PALUBA
April 19, 2024, 08:42:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Šlem  (Read 139975 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #30 on: June 08, 2008, 10:05:53 pm »

Moram ti priznati da si jako neobičan (verujem da nisam prvi koji ti ovo kaže Smiley), nemoj molim te shvatiti moj komentar kao zlonameran jer zaista nije takav. Jednostavno razmenjujemo iskustva i upoznajemo se bolje.

Quote from: Nenad
Ovom liku na avataru slem sluzi samo kao kisobran Grin

Da ali ipak ima neku namenu Grin

Off
Jesi li proveravao da li si sve gelere povadio iz ruke i donjeg dela leđa...to se relativno lako da proveriti, da ne pišem dalje, da ne čuje zlo...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #31 on: June 09, 2008, 02:25:01 am »

Bivsem clanu ovog foruma je bio u ledjima, ne meni! Ja sam ok!
P.S. Ja sam neobican?!?!
« Last Edit: June 09, 2008, 07:24:13 am by Nenad » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #32 on: June 09, 2008, 09:04:34 am »

Imaš pp, reč kao reč "neobičan" može imati dvostruko značenje, ja sam mislio na jedno, ti ko zna kako si svatio, objasnio sam ti u kom kontektsu sam pomenuo tu reč u PP-u, ništa zlonamerno. Wink
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #33 on: June 09, 2008, 01:37:55 pm »

Ljudi, ja sve nesto razmisljam pa iskreno receno dolazim do zakljucka, sve zavisi u kojoj si situaciji sto se tice slema.

Zamislite da morate da izvrsite dubinsko izvidjanje terena, sto znaci idete i po 20-30 km u neprijateljsku zonu, ne znam da li bi ja tu nosio slem samnom. Prvo je teret a drugo, pa kada se vec jednom nadjes u takvom neprijateljskom okruzenju i zamisli ti si sada vec 30 km iza neprijateljskih prvih linija. Pa brate ako te tu neko nadje minobacacem ili artiljerijom pa cak samo da te vidi i da zapuca za tobom i da javi tu i tu se nalaze izvidjaci-diverzanti, ne znam da li ce ti biti slem od pomoci.

Tesko bi se spasio iz te situacije a da neces da se predas. Pa sanse da tu covek izadje ziv su verovatno manje od minimalnih. Zato obicno se vide na slikama pripadnici takvih jedinica koje zalaze u dubinu neprijateljske terotirje obicno bez slema. Prvo tezak, drugo nije bas ni praktican a teze u slucaju da stvarno budes otkriven, tesko ces se izvuci jedino da se predas. Ili naravno kao kod Amera, dodje odmah konjica pokupi te i zdravo djaci ali i to samo u filmovima. To isto vazi i za snajperiste, pa tu ako te uhvate verovatno ti ne vredi ni predaja.

A slicna ti je stvar i sa pancirima isto tako. Oni stite do jedne mere ali brate ako te oce onda ti nema spasa. Nacice te pancir metak ili neki malo veci kalibar kao .50 Browning i zdravo djaci. A jos uz to je isto tezak i nije praktican. A pogotovo ne ako si na dugom marsu a jos trebas da se neprimeceno kreces.

Znaci sve zavisi od toga gde se nalazis. Ali u slucaju borbe u urbanom naselju gde ti vreba zaseda samo tako e tu bi vec trazio i slem i pancir prsluk.

Nisam bez veze postavio slike Rusa iz Cecenije. Malo, malo pa su upadali u zasede, pa ljudi su nosili citave oklope na sebi. Sta ces, zivot je svakom mio pa kakv bio.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: June 09, 2008, 03:12:58 pm »

Quote from: Kibo
Zamislite da morate da izvrsite dubinsko izvidjanje terena, sto znaci idete i po 20-30 km u neprijateljsku zonu, ne znam da li bi ja tu nosio slem samnom. Prvo je teret a drugo, pa kada se vec jednom nadjes u takvom neprijateljskom okruzenju i zamisli ti si sada vec 30 km iza neprijateljskih prvih linija. Pa brate ako te tu neko nadje minobacacem ili artiljerijom pa cak samo da te vidi i da zapuca za tobom i da javi tu i tu se nalaze izvidjaci-diverzanti, ne znam da li ce ti biti slem od pomoci.

To si dobro napisao, to samo može da se zamisli, ali da se dogodi teško, to da neprijatelj u dubini svoje teritorije artiljerijski dejstvuje na izviđčki vod ili odeljenje. Drugo, u takve jedinice sistemom eliminacije ulaze momci koji tokom obuke steknu kondiciju da kao od šale nose teret od 25-30 KG pa i teži, a kamoli da im je težak šlem Smiley

Ispade da su zštitna sredstva tipa šlema i pancira suvišni. Roll Eyes
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #35 on: June 11, 2008, 05:42:30 pm »

Imaš pp, reč kao reč "neobičan" može imati dvostruko značenje, ja sam mislio na jedno, ti ko zna kako si svatio, objasnio sam ti u kom kontektsu sam pomenuo tu reč u PP-u, ništa zlonamerno. Wink
Nije frka, nema ljutnje! Wink
 Kibo to za slem i sve ostalo sto si reko je 100% tacno! Nekad je samo smetnja...ali ponavljam, bolje je imati ga na glavi! Ne skodi, moze samo da koristi! Wink
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #36 on: June 11, 2008, 07:39:31 pm »

Broker, bez obzira koliko ti momci bili trenirani. Pa pogledaj ako bi se morao duze vremena zadrzati na tudjoj teritoriji sta sve moras da nosis sa sobom.

Treba ti recimo hrana i voda za nedelju dana, pa sredstva za osmatranje, ma ima tu gomila toga. Ti imas samo par ljudi koji idu tamo i ne smeju da ostave za sobom nikakve tragove.

Mislis da ce im neko reci i da ponesu slemove i pancir prsluke? Oni ce se stiti sa time sto ce se kretati i maskirati tako da ostanu neprimeceni dok ne pokupe podatke i zivi i zdravi se vrate do svoje polazne tacke a to je obicno prva linija.

Nema teorije da ti sa tobom vuces pored svega toga slem koji je eto kao ovi rusku tezak oko dva kg a pancire pa ako hocemo one prave sa plocama ili sa keramickim plocicama jer ako vec nosis tako nesto onda da te i zastiti pa nisi ti obican policajac kome ce biti dosta zastita klase III, nego malo vise. E sad izracunaj kolika je ta tezina.

A sto se tice urbanih prostora ili ako si negde ukopan e tu je sasvim drugacija situacija tako da se to ne moze nikako generalizovati. Pogotovo patrole kroz grad i tako to. Nego eto vidis sta sve Ameri nosaju po Bagdadu pa ih opet smaknu, sto znaci ako te hoce onda te hoce i kraj. A da ne govorim o tome da su bas Rusi verovatno ciljajuci na to da NATO vojnici imaju dosta tih pancir prsluka pravili neverovatno efikasno pancir municiju i to pocinje od kalibra 9 mm Makarov pa na gore. A tek cesi sa njihovom posebnom municijom sa celicnim zrnom pa jos da mu stavis kosuljicu od aluminijuma i premazes teflonom i to sve u kalibru 7,62x25, ta municija ima za 20 % jace barutno punjenje od obicne za tetku. Sad zamisli da neprijatelj time raspolaze pa vidi sta ti pomaze tu slem i pancir, ama bas nista ne pomaze. Velika je to zabluda, nego eto u slucaju da neprijatelj ima konvencionalnu municiju mozes se zastititi i to je sve. Ali kolika je to verovatnoca, pa neznam. Verovatno ces takvog neprijatelja savladati i bez pancira i slema. To je moje misljenje. Kazem za ne daj Boze okej ali ako neko misli da se pouzda u to sve e taj se sje... nacisto. A da ne pricam kad bih ja poceo po njemu da prasim iz trocevca xe xe.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #37 on: June 11, 2008, 07:46:36 pm »

Pre polaska na zadatak vrši se izmedju ostalog i materijalana priprema. Sve se natovari na sebe, i ako je težina takva da ometa kretanje odbacuje se jedno po jedno... prvo hrana.

Šlem ima osnovni nedostatak da sužava vidno polje i smanjuje čujnost.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #38 on: June 11, 2008, 08:37:06 pm »

Za specijalce-snajperiste možda je u nekim slučajevima šlem i višak,ali za svakodnevne situacije mislim da je koristan,pruža neku psihološku sigurnost,štiti od kamenja,‚‚grada" itd.Bio sam u nekim situacijama kada bi bilo puno čvoruga i ogrebotina da nije bilo šlema.A pancir je veoma udoban kada se legne na njega  Grin a takođe je i topao,mnogo puta sam bio suv samo ispod šlema i pancira   Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #39 on: June 11, 2008, 10:13:08 pm »

.Bio sam u nekim situacijama kada bi bilo puno čvoruga i ogrebotina da nije bilo šlema.A pancir je veoma udoban kada se legne na njega  Grin a takođe je i topao,mnogo puta sam bio suv samo ispod šlema i pancira   Smiley

Može čak i supa u nejemu da se kuva. Nekoliko instant kesica supa, voda, ispod nekoliko zip upaljača i očas
posla eto domaće supice na terenu Smiley Kako i oni ašovi za jaja na oku. Wink 11 post druga slika:

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,315.15.html

Rzmišljam da pošaljem jedan dopis GŠ i MO da ukinu šlem, šta će to vojnicima samo da se zlopate Grin
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #40 on: June 12, 2008, 12:21:16 pm »

Quote
Broker, bez obzira koliko ti momci bili trenirani. Pa pogledaj ako bi se morao duze vremena zadrzati na tudjoj teritoriji sta sve moras da nosis sa sobom.

Treba ti recimo hrana i voda za nedelju dana, pa sredstva za osmatranje, ma ima tu gomila toga. Ti imas samo par ljudi koji idu tamo i ne smeju da ostave za sobom nikakve tragove.

Mislis da ce im neko reci i da ponesu slemove i pancir prsluke? Oni ce se stiti sa time sto ce se kretati i maskirati tako da ostanu neprimeceni dok ne pokupe podatke i zivi i zdravi se vrate do svoje polazne tacke a to je obicno prva linija.
@Kibo:
Ту си у праву. За извиђачко-диверзантске задатке, поготову мало дубље у непријатељевој позадини, носи се само оно што је неопходно за извршење задатка и основне потребе исхране. Такве јединице, или групе начелно избегавају борбу и било какав контакт са непријатељем.

Quote
A da ne govorim o tome da su bas Rusi verovatno ciljajuci na to da NATO vojnici imaju dosta tih pancir prsluka pravili neverovatno efikasno pancir municiju i to pocinje od kalibra 9 mm Makarov pa na gore. A tek cesi sa njihovom posebnom municijom sa celicnim zrnom pa jos da mu stavis kosuljicu od aluminijuma i premazes teflonom i to sve u kalibru 7,62x25, ta municija ima za 20 % jace barutno punjenje od obicne za tetku. Sad zamisli da neprijatelj time raspolaze pa vidi sta ti pomaze tu slem i pancir, ama bas nista ne pomaze. Velika je to zabluda, nego eto u slucaju da neprijatelj ima konvencionalnu municiju mozes se zastititi i to je sve. Ali kolika je to verovatnoca, pa neznam. Verovatno ces takvog neprijatelja savladati i bez pancira i slema. To je moje misljenje. Kazem za ne daj Boze okej ali ako neko misli da se pouzda u to sve e taj se sje... nacisto.
Е сад, да ли ће непријатељ на кога налетиш баш да има муницију са панцирни зрнима, то је у домену теорије вероватноће. У сваком случају си боље заштићен ако носиш заштитну опрему. Ако ништа друго, то служи и за заштиту од парчади бомби, граната...а и муниција са обичним зрном користи у највећем броју случајева.

Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #41 on: June 12, 2008, 05:42:28 pm »

Pa, machak ako sagledamo one situacije koje su bile kod nas. Znas kako ovaj nagledao sam se dosta municije kod rodjaka u istocnoj Bosni i mogu da ti kazem da sam video dosta pancir metaka u kalibru 7,62x39 mm. E sad naravno, ja nisam napisao da to samo smeta. Naravno da slemi i pancir stite ali samo ograniceno.

Ne bih se nikada pouzdao recimo samo u zastitu pancira i slema. Bitnije je naci neki dobar zaklon, kao sto je rov ili bunker, iza nekog velikog i debelog stabla drveta ili eto u gradu po rusevinama kuca. Zatim secam se samo u kasarni gde sam bio a i u Stevan Sindjelic koja je bila prakticno sravnjena dok je Pantelej bio srusen 80 % za vreme rata, tamo je bilo zaista dosta dubokih kratera koji su prakticno pruzali odlican rov.

Pancir i slem stite dobro od delova granata ili bombi ali i to je pitanje. Sve zavisi koliko si blizu detonacije.

Uvek zavisi od situacije. Pa i ja sam naveo da u urbanoj sredini je sigurno bolje imati taku zastitu nego nemati jer neprijatelj koristi svakako oruzje i vreba iza svakog coska tako da ipak pruza neku sigurnost. Ali na otvorenom ili eto bio sam dosta puta u istocnoj Bosni. Zamisli kad upece zvezda a ti na golom kamenu i sad trebas da se pentras uz one gudure. Iskreno receno, dobro bih se zamislio da stavim na sebe nesto sto je tesko  15 kg pa i vise ako se dodaju recimo prave celicne ploce itd. Nije nimalo lako kretati se sa time. Naravno ako se nalazis u patroli i ako sedis u nekom vozilu pa i ako se samo kreces jednim delom grada ili eto ravnice onda u redu. Tu bih sigurno stavio i slem i pancir.

Medjutim ko poznaje istocnu Bosnu on verovatno i zna kako se tamo osvaja tacka. Ko prvi osvoji najvisu tacki prakticno moze da tuce sve okolo sebe i ima veoma vaznu stratesku tacku. Sad zamisli ako je neprijatelj pre tebe tako gore. Veruj mi nece te spasiti ni sto slemova ni pancira. Ima da te suzbije nizbrdo kako volis.

Zato kazem, ima negde gde ima smisla a ima sigurno negde kao eto planinska podrucja gde samo otezava kretanje kroz ionako neprohodan teren. A ovo za dubinsko izvidjanje to je vec nesto drugo. U takvim situacijama gde se nalazis u dubini neprijateljskog terena ti prakticno moras biti nevidljiv pa tako nema ni vatre, ni kuvanja, cak ni cigaretu ne smes da pripalis. Sve sto te moze odati moras da odbacis.

Mozda se hrana kao prva baca ako ima suvise tereta medjutim treba dobro razmisliti. Kako cu doci do hrane ako se nadjem negde u sumi gde moram da recimo tri ili cetiri dana ostanem neprimecen? Znaci nema pucanja, nema nicega. Koliko tu covek moze da bude siguran da ce naci na nesto sta ce moci da jede a da ne pali vatru. Da li je recimo tamo voda cista i za pice ili nije? Ako pada kisa dobro je ali sta ako ne pada u tom periodu dok si tamo.

Mislim da ima precih stvari od bacanje hrane a eto pancir ti nece nikako pomoci ako se nadjes u dubini i do 50 km u neprijateljskoj teritoriji i bivas primecen. U slucaju da probas da se probijes do tvojih linija sta ces prvo ciniti? Pa gledaces da se oslobodis svakog tereta da bi bio sto pokretljiviji. A zamisli imas 45 stepeni kao prosle godine letos. Sta ces prvo da bacis? Slem ili vodu? A pazi, neznas da li ces naici opet za vodu koja je za pice.

Kazem, treba se uvek prilagoditi uslovima. Ponekada je bolje imati vise hrane sa sobom nego slem.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #42 on: June 12, 2008, 05:51:29 pm »

Quote
Mozda se hrana kao prva baca ako ima suvise tereta medjutim treba dobro razmisliti. Kako cu doci do hrane ako se nadjem negde u sumi gde moram da recimo tri ili cetiri dana ostanem neprimecen? Znaci nema pucanja, nema nicega. Koliko tu covek moze da bude siguran da ce naci na nesto sta ce moci da jede a da ne pali vatru. Da li je recimo tamo voda cista i za pice ili nije? Ako pada kisa dobro je ali sta ako ne pada u tom periodu dok si tamo.

Pretpostavljam da si čuo za ishranu u prirodi, a i za tablete za dezinfekciju vode. Takodje sam rekao da se odbacuje hrana a ne i voda.

Quote
Mislim da ima precih stvari od bacanje hrane a eto pancir ti nece nikako pomoci ako se nadjes u dubini i do 50 km u neprijateljskoj teritoriji i bivas primecen. U slucaju da probas da se probijes do tvojih linija sta ces prvo ciniti? Pa gledaces da se oslobodis svakog tereta da bi bio sto pokretljiviji. A zamisli imas 45 stepeni kao prosle godine letos. Sta ces prvo da bacis? Slem ili vodu? A pazi, neznas da li ces naici opet za vodu koja je za pice.

Izvidjač i nema ulogu da se sukobi sa protivnikom već da ga izvidi i vrati se. Otvorena borba se izbegava...
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #43 on: June 12, 2008, 06:48:09 pm »

Sta je Nemac, koji je imao zadatak da izvidja u neprijateljskoj dubini sa oklopnim vozilima rekao o ovoj "delatnosti":

Najbolje patrole su one sa čistim topovima. One javljaju čak i o najslabijim neprijateljskim formacijama, bez da ih angažuju. To je tuđ posao. Lider čete koji uvek teži ka vatrenom obračunu je beskorisan za izviđanje, pošto će ga neprijatelj brzo otkriti i pojuriti kao zeca. Podatak o skrivenom neprijateljskom tenku je mnogo važniji nego uništeni kamion.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #44 on: June 12, 2008, 08:02:04 pm »

 Admirale, u pravu si! Ako izvidjaca spaze onda i nije neki izvidjac...onda ga je naj...! Ali opet desi se i to! Koliko ja znam "oni" uglavnom nose one smesne sesirice i stavljaju dosta "sminke" bas da nebi morali da nose slem! Wink He he
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 23 queries.