PALUBA
April 25, 2024, 12:33:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Šlem  (Read 140309 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #90 on: October 02, 2012, 07:41:16 pm »

Da li neko zna koji šlem su koristili britanski komandosi u operaciji Market Garden? Taj šlem mi je ostao u sećanju iz filma A Bridge too Far. Uvek sam smatrao da su Britanci imali najlepše uniforme.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #91 on: October 02, 2012, 07:51:39 pm »

Da li neko zna koji šlem su koristili britanski komandosi u operaciji Market Garden? Taj šlem mi je ostao u sećanju iz filma A Bridge too Far. Uvek sam smatrao da su Britanci imali najlepše uniforme.

Obradio sam i slemove Velike britanije. Postavicu i to. Sto se tice slemova britanskih komandosa- moram ti reci da sam preturio puno materijala, ali nisam naisao na podatak da su oni nosili slemove, na nekim fotografijama uglavnom nose kape, beretke, sesire... Film je film-to je slobodna interpretacija, ja sam ovde se vodio samo potvrdjenim cinjenicama.

Mozda neko sa foruma zna taj podatak, pa ce ponuditi odgovor!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #92 on: October 02, 2012, 07:53:25 pm »

Da li neko zna koji šlem su koristili britanski komandosi u operaciji Market Garden? Taj šlem mi je ostao u sećanju iz filma A Bridge too Far. Uvek sam smatrao da su Britanci imali najlepše uniforme.

Standardni šlem je tada bio Mk III Turtle helmet.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mk_III_Turtle_helmet
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #93 on: October 02, 2012, 08:08:44 pm »

Danas sam našao pokraj kontejnera jedan suvenir. Pretpostavljam da je to kaciga MK17. Kad otvorim izložbu nepotrebnih stvari biće iza pašabroda, štrukapatati i ramine.


* 011.JPG (40.51 KB, 264x296 - viewed 316 times.)

* 012.JPG (68.76 KB, 388x371 - viewed 143 times.)

* 013.JPG (81.69 KB, 495x374 - viewed 115 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #94 on: October 02, 2012, 08:13:15 pm »


Brodarski, ocigledno da taj ko je ostavio to pored kontejnera, nezna o kakvom se predmetu radi i kakva je vrednost toga !
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #95 on: October 02, 2012, 08:16:52 pm »

Da li neko zna koji šlem su koristili britanski komandosi u operaciji Market Garden? Taj šlem mi je ostao u sećanju iz filma A Bridge too Far. Uvek sam smatrao da su Britanci imali najlepše uniforme.

Obradio sam i slemove Velike britanije. Postavicu i to. Sto se tice slemova britanskih komandosa- moram ti reci da sam preturio puno materijala, ali nisam naisao na podatak da su oni nosili slemove, na nekim fotografijama uglavnom nose kape, beretke, sesire... Film je film-to je slobodna interpretacija, ja sam ovde se vodio samo potvrdjenim cinjenicama.

Mozda neko sa foruma zna taj podatak, pa ce ponuditi odgovor!


Izvinjavam se na grešci. Mislio sam na britanske padobrance.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #96 on: October 02, 2012, 08:19:19 pm »

Imam i ja dva komada  Grin Jedan je nemacki,nasao sam ga dok sam kopao gliste u Bolecu,a drugi(fensi) sam doneo sa Kosova video ga je Ljuba pre neko vece,slikacu ih kasnije ako nisu dobili kontejner od zene posto su stajali na terasi a bio sam blagovremeno upozoren da sklonim to djubre sa terase.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #97 on: October 02, 2012, 08:22:56 pm »


Brodarski, ocigledno da taj ko je ostavio to pored kontejnera, nezna o kakvom se predmetu radi i kakva je vrednost toga !
Pravo rečeno ne znam ni ja. Imam još jednog istog s originalnom bojom ali bez uloška i remenja. Donio ga otac iz partizana zajedno s engleskom odorom. Žao mi je bluze koja je totalno propala jer je s njom pokrivao pentu ( vanbrodski motor ) i mater je bacila u škovace.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #98 on: October 03, 2012, 06:06:05 pm »

VELIKA BRITANIJA:

Tokom prvih godina I svetskog rata nijedna ratujuca strana nije opremila svoje armije sa slemovima. Vecina vojnika otisla je u rat noseci jednostavne platnene kape, koje nisu nudile nikakvu zastitu od tada upotrebljenog naoruzanja. Nemacke trupe su nosile tradicionalne Pickelhaube kape, koje su pruzale malu zastitu glave. Veliki broj povreda sa smrtnim ishodom rezultirale su uvodjenjem celicnih slemova od strane francuske vojske koje su se nosile preko kape, takozvanih Adrian M1915 slemova, a takvu ideju kasnije usvojile i druge zemlje.
Otprilike u isto vreme, British War Office, uvideo je potrebu za celicnim slemovima. Analizirali su francuski dizajn, ali su zakljucili da nije dovoljno siguran i da je vrlo slozen za proizvodnju (pogotovo sto britanska industrija nije bila usmerena na ratnu proizvodnju) i odlucili su se za samostalnu proizvodnju.

1915.godine, Britanac John Leopold Brodie, dizajnirao je i patentirao celicni slem kog je nazvao “srapnel slem”, kasnije poznat kao MK1 Brodie.

U odnosu na francuski dizajn bio je napravljen iz jednog komada, presovanjem jednog debelog lista celika, cime je dobio na kompaktnosti i snazi. Iako je ovaj dizaj bio ptpoean na projektile, ipak je nudio manju zastitu donjeg dela glave i vrata. Boju slema je predlozio Brodie, bio je isaran svetlo zeleno, plavo, narandjasto i kamuflazno ali je bilo varijanti u zelenoj ili plavo sivoj boji. Prva isporuka je krenula u toku 1915.g. i nije bila dovoljna za sve vojnike pa su ga dobili samo oni u prvim rovovima. Tek u leto 1916.g. proizvedeni su prvi milioni primeraka.
Brodi slem je smanjio gubitke ali je bio suvise plitak, ivice ostre, a unutrasnja postava previse klizava. Nedostaci su odmah otklonjeni, radjen je presavijen rub, farban je u mat boju da nema reflektujuci odraz a unutrasnja postava je zamenjena gumenim jastukom.

Tezina MK1 Brodie je bila oko 1,3 funti (0,59 kg).
Prvi put je upotrebljen aprila 1916.g., u bici kod Sv.Eloi. I trupe drugih zemalja koristile su  Brodie slemove, ukljucujuci i SAD, koje u u rat usle krajem 1917.godine. Od januara 1918.godine americka vojska je pocela da koristi slemove proizvedene u SAD, a oznacila ih je kao model M1917. Do kraja rata proizvedeno je oko 7,5 miliona komada, ukljucujuci i 1,5 milion slemova na upotrebi od strane americkih snaga.



* B-1.png (111.29 KB, 273x226 - viewed 293 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #99 on: October 03, 2012, 06:07:28 pm »

MK2 Brodie
 


Od 1936.godine, slemovi MK1 Brodie modifikovani, uvedena su neka poboljsanja a dodata je elasticna podbradna traka. Tezina je bila 1.05 kg, a kupola I obod su bili manje kruzni. Ova varijanta oznacena kao MK2 Brodie zadrzala se do kraja II sv.rata. Nekoliko zemalja iz sastava Komovelta, kao sto su Australija, Novi Zeland, kanada I Juzna Afrika, proizvele su svoju verziju MK2 koja se donekle razlikovala od britanske.

U 1944.godini, Britanci su ovaj model zamenili sa MK III Brodie znacajno izmenjenog dizajna, poznatog kao Mk III Turtle (kornjaca slem).



* B-2.png (109.4 KB, 300x215 - viewed 303 times.)

* B-3.png (76.2 KB, 264x223 - viewed 308 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #100 on: October 03, 2012, 06:08:15 pm »

Mk III Turtle
 
Mk III Turtle je celicni borbeni slem razvijen za britansku vojsku 1941.godine. Nosile su ga jurisne britanske i kanadske snage prilikom invazije u junu 1944.g. na Normandiju (na dan D). Upotrebljavan je do kraja II sv.rata.
MK III slem je dizajniran da bolje zastiti glavu sa strane. To je dublji slem sa manjim obodom I obezbedjivao je 38% bolju zastitu od svog predhodnika. Neposredno po zavrsetku II sv.rata svi slemovi Mk3 su iz Kanade vraceni u Veliku Britaniju.
Mk III slem je posle rata zamenjen sa slicnim Mk IV.



* B-4.png (87.59 KB, 282x204 - viewed 294 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #101 on: October 03, 2012, 06:08:50 pm »

Mk IV
 

Mk IV razlikovao se u polozaju nitni koje su bile postavljene nize na kaloti. Naisao sam na podatak da se sa ovim modifikacijama slem se u pojedinim situacijama koristio za nosenje vode!
Zamenio ga je Mk V.


* B-5.png (67.35 KB, 282x212 - viewed 279 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #102 on: October 03, 2012, 06:11:58 pm »

Mk V
   

Izgledao je slicno Mk IV, ali je bio vise oblozen papirom. Mk V koriscen je do kraja 1980.g. nakon cega su svi celicni britanski slemovi zamenjeni slemovima sa najlonskim vlaknima, kao model Mk 6.


* B-6.png (129.94 KB, 286x215 - viewed 280 times.)

* B-7.png (116.42 KB, 222x229 - viewed 284 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #103 on: October 03, 2012, 06:13:23 pm »

Mk. 6
 
Mk 6 slem je standardni borbeni slem britanskih oruzanih snaga. U upotrebi je od 1986.godne a dizajniran je tako da zastiti usi, sredstva komunikacije i omoguci bolju ventilaciju. Slem je tamno zelene boje, ali sa kamuflaznom mrezom moze se prilagoditi svakoj sredini. Slem je proizveden od NP Aerospace koji garantuje “gotovo neograniceni vek” upotrebe. Mk 6 je izradjen od “balistickih najlona”-najlon vlakana.
Godine 2005.godine, modifikovan je u Mk 6A (nazvan “puding posuda”), poboljsane su mu balisticke osobine I bio je neznatno tezi od osnovnog modela Mk 6.

Od juna 2009. Godine zamenila ga je nova verzija slema Mk 7.


* B-8.png (114.39 KB, 266x257 - viewed 275 times.)

* B-9.png (106.41 KB, 244x262 - viewed 296 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #104 on: October 03, 2012, 06:14:31 pm »

Mk 7
     
Novi Mk 7 slem ima cetri tacke za pricvrscenje podbradne trake radi vece stabilnosti, pogotovo kad se na njemu nosi uredjaj za nocno osmatranje. Prednja strana je smanjena u  cilju povecanja vidljivosti, boljih je balistickih osobina, vece udobnosti, namenjen snagama koje se nalaze u Afganistanu.



* B-10.png (122.02 KB, 301x202 - viewed 278 times.)

* B-11.png (121.87 KB, 280x211 - viewed 273 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.