PALUBA
March 28, 2024, 06:37:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički elektronski zavod (MEZ)  (Read 54468 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #30 on: April 26, 2011, 10:52:54 am »

Jedan od sastanaka u Amfiteatru  MŠC  u Lori. Na slici pored većine ljudstva iz MEZ-a prisutno je nešto ljudstva iz ostalih Tehničkih ustanova JNA.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izdvojio bi:

Cini mi se da u drugom redu vidim majora/potpukovnika Sorica??!!! Gdje je sada..??
Žao mi je na to pitanje ja nemam odgovor, možda će neko drugi znati
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #31 on: May 05, 2011, 05:55:56 pm »

S vremena na vrijeme praktikovalo se tzv. Informisanje na kojem se uglavnom objašnjavala tekuća situacija u zemlji i okruženju.
Obično su to izvodile ličnosti iz domena Moralno Političkog Vaspitanja (MPV). U većini slučajeva ljudstvo iz MEZ-a tim skupovima je
prisustvovalo skupa sa ljudstvom iz Školskog centra i u Amfiteatru u tom istom Školskom centru. Na slijedećoj slici je prizor sa takvog sastanka sa ljudstvom iz MEZ-a u prvom planu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
MEZ je raspolagao i sa svojim vozilima i skladištima. Na donjoj slici jedni od vozača i skladištara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vreme radnog vremena na ulaznim vratima kontrolu ulaz-izlaz vršilo je lice zaduženo za taj poso. Istovremeno je i posluživalo glavnu
telefonsku centralu s kojom je MEZ raspolagao. Centrala je bila u sastavu komunikacijske mreže JRM, što znači van civilnih struktura.
MEZ je raspolagao svega s par civilnih telefonskih brojeva uglavnom prema odjelu Uprave. Veza prema pogonima je bila lokalnog tipa.
Van radnog vremena u MEZ-u nije bilo dežurstva, ali je bilo lice tzv. Noćni čuvar.  Dugo, dugo godina u radno vrijeme ulaz u zavod
kontrolisala je čuvena Ivanka (na sledećoj slici u sredini). Poznavala je mnoge , od Splita, preko VPO pa do Beograda, a i oni nju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12 Informisanje.jpg (198.83 KB, 2904x2076 - viewed 460 times.)

* 13 Vozaci i skladistari.jpg (193.32 KB, 2916x2064 - viewed 445 times.)

* 14 Ivanka.jpg (187.03 KB, 2880x2064 - viewed 445 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: May 16, 2011, 12:01:31 am »

MEZ je raspolagao i određenim brojem ljudstva u okviru uprave. Bio je neveliki i evo nekih od njih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 15 Clanovi uprave.jpg (197.31 KB, 2892x2100 - viewed 410 times.)

* 16 Clanovi uprave.jpg (222.22 KB, 2892x2064 - viewed 368 times.)

* 17 Clanovi uprave.jpg (185.37 KB, 2040x2952 - viewed 163 times.)

* 18 Clanovi uprave.jpg (84.31 KB, 1292x1536 - viewed 136 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #33 on: May 29, 2011, 11:20:54 pm »

MEZ je imeđu ostalih raspolagao i sa projektnim pogonom ili odjelom. Tu su isključivo radila civilna lica na službi u JRM. Dugo godina taj odjel vodio je ing. Žigrović zvani Žika. Njegovim odlaskom u mirovinu pogon je preuzeo maj. Đapić jer je na tom mjestu formacijski otvoreno čak podpukovničko mjesto. Drugom polovinom 80-tih kad je završena još jedna nova zgrada MEZ-a pogon se smješta u nju i zauzima prostor čak od  jedne četvrtine iste. U svakom slučaju dobio je tretman i smještaj po mome i veći nego je to i trebao i zaslužio  u okviru MEZ-a. U njegovim prostorijama bila je smještena i Biblioteka s kojom je raspolagao MEZ. Sam pogon je raspolagao sa kompletnom opremom koja je bila potrebna za izradu bilo kakve dokumentacije po pitanju ugradnje, servisiranja, modernizacije ili modifikacije uređaja i tehnike od strane MEZ-a. Maja lična saradnja sa tim pogonom je bila dosta ugodna i komotna, ali radi istine ipak moram napomenuti neke stvari. Kod ugradnje sistema STINA Jadran koji je bio kompleksan i zahtjevan svaki put se dešavalo da su se stvari odvijale u obrnutom smjeru nego je to bilo službeno postavljeno. Uglavnom smo ja i moja ekipa na osnovu dobrog poznavanja svakog od podsistema i objekata gde su se trebali instalirati, ugrađivali podsisteme, pravili na licu mjesta skice napravljenog  i to poslije svega doturali i davali u projektni. Tek bi onda oni na osnovu toga pravili pravu dokumentaciju. Doduše, moram priznati , radili su to krajnje profesionalno. Ali, ali…išlo je obrnutim redom nego što je trebalo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvi s lijeva maj. Đapić


* 19 Zigrovic.JPG (288.05 KB, 2928x2064 - viewed 168 times.)

* 20 Projektno..jpg (207.84 KB, 1024x874 - viewed 169 times.)

* 21 Osoblje projektnog pogona.jpg (225.2 KB, 2904x2088 - viewed 186 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: May 30, 2011, 12:06:55 am »

Nekadašnja pozicija zgrade MEZ-a u okviru nekadašnjeg
Kompleksa Ratne luke Lora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 22 Nekadasnja zgrada MEZ-a.JPG (114.77 KB, 983x737 - viewed 173 times.)

* 23 Nekadasnji Vojni kompleks Lora.JPG (139.42 KB, 1040x568 - viewed 190 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: June 11, 2011, 07:48:36 pm »

MEZ je raspolagao i sa vlastitom bibliotekom. Bilo je tu stotine i stotine uglavnom stručnih knjiga i časopisa.
To se skupljalo decenijama još od osnivanja posle drugog svjetskog rata pa sve do 1991 god. Bilo ih je na
svim jezicima, a naravno najviše na Engleskom jeziku. Zadnji godina biblioteka je bila smještena u novoj zgradi.
O biblioteci je vodila računa osoba koju su zvali Lada... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 24 Lada bibliotekarka.jpg (135.47 KB, 935x1011 - viewed 186 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #36 on: June 19, 2011, 07:44:45 pm »

U MEZ-u je bila i ekipa čistačica. Evo dole slike njih iz razdoblja 1980-1991 god.  Dama u sredini, plava, sa cigarom nije bila iz te ekipe. Bila je u upravi.
I jedan slučaj iz te ekipe čistačica. U toj ekipi bila je i jedna plavuša, nažalost nije na slici, koja je bila samohrana majka sa jednim djetetom. Bila je toliko lijepa i svjesna svoje ljepote da mi je, moram to sada priznati,  uvijek nekako bilo nezgodno kad sam prolazio kraj nje. Svi su na neki način imali i respekta prema njoj. I gle čuda. Negde pri kraju 80-tih godina pošto je JRM kupila od Amera dva radara "Falkon", dovezla ih je u MEZ da tu budu stacionirani do konačnog puštanja u rad. Amerikanci su još bili ostali dužni da dograde neke stavke oko softvera i jednog dana evo ih u Jugu. Stignu i u Split i počnu sa radom na Falkonu. I tako dan za danom glavni Softverista i stručnjak za "Falkon" zaljubi se u našu ljepoticu. Na kraju balade uzme i  nju, oženi i odvede s djetetom u Ameriku.
Eto šta ti je sudbina....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 25 Cistacice.jpg (209.82 KB, 2952x2160 - viewed 197 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #37 on: July 05, 2011, 06:37:26 pm »

U sredini stare zgrade MEZ-a bila je kantina. Dugo godina je radila u kantini Smilja konobarica, prekrasna DAMA u svakom pogledu.
Osoba za dugo sjećanje. Takvu osobu svak bi poželeo i za rođenu sestru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prvi s desna je puk Bareza, predzadnji direktor MEZ-a. Do njega je u bijeloj bluzici Smilja.
Skroz lijevo zas Tomić Branko, specijalista za Art radare, moj klsić iz XIV kl MTPŠ u Puli.
Drugim dvema damama neznam imena.


* 026 Kantinjerka Smilja.jpg (182.39 KB, 2892x2076 - viewed 196 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #38 on: July 21, 2011, 09:02:02 pm »

Čiro, da to nije ista ona Smilja koja je vodila vojnički klub u kasarni Kumbor, sve do raspada sistema? Na ovoj tvojoj sličici je mlađa nego kada sam je ja upoznao - ali liči na dotičnu Smilju iz VK Kumbor!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #39 on: July 21, 2011, 09:18:49 pm »

Čiro, da to nije ista ona Smilja koja je vodila vojnički klub u kasarni Kumbor, sve do raspada sistema? Na ovoj tvojoj sličici je mlađa nego kada sam je ja upoznao - ali liči na dotičnu Smilju iz VK Kumbor!
Nevjerujem i nemoguće. Ja je znam iz perioda 1980-1991 god. Drugo, ona je bila rodom odmah iznad Splita i imala porodicu.
Ne, nije, pomješao si je s tom gospođom iz Kumbora.

Ma ova "moja" na slici, ma to je bio takav karakter da je to za ne povjerovati. Predivna.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #40 on: September 05, 2011, 09:32:09 am »

...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mez.jpg (157.68 KB, 792x676 - viewed 167 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: September 05, 2011, 09:44:09 am »

Gledajući ovu gornju fotografiju, zaključujem da se radi o Pogonu za podvodne i navigacijske uređaje u MEZ-u.
Na stendovima je i po boji i po fizičkom izgledu kompletna Ruska tehnika. Konkretno ispred majstora koji je desno
nalaze se kormilarski uređaji koji su se koristili na RČ i TČ brodovima, a moguće i na podmornicama.
Nažalost kut snimanja je takav da nemogu prepoznati nikoga od prisutnih.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #42 on: September 05, 2011, 09:46:37 am »

Ako ti kao orijentir može služiti, fotografija je objavljena u Mornaričkom Glasniku br.4 za 1977. godinu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #43 on: September 05, 2011, 09:52:54 am »

Ako ti kao orijentir može služiti, fotografija je objavljena u Mornaričkom Glasniku br.4 za 1977. godinu.
Mislim da bi ovaj što čuči mogao biti jedan zastavnik koji se inače godinama bavio podvodnim uređajima,
ali šta vrijedi kad se nemogu sjetiti imena.
Sad vidim koliko sam bio u životnoj zabludi i u mladim danima se olako odnosio prema ljudima koji su imali poriv
za skupljanje svega i svačega. Sad bi mi bilo šta od takvog nečega vrijedilo više od zlata. Ali nikad dovoljno pameti..

« Last Edit: September 05, 2011, 10:54:30 am by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #44 on: September 16, 2011, 04:47:06 pm »

Nova zgrada MEZ-a, čini mi se, da je tu neko vrijeme radio i Ćiro. Sada je taj dio ograđen od luke Lora. Vide se vrata kroz koja su ulazili BROM-ovi.


* P9161711.jpg (95.5 KB, 640x480 - viewed 147 times.)

* P9161712.jpg (97.92 KB, 640x480 - viewed 119 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.