PALUBA
April 19, 2024, 10:15:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Šlem  (Read 139942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Ine
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #45 on: June 16, 2008, 09:46:25 am »

Quote
Moram ti priznati da si jako neobičan (verujem da nisam prvi koji ti ovo kaže Smiley)
Ako si mu reko! Grin
Nego...ako vec izbegavas borbu sta ce ti slem! Trudi se da te ne vide i to ti je beybednije od slema!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #46 on: June 16, 2008, 02:28:02 pm »

Off

Ne razumeš baš ni malo u kom kontekstu sam Nenadu to pomenuo. Ništa negativno. Ali baš sam se ujeo za jezik (odnosno za prst) što sam to javno napisao, jer će mnogi (a već i jesu) to protumačiti na neki svoj uglavnom pogrešan način, trebao sam preko PP-a, sada je kasno. Najbitnije da smo mi (Nenad i ja) to razjasnili putem privatnih poruka. Neke stvarni (ma ustvari mnoge) nisu za svačije uši i oči. Smiley

Toliko o toj famoznoj rečenici, stelt Ine Wink



Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #47 on: June 17, 2008, 03:51:06 pm »

Quote
Iskreno receno, dobro bih se zamislio da stavim na sebe nesto sto je tesko  15 kg pa i vise ako se dodaju recimo prave celicne ploce itd.
@Kibo:
Па плоче или су праве, или их нема.  Smiley Не морају баш да буду челичне, у данашње време су углавном кевларске, тако да је укупна маса прслука са плочама далеко испод 15kg.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #48 on: June 17, 2008, 06:14:52 pm »

Ona Miletova oprema 1. klase je jako lagana.... Slemovi posebno.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #49 on: June 18, 2008, 11:18:46 am »

Machak, koliko je zastita ako stavis celicnu plocu i ako stavis kevlarsku plocu, da li je ista zastita? Takodje, ne znam da li sam spomenuo pancir prsluke sa keramickim plocicama, ne znam koliko su teski ali sigurno nisu laki, da li znas koliko je tezak jedan takav pancir prsluk i zasto se stavljaju bas keramicke plocice? Hvala za odgovor!

P.S. Znam da su Miletovi slemovi relativno laki, ali ako vec moram slem uzeo bih onaj ruski sa titanijumskim oklopom koji pruza ipak efikasnu zastitu i od puscanog kalibra pa cak i od pancir metka ali je zato tezak brate.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #50 on: June 18, 2008, 12:09:28 pm »

Keramika ima izuzetnu tvrdoću, ali ima puno slabiju čvrstoću od čelika. Takođe je i krta. Stavlja se i u tenkovski oklop. Kombinacijom pokrivaš veliki spektar osobina.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #51 on: June 18, 2008, 01:09:10 pm »

Znam Achtung da se kod tenkova koristi. Nije mi bas potpuno jasno kako su Ameri to uspeli da rese kod Abrams-a, mislim taj problem sa krtosti materijala ali je pancir ipak nesto potpuno drugo.

Koliko se secam postojali su panciri sa kevlarom (normalno) i dodatkom keramickih plocica koje su bile postavljene tako da stite vitalne organe i kicmeni stub.

E sad nije moje pitanje bilo samo u vezi sa keramickim plocicama, to je u stvari drugo pitanje, moje pitanje se odnosilo u vezi dodatnih celicnih ploca i dodatnih kevlarskih ploca, sta je tu efikasnije.

Treba imati na umu da kevlar stiti od metka (zavisi naravno od kojeg) ali ne stiti recimo od hladnog oruzja, recimo od noza. Ali da ostanemo pri tome, sta daje bolju zastitu, dodatna ploca kevlara ili dodatna ploca celicna.

Samo da napomenem da Rusi imaju izuzetno dobro municiju koja ce uspeti da probije kako kevlar tako i celicnu plocu do 5 mm.

Ali dobro to nije bilo pitanje, vec ono sto sam gore postavio pa bih zamolio da to neko strucno objasni i naravno zasto se eto upotrebljavaju i keramicke plocice i sta je tu sad najefikasnija zastita.

U principu mene interesuje koji je pancir prsluk najefikasnija zastita, dakle pancir prsluk sa kevlarskom plocom, pancir prsluk sa celicnom plocim ili pancir prsluk sa dodatnim keramickim plocicama. Hvala na odgovorima.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #52 on: June 18, 2008, 02:33:27 pm »

Quote
Machak, koliko je zastita ako stavis celicnu plocu i ako stavis kevlarsku plocu, da li je ista zastita?
Зависи само за који је степен заштите конкретна плоча намењена. Оне се праве за одређени степен заштите, независно од материјала.
Ево података од чега која класа штити:
Quote
Мада претпостављам да си то већ видео на једном другом форуму.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #53 on: June 18, 2008, 07:46:48 pm »

Machak nisam video a nisam ni gledao na drugom forumu. Pitanje je sta je efikasnije, odnosno sta je bolje primeniti.

Recimo, video sam na sajtu Mileta Dragica da postoji mogucnost sa dodavanjem dodatne kevlarske ploce stici do zastitne klase IV.

Ja se pitam zasto se upotrebljava toliko razlicitih materijala. Jasno je da je kevlar u svakom slucaju laksi ali opet ne stiti protiv hladnog oruzja, e sad da li je efikasnije ako se stavi celicna ploca a ti opet imas zastitnu klasu IV sta ti to vredi osim dodatne tezine od jos verovatno deset kg. Opet ovo resenje sa keramickim plocicama mi nije bas najjasnije a pogotovo ne znam koliko je tezak taj pancir. Pogledacu u svakom slucaju tu tabelu, mozda moze nesto da razjasni.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #54 on: June 18, 2008, 08:04:39 pm »

А зашто да се не употребљавају различити материјали?
Поред челика и кевлара све чеће се користи Дајнема, на пример.
Logged
Ine
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #55 on: June 19, 2008, 01:11:28 pm »

Off

Ne razumeš baš ni malo u kom kontekstu sam Nenadu to pomenuo. Ništa negativno. Ali baš sam se ujeo za jezik (odnosno za prst) što sam to javno napisao, jer će mnogi (a već i jesu) to protumačiti na neki svoj uglavnom pogrešan način, trebao sam preko PP-a, sada je kasno. Najbitnije da smo mi (Nenad i ja) to razjasnili putem privatnih poruka. Neke stvarni (ma ustvari mnoge) nisu za svačije uši i oči. Smiley

Toliko o toj famoznoj rečenici, stelt Ine 




Ma nije on u tom fazonu (barem koliko ja znam) da se ljuti za ovakve gluposti! To je nas junak!  Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #56 on: June 20, 2008, 01:22:17 pm »

Aman bre! Nije frka... Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #57 on: November 10, 2008, 08:33:04 pm »

Jeli neko zna koja je oznaka plasticnog ( ne kevlarskog ) slema koji su nosili padobranci pri iskakivanju ??
Napominjem da to nije bio borben slem , nego se koristio samo za padobranske skokove ( barem kolko ja znam  Huh? )
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: December 08, 2008, 02:12:49 pm »

Konacno nasao sam sliku padobranskog slema , ali jos uvek ne znam oznaku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* p1010013cv9.jpg (29.9 KB, 640x480 - viewed 218 times.)
« Last Edit: January 23, 2010, 12:43:09 am by trpe grozni » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #59 on: August 24, 2009, 03:39:47 pm »

Interesanta stvar koju sam primetio.

One jedinice koje su dozivele blokadu u Hrvatskoj i Sloveniji su tezile da duze pancirno zapaljivu municju za licno naoruzanja tj za AP M70.

Konkretno znam za one koji su bili u Lori da su kasnije duzili gde god su mogli pancirno zapaljivu za M70 a cuo sad i za druge da koji su imali iskustva vezna za blokade da su radili kasnije isto.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.