nadzor državne granice na moru i ukupnom morskom prostoru. Plovilo je izgrađeno 2003. godine u brodogradilištu Cantiere Navale Vittoria Adria, Italija. Materijal gradnje je aluminijska legura, dužine je 13,76 m, širine 4,22 m, visine 3,80 m. Maksimalna brzina plovila iznosi 35 čvorova.

Tijekom prošle godine u zajedničkim operacijama snaga Europske unije „Triton 2015.“ i „Poseidon Sea 2015.“ sudjelovalo je 19 policijskih službenika/službenica pomorske policije Policijske uprave primorsko-goranske. Sudjelujući u ovim zahtjevnim i složenim operacijama neposredno su doprinijeli zaštiti vanjskih granica Europske unije te sudjelovali  u pružanju pomoći i spašavanju više od 3.500 migranata i izbjeglica s područja Sirije, Irana, Afganistana i više afričkih zemalja.

leut:
Quote from: duje on January 11, 2016, 07:15:32 am

Svečani ispraćaj posade i broda u operaciju „Poseidon Rapid Intervention“


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Članovi posade pomorske policije koji će tijekom mjesec dana sudjelovati u operaciji "Poseidon rapid intervention"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prijavak zapovjednika posade Nenada Šegote

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] O/b "Trsat" PU primorsko-goranske prije odlaska u oparaciju

Letak: "Poseidon rapid intervention"

mup.hr

Godra:
P-103 Josip Jovic juce u Moluntu

duje:
Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

25.04.2016.

Za nadzor Jadrana Hrvatska dobiva najmodernije radare i kamere

Devetnaest najmodernijih kamera i 14 radara od 1. srpnja čuvat će hrvatski dio Jadrana od nelegalnih ulazaka u hrvatske teritorijalne vode krijumčara i mogućih migranata, piše Jutarnji list.

Videonadzorom granice na moru upravljat će granična pomorska policija 24 sata sedam dana u tjednu i na taj način kontrolirati 948,08 km morske granice Republike Hrvatske 20 kilometara od kopna. Riječ je o nadogradnji već postojećeg sustava nadzora plave granice VTMIS koji je instaliran prije nekoliko godina.

No, tim sustavom upravlja Ministarstvo prometa i uz pomoć njega kontrolira ulazak trgovačkih i putničkih brodova.

Dio sustava je prilagođen i za potrebe policije koja njime nadzire prostor teritorijalnog mora, ali pokrivenost prostora sada nije dovoljno funkcionalna, pogotovo na južnom dijelu. Zadaća nadzora sada se obavlja preko 10 radara postavljenih od sjevera do juga, a nadogradnjom će se instalirati dodatna 4 radara te 19 najmodernijih kamera velikog dometa. Nadogradnju sustava 75 posto financira Europska unija iz Schengen Facility fonda, a ostatak dolazi iz hrvatskog proračuna.

Ministarstvo unutarnjih poslova u siječnju je sa švedskom tvrtkom SAAB potpisalo ugovor vrijedan 12,5 milijuna eura uključujući PDV kojim je definirana isporuka i instalacija sustava. Za instaliranje sustava i infrastrukturu zadužena je domaća tvrtka Končar - Montažni inženjering, partner SAAB-a u ovom projektu. SAAB je 2010. instalirao VTMIS sustav za potrebe Ministarstva prometa i ovo je prirodni nastavak suradnje. U SAAB-u tvrde da je postojeći sustav pokazao pouzdanost i učinkovitost, a njegovom nadogradnjom Hrvatska će dobiti jedan od najmodernijih sustava nadzora morske granice.

Ovaj će sustav omogućiti pomorskoj policiji otkrivanje, prepoznavanje i nadziranje plovila na udaljenosti do 100 km. I što je izuzetno važno, omogućit će prepoznavanje, identifikaciju i detekciju plovila veličine 10 metara četvornih, što sada nije moguće. Dakle, brzih malih glisera koji se koriste za krijumčarenje.

Policiji je prije svega važno kamerama i radarima pokriti južni Jadran jer ondje je najveća prijetnja od ilegalnog ulaska u naše teritorijalne vode. Dakle, područje oko Mljeta, Lastova, Palagruže, Pelješca, Korčule... Na 19 lokacija bit će instalirane dvije vrste kamera.

Na sedam lokacija bit će postavljene dnevno-noćna kamera i termovizijska kamera, a na 12 lokacija dnevno-noćna kamera. Osim toga, na 20 lokacija bit će postavljena komunikacijska oprema, senzorski sustav koji će pratiti kretanja na moru. Razni dijelovi sustava bit će raspoređeni na ukupno 43 lokacije diljem obale. Kada senzorski uređaji detektiraju objekt na moru, najbliža kamera će ga automatski početi pratiti i u policijski operativni centar slati sliku u realnom vremenu.

Ako se plovilo po ulasku u teritorijalne vode ne bude kretalo zakonom određenom rutom prema najbližem graničnom prijelazu, senzori će i to detektirati i pomorski će policajci biti alarmirani. Na svojim ekranima će imati detaljnu sliku plovila te će na presretanje moći uputiti brzi policijski patrolni brod.

Na ovaj način smanjit će se broj patroliranja Jadranom i pomorska policija neće morati “rasipati” sredstva i ljude u nadzoru granice. Uz detektiranje i hvatanje krijumčara, ovaj će sustav biti iznimno koristan u slučaju da se migranti s Bliskog istoka prema Europi upute preko Jadranskog mora.

Instaliranje ovog nadzornog sustava dio je pravila koje Hrvatska mora ispuniti kako bi bi postala dio schengeskog prostora i mogla čuvati vanjske granice Europske unije.

Njegovim instaliranjem Hrvatska bi trebala potpuno zadovoljiti schengeske uvjete nadzora morske granice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Napomena: Slika iz "Jutarnjeg lista"

leut:
18.01.2017.

Primopredaja patrolnog broda

Dana 21.12.2016.g. obavljena je primopredaja 25 m aluminijskog Patrolnog broda naručitelju, Ministarstvu unutarnjih poslova RH.

Brod je dug 25 m, širine 6 m i gaza oko 1.7 m, pogonjen je motorima MTU 2x1050kW te postiže brzinu od 27 čvorova.
Ime broda je “Željko Raguž” te će isti biti otpremljen u Dubrovnik za Dubrovačko-Neretvansku policijsku upravu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tehnomont.hr

P-107 "Željko Raguž" je sedmi policijski brod tip A, dužine 25 metara, u sastavu Pomorske policije MUP RH. Istih je karakteristika kao i P-105 "Marino Jakominić", izgrađen u brodogradilištu Tehnomont Pula 2012. godine.

Razmatra li se opcija da se dva broda započeta za grčku obalnu stražu u brodogradilištu Greben Vela Luka (inače treći i četvrti u seriji od šest brodova, od čega su prva dva isporučena) završe i predaju MUP-u RH? Naravno, ako ih Grci više ne žele. Bio bi to vjerojatno dobar posao i za MUP RH koji već ima četiri broda tog tipa (P-101, P-102, P-103 i P-104) i za opstanak samog brodogradilišta.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page