PALUBA
March 29, 2024, 12:56:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički elektronski zavod (MEZ)  (Read 54484 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #45 on: September 16, 2011, 05:05:31 pm »

Nova zgrada MEZ-a, čini mi se, da je tu neko vrijeme radio i Ćiro. Sada je taj dio ograđen od luke Lora. Vide se vrata kroz koja su ulazili BROM-ovi.
Da tu sam radio. Kompletan najgornji sprat (zadnji) je bio namjenjen ekipi za osposobljavanje i puštanje u pogon 9C3I Stine Jadran (KIS). Ustvari polovina zadnjeg sprata po dužini i to upravo ova strana koja je na slikama i gleda prema Divuljama. Druga strana prema gradu Splitu pripadala je Projektnom odjeljenju. Tu sam gore proveo neki sedam godina, od 1983 do 1991 god. Moram priznati da mi je to bio moj najplodotvorniji i jedan od najljepši segmenata mog života. Imao sam gledajući orijentaciono 35 godina, a to su najplodotvornije ljudske godine, stabilnost, znanje i iskustvo i vrijeme da se ima po mogućnosti i ljubavnica..

Sad gore vidim radarske antene na krovu. Tad ih još nije bilo..
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #46 on: September 17, 2011, 12:46:59 am »

Quote
i ljubavnica..

.. Tad ih još nije bilo..

@orica,...da li je supruga ukljucena na forum..Huh? Ili se to ..ac vraca na mjesto  ...na???!!!! Huh?
« Last Edit: September 17, 2011, 07:19:52 am by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #47 on: September 17, 2011, 07:22:13 am »

Quote
i ljubavnica..

.. Tad ih još nije bilo..

@orica,...da li je supruga ukljucena na forum..Huh? Ili se to ..ac vraca na mjesto  ...na???!!!! Huh?
Ma to je uopštena opservacija za to ljudsko doba,
neš ti mene.... angel
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #48 on: September 17, 2011, 07:42:52 pm »

Ćiro mani se ljubavnica i baci akcenat na elektroniku i MEZ!!!!!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #49 on: September 17, 2011, 08:59:39 pm »

Digitalni pogon u MEZ-u

Kad smo već kod novog dijela zgrade vrijeme je da malo opišem i još jedan od pogona u nekadašnjem MEZ-u, Digitalni pogon. To je i najmlađi pogon gledajući njegovo osnivanje, a i zadnji pre raspada MEZ-a.

Glavni osnivač i organizator Digitalnog pogona je ing. Pavlović Vlado. To je jedan od naj starijih inženjera u MEZ-u, sa iskustvom iz svih faza opremanja JRM. Moj prvi susret sa njim je započeo daleke 1966 god. u Divuljama kod pripreme ljudstva za preuzimanje TČ/RČ brodova iz Rusije. Kasnije sredinom sedamdesetih kad je počela pristizati zapadna tehnika, prvenstveno Švedska , pokazala se potreba unutar MEZ-a za osnivanjem novog Digitalnog pogona i popunom sa novim kadrom iz građanstva. Samo ime mu govori da je pogon kao takav prvenstveno i isključivo se bavio novom tehnikom iz domena itegrirane tehnologije i to po pitanju kako hardvera tako i softvera. U tom pogunu to je bilo prvo jezgro u JRM koje se uopšte počelo baviti tim područjem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na čelu pogona je bio Vlado Pavlović.  Ubrzo poslije nekog vremena u zavod je stigao i ing. Prizmić Dragan. To su prvi ljudi koji su bili u Digitalnom pogonu. Bila je to negde 1976 godina. Pristigli su i prvi računari skupa sa tehnikom koja je kupljena za RTOP brodove. Radilo se o Filipsovim mini računarima tipa 857 i softverskom podrškom iz područja Asemblera. Tih godina sam i ja prvi put sjeo ispred monitora i tastature.

Navedena dvojka je iz tog pogona tih godina uspješno povezala i “ugurala” u računar SUV-a  9LV podatke potrebne za upravljanje Art/Raketnim sistemima na RTOP brodovima.

Odlukom da se u JRM nabavi i uvede u upotrebu sistem za prikupljanje i obradu podataka 9C3I Stina Jadran  pristupilo se i proširenju Digitalnog pogona. Tada Vlado Pavlović iz grđanstva dovodi u MEZ i u taj pogon najbolje ljude sa područja Splita.

Ing-a  Mrdalj Jovicu, ing-a Burić Jadrana, ing-a Popovića iz ETAS-a, ing-a Ivanka (zaboravio sam mu prezime, poreklom sa Lastova), …..

Osamdesete osniva se i buduće jezgro ljudstva za Stinu Jadran koje dolazi u MEZ i usko sarađuje u okviru Digitalnog pogona. Tu će se sarađivati sve do Balkanskog cunamija.

Prvi godina 80-desetih pogon rapidno napreduje u svakom pogledu. Radi se i na projektu Murina i još nekima. Priprema se uveliko odlazak pojedini grupa u Švedsku na pojedina doškolovanja, dolaze i Šveđani. Sve je u velikom zamahu. Pavlović je na čelu svega, ima velike planove. Dosta toga je u realizaciji, sve ima u malom prstu.

Pristigli su i novi računarski sistemi, veliki Vaksovi, dva u MEZ i jedan u Školski centar. Povezani su međusobno. Počinje polako i Školski centar da ulazi u suštinu na mala vrata.

A onda jednog dana u MEZ sam dolazi Admiral Letica. Mislim da je bio pomoćnik kom u VPO. Odlazi na sastanak sa direktorom MEZ-a puk.Barezom. Boravio je do kraja radnog vremena. Niko i nezna šta se sprema. Prolazi 15-tak dana, te dolazi akt. Na čelo Digitalnog pogona postavlja se kap. B Srećko. Momak aktivirani ing. koji je pre toga bio zaposlen nekoliko godina u Hidrografskom pri JRM. Doduše on je bio struke kao i ostali, ali nikad nije bio u doticaju sa problematikom koja se obrađivala u Digitalnom pogonu MEZ-a. Jedina preporuka koju je imao da dođe na čelo pogona je ta, što mu je trebalo formacijsko mjesto za dalje napredovanje i što je bio Letičin zet. I to mu je tast trebao srediti prije nego ode u penziju.

Opšti šok. Neko vrijeme i paraliza pogona. Posao se tek tako otaljavao. Situcija se poslije nekog vremena popravila, jer je prvom prilikom kad je trebalo nekog iz pogona poslati na višemjesečno softversko doškolovanje u Švedsku otišao upravo B.Srećko. To je bilo najbezbolnije rešenje za sve, a njemu se posložile kockice. Normalno on je i dalje ostao na čelu pogona iako ga je već prethodno navedena ekipa debelo svakodnevno ignorisala. Ali njega je bilo baš briga.

Eto i toga je bilo samo da se zna. I još jedno, ja sam lično sa B.Srećkom bio u dobrim odnosima i niti je on meni šta nažao učinio niti ja njemu, ali u svakom slučaju moj ing. Vlado Pavlović je jadan debelo bio izigran. I samo još jedna stvar, svi u igri su "debeli" Splićani što po rođenju, što po boravku, da se nebi šta krivo shvatilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S lijeva, Prizmić, Ivanko, Pavlović,
S desna prvi nije u dig, pogonu, Višić Vinko i na kraju Burić.

 



* Pavloviic Vlado.jpg (17.12 KB, 396x428 - viewed 312 times.)

* Digitalni pogon.jpg (214.29 KB, 2904x2076 - viewed 307 times.)
« Last Edit: September 17, 2011, 09:42:43 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: September 22, 2011, 09:23:56 pm »

Tokom 1982, a naročiti 83, većina ljudstava iz digitalnog pogona u MEZ-u, kao i ljudstvo iz aktivnog sastava JRM iz tima za 9C3I Stinu Jadran, boravilo je u Švedskoj na specijalizaciji. Evo i fotografija kolega koji su tad boravili. Snimljeno u okolini Štoholma u novembru mjesecu 1983 god.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slijeva:

Lošić, Ivanko, Mrdalj, Kučas, Mate Raboteg, Ristov, Pavlović, Novaković, Grgas, Šajatović, Burić, Ćopić. Ostali su Švedi....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slijeva:

Mrdalj, Lošić, Burić, Višić, Novaković, Kučas, Pavlović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slijeva:

Šajatović,  Božić Ljubo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I moja malenkost koji sam ih slikao....


* Ekipa KIS-a 1.jpg (49.32 KB, 801x543 - viewed 311 times.)

* Deo ekipe KIS-a 2.jpg (58.61 KB, 801x593 - viewed 288 times.)

* Deo ekipe KIS-a 3.jpg (55.63 KB, 801x556 - viewed 294 times.)

* Deo ekipe KIS-a 4.jpg (30.46 KB, 473x587 - viewed 142 times.)
« Last Edit: September 22, 2011, 09:30:59 pm by ORIĆAREB » Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #51 on: October 15, 2011, 10:43:47 am »

mislim da smo to već spominjali,Ristov predaje na Pomorskom fakultetu u Splitu sad.Prije koju godinu je radio u Elektrotehničkoj školi
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #52 on: January 14, 2013, 09:37:56 pm »

Pomorski centar za elektroniku d.o.o. Split, nekadašnji Mornarički elektronski zavod, traži šest novih inženjera. Od toga traže jednog diplomiranog inženjera elektrotehnike - smjer primjenjena elektronika, s minimum osam godina iskustva, za rad na neodređeno te pet diplomiranih inženjera elektrotehnike (dva smjer telekomunikacije, tri smjer elektronika), bez iskustva, za stručno osposobljavan za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Sprema li se neki veći posa ili?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #53 on: April 26, 2013, 06:34:52 pm »

Nekakva radarska skalamerija  Smiley stručnjaci će je prepoznati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sad, za ovu nisam siguran dali je mez ali je sigurno u Lori.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* mez.jpg (572.98 KB, 1057x1022 - viewed 142 times.)

* mez2.jpg (530.09 KB, 1005x752 - viewed 135 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #54 on: April 26, 2013, 06:48:44 pm »

Nekakva radarska skalamerija  Smiley stručnjaci će je prepoznati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sad, za ovu nisam siguran dali je mez ali je sigurno u Lori.


poz.

Nisam taj strucnjak, ali taj radar je bio na onoj cetvrtastoj zgradi za griljama na prozorima; ako se dobro sjecam....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #55 on: April 26, 2013, 07:04:19 pm »

Nekakva radarska skalamerija  Smiley stručnjaci će je prepoznati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sad, za ovu nisam siguran dali je mez ali je sigurno u Lori.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

To bi trebala biti antena od radara SG6b. Međutim buni me ona budža ozada. Neznam šta je to. Možda i neka MEZ-ova ujdurma.. Grin
Inače je pogled na Loru sa vrha zgrade MEZ-a. Čak i jedan Shershen uplovljava... Wink
Druga slika bi trebao biti prizor iz Taktičke vežbaone. Jedna je bila u Lori. Nažalost ljude ne poznam pa i nisam siguran odakle je.
Iz MEZ-a sigurno nije... Cool
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #56 on: April 27, 2013, 06:43:49 pm »



To bi trebala biti antena od radara SG6b. Međutim buni me ona budža ozada. Neznam šta je to. Možda i neka MEZ-ova ujdurma.. Grin
Inače je pogled na Loru sa vrha zgrade MEZ-a. Čak i jedan Shershen uplovljava... Wink
Druga slika bi trebao biti prizor iz Taktičke vežbaone. Jedna je bila u Lori. Nažalost ljude ne poznam pa i nisam siguran odakle je.
Iz MEZ-a sigurno nije... Cool

Meni izgleda kao antena nikhroma tamo iza ovog prvog radara ??

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #57 on: April 27, 2013, 06:55:00 pm »



To bi trebala biti antena od radara SG6b. Međutim buni me ona budža ozada. Neznam šta je to. Možda i neka MEZ-ova ujdurma.. Grin
Inače je pogled na Loru sa vrha zgrade MEZ-a. Čak i jedan Shershen uplovljava... Wink
Druga slika bi trebao biti prizor iz Taktičke vežbaone. Jedna je bila u Lori. Nažalost ljude ne poznam pa i nisam siguran odakle je.
Iz MEZ-a sigurno nije... Cool

Meni izgleda kao antena nikhroma tamo iza ovog prvog radara ??

poz.

Da tačno, u pravu si.. Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #58 on: April 27, 2013, 07:02:06 pm »

Koji si ti mutikaša.
Quote
Možda i neka MEZ-ova ujdurma..

 Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #59 on: April 27, 2013, 07:07:22 pm »


Meni izgleda kao antena nikhroma tamo iza ovog prvog radara ??

poz.

Da tačno, u pravu si.. Wink

Ali isto ne mogu prepoznati šta je ono između radara i nikhrom antene ??

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.