PALUBA
August 23, 2019, 04:10:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno
Pravilnik za postovanje vesti

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 [16]   Go Down
  Print  
Author Topic: Turska želi sistem S-400  (Read 21998 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #225 on: July 27, 2019, 06:25:21 am »

Vašington: Nedopustivo instaliranje S-400 u Turskoj

Vašington je obavestio Ankaru da smatra nedopustivim instaliranje protivvazdušnih raketnih sistema S-400 u Turskoj.

To je rekao američki državni sekretar Majk Pompeo u intervjuu za agenciju Blumberg.

Pompeo je odbio da potvrdi tvrdnje američkog senatora Lindzi Grema da je Vašington obećao Ankari da neće uvoditi nove sankcije ako S-400 ne bude instaliran u Turskoj.

"Ja neću komentarisati unutrašnje diskusije. Mi radimo zajedno", rekao je on.

"Mi smo saopštili Turcima da je instaliranje S-400 nedopustivo", dodao je državni sekretar.

Pompeo je podsetio da je Ankara bila isključena iz programa proizvodnje lovaca-bombardera pete generacije F-35.

"Mogu uslediti dodatne sankcije. Mi bismo jako želeli da sistemi S-400 ne budu instalirani. To je naš cilj. Mi smo govorili o tome sa Turskom nekoliko meseci", naglasio je diplomata.

Erdogan: Mi smo prijatelji Evrope

Redžep Tajip Erdogan rekao je ranije da je od Amerikanaca dobio garancije da im neće uvesti sankcije zbog S-400.

Takođe, on je danas izjavio da je njegova zemlja još uvek najveći prijateljski kandidat Evrope s najvećim potencijalom.

"Turska je još uvijek najbliži, najsnažniji, najisplativiji, u svakom pogledu prijateljski kandidat Evrope s najvećim potencijalom. Želimo to i da ostanemo. Dovoljno je da vidimo da i Evropljani imaju istu nameru. Onaj ko nama priđe za jedan korak, mi ćemo njemu za deset", poručio je Erdogan.

EK: Turska se udaljava od EU

Krajem maja objavljen je izvještaj Evropske komisije u kojem je rečeno da Turska nastavlja da se udaljava od Evropske unije.

Kada je reč odbrambenom raketnom sistemu S-400 koji je Turska nabavila od Rusije, Erdogan je kazao da će Turska, nakon što montaža i obuka budu obavljeni, odbrambeni sistem S-400 u punom kapacitetu koristiti u aprilu 2020.

"Ni po koju cenu nećemo dozvoliti da se na brodu Turske napravi rupa niti na tvrđavi Turske pukotina", rekao je Erdogan, koji je najavio i alternativna rešenja za avion F35 poručivši SAD-u da se Turska okreće na drugu stranu tražeći rešenje.

Ekonomija nazaduje

Iako Tursku i dalje smatraju bliskim saveznikom što se tiče bezbednosti, njena kandidatura za pridruživanje EU-u zamrznuta je zbog "daljih ozbiljnih nazadovanja" u polju ljudskih prava, nezavisnosti sudstva i stabilne ekonomske politike, navodi se u izveštaju Evropske komisije.

"U turskoj ekonomiji nastavljeno je ozbiljno nazadovanje, što vodi prema dubljoj zabrinutosti u vezi s funkcionisanjem tržišne ekonomije u zemlji", navedeno je u izveštaju.

izvor
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #226 on: August 02, 2019, 01:27:18 pm »

Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #227 on: August 07, 2019, 01:22:30 pm »

Erdogan: Nema dokaza da ruski S-400 može da ugrozi NATO

Ruski raketni sistem S-400 ne može da ugrozi NATO, izjavio je turski predsednik Redžep Taip Erdogan u Ankari.

"Nema dokaza da ruski raketni sistem S-400 može da nanese štetu NATO ili avionu F-35", rekao je Erdogan u govoru na TV Aberturk, izveštava agencija Tass.

On je dodao da je nabavka S-400 za Tursku kompletno komercijalni potez i dodao da je zvanična Ankara predložila stvaranje tursko - američke komisije koja bi razmotrila zabrinutost Vašingotona zbog raketnog sistema S-400.

Erdogan je dodao da očekuje da SAD preduzmu "prave korake".

"Ja se nadam da predsednik Tramp delovati u pravom smeru i neće dozvoliti da naši bilateralni odnosi postanu taoci S-400", zaključio je on.

SAD su u julu ove godine odlučile da isključe Ankaru iz programa borbenih aviona F-35, odnosno da ih neće isporučiti Turskoj zbog kupovine ruskog raketnog sistema S-400 koji će služiti za "otkrivanje tehnoloških tajni".

NATO je odbio da uključi turski S-400 u svoj sistem protivazdušne odbrane.

Prva vest o rusko pregovorima o isporuci S-400 Turskoj se pojavila u novembru 2016, a u septembru sledeće godine je Erdogan objavio da je sporazum potpisan i da je Ankara platila porudžbinu unapred.

Sergej Čemezov iz ruske državne Rostek korporacije je u decembru 2017. godine obelodanio da je ovaj posao vredan 2,5 milijardi dolara.

izvor
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #228 on: August 13, 2019, 05:57:23 am »

Druga baterija S-400 stiže u Tursku u avgustu
NovostiOnline   12. avgust 2019.

Elementi druge baterije ruskih protivvazdušnih raketnih sistema S-400 biće dostavljeni Turskoj u avgustu ili u septembru, izjavio je turski ministar odbrane Hulusi Akar.

„Nastavljaju se radovi na izboru lokacije i sklapanju sistema za protivvazdušnu odbranu S-400. Razgovaramo o nabavci druge baterije u avgustu ili u septembru“, rekao je Akar za televiziju „NTV“. Kupovina najnovijih ruskih sistema za protivvazdušnu odbranu S-400 izazvala je međunarodni skandal između Turske i Sjedinjenih Američkih Država: Vašington je zahtevao da se sporazum obustavi i da se umesto njih nabave njihovi sistemi „Patriot“.

U slučaju odbijanja, Vašington nije isključio mogućnost odlaganja ili poništavanja prodaje Turskoj najnovijih turskih lovaca F-35, ali je Turska odbila da učini ustupke. Nakon toga, Turska je isključena iz američkog programa F-35.

Izvor: www.novosti.rs
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 [16]   Go Up
  Print  

Jump to: