PALUBA
April 19, 2024, 06:29:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomorska policija MUP-a Republike Hrvatske - ustroj, oprema, aktivnosti  (Read 176147 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #75 on: March 03, 2012, 12:28:08 pm »

Znam da je van teme ali.....

Ako nekoga interesira kako funkcionira Hrvatska Pomorska Policija ili bilo što iz te tematike neka slobodno pita radio sam 8 godina!

Pozz

Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #76 on: March 05, 2012, 10:58:55 pm »

Samo PU Pula nema policijski ophodni brod tipa A.
Od sv.Mihovila P-101 iz 1999. za PU ST, pa SV. Nikolu P-102 iz 2009. za PU Ši,preko  Josipa Jovića P-103 za PU DU 2011, pa Milana Blaževića Čađe P 104 za Pu ZD iz 2011.-sve brodovi izgrađeni i projektirani u Grebenu i građeni  u SOP-u (staklom ojačani poliesteri).


Novi ophodni brod P-105 je novi projekt,građen u aluminiju ,a projekt je kupljen u Singapuru (po mojim informacijama).
Tako da hrvatska pomorska policija ima flotu od 5 suvremenih novih policijskih brodova koju je prije 5 godina mogla sanjati. i mogu s njima isploviti po stanjima mora  koja prije nilo bilo moguće ni pomisliti.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #77 on: March 06, 2012, 06:32:15 am »

Da do prije dvije godine bi rekao naučna fantastika pa i poslije sam bio jako skeptičan prema tom programu (valjda godine službe pa više ništa ne vjeruješ.).Projekt je u potpunosti made in RH.Mi smo do nedavno držali državnu granicu sa plovilima B ,ja sam bio na P-13 u Malom Lošinju,(stari drveni brod 1986.,17 tona),nema grijanja a niti klime,pa ne znaš kada je gore biti na moru a ti moraš biti po pet šest sati na granici a tamo uvijek valja.Pu Istarska nije dobila brod tip C zato što to njima ne treba,premali akvatorij, (sektor djelovanja).Mi smo držali neko vrijeme granicu kada je Pazin bio u kvaru,prvo smo išli sa P-2 Marino ali nije bilo potrebe za velikim brodom pa smo išli sa manjima P-13 i P-115.A i sada se također ide na osiguranje predsjednika na Brijunima ali nije samo u plovilima postignut napredak nego u samoj organiziciji službe,puno smo dobili centrima za traganje i spašavanje,nema više konfuzije kada se dogodi nesreća i novo je jedinstveni centar za radare na Jadranu mi više ne moramo zvati vojsku (Lokalno) mobitelom pa oni do upale radar itd.sada imamo centar u Splitu,lijepo nazoveš a oni za pet-deset minuta ti jave situaciju na moru!!
« Last Edit: March 06, 2012, 07:01:52 am by maxo » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #78 on: March 06, 2012, 12:08:07 pm »

.Pu Istarska nije dobila brod tip C,Pardon greška tipa A!
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #79 on: March 06, 2012, 07:45:09 pm »

Bio, vidio, opipao i sve 5   ono što najviše veseli da je domaći projekt (pp5d6 nije projekt iz Singapura već je ponuđen i u pregovorima i za Singapur) domaći rad što znači da ipak možemo kad hoćemo. Pu istarska je na kraju reda jednostavno je onako kako je maxo napisao (btw pozdrav kolega). Projekt ne treba čuditi jer je zapravo naša ugovrna obveza prema EU do 2013 spremni za ulazak, a do 2015 spremni za Schengen Agreement. Meni je srcu bio najdraži NIHTO, ali jebnga................  :'(
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #80 on: March 07, 2012, 01:41:35 am »

Prije gradnje 105 bila su dva mlada inžinjera iz tehnomonta u Postaji pomorske policije Rijeka pa su razgovarali sa zapovjednicima plovila,što bi trebalo da se na brodu prilagodi za službu,( PUNOO pozdrava kolega proxy1969 Grin).
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #81 on: March 07, 2012, 01:49:49 am »

Prije gradnje 105 bila su dva mlada inžinjera iz tehnomonta u Postaji pomorske policije Rijeka pa su razgovarali sa zapovjednicima plovila,što bi trebalo da se na brodu prilagodi za službu,( PUNOO pozdrava kolega proxy1969 Grin).
Inače imao sam prilike biti i na Sv.Mihovilu (brod iz bajke),ali nesmijemo zaboraviti male brodove oni odrađuju 9o posto posla na moru,bio je na Lošinju rapski novi Pičuljan i napravio sam malu inspekciju i što drugo reći nego pravo malo čudo,sve mi se gušta kod toga broda upravo savršen!!!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #82 on: March 07, 2012, 04:38:51 pm »

Znam da je van teme ali.....

Ako nekoga interesira kako funkcionira Hrvatska Pomorska Policija ili bilo što iz te tematike neka slobodno pita radio sam 8 godina!

Pozz


Pa mogao si nabacit koju riječ o ustroju, postajama i floti Pomorske policije. S koliko plovila (i koliko različitih tipova) su raspolagali u tvoje vrime, odnosno prije ove nabavke?
« Last Edit: March 07, 2012, 04:48:47 pm by leut » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #83 on: March 07, 2012, 05:49:28 pm »

Pomorska Policija je u sastavu Granične Policije Republike Hrvatske.U Zagrebu se nalazi načelnik pomorske policije i ured načelnika.Svaka Policijska Uprava ( PU )  ima načelnika granične policije i linijske inspektore za pomorsku policiju.U svakoj PU se nalazi po jedna postaja pomorske policije ( PPP),mislim da jedina mješovita Policijska Postaja sa svojim vlastitim sektorom pomorske policije i koje ima svoje plovilo je Mali Lošinj.

Policijske uprave sa PPP

PU Istarska
PU Primorsko-Goranska
PU Zadarska
PU Šibensko-Kninska
PU Splitsko-Dalmatinska
PU Dubrovaćko-Neretvanska

PU Ličko-Senjska ona nema PPP ali policijska postaja Senj ima sektor pomorske policije.

     Svaka PPP ima svoj operativno-komunikacijski centar OKC (operativno dežurtvo),koje je povezano sa OKC Zagreb svim drugim OKC u Hrvatskoj putem tefefonske mreže MUP,civilnom telefonskom mrežom,digitalnom radio mrežom Tetra,mrežom Kriptozaštite,te sustavom AOP ( automatska obrada podataka) ustvari to je uvezana zatvorena kopjuterska veza gdje se nalazi informacijska mreža MUP-a,znači svi podaci osoba,vozila,događaja u RH.

     PPP ima nadležnost u zoni svoje PU ali to ne znači da smo ograničeni samo na svoju PU,već samo događaj koji se dogodi na području PPP primjerice Kazneno dijelo ili bilo koji drugi događaj,  na području PPP.Na primjer dogodi se pomorska nesreća tada OKC postaje na kojem se području to dogodilo je odgovorno i vodi akciju a također i unos u AOP premda brodovi i policajci mogu biti iz drugih PU.

    Svaka PPP je podjeljena na teritorjalne sektore.Brodovi koji su u sastavu PPP ne nalaze se u samoj PPP već su razdjeljeni po teritoriju PPP.Na primjer PPP Pula ima brod u Rovinju,Poreču,Umagu,Rabac i Pula.
PPP Rijeka,Krk,Rab,Mali Lošinj i Rijeka.Na žalost razmještaj brodova u ostalim PU ne znam.

nastavlja se.....
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #84 on: March 07, 2012, 06:29:18 pm »

   U MUP RH ne postoji teritorjalna podjela ovlasti u smislu nadležnosti policije već ovlaštenje Policajca vrijedi za cijeli teritorij  RH.To pišem iz razloga jer smo maksimalno fleksibilni,a pogotovo po lijeti normalno je da brodovi i posade rade na području drugih PU, a zato ne mora biti neki izvanredni događaj (osiguranje,akcija i.t.d.), na primjer brod iz Maloga Lošinja se uputi na područje Silbe koja pripada PPP Zadar tada samo putem radio veze se najavimo PPP Zadar da ćemo raditi na njihovom području i to je to.

    Svi brodovi A i B klase su opremljeni digitalnim sustavom veze Tetra,CB vezom,mobilnim telefonom,internetskom mrežom a samim time sustavom AIC i sustavom AOP MUP-RH.
Svi brodovi imaju radare koji su povezani sa GPS,imaju NGV uređaje,naravno dalekozore, i dodatnu opremu za spašavanje na moru,dodatni pojasevi za spasavanje bova sa SOS svjetlom,baklje.

    U PPP se vodi raspored rada službe pa samim time i rad brodova na moru,znači da brodovi budu taktički rapospoređeni radi mogućeg postupanja (traganja ,spašavanja itd.),ne mogu dva broda biti na istom sektoru,već se gleda da brodovi budu na suprotnim sektorima jer tada je intervencija brža.

Nastavlja se…….

   
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #85 on: March 07, 2012, 07:55:10 pm »

U službi nadzora teritorijalnog mora i ZERP-a, s ostalim dionicima nadzora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ZERP raspored snaga pp5d6.jpg (150.66 KB, 811x674 - viewed 228 times.)
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #86 on: March 08, 2012, 08:08:09 am »


         Brodovi su bili nauružani na sljedeći način Brodovi tipa A P-1 Srđ i P-2 Marino su imali top Oerlikon Mk I a P-101 i P-102 su trebali imati top od 20 mm M-75 ali koliko sam čuo nauružanje im je promjenjeno pa imaju 12,7 mm M2 Browning,svi brodovi tipa B su nauružani sa 12,7mm M2 Browning iznimak su brodovi oznake P-10/P-16 koji su nauružani sa ruskom DŠK 12,7mm.Brodovi klase A imaju 4 automatske puške M-70AB,Brodovi klase B imaju dvije automatske puške M-70AB 7,62mm.


          Služba na moru je jednodnevna u trajanju od 12 sati ili višednevna za plovila tipa A u trajanju od 5-7 dana a za plovila tipa B u trajanju od 2-4 dana.Sva plovila AiB imaju opremljenu kuhinju,osim dva broda P-206 i P-207 koji su kupljeni u Italiji za vrijeme mandata ministra Šime Lučina.Posade brodova nemaju panatiku (hranarinu) koja je ukinuta za vrijeme već legendarnoga ministra Šime,ali od prije dvije godine se dobiva terenski dodatak od 176kn dnevno.

         Nastavlja se………..
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #87 on: March 08, 2012, 09:32:46 am »


         Brodovi su bili nauružani na sljedeći način Brodovi tipa A P-1 Srđ i P-2 Marino su imali top Oerlikon Mk I a P-101 i P-102 su trebali imati top od 20 mm M-75 ali koliko sam čuo nauružanje im je promjenjeno pa imaju 12,7 mm M2 Browning,svi brodovi tipa B su nauružani sa 12,7mm M2 Browning iznimak su brodovi oznake P-10/P-16 koji su nauružani sa ruskom DŠK 12,7mm.Brodovi klase A imaju 4 automatske puške M-70AB,Brodovi klase B imaju dvije automatske puške M-70AB 7,62mm.


          Služba na moru je jednodnevna u trajanju od 12 sati ili višednevna za plovila tipa A u trajanju od 5-7 dana a za plovila tipa B u trajanju od 2-4 dana.Sva plovila AiB imaju opremljenu kuhinju,osim dva broda P-206 i P-207 koji su kupljeni u Italiji za vrijeme mandata ministra Šime Lučina.Posade brodova nemaju panatiku (hranarinu) koja je ukinuta za vrijeme već legendarnoga ministra Šime,ali od prije dvije godine se dobiva terenski dodatak od 176kn dnevno.

         Nastavlja se………..


p.s.Većina brodova klase C je opremljeno sa M-84 7,62 mm ,svo oružje se nalazi na brodovima.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #88 on: March 19, 2012, 11:09:55 am »

Evo potira me šef da napišem koju besidu,pa ću nastaviti sa poslovima policije na moru.

    Državna granica,to je relativno novo u našem poslu pošto je prije to radila JRM a svi brodovi su otišli u Kotor pa se i služba organizirala polako i na vlastitom iskustvu.Državnu granicu se prije čuvalo na tja način što se išlo na otvoreno more milju ili dvije od granice te se vršila ophodnja/patrola,pa se nekoliko puta tijekom službe ugase motori i onda se nadziralo radarom.Sada za to više nema potrebe jer radari pokrivaju sve pa se onda rade zasjede na način da brodovi se vežu za neki mol ili usidre u neku valu na obližnjem otoku pa se onda čeka dojava o tome da je zamjećen nepoznati brod.Rad u ZERP-u policija normalno radi u ZERP-u te kontrolira plovila koja zatekne u njemu moram napomenuti da ako naš ribar ide u ZERP tada mora obavjestiti PP.Provjera zastave to se još uvijek radi na granici ali i u unutarnjem moru kada se primjeti trgovački brod malo malo sumnjiv tada se CB vezom uspostavi kontakt sa zapovjednikom broda te on mora dati svoje opće podatke,pa ako je što sumnjivo tada se brodu naređuje da stane ili uplovi u najbližu luku radi dalnje kontrole.
  Sada je od velike pomoći sustav AIC.

   Traganje i spašavanje na moru sada je mogu reći to dovedeno do savršenstva,prijašnji sustav nije bio dobar a pogotovo kada su desile velike nesreće na moru tada dolazilo do blago rečeno konfuzije.Sada je sustav vrlo jednostavan centar za traganje i spašavanje je ovlašten da vodi  akciju bez  obzira čiji su brodovi koji tragaju (Lučka kapetanija,P.Policija,privatne osobe,poduzeća itd.) tako da ne dolazi do kofuzije,prije se znalo dogoditi da pet šest brodova više službi dođe na intervenciju i onda plutaš a ne znaš zašto.To je jako bitno pogotovo lijeti kada u prosjeku ima do 5 poziva za pomoć,naravno da su ti pozivi od turista onome je otkazao motor pa ne može upaliti pa do plivača koji je nestao u moru puno ima lažnih dojava ali se sve mora provjeriti pa centar točno zna koliko ima brodova vani pa nas tako i šalje (policija,lučka kapetanija,poduzeća koja se bave traganjem i spašavanjem).Najgore je kada je lijetna nevera tada imaš i do desetak dojava.Moram napomenuti da je broj plovila sve veći na Jadranu pa tako po lijeti ti radar baš ništa ne znači upališ ga a ono oko tebe sve svijetli jer ima na stotine brodova oko sebe.
   Evo nekoliko bisera dobijemo dojavu da je nestao naravno Čeh koji se uputio sa svojim plovilom za Susak,uputimo se prema Susku a ono neka splav pluta na moru kada smo približili naravno to je bilo Čeh sa svojim plovilom koje je sam napravijo od alumijskih cijevi te za to žicom zavezao plastične kanistre a gore navario motor od 1,5 konja koji je krepao,pa su on i žena dvoje dijece krenuli za Susak naravno sav je bio u čudu što mi njega tražimo i zašto on ne može ploviti svojim brodom po Jadranu.

Nastaviću……….
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #89 on: March 19, 2012, 11:38:25 am »

Quote
Državnu granicu se prije čuvalo na tja način što se išlo na otvoreno more milju ili dvije od granice te se vršila ophodnja/patrola,pa se nekoliko puta tijekom službe ugase motori i onda se nadziralo radarom.Sada za to više nema potrebe jer radari pokrivaju sve pa se onda rade zasjede na način da brodovi se vežu za neki mol ili usidre u neku valu na obližnjem otoku pa se onda čeka dojava o tome da je zamjećen nepoznati brod.
Cjenjeni kolega "maxo", uz sva uvažavanja tvojih tekstova, moram reći sledeće:

Nerazumijem se u patroliranja granicom i slično tome, ali što se tiče osmatranja radarima za vrijeme JRM tu mogu slobodno s bilo kim da polemišem, jer sam bio jedan od neposredni učesnika, godinama. Jadran se desetljećima osmatrao od Savudrije do Mavrijana iznad Ulcinja. Pogotovu od polovine 80-tig godina kad se osmatranje automatiziralo 9C3 STINOM JADRAN. A kako su se podaci upućivali nekadašnjim graničarima i kako su je koristili to je već stvar organizacije.

Mislim da i današnje Hrvatske snage za kontrolu nerade nešto ekstra posebno, nego su se okolnosti promjenile, a i tehnika je nešto malo išla napred i to je sve.

Nadam se da moj dodatak shvataš kao najbolje namjere...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 22 queries.