PALUBA
March 28, 2024, 09:38:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Bojni Brod Slava  (Read 11596 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: February 03, 2010, 11:03:30 am »

Čini se da je pomalo sreća umešala svoje prste prilikom gradnje bojnog broda Slava. Ovo stoji zbog toga što su ostala četiri broda iz njene klase ( Borodino, Aleksandar III, Orel i Knez Suvorov) bila, ili potopljena, ili zarobljena od strane Japana tokom Cušimske bitke. Kako je Slava dovršena tek oktobra 1905 godine, izbegla je tužnu sudbinu svoje braće. Međutim njena odiseja je tek počela i trajala je skoro do kraja I Svetskog Rata. U tom ratu se i ovenčala slavom i opravdala svoje ime.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ruska Carska mornarica naručuje peti BB klase Borodino 30 januara 1900 godine u brodogradilištu Балтийский завод. Kako su kapaciteti tog brodogradilišta bili zauzeti, kobilica je položena tek 1 novembra 1902 godine. Brod je porinut 29 avgusta 1903 i najzad dovršen oktobra 1905.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slava je bila klasičan bojni brod tog vremena, sa punim deplasmanom od 15275 t i brzinom od 17 čv. Pogon brodu su davale dve četvorocilindrične parne stapne mašine trostruke ekspanzije, proizvedene u Baltičkom brodogradilištu, koje su pokretale dva četvorokrilna propelera. Paru za ove mašine proizvodilo je ukupno 20 kotlova rađenih po sistemu Belville. Stapne mašine su imale ukupno 15800 KS i omogućavale su brodu maksimalnu brzinu od 17 čv. Napajanje strujom je bilo izvedeno pomoću četiri parna generatora, od kojih je svaki bio snage 150 kW, kao i dva pomoćna generatora , od kojih je svaki bio snage 64 kW. Brod je nosio 1370 t uglja, što je bilo dovoljno za doplov od 1970 NM, pri krstarećoj brzini od 10 čv.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Oklopna zaštita broda se sastojala od tada najmodernijeg Krupovog cementiranog čelika. Oklopni pojas je bio debljine 102 mm na krajevima, da bi u sredini bio debljine 194 mm. Iza pojasa se nalazila i unutrašnja protivtorpedna pregrada debljine 43 mm. Kazamati protivtorpedne artiljerije su bili debljine 76 mm, dok su kupole glavne artiljerije ble zaštićene oklopom debljine 254 mm sa prednje strane, dok je debljina oklopa krova kula bila 63 mm. Podnožja kula glavnog kalibra su bila zaštićena barbetama debljine 102 do 254 mm, a kule pomoćne artiljerije su imale oklop debljine 127 mm. Komandni most je imao oklop debljine 51 do 203 mm. Glavna paluba je bila zaštićena oklopom debljine 32 mm na krajevima, dok je u sredini njena debljina bila 51 mm. Druga oklopna paluba je bila debela 25 mm na krajevima i 43 mm u sredini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Glavno naoružanje broda su činila 4 topa Obuhov 12“ ( 305 mm) obr.1895, dužine cevi 40 kalibara, smeštena u dve dvocevne kule, težine 179 tona.  Oruđa smeštena u ovim kulama su imala maksimalnu elevaciju od 15° i domet od 15550 m. Kule su imale dejstvo po pravcu +/- 135°, a za svako oruđe na brodu je nošeno 60 granata. Tokom 1916 godine povećana je elevacija na 25° i samim tim domet oruđa na 21000 m. Pomoćna artiljerija se sastojala od 12 oruđa Obuhov 6“ ( 152 mm) obr. 1892. Ova oruđa su bila raspoređena u 6 dvocevnih, električno pokretanih, kula na bokovima. Sama oruđa su imala elevaciju od 20° i domet od 14450 m, dok je bojevi komplet iznosio 180 zrna po oruđu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Protivtorpedna artiljerija se sastojala od 20 oruđa OSZ 75 mm obr 1892, koja su se nalazila u kazamatama na pramcu ( 4 oruđa) i u kazamatama raspoređenim po bokovima broda.  Za svako oruđe je nošen bojevi komplet od 300 zrna. Na brodu su se nalazila i 4 salutna oruđa kalibra 47 mm firme Hotchkiss. Brod je za zaštitu od aviona bio naoružan sa 8 mitraljeza Maxim, kalibra 7,62 mm. Takođe su bile ugrađene i dve torpedne cevi kalibra 457 mm sa bojevim kompletom od 6 torpeda.Na brodu su se nalazila i 4 reflektora prečnika 75 cm i radio stanica Telefunken iz 1909 godine sa dometom od 250 NM.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava crtez.gif (49.83 KB, 750x480 - viewed 298 times.)

* slava porinuce.jpg (157.76 KB, 1200x684 - viewed 310 times.)

* slava opremanje.jpg (256.92 KB, 1200x815 - viewed 275 times.)

* slava.jpg (117.01 KB, 955x456 - viewed 268 times.)

* 75 mm m1892.jpg (13.69 KB, 454x298 - viewed 334 times.)

* 47mm Hotchkiss.jpg (28.47 KB, 450x332 - viewed 178 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: March 12, 2010, 05:49:33 pm »

Iako je dovršen prekasno da bi uzeo učešće u Rusko-Japanskom ratu, već na početku karijere je imao svoju prvu akciju. Za vreme pobune u Sviborgu 1906 godine, bojni brodovi Slava i Cesarevič su pomogli pri njenom slamanju . Posle ove epizode postaje deo eskadre za obrazovanje novih kadrova izašlih iz Mornaričke Akademije. U toj ulozi vrši veliki broj krstarenja po Baltiku i Mediteranu, a njena posada učestvuje i u otklajanju posledica zemljotresa koji je 1908 godine zadesio Mesinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tokom jednog od krstarenja 1910 godine, na brodskim kotlovima dolazi do havarije, tako da je ostala bez pogona. Bojni brod Cesarevič je uzima u tegalj i sa njom odlazi za Gibraltar, gde su izvršene neophodne popravke da bi sopstvenim snagama mogla da se dokopa Tulona, kada je izvršen generalni remont pogona. Još 1909 godine je komanda Carske Mornarice počela sa planiranjem njene modernizacije . Modernizacija je trebala da obuhvati zamenu 12 oruđa pomoćne artiljerije sa 8 topova kalibra 203 mm i zamenu protivtorpednih oruđa sa 8 novih kalibra 120 mm. Kako novca nije bilo, u Tulonu je završen samo remont pogona. Po povratku u domovinu 1911 godine, Slava izlazi iz sastava Školske eskadre i ulazi u sastav Druge Brigade bojnih brodova Baltčke flote.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na početku I Svetskog Rata Baltička flota je u svom sastavu imala samo četiri stara bojna broda. Drednoti klase Gangut su se nalazili pred dovršetkom, tako da je teret prvih borbi pao na ove brodove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Krajem jula 1915 godine nemačka Njemenska armija je, prodirući kroz Kurlandiju, izbila na južnu obalu Riškog zaliva. Time je potisla rusku 5 armiju na Zapadnu Dvinu i samo je intervencija ruske 12 armije uspela da stabilizuje front. Kako se izbijanjem u Riški zaliv, levo primorsko krilo nemačke armije lišilo podrške sopstvenih pomorskih snaga, i izložilo dejstvu ruske Baltičke flote, nemačka komanda odlučuje da sa jakim flotnim sastavom prodre u Riški zaliv, uništi protiničke brodove i minama blokira južni deo prolaza Muhu. U tom trenutku su se u riškom zalivu nalazile samo lake snage Baltičke flote, ali im 26 jula u pomoć stiže i Slava. Nemački minolovci, pod zaštitom krstarica i razarača, 8 avgusta počinju sa uklanjanjem ruskih minskih prepreka u Irbenskom prolazu. Kao dalje obezbeđenje minolovcima su služili bojni brodovi Braunšvig i Elzas. Bojni brod Slava i topovnjače Hrabrij i Grozjaščij su otvorili vatru na minolovce i razarače, i tako ih primorali da stalno menjaju kurs kako ne bi bili pogođeni. Uskoro ruski brodovi uspevaju da potope jedan minolovac,  a nemačkim brodovima u pomoć stižu i krstarice. Kako su uskoro potopljena još dva minolovca, a dve krstarice lakše oštećene, nemački brodovi se povlače, iako su uspeli da naprave siguran prolaz kroz minsko polje. U noći 16/17 avgust, nemački brodovi ponovo pokušavaju da izvrše prodor, s tim što su sada neposredno osiguranje minolovcima, osim razarača i krstarica Graudenc, Pilau, Bremen i Augsburg, davali i drednoti Nasau i Posen. Na ruku nemcima je išla i činjenica da su se njihovi brodovi nalazili u magli, dok su ruski bili llepo vidljivi. Slava i ostali brodovi uskoro otvaraju vatru i primoravaju nemačke minolovce da prekinu sa rasčišćavanjem mina. Tada iz magle izlazi nemačka krstarica Bremen i otvara vatru na Slavu, a ona odgovara na nju sa svojim glavnim oruđima. Kada je uspela da uraklji nemačku krstaricu, ova se okreće i odlazi u pravcu zapada. Kako su se nemački brodovi nalazili van efikasnog dometa glavnih oruđa sa Slave, njen komandant, kapetan I ranga S.S. Vjazemski, naređuje da se poplave odeljci sa desne strane, čime brod dobija nagib za 3°, a glavnim oruđima povećava domet na 16500 m. Nemački brodovi Nasau i Pozen otvaraju vatru na Slavu i uspevaju da je pogode sa tri zrna kalibra 280 mm. Jedno zrno probija bočni oklop i eksplodira u ugljenarama, drugo zrno pogađa bunar leve krmene kule pomoćne artiljerije i izaziva požar u municiskoj komori koji je zaustavljen plavljenjem iste. Treća granata uništava par čamaca na palubi i ne nanosi veću štetu. Kako ova oštećenja nisu bila ozbiljna, Slava nastavlje sa borbom sve dok joj nije došlo naređenje za povlačenje 18 avgusta. Već sledećeg dana nemački brodovi ulaze u Riški zaliv, ali se već  21 avgusta povlače zbog torpedvanja bojnog krstaša Moltke o strane brtanske podmornice E1, kao  zbog nemogućnosti neutralisanja ruske obalne artiljerije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemačko povlačenje je omogućilo da se na Slavi izvrše neophodne popravke, tako da je uskoro nastavila sa davanjem podrške ruskim trupama na primorskom krilu. Dana 25 septembra, nemački avioni su izvršili vazdušni napad na Slavu i uspeli su da je pogode u komandni most bombom mase 10 kg. Ovaj pogodak je izazvao malu materijalnu štetu, ali je u ovom bombardovanju stradalo 6 članova posade, među kojima i njen hrabri komandant. Posle ovoga ona nastavlja sa svojim zadatcima podrške primorskom krilu sve do zime, kada se povlači u luku Kuivatsu. Za vreme njenog boravka u ovoj luci, nemci su je bombardovali avionima nekoliko puta, ali su uspeli da je pogode ponovo tek 12 aprila 1916 godine, sa tri bombe koje ubijaju 7 članova posade. Posle neophodnih popravki ona 2 jula nastavlja sa davanjem podrške, kada biva pogođena sa granatom kalibra 210 mm u bočni olop, bez rezultata. Tokom jula i avgusta ona nastavlja sa podrškom, a koliko je iritirala nemce govori i podatak da je glavnokomandujući nemačkih pomorskih snaga na Baltiku princ Hajnrih napisao: „Uništenje bojnog broda Slava bi bio najbolji moralni podstrek našim kopnenim snagama.“  Jedan od pokušaja potapanja Slave se desio 12 septembra, kada joj je napravljena zaseda od strane podmornice UB-31, torpednih hidroaviona i krstarica. Tada su krstarice trebale da je namame da ih ona napadne, dok bi je podmornica i avioni gađali torpedima. Uspeli su da je namame, ali su sva torpeda promašila cilj. Ovo je pretstavljalo prvi napad torpednih aviona u istoriji na bojni brod tokom plovidbe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mornari sa slave u mesini.jpg (159.72 KB, 722x550 - viewed 100 times.)

* slava u doku.jpg (212.1 KB, 653x900 - viewed 107 times.)

* slava2.jpg (260.35 KB, 1072x1047 - viewed 99 times.)

* slava3.jpg (196.47 KB, 1153x768 - viewed 100 times.)

* slava4.jpg (252.53 KB, 1205x773 - viewed 133 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: March 12, 2010, 06:10:05 pm »

Zbog jake zime 1916/17 borbena dejstva na Baltičkom moru su obnovljena tek u maju . Za to vreme su rusi dopunjavali i obnavljali svoje minske prepreke, a nemci su se bavili izviđanjem Riškog i Finskog zaliva. Početkom septembra nemci počinju sa već planiranom operacijom zauzimanja Rige. Po njenom uspešnom završetku, nemačka komanda planira uništenje Baltičke flote i zauzimanje Petrograda. Prvu etapu ovog plana je pretstavljalo zauzimanje Mondzunskog arhipelaga, tako da je u oktobru odlučeno da se izvrši desant. Za ostvarenje ov akcije, osim pešadijskih jedinica, formiran je i specijalni pomorski odred sastava 10 drednota, 1 bojni krstaš, 9 krstarica, 67 razarača i torpiljarki, 6 podmornica i nekoliko desetina drugih manjih ratnih brodova. Osim toga za prevoz trupa je angažovano i 40 parobroda, dok su vazduhoplovne snage brojale 94 aviona i 9 vazdušnih brodova. Istovremeno ruska odbrana se sastojala od 54 oruđa obalne artiljerije kalibra 75-305 mm i 30 aviona. Pomorsku komponentu su činili bojni brodovi Slava i Graždjanin ( ex Cesarevič), oklopni krstaši Bajan i Admiral Makarov, 1 krstarica, 36 razarača, torpiljarki i topovnjača, kao i veliki broj drugih manjih ratnih brodova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U rano jutro 17 oktobra nemački brodovi se postrojavaju u dve kolone i kreću u napad. Nemački minolovci počinju sa uklanjanjem ruskih minskih polja, a Slava, Graždjanin i Bajan otvaraju vatru na njih u 08:05. Kako su bojni brodovi Kenig i Kronprinc činili posredno osiguranje minolovaca, oni sa velike daljine otvaraju vatru na ruske brodove. Pošto na Graždjaninu nisu bile modifikovane kule glavne artiljerije, neravnopravni boj sa savremenim drednotima ( svaki naoružan sa po 10 topova kalibra 305 mm) pada na leđa Slave, tako da ona već u 08:12 prenosi svoju vatru na nemačke drednote. Istovremeno ostali ruski brodovi nastavljaju sa gađenjem minolovaca primoravajući ih na stalene promene kursa i smanjujući njihovu efikasnost. Slavini plotuni su bili sve bliži i bliži drednotima protivnika, a kada je jedan plotun pao na svega 50 m od Keniga, nemci počinju da povlače svoje brodove kroz uski kanal kako bi izašli van dometa njenih oruđa. Uprkos jake vatre sa ostalih ruskih brodova i obalnih baterija, nemački minolovci su dobro napredovali sve dok rusi ne postižu dva direktna pogotka na njihove razarače, zbog čega je jedan primoran da se nasuče, a drugi ulazi u minsko polje, udara u minu i tone. Nekoliko minuta kasnije na Slavi dolazi do kvara na mehanizmu za pokretanje pramčane kule, tako da joj ostaju operativna samo dva oruđa glavnog kalibra. Kako su se nemački brodovi povukli kroz prolaz, rusi odlučuju da se povuku na sever kako bi posadama dali predah, doručkovali i pokušali da poprave nastala oštećenja. Ovaj poklon nemci maksimalno koriste i dovršavaju prolaz kroz protivničko minsko polje, tako da uskoro u zaliv ulaze i drednoti. U 10:04 ruski brodovi opet otvaraju vatru na neprijatelja, ali već u 10:14 nemački drednot Kenig otvara vatru na Slavu i pogađa je sa tri zrna iz svog trećeg plotuna. Jedno zrno pogađa bok broda 3 m ispod vodene linije, probija ga i uništava električni generator i plavi generatorski odsek, prednju municionu komoru za srednje artiljerije i ostale odeljke sa te strane. Drugo zrno uništava sidreno vitlo, a treće pogađa bok u visini kotlova, ali ne uspeva da probije oklop. Slava prima 1130 t vode i dobija nagib od 8°. Plavljenjem komora na suprotnom boku osvaj nagib se smanjuje na 4°, ali se time povećava njen gaz, što će na kraju biti i kobno po nju. Deset minuta kasnije Slava dobija još dva pogotka u bok, koji oštećuju municione komore srednje artiljerije i započinju požar u njima, koji je ugašen za 15 minuta. U 10:39 Slava prima još dva pogotka koji oštećuju jedan odeljak sa kotlovima i plave ugljenare. U ovom času je svima bilo jasno da je povlačenje brodova neminovno i oni polako kreću u pravcu Mondzunskog kanala. Zbog svojih oštećenja Slava je bila na začelju ove kolone, a kada se uvidelo da neće moći da prođe kroz kanal ( njen gaz je dozbog primljene vode dostigao skoro 10 m) odlučeno je da kada svi brodovi prođu ona bude potopljena kao blokadni brod. Oko 10:50 nemci nailaze na novo minsko polje i obustavljaju dalju akciju omogućavajući rusima mali predah. Po prolasku svih brodova kroz prolaz, komandant Slave L.V. Antonov u 13:30 naređuje da se upale fitilji na punjenjima koja si imala da je potope, a zatim obilazi brod i napušta ga. U 13:58 eksplozija krmene municijske komore potresa brod, ali on i dalje odbija da umre. Tek posle pogotka torpeda sa razarača Turkmenac-Stavropoljski ona polako tone, seda na dno i zaprečava prolaz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako su uspeli da osvoje Mondzunski arhipelag, nemci nisu imali snage da nastave svoj prodor prema Petrogradu. Herojski otpor ruskih brodova je naneo isuviše velike gubitke napadačima. Oštetili su 5 bojnih brodova i 1 krstaricu, a desetkovali neprijateljske lake snage potopivši 15 razarača i torpiljarki i desetak minolovaca i oštetivši još 14 razarača i torpiljarki i nekoliko minolovaca. U svom poslednjem boju slava je svakako oprevdala svoje ime.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

     deplasman: 15275 t
     dužina: 121,37 m
     širina: 23,17 m
     gaz: 8,48 m
     pogon: 20 parnih kotlova sisitema Belville raspoređenih u dva kotlovska odeljenja, dve četvorocilindrične parne stapne mašine trostruke ekspanzije sa ukupno 15800 KS
     brzina: ekonomska 10 čv, maksimalna 17 čv
     doplov: 1970 NM
     posada: 822 člana
     oklop: pojas 102-194 mm, unutrašnja protivtorpedna pregrada 43 mm, kazamati protivtorpedne artoljerije 76 mm, I oklopna paluba 32-51 mm, II oklopna paluba 25-43 mm, barbete kula 127-254 mm, kule glavne artiljerije 102-254 mm, kule srednje artiljerije 127 mm, komandni most 51-203 mm.
     naoružanje: 4x305 mm, 12x152 mm, 20x75 mm, 4x47 mm, 8x7,62 mm mitraljezi, 2x457 mm TC


* pramcana kula.jpg (196.3 KB, 1080x1167 - viewed 110 times.)

* slava5.jpg (76.77 KB, 1427x859 - viewed 89 times.)

* slava6.jpg (94.55 KB, 1024x768 - viewed 102 times.)

* slava7.jpg (87.19 KB, 567x383 - viewed 143 times.)

* slava8.jpg (157.42 KB, 1132x707 - viewed 109 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: March 12, 2010, 06:35:35 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava1.jpg (40.45 KB, 760x518 - viewed 105 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #4 on: March 12, 2010, 06:53:38 pm »

Izvrsni prikaz Motorista.

Na fotografiji Slava4, posada promatra jednu od pomrcina Sunca pocetkom stoljeca.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #5 on: March 12, 2010, 07:31:26 pm »

Uvijek je zanimljivo pratiti jedan te isti dogadjaj iz raznih rakursa.

Pokusati cu sabrati podatke iz nekoliko izvora koji opisuju zadnji dan zivota "Slave".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: March 25, 2010, 08:54:10 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava u helsingdorfu.jpg (52.23 KB, 547x600 - viewed 122 times.)

* slava oklop i naoruzanje.jpg (71.13 KB, 800x589 - viewed 97 times.)
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #7 on: July 15, 2010, 08:19:28 pm »

                    Brodovi svakako da imaju svoju vrednost, narocito Slava dok su ostali brodovi imali nesretnu sudbinu. Ali moram da primetim da je sam dizajn ovih brodova za mene zasigurno najruzniji do danas, jednostavno ne mogu da se setim bilo cega ruznijeg.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: October 28, 2011, 12:40:01 pm »

...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slava_cuirasse_russe_.jpg (137.95 KB, 671x402 - viewed 94 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: November 16, 2011, 04:56:28 pm »

Iz K.u K. Mornaričkog Almanaha za 1917. godinu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava.jpg (111.6 KB, 953x613 - viewed 89 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #10 on: November 16, 2011, 08:54:33 pm »

Na prvom crtežu, a i na kasnijim slikama vide se gomile žica (konopa?) razvučenih među jarbolima.
Koja je njihova uloga i funkcija; da li su to neke antene za radio-telegrafske uređaje ili su služile za dizanje raznoraznih signalnih zastava?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #11 on: November 16, 2011, 09:47:41 pm »

                   Brodovi svakako da imaju svoju vrednost, narocito Slava dok su ostali brodovi imali nesretnu sudbinu. Ali moram da primetim da je sam dizajn ovih brodova za mene zasigurno najruzniji do danas, jednostavno ne mogu da se setim bilo cega ruznijeg.
Obratite se Francuzima. Da li je to bio "exportni" projekat?. Ja bih rekao da je taj "zaval" bokova tj. "tumblehome" bio moda u određenom trenutku pred kraj XIX veka, naročito kod Francuza. Iz jasnih razloga je ta moda ubrzo postala demode. Uticala je loše na borbenu otpornost i moreplovnost. "Ružnoća" je sasvim periferna stvar ako ne utiče na borbenu efikasnost, a ovde je uticala.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: December 04, 2011, 02:21:54 pm »

Slava nakon bitke u zalivu Rige oktobra 1917. godine. Nakon bitke sa Kronpriz Wilhemom i Koningom i nakon što je odlučeno da bude potopljena kao zaprečni brod.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava.jpg (156.97 KB, 1200x768 - viewed 114 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: May 02, 2013, 09:09:39 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slava.jpg (446.89 KB, 1178x797 - viewed 101 times.)

* slava presek.gif (117.39 KB, 584x682 - viewed 92 times.)

* slava kule.gif (50.44 KB, 600x550 - viewed 87 times.)
Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #14 on: July 09, 2013, 08:59:22 am »

"Слава" jе био пети брод од сериjе "Бородино". Три од ньих погинули су у Цусимске битке са Jапанцима, четврти - "Орёл" (орjол - орао) - био заробльен. Оваj тип бродова био руским развоjом боjног брода "Цесаревич" (царевич, син цара) француске производнье и био доста карактеристичан за француску бродоградску школу
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.