PALUBA
March 29, 2024, 04:10:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Šlem  (Read 138496 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #15 on: June 02, 2008, 06:46:48 pm »

Ovakav šlem najverovatnije koriste oni likovi što demontiraju mine ... nekako mi nije logično da ga nose neke spec jedinice u akciji
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: June 02, 2008, 07:06:46 pm »

Naši su bili teški oko 2 kile,a ovi bi mogli da idu i običnim jedinicama ali bez vizira.Nešto slično su imali ruski specijalci kada su upadali u parlament za vreme pobune 1991.Zna li se koliko koštaju?
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #17 on: June 02, 2008, 08:42:46 pm »

Slemovi su ruski i koriste ih ruski specijalci kao sto su Alfe, Vimpel i neke druge specijalne jedinice iz Specnaz. Nisu za minere vec se najvise koriste u antiteroristickim jedinicama. Iskreno receno nisam gledao koliko kostaju ali mi se cini nesto preko dvesta dolara po komadu, naravno novi.

Mora se reci da je tu ugradjeno dosta titanijuma i zato pruzaju otpor cak i pancirnoj municiji. Nisu jeftini a nisu sigurno za recimo izvidjacko-diverzantske jedinice jer su kao prvo preteski kao drugo svi specijalci koji zalaze u neprijateljsku dubinu, bilo radi izvidjanja ili diverzije nose lake slemove i obicno su im usi slobodni. To je jako vazno jer kao prvo zadrzavaju se dugo na tudjoj teritoriji pa moraju cuti svaki sum a kao drugo treba i prepesaciti do neke tacke ako je recimo dvadesetak kilometara udaljena tako da se nosi sto laksa oprema. I naravno akcije se izvrsavaju brzo i kako si dosao tako brzo moras i da nestanes sto znaci opet da se vratis do polazne tacke sto je obicno tvoja prva linija. Tako da su ovi slemovi najvise za antiteroristicke akcije ali su i jako dobri za ciscenje ili uopste borbu u urbanim prostorima jer stite i na malim distancama od velikih kalibara. Evo slem za izvidjace od produkcije MD.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
By Kibo1
A ovo su deminerski slem i oprema
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
By Kibo1
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zanimljiva stvar, slem nemackih padobranaca, nekako mi lici na serpu xe xe ali opet usi slobodne
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m05sm05pyd9.jpg (3.18 KB, 130x130 - viewed 562 times.)

* deminerskim97azm8.jpg (4.14 KB, 130x130 - viewed 556 times.)

* deminerskoodelomd06ol2.jpg (6.77 KB, 130x200 - viewed 568 times.)

* fjm38yh1.jpg (15.83 KB, 576x432 - viewed 366 times.)
« Last Edit: January 23, 2010, 12:38:06 am by trpe grozni » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: June 06, 2008, 08:10:34 pm »

Zdravo
Nekde sam čuo, da nema smisla, da šlem zaustravi metak, jer ako bi zaustavio meta, sila, koju bi metak preneo na vrat bi bila tolika, da bi nosiocu šlema slomio vrat.... Samo ne mogu da se sitim koji metak je bio u igri...
LPB
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #19 on: June 06, 2008, 08:40:43 pm »

Bozo ne znam da li si video onaj ruski slem na prethodnoj strani. U svakom slucaju mora biti veci kalibar jer ne bi Rusi stavljali titanijumske ploce kao zastitu a stite i od metka 5,45x39 a sto se tice kratih cevi pa stiti cak i od 9x21 mm i to pancirni. Mora da je onda veci kalibar u pitanju koji sa sobom nosi dosta energije. Samo fora je ta sto se iza slema moze staviti i gumena obloga tako da stiti i podrzava vrat. To je slicno onda kao oni policijski koji imaju to za zastitu od udaraca ali i na taj nacin moze da se koristi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #20 on: June 06, 2008, 08:41:35 pm »

Zato se podbradak i ne zateže toliko, iako pešadinci insistiraju na tome. Šlem više služi da rikošetira eventualno zrno, inače od zaustavljanja samog zrna slaba vajda.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #21 on: June 07, 2008, 01:16:49 am »

Ko ga nosi bolje neka gleda da ne dodje ni do rikoseta, a kamoli do direktnog pogotka!
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #22 on: June 07, 2008, 12:22:48 pm »

Zdravo
Nekde sam čuo, da nema smisla, da šlem zaustravi metak, jer ako bi zaustavio meta, sila, koju bi metak preneo na vrat bi bila tolika, da bi nosiocu šlema slomio vrat.... Samo ne mogu da se sitim koji metak je bio u igri...
LPB

To verovatno kad ne bi bilo apsorbera energije (elasticni materijali), ceo udar bio neelastican, a vrat bio "kruta greda".

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: June 07, 2008, 03:02:55 pm »

Quote
Šlem više služi da rikošetira eventualno zrno, inače od zaustavljanja samog zrna slaba vajda.

Tačno tako, ako bi došlo do direktnog pogotka, tu je i kraj.... Undecided

Bilo kako bilo, gledao sam rođenim očima masovnu tuču oko 60-70 rezervista. Tukli su se jer nije bilo dovoljno šlemova (govorim o onim starim iz doba JNA). Ovaj što je prevozio šlemove trebao je da ih i podeli, znajući da ih nema dovoljno, a minobacački napadai već uveliko počeli, samo je sa kabine razbacao šlemove u masu i odmah uhvatio džadu

A isprva sve "junaci", niko neće da zaduži šlem, a svima je nuđeno, čim je počela frka počela je žestoka tuča i otimačina. Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #24 on: June 07, 2008, 05:37:18 pm »

Ako ih slem ne spasi nista nece! Jednog u milion spasi slem! Kad bi birao tucu za slem ili publiku...birao bi ono prvo! Grin Ne zato sto mi treba, nego sto je interesantnije! Tongue
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #25 on: June 07, 2008, 06:26:16 pm »

Namena slema je pored ostalog i da stiti od gelera i srapnela jel tako? Pa nije ni cudo sto su se tukli, samo se pitam, pa odakle su znali da ce druga strana da zapuca? Nisu se valjda dogovarali.

U poverenju, pokojni stric mi je bio u selu Orolik u Hrvatskoj na ratistu na haubicama 122 mm, bio je vozac ali je naucio za cetiri meseca sve o haubicama verujte mi. Imali su jedan napad sa druge strane i to samo jednom, nocu kada je palo oko sto granata na njih. Niko nije znao za taj napad pa su ljudi zalegali gde su stizali. Imali su tu noc jednog poginulog i nekoliko lakse ranjenih. I kada to pocne ne verujem da nekome pada na pamet da trazi slemove nego bezi u podrum gde je najsigurnije ili u bunker u rov, ma bilo gde samo da nisi na otvorenom.

Izvinjavam se za off-topic ali mi ovo gore deluje kao ratna prica pa zato da pojasnim kako je tako nesto moglo da izgleda u stvarnosti. Pokojni stric nije lagao sto se tice toga jer trezan o tome nikada nije pricao jedino kada je bio pijan ko majka.

Toliko o napadima i slemovima itd. Inace, u svakom slucaju je bolje nositi slem nego ne nositi ga sto opet zavisi gde si i na kakvom polozaju odnosno zadatku. Postavio sam slem za specijalne jedinice kako za izvidjace tako i za padobrance i vidi se lepo kako je drugacije pravljen i to su jos ukapirali Nemci u WWII.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #26 on: June 07, 2008, 06:43:52 pm »

Bilo je tuče i oko pušaka, ne samo oko šlemova. Rezervisti su pre pokreta za Slavoniju bacali puške misleći da ih neće voditi bez oružja. Kada bi stigli tamo, otimali bi se oko pušaka... pričao mi očevidac, ili bolje reći... učesnik Smiley
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #27 on: June 07, 2008, 09:21:43 pm »

Pustimo te ratne price po strani nego evo neceg interesantnog kakve to slemove nose Rusi i gde.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova zadnja slika mi nekako najinteresantnija, slike su inace iz Cecenije kao sto se moze lako i pretpostaviti.


* 1045bi4.jpg (75.36 KB, 650x441 - viewed 357 times.)

* 1016eu1.jpg (36.05 KB, 650x441 - viewed 353 times.)

* 1603zd6.jpg (51.18 KB, 460x600 - viewed 359 times.)

* 51259017pd7.jpg (58.69 KB, 594x377 - viewed 368 times.)

* 1047rq4.jpg (76.81 KB, 650x436 - viewed 223 times.)
« Last Edit: January 23, 2010, 12:40:59 am by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #28 on: June 08, 2008, 06:58:23 am »

Ako ih slem ne spasi nista nece! Jednog u milion spasi slem! Kad bi birao tucu za slem ili publiku...birao bi ono prvo! Grin Ne zato sto mi treba, nego sto je interesantnije! Tongue

Jesi nekad bio pod minobacačkom ili artiljerijskom (naravno neprijateljskom) vatrom?

Vidiš čak i šlem koji nosi vojnik na tvom avataru ima neku namenu, zar ne Cheesy
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #29 on: June 08, 2008, 08:37:50 pm »

Bio sam i to bez slema...fala bogu preziveo sam! Srecom nista nije islo u glavu, ali u ruku i dupe jeste! Ovom liku na avataru slem sluzi samo kao kisobran! Grin
Naravno da je bolje imati slem, ali ako geler ili sta vec ide u glavu, slaba vajda od njega!
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.