PALUBA
March 28, 2024, 12:32:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Kupovina i prodaja borbenih aviona širom sveta  (Read 273877 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #675 on: December 31, 2019, 09:50:20 am »

Rusija je zakljucila sporazum o prodaji aviona Alziru.
https://nationalinterest.org/blog/buzz/would-russia-ship-stealth-fighters-africa-109441

Quote
Mena Defense with a Dec. 27, 2019 story helped to legitimize the rumors. “It is now almost official, Algeria has inked a contract for the acquisition of 14 Su-57 stealth fighters and becomes the first customer to whom the manufacturer Sukhoi will export this more advanced Russian fighter,” the story stated.

The Algerian air force has also signed two other contracts for 14 Su-34 bombers and 14 Su-35 air domination aircraft. An option for two other squadrons of 14 aircraft for each type of aircraft was also signed to compensate for the natural withdrawal of aircraft from the air force fleet in the near future.

The contract should be completed by 2025, by this deadline the Algerian army will deploy two wings of Su-30MKA, one squadron of Su-57, one of Su-35 and one of MiG-29M2 for air domination, two squadrons of upgraded Su-24 and one of Su-34 for the bomber fleet. The transformation of the pilots will be done on board the Yak-130.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #676 on: January 21, 2020, 12:18:23 pm »

Lokid Martin je dobio zeleno svetlo od Vašingtona za prodaju aviona F-35B Singapuru. Singapur namerava da nabavi 12 letelica F-35B za sumu od 2,75 milijardi dolara.



Izvor: www.defencenews.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #677 on: January 29, 2020, 11:39:59 am »

Ugrožena borbena gotovost: Povlače MiG-29, naručuju F-35

Poljski ministar odbrane je saopštio da su pregovori oko nabavke aviona F-35 za SP ( Siły Powietrzne) praktično gotovi i da se prva isporuka letelica očekuje tokom 2024. godine.

Quote

Negotiations ‘almost complete’ on Poland’s buy of 32 F-35s, defense minister says
By: Jaroslaw Adamowski   01.24.2020.

WARSAW, Poland — Polish Defence Minister Mariusz Blaszczak said Jan. 22 that next week Poland “will finalize the deal on the purchase of F-35” Lightning II fighter jets.

The negotiations to buy 32 aircraft from the U.S. “are almost complete” and “the first units will be ready [for delivery] in 2024,” Blaszczak told local broadcaster Polish Radio.

In what could be the largest defense contract to be signed in Central-Eastern Europe this year, Poland is set to become the first user of Lockheed Martin’s fifth-generation fighter jets in the region, adding the aircraft to its fleet of 48 F-16s.

The defense minister did not disclose the final value of the procurement. Last September, Following the State Department’s approval of the potential sale for an estimated $6.5 billion, Blaszczak said his ministry hoped to obtain a preferential price tag for the aircraft, similarly to Warsaw’s acquisition of Patriot missiles from Raytheon.

To reduce the fighters’ price tag, the defence ministry has reportedly decided not to sign an offset agreement with the U.S. side. Sources close to the deal told daily Dziennik Gazeta Prawna that the final contract could be worth about $4 billion, including logistics and training.


Izvor: www.defencenews.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #678 on: February 06, 2020, 03:46:14 pm »



Poljska kupuje 32 američka borbena aviona za 4,6 milijardi dolara


Varšava želi da na taj način ojača prijateljstvo sa svojim garantom bezbednosti – Sjedinjenim Američkim Državama.

Petak, 31. januara 2020. ući će u "istoriju poljske vojske", kaže poljski ministar odbrane Marijuš Blažčak. Zajedno sa poljskim predsednikom Andžejem Dudom on je toga dana potpisao ugovor o kupovini 32 borbena aviona tipa F-35A Lajtning.

Nikad pre poljsko vazduhoplovstvo nije raspolagalo tako modernim avionima. Letelice američkog koncerna Lokhid Martin navodno su ono najbolje što trenutno može da se nađe na svetskom tržištu., piše Dojče vele (DW).


Prvi avioni za četiri godine

"Potencijalni napadač mora da bude svestan da će napad na Poljsku naići na odlučan odgovor. Ovaj avion može da dâ takav odgovor", izjavio je ministar odbrane Blažčak za poljski državni radio. I još je rekao da je ponosan na dobru cenu, jer se u početku govorilo o šest i po milijardi dolara, a Poljska sada mora da plati samo 4,6 milijardi. Blažčak to poredi sa Belgijom koja je svoja 34 aviona platila 4,25 milijardi dolara.

Prvi avioni biće isporučeni 2024. Do tada će poljski piloti i drugo osoblje ići na obuku u SAD, a dve godine kasnije će borbeni avioni biti integrisani u poljsku vojsku. Uz to će Poljska nabaviti i bespilotne izviđačke letelice.


Nužna modernizacija

Kupovina aviona deo je velikog projekta modernizacije poljske vojske koji izvodi aktuelna vlada. Najveća vojska u sklopu NATO na istoku Evrope broji 100.000 vojnika. Vežba se u starim avionima i tenkovima iz vremena Sovjetskog Saveza. Od 32 aviona tipa MiG-29, samo trećina je ispravna.

U protekle dve godine pala su tri aviona tipa MiG. Stručnjaci objašnjavaju da je razlog nedostatak rezervnih delova i loše servisiranje. Poljska ima, istina, treću vojsku po veličini u NATO – iza SAD i Turske – ali ona delimično raspolaže zastarelim naoružanjem. U sklopu modernizacije trebalo bi da bude opremljena novijom tehnikom, piše DW.


Veći izdaci za vojsku

Vladi u Varšavi godi kad američki predsednik Donald Tramp hvali Poljsku zbog relativno velikih izdataka za vojsku. Ona je jedna od retkih koja ispunjava obaveze preuzete u sklopu NATO o izdvajanju najmanje dva odsto BDP za vojsku.

Do 2030. Varšava želi da poveća izdatke na 2,5 odsto – a od toga znatno profitira američka vojna industrija. Još više od ovih aviona koštali su odbrambeni protivraketni sistemi Patriot koje je Poljska kupila 2018. za 4,75 milijardi dolara. To je bio najveći vojni izdatak u poljskoj istoriji.


Kritika opozicije

I u Poljskoj ima kritičara vladine odluke. Političar opozicione Građanske koalicije i bivši ministar odbrane Tomaš Sijemonijak kaže da je vlada donela odluku "prebrzo i ne pridržavajući se neophodnih procedura". "Analitičari su ignorisani, parlament nije pitan i nije bilo javne rasprave".

Opozicioni poslanici govore o "tajnim pregovorima" sa SAD i da nisu mogli da saznaju ništa o kupovini, jer ona nije jasno navedena u budžetu za odbranu. Građanska koalicija govori o "propagandnom poslu" i želi da njegovu opravdanost proveri najviše računovodstveno nadzorno telo – NIK.


SAD kao garant bezbednosti

Kritičari se, istina, žale na visoku cenu bezbednosti koju pružaju SAD, ali i liberalna opozicija smatra da je SAD bolji garant od Evropske unije. "Nema sumnje da je SAD najvažniji saveznik Poljske i da je kupovina vojne opreme od američkih firmi ispravna odluka", potvrđuje bivši ministar odbrane Sijemonijak.

Najveću pretnju Varšava vidi u istočnom susedu – Rusiji. Od izbijanja konflikta u Ukrajini, Poljska se trudi da američki vojnici budu stalno stacionirani na njenoj teritoriji. Nakon ruske aneksije Krima (2014.) bataljoni NATO raspoređeni su u Poljskoj i tri baltičke zemlje. U Poljskoj je stacionirano više od 4.500 američkih vojnika. Ali Varšava nije zadovoljna sistemom rotacije po kojem se trupe stalno menjaju.


Projekat "Fort Tramp"

Vladajuća poljska stranka Pravo i pravda (PiS) 2018. je u Vašingtonu pokrenula diplomatsku ofanzivu za trajno stacioniranje američkih vojnika u Poljskoj. Američkim vladinim službenicima, poslanicima u Kongresu i različitim institutima poslat je dokument pod naslovom "Predlog za trajno američko prisustvo u Poljskoj". Varšava bi želela da čitava jedna američka tenkovska divizija bude stacionirana u Poljskoj i spremna je da za plati dve milijarde dolara.

Čitav projekat kojem je cilj produbljivanje veza s Amerikom, poljski predsjednik Duda nazvao je "Fort Tramp". Do stacioniranja dodatnih 1.000 američkih vojnika u Poljskoj, što je 2019. spomenuo američki predsednik Donald Tramp, nije došlo. Ali zato Poljska nastoji da kupovinom američkog oružja ipak stvori "Tvrđavu Tramp".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #679 on: February 06, 2020, 05:38:28 pm »



Vijetnam kupuje ruske Jak-130


Ruski školsko-borbeni avion Jak-130 najverovatnije će dobiti još jednog korisnika.

List "Vedomosti" objavio je prošle nedelje da je ugovor za nabavku, kako je navedeno "ne manje" od 12 aviona, potpisao Vijetnam.

Takođe navedeno je da je procenjena vrednost sporazuma više od 350 miliona dolara. Međutim treba napomenuti da ovu vest zvanično nisu hteli da komentarišu kako iz ruske Federalne službe za vojno-tehničku saradnju tako ni iz državne agencije za izvoz naoružanja i vojne opreme "Rosoboronoeksport".

U svetu se, a naročito u Rusiji, ponekad dešava da se javno ne objavljuje da su ugovori za nabavku naoružanja potpisani ili se to objavljuje znatno kasnije, neretko i posle par godina, piše Tango six.

Poslednji takav primer u vezi aviona Jak-130 imali smo krajem decembra 2018. goidne kada su na internetu osvanule fotografije ovih aviona u bojama i sa oznakama RV Laosa za koji se, iako je još 2016. pokazao interesovanje, do tada nije znalo da je potpisao ugovor za njihovu nabavku. Vijetnam se u proteklih nekoliko godina spominjao kao mogući kupac Jak-130 ali se nije sa sigurnošću moglo reći da će se to zaista i dogoditi.

Nabavkom Jaka-130 Vijetnam bi postao šesti strani korisnik ovog tipa aviona, pre njega nabavili su ga Alžir, Bangladeš, Belorusija, Laos i Mjanmar. Ugovore za nabavku potpisali su i Libija i Sirija, sa Libijom je ugovor raskinut nakon pada Gadafijevog režima dok je ugovor sa Sirijom zamrznut zbog građanskog rata koji već devet godina traje u toj žemlji.

Smatra se da će RV Vijetnama svoje Jakove 130 stacionirati u vazduhoplovnoj bazi Tuj Hoa gde će u 915. školskom avijacijskom puku zameniti čehoslovačke školsko-borbene avione L-39.

Vijetnam je tradicionalni kupac nekada sovjetskog a sada ruskog naoružanja, u jednom trenutku je do 2017. godine bio peti najveći kupac naoružanja i vojne opreme iz Rusije.

U poslednjih 25 godina je što se tiče tehnike za RV i PVO, nabavljeno je 12 lovačkih aviona Su-27SK i UBK, 36 višenamenskih borbenih aviona Su-30MK2V, bar četiri srednja transportna helikoptera Mi-17, 375 raketa vazduh-vazduh R-73E, 100 raketa vazduh-zemlja H-29T, 100 H-31A (protivbrodskih) i H-31P (protivradarskih) raketa, 200 vođenih bombi KAB-500Kr, četiri osmatračka radara ST-68, 50 lakih prenosivih raketnih sistema PVO 9K38 Igla, dva diviziona raketnog PVO S-300PMU-1 sa 75 raketa 48N6E.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #680 on: February 29, 2020, 03:54:57 pm »



Azerbejdžan kupuje italijanske M-346 avione


Novi korisnik italijanskog školsko-borbenog aviona M-346 mogao bi uskoro postati Azerbejdžan.

Predsednik ove države Iljham Alijev posetio je 20. februara Italiju a tom prilikom su azerbejdžanski ministar odbrane Zakir Gasanov i izvršni direktor kompanije Leonardo Alesandro Profumo potpisali, kako je saopšteno, Deklaraciju o sporazumu između Ministarstva odbrane Republike Azerbejdžan i Leonardo S.p.A u vezi sa nabavkom sistema integracije aviona M-346.

Potpisani dokument predstavlja preliminarni dogovor o azerbejdžanskoj nabavci školsko-borbenih aviona Leonardo M-346 Master, ali ipak ostaje da se zaključi čvrst ugovor, piše portal Tangosiks. Stoga nije poznato koliko je nabavljeno aviona, koji su rokovi isporuke, kolika je cena kao i drugi detalji ovog posla a dve strane još uvek nisu komentarisale potpisani dokument.

Za sada postoje dve nezvanične informacije o mogućem broju aviona, pojedini zapadni izvori govore o kupovini 15 primeraka dok drugi navode deset aviona sa opcijom za još 15 M-346. Jula prošle godine izvršni direktor kompanije Leonardo Alesandro Profumo izjavio je da je komanija od većeg stranog kupca dobila prvu narudžinu za isporuku šest aviona M-346FA koja predstavlja laku borbenu verziju školsko-borbenog M-346. Kupac tada nije imenovan pa se smatra da bi potencijalno to mogao biti Azerbejdžan.

Azerbejdžan je još pre par godina pokazao interesovanje za M-346, kompanija Leonardo je u jednoj od azerbejdžanskih baza 10. maja 2017. godine priredila prikaz ovog aviona, i to trećeg prototipa koji je tada pokazan i ministru odbrane Zakiru Gasanovu. Nakon obilaska aviona priređeno je detaljno predstavljanje njegovih taktičko-tehničkih karakteristika i drugih mogućnosti.

Trenutno se u inventaru RV Azerbejdžana nalazi eskadrila školsko-borbenih aviona L-39C Albatros, dve eskadrile jurišnih aviona Su-25 i eskadrila lovaca MiG-29. Većina ove tehnike nabavljena je u proteklih 15 godina i to kao polovna, L-39 i MiG-29 iz Ukrajine a dobar deo Su-25 iz Belorusije. Državni vrh je izrazio spremnost da se započne sa obnovom flote a prvi korak bi mogla biti upravo kupovina M-346. Takođe Azeri su bili pokazali interes i za kinesko-pakistanski višenamenski borbeni avion JF-17 Thunder koji ipak nije nabavljen.

Kompanija Leonardo je do sada uspela da proda 86 M-346, najveći korisnik je Izrael koji je kupio 30 aviona, potom tu je RV Italije sa 22 aviona, Poljska sa 16 primeraka od kojih ostalo da se isporuči još 8 a prvi strani korisnik bio je Singapur koji je nabavio 12 M-346.

Još 2009. Ujedinjeni Arapski Emirati su izabrali M-346 za svoj novi školsko-borbeni avion, bili su zainteresovani za nabavku 48 primeraka ali do potpisivanja ugovora do danas nije došlo što zbog političkih razloga što zbog nesuglasica oko taktičko-tehničkih karakteristika a spominjalo se i da Emirati imaju veće prioritete.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #681 on: March 14, 2020, 06:43:58 pm »


Indonezija bi mogla odustati od kupovine ruskih borbenih aviona zbog protivljenja SAD-a
AUTOR:Novac.hr OBJAVLJENO: 11.11.2018


Indonezija je odustala od kupovine 11 letelica Su-35 zbog pretnje sankcijama od strane Vlade SAD. S druge strane pokazala je veliku zainteresovanost za kupovinu letelica F-35 kojima bi zamenila svoje prastare avione F-5E/F.

Quote

Trump threat spurred Indonesia to drop Russia, China arms deals
Karlis Salna and Arys Aditya

Jakarta, Indonesia    Fri, March 13, 2020

The Trump administration pressured Indonesia into dropping deals to buy Russian-made fighter jets and Chinese naval vessels, part of a global effort to prevent its top adversaries from eroding the US’s military superiority.

Indonesia recently decided against moving ahead with a plan to procure 11 Sukhoi Su-35 fighter jets for about $1.1 billion, according to an official familiar with the matter, who asked not to be identified because the details of discussions remain private. As recently as last month, the official said, the US also pressured Indonesia into walking away from talks with China to procure several naval patrol vessels for about $200 million.

The move to set aside the deals came after US officials made it clear Indonesia could face sanctions for dealing with Russia, the official said. President Joko Widodo’s administration was also worried the US would take punitive actions on trade if it went ahead with the China deal, the official said.

The moves illustrate how the US is having some success -- at times by using financial and economic levers -- deterring countries from dealing with Russia and China, which the Trump administration has identified as the biggest threats to American national security. The US hasn’t fared as well trying to convince countries to avoid using Huawei Technologies Co. for 5G mobile networks, with the UK most notably rebuffing President Donald Trump’s entreaties.

Russian missiles

The US has publicly sparred with Turkey over Russian weapons, particularly its plan to activate an advanced S-400 missile-defense system. It has also pressured India to cancel a contract worth more than $5 billion to buy the S-400 system.

Under a barter deal announced in August 2017, Indonesia planned to purchase the 11 Sukhoi Su-35 fighter jets in exchange for Russia buying goods such as rubber, crude palm oil, coffee, tea, furniture and spices. The agreement was eventually signed by former Indonesian Defense Minister Ryamizard Ryacudu in February 2018.

While doubts have persisted for some time over whether the deal had been shelved, last month the Jakarta Post reported that the deal was in limbo and a final decision would be made later. Dahnil Simanjuntak, a spokesman for Defense Minister Prabowo Subianto, declined to comment when contacted Thursday.

“It is not a secret that the United States exerts undisguised pressure on countries who intend to buy Russian defense equipment,” Lyudmila Vorobieva, Russia’s ambassador to Indonesia, said in a statement provided via text message. “The aim is clear -- to make these countries refuse to get arms from Russia and turn to Washington instead. Of course it is unfair competition that violates rules and norms of transparent and legitimate business.”

In several meetings with US counterparts, including the secretary of defense, Indonesian officials repeatedly asked why they were being told not to buy the Russian fighter jets, the official said. The Americans said simply it was their policy, the official said, adding that Indonesia suspected it was also because the Russian fighters would provide an edge over neighbors Australia and Singapore.

The Americans instead told the Indonesians to consider buying American-made F-16 Vipers, the official said. However, the official said, Indonesia is instead looking to negotiate the purchase of F-35 aircraft developed as part of the multi-nation Joint Strike Fighter program.

The JSF program, headed by the US, includes the UK, Italy, Netherlands, Australia, Canada, Denmark and Norway. Singapore recently agreed to purchase aircraft under the program, while Japan is the largest foreign buyer of the jet.

The official said the US made clear that Widodo’s government risked being penalized for purchasing the Sukhoi fighter jets under the Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, or CAATSA, which applies to Russia and several other countries. The direct threat for purchasing the Chinese vessels was less clear, the official said, but the government saw itself as vulnerable on trade.

The US is unable to comment on private diplomatic conversations, a State Department spokesperson said by email. The US urges all allies and partners to avoid new transactions of Russian military equipment to avoid sanctions under CAATSA, the spokesperson said, adding that the goal of American policy is to deny Russia the revenue it needs to continue its “malign influence.”

The decision to scrap the deals was made after Indonesian officials concluded it would be a misstep to get on the wrong side of the US, the official said. Indonesia’s Minister of Finance Sri Mulyani Indrawati and Foreign Minister Retno Marsudi, in coordination with Prabowo, decided it would be dangerous to risk the trade relationship, the official said.

Senior members of Widodo’s administration have expressed concern in recent years that Trump would target Indonesia over its trade surplus with the US, which amounted to about $10.7 billion in 2018, according to data compiled by Bloomberg. The coronavirus further threatens economic damage: Indonesia’s stocks have tumbled into a bear market and its currency has been Asia’s worst performer in the past month.

US-China balance

For Indonesia, the competition between the US and China is a sensitive balancing act. While China has offered cheap financing for much-needed infrastructure such as railways, ports and power plants through its Belt and Road Initiative, the US remains a key export market and a valuable strategic hedge against China, particularly in contested waters.

Indonesia has faced criticism over its willingness to do business with Huawei, with Australia warning late last year that it would impact intelligence sharing with its northern neighbor. Indonesian Communications Minister Johnny G. Plate said in an interview the government had no intention of banning Huawei, and would be guided only by its own national interest.

The Indonesia deal for Chinese naval patrol vessels was discussed during a visit to China by Prabowo. It was one of several recent trips made by the former special-forces general as part of a scouting tour to procure weapons systems and other hardware. He has also visited Russia, Turkey, Germany and France.


Izvor: www.thejakartapost.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #682 on: March 14, 2020, 07:02:38 pm »

RV SAD želi da zameni postojeće BPL MQ-9 novim letelicama koje će moći da dejstvuju i kada postoji jaka PVO.

Quote

The U.S. Air Force Wants To Replace the Reaper
BY KYLE MIZOKAMI
MAR 12, 2020

As the U.S. shifts to preparing for high-end fights against major adversaries, the Reaper is coming up short. The Reaper’s replacement will likely be a more stealthy, survivable drone capable of evading missile defenses.

The U.S. Air Force wants to replace the service’s fleet of Reaper attack drones with something new capable of surviving in hostile airspace. Although highly successful at what it does, the MQ-9 Reaper is easily shot down and would not survive over a battlefield protected by modern air defenses.

The MQ-9 Reaper drone was first introduced in 2007. Bigger, faster, more heavily armed than the original Predator drone, the Reaper has excelled in flying missions over places like Iraq, Afghanistan, Yemen, and Somalia. In uncontested airspace the Reaper can linger for hours, waiting for the right moment to unleash a Hellfire missile or laser-guided bomb. The Reaper is the largest known armed drone in the Pentagon’s inventory. In addition to the Air Force, the CIA operates a small number of Reapers reportedly involved in using the "Flying Ginsu" Hellfire R9X missile.

But in contested airspace, it’s a different story. The Reaper lacks the equipment modern warplanes have to keep them alive over the battlefield, including missile warning systems and anti-missile chaff and flares. In particular the insect-looking Reaper lacks stealth, with sensor pods and weapons hanging off wingtips producing a large radar signature. If an enemy missile launches against a Reaper, there’s little the remote pilot can do about it—if he or she even notices the launch.

The Pentagon is shifting from smaller, low-end fights in Afghanistan, Iraq, and elsewhere towards larger, higher-end brawls potentially with countries such as Russia and China. Realizing the Reaper's vulnerability, Air Force is cutting its buy of Reaper drones to 337, according to Military.com, with the final 21 drones purchased this year. The Air Force will lay out its vision of a replacement, one that can operate in contested airspace, in the 2022 budget.

What will replace the Reaper? A replacement will likely be stealthy, to keep it off radars and minimize it as a target against radar-guided missiles. A flying wing design, like the B-2 and B-21 bombers, is possible. One benefit of the flying wing is a large fuselage for stowing fuel and weapons—a stealthy aircraft must conceal everything within the shape of the aircraft.

The key for the new drone is affordability. Stealthy aircraft get expensive very quickly, and one great advantage of drones over manned aircraft is that they are cheaper. The Reaper costs $64 million each, versus $95 million for a F-35 Joint Strike Fighter. If the Air Force wants to replace Reapers on a 1:1 basis, the replacement will have to be cheap enough to be purchased in large quantities.


Izvor: www.popularmechanics.com
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #683 on: March 14, 2020, 09:05:00 pm »

Ако хоће да их заштите као авионе, онда ће по цени бити мало јефтинији од авиона.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #684 on: April 17, 2020, 10:24:55 am »



Prvi let borbenog aviona F-15QA namenjenog Kataru


Kako je u utorak saopštio Boing, tog dana svoj prvi let imao je prvi primerak višenamenskog borbenog aviona F-15QA (Qatar Advanced) namenjenog Kataru.

Poletanje i sletanje je izvršeno sa međunarodnog aerodroma Lambert u Sent Luisu a let je trajao 90 minuta.

Tokom leta je, za koji je navedeno da je bio uspešan, izvršeno ispitivanje višenamenskih sposobnosti aviona, Boingov test tim na čijem čelu je bio šef opitnih pilota Matt Giese, ispitao je manevarbilnost aviona izvodeći manevre sa opterećenjem od +9G kao i vertikalno tzv. “Viking“ poletanje, testirani su radar kao i ostala avionika a informacije o samom letu su u realnom vremenu praćene na zemlji, piše portal Tangosiks.

Novembra 2016. godine Kataru je odobrena prodaja 72 aviona F-15QA (paket vredan 21,1 milijardu dolara) koji predstavlja naprednu verziju F-15E a baziran je na varijanti F-15SA koju je nabavila Saudijska Arabija. Ipak juna 2017. Katar je sa SAD razmenio pisma o ponudi i prihvatanju (LOA – Letters of Offer and Acceptance) za 36 aviona dok je još 36 aviona ostalo kao opcija. Samo avioni vrede 6,2 milijarde dolara dok ceo paket koji obuhvata obuku, naoružanje, logistiku i ostalu opremu i usluge košta oko 12 milijardi.

Prvih šest F-15QA biće isporučeno Kataru marta 2021. godine a poslednji krajem 2023. Opcija za još 36 primeraka važi do 2026. godine. Katarski F-15QA opremljeni su AESA radarima Raytheon AN/APG-63(V)3 (moguće i da je u pitanju verzija AN/APG-82(V)1), na instrument tabli dominira jedan prikazivač velikih dimenzija, imaju digitalne prikazivače na kacigi pilota JHMCS, digitalni sistem za protivelektronska dejstva, 11 podvesnih tačaka, a pogone ih motori General Electric GE F110-129.


Samo deo velikih nabavki

Kupovina 36 F-15QA je samo deo velikih nabavkih borbenih aviona koje je Katar realizovao u proteklih 5 godina. Prvo je 4. maja 2015. potpisan ugovor vredan 6,3 milijardi evra za nabavku 24 francuskih Rafala (18 jednoseda Rafale EQ i 6 dvoseda Rafale DQ) da bi 7. decembra 2017. potpisan ugovor za još 12 primeraka koji su u prvom ugovoru bili kao opcija. Prvih 5 aviona isporučeno je 5. juna prošle godine, do sada je u Katar stiglo 15 primeraka a poslednji treba da bude isporučen u 2022. godini.

Sa Ujedinjenim Kraljevstvom je 10. decembra 2017. potpisan ugovor za 24 EF-2000 u paketu vrednom 6 milijardi funti. Rok isporuke svih aviona je kraj 2022. godine. Početkom jula 2018. potpisan je ugovor i za 9 britanskih školsko borbenih aviona Hawk AJT a prvi avion stići će sledeće godine. Do sada je RV Katara koristilo samo 6 školsko-borbenih aviona Alpha Jet C i 12 višenamenskih borbenih aviona Mirage-2000-9EDA i DDA.

Od drugih kapitalnih nabavki vojnih vazduhoplova koje su obavljene u proteklih nekoliko godina tu je kupovina 8 školskih aviona Super Mushshak, 24 školska aviona PC-21, 4 transportna C-130J-30, 8 transportera C-17A, dva višenamenska tankera A330MRTT, tri leteća radarska sistema B737AEW&CO, 16 lakih višenamenskih helikoptera H125, 21 višenamenski helikopter AW139, 28 višenamenskih helikoptera NH90 i 24 borbena helikoptera AH-64E Guardian.

izvor


https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=gQ3XdD56G5I&feature=emb_logo

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #685 on: April 18, 2020, 05:41:29 pm »

Цена ми делује заиста папрена...12 милијарди долара за 36 примерака авиона...330 милиона по команду, нека је и са обуком и одржавањем, много је.

 
Quote
dva višenamenska tankera A330MRTT, tri leteća radarska sistema B737AEW&CO

За ово ми није јасно шта ће им? Где ће ти борбени и осматрачки авиони летети када ће их танкери допуњавати у ваздуху? Осим ако није намењено да делују у коалицији са САД или СА (са којом се сада баш нешто и не љубе..). Ако томе додамо пословично сумњиву употребну вредност војски заливских арапских земаља... Roll Eyes
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #686 on: May 20, 2020, 03:53:18 pm »


SAD prete Egiptu: Sprečićemo vas da kupite ruske avione Su-35
NovostiOnline   22. novembar 2019.

SAD rade sa vlastima Egipta kako bi sprečile kupovinu ruskih aviona Su-35, izjavio je neimenovani visoki zvaničnik Stejt departmenta.

„Egipat je jasno saopštio o svojim potrebama po pitanju samoodbrane. Mi radimo sa njima kako bismo im pružili neophodan odgovor, ali ujedno i transparentno govorimo o tome da ukoliko izaberu rusku platformu Su-35, Egipat će otići u drugi plan po pitanju bezbednosti u regionu“, rekao je. „Mislim da egipatske vlasti jasno znaju čime rizikuju“, naglasio je on.

Američki zvaničnik je takođe rekao i da pored Amerike još tri zemlje nagovaraju Egipat da se ne odluče za kupovinu ruskih aviona. Prethodno su Pentagon i američki Stejt department u zajedničkom pismu zapretili vlastima Egipta da će toj zemlji uvesti sankcije ukoliko kupe ruske lovce Su-35, piše list „Volstrit džurnal“.

Izvor: www.novosti.rs



Egipat navlači na sebe gnev Amerike: Zašto Vašingtonu smetaju ruski lovci Su-35


Uprkos tome što je Egipat u poslednje vreme u više navrata kupovao vojnu avijaciju, veliku pažnju zapadne javnosti izazvala je najava da bi Kairo mogao da kupi ruske lovce Su-35, što bi moglo da navuče gnev Vašingtona po uzoru na Tursku zbog kupovine ruskih PVO sistema S-400, prenosi portal „Difens 24“.

Poljski portal bavio se pitanjem: „Da li će Kairo poći putem Ankare, odnosno, hoće li pod pritiskom Amerike i pretnjom sankcijama odustati od ovog ugovora”?

Prema navodima ovog portala, u skladu s ruskim vojno-diplomatskim izvorima, u Rusiji je, u pogonu za proizvodnju aviona u Komsomoljsku na Amuru, počela proizvodnja lovaca SU-35 po narudžbini egipatskih vlasti.

Kako se precizira, Egipat je naručio više od 20 aviona, rezervne delove i tehničku dokumentaciju u okvirnom iznosu od 2 milijarde dolara.

„Zanimljivo je da ruske vlasti nisu nikada zvanično potvrdile postojanje ovog ugovora, iako je bilo saopšteno da su u isto vreme dobijeni zahtevi od inostranih partnera za kupovinu preko 30 aviona, čija isporuka treba da počne 2020. godine, ističe „Difens 24”.

Poljski portal skreće pažnju na to da je proteklih godina Egipat u više navrata kupovao veliku količinu avio-tehnike kako od Rusije, tako i od Sjedinjenih Američkih Država, kao i od Francuske.

Između ostalog, navodi se da se u vlasništvu Egipta nalazi 25 lovaca „Daso Rafal”, 46 lovaca MiG-29M/M2, 46 helikoptera Ka-52E i 46 helikoptera AH-64D Apač.

„Međutim, upravo je taj zvanično nepotvrđeni ugovor o kupovini lovaca Su-35 izazvao najviše reakcija, naročito preko okeana”, naglašava „Difens 24”.

Državni sekretar Majk Pompeo je nekoliko puta upozoravao da ako Kairo bude koristio ruske lovce, to može dovesti do pokretanja američkih sankcija na osnovu zakona „O suprotstavljanju američkim neprijateljima putem sankcija”. Odredbe ovog zakona omogućavaju uvođenje sankcija protiv zemalja koje kupuju oružje od ruske strane.

Slične pretnje su se čule i kada je Turska odlučila da kupi ruski protivvazduhoplovni sistem S-400. Pentagon je već upozorio da ako Egipat bude koristio Su-35, to bi moglo da ugrozi kompatibilnost egipatskih oružanih snaga i američke vojske, kao i NATO-a uopšte u tom regionu.

Poljski portal zaključuje da Vašington šalje jasan signal egipatskoj strani i da je samo pitanje hoće li Egipat postupiti kao i Ankara. Odnosno, hoće li podleći pritisku američke strane.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #687 on: July 04, 2020, 01:59:45 pm »



Pogranična kriza ubrzala odluku: Indija iz Rusije nabavlja 21 MiG-29 i 12 Su-30


Na nedavnom sastanku Odbora za odbrambene nabavke Indije donesena je odluka o odobravanju nabavke vojne tehnike u vrednosti od preko 5,2 milijarde dolara.

Od toga će 4,17 milijardi zaraditi domaća vojna industrija, a radi se o nabavci 33 borbena aviona, određenog broja raketnih sistema i druge vojne tehnike.

Ovaj potez Odbora kao najvišeg tela koje u ministarstvu odbrane Indije donosi važne odluke, ocenjuje se kao mera u pokušaju da se, u jeku pogranične krize sa Kinom koja traje već sedam nedelja, hitno poveća sposobnost oružanih snaga, piše portal Tangosiks.

Najviše novca biće potrošeno na nabavku i modernizaciju borbenih aviona, u pitanju je kupovina 21 ruskog lovca MiG-29 za oko 992,3 miliona dolara, potom 12 ruskih višenamenskih borbenih aviona Su-30MKI vrednih 1,436 milijardi dolara koji će biti sklopljeni u Indiji. Takođe planirana je i dodatna modernizacija 59 MiG-ova 29 iz sastava indijskih vazduhoplovnih snaga.

Za potrebe ovog vida indijske vojske nabavlja se i 248 domaćih raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa sa aktivnim radarskim samonavođenjem tipa Astra. Od ostalog naoružanja navedeni su samohodni višecevni lanseri raketa Pinaka, raketni sistemi zemlja-zemlja Long-Range Land Attack Missile System dometa 1.000 kilometara, borbena vozila pešadije koja će biti modernizovana, sistemi veze i razvoj krstarećih raketa.

Indija je najveći korisnik ruskog Su-30 u svetu a taj tip borbenog aviona predstavlja glavni oslonac njenog Ratnog vazduhoplovstva. Ukupno su do sada nabavljena 272 aviona a poslednji primerci za koje su potpisani ugovori da po licenci budu sklopljeni u Indiji, biće završeni krajem ove godine. Su-30 koristi 12 eskadrila a do sada je u udesima izgubljeno 8 aviona.

Početkom prošle godine mediji su preneli informaciju da Indija razmatra nabavku dodatnih lovaca MiG-29 iz Rusije koji bi najverovatnije bili polovni avioni koji bi zatim bili modernizovani na nivo MiG-29UPG. Ubrzo je objavljeno da se radi o 21 primerku a da postoji plan kupovine ovih aviona potvrdio je početkom oktobra 2019. komandant Ratnog vazduhoplovstva general Rakesh Kumar Sing Badaurija. U sastavu RV trenutno se nalazi 59 MiG-29 koji popunjavaju tri eskadrile a njihova modernizacija je krajem prošle godine bila pri kraju. U periodu od 1986. do 1995. nabavljeno je 80 primeraka a ovaj tip aviona bi po sadašnjim planovima trebao da ostane u upotrebi do 2032. godine.

Indija je po brojnosti četvrta svetska vazduhoplovna sila sa oko 2.100 aviona i helikoptera. Još od 80-tih godina 20. veka želja indijskih vojnih planera je da Ratno vazduhoplovstvo ima 42 eskadrile koje su opremljene borbenim avionima. Trenutno ih ima samo 32 a ako u narednom periodu ne bude značajnijeg zanavljanja tehnike taj broj će biti još manji, sadašnjim planom predviđeno je da do 2022. godine iz naoružanja budu povučeni avioni MiG-21 što će smanjiti broj eskadrila za još sedam.

Stanje će donekle popraviti dolazak francuskih Rafala, prve isporuke kreću već ovog meseca (trebalo je u aprilu) a do 2022. biće opremljene dve eskadrile. Takođe u narednih par godina bar po jedna eskadrila će dobiti Tedžas i Su-30 a aktuelna nabavka 33 aviona iz Rusije omogućiće nadoknadu gubitaka i popunjavanje bar još jedne eskadrile.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #688 on: July 18, 2020, 05:51:32 am »

петак, 17.07.2020.
САД уводе у употребу најмодернију верзију авиона Ф-15

Америчко ратно ваздухопловство и „Боинг” потписали су уговор вредан 1,2 милијарде долара о испоруци осам нових авиона Ф-15ЕХ који ће заменити дотрајале Ф-15C и Ф-15D.

Процес производње прва два авиона већ је покренут и требало би да буду испорућени у другом кварталу следеће године. Остали би требало да буду испоручени 2023. године. То је само део опремања овим авионом, америчко ратно ваздухопловство намерава да набави 76 авиона тог типа, односно у најмодернијој верзији. А,  како јавља сајт „Авионист”, можда би се на крају у употреби могла наћи ћак 144 авиона Ф-15ЕХ.

Америчко ратно ваздухопловство жели да подмлади своју флоту, просечна старост авиона је 28 година. Циљ је да се тај просек спусти на 15 година. Наравно, САД желе и да се благовремено припреме и за растуће тензије са Русијом и Кином.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #689 on: July 21, 2020, 07:24:13 pm »

Kazna zbog kupovine ruskog protivraketnog sistema: Evo gde će završiti borbeni avioni prvobitno namenjeni Turskoj
Blic 21.07.2020.

Kako je sinoć javio Defencenews.com, posle skoro godinu dana spekulacija šta će se dogoditi sa borbenim avionima F-35 namenjenim Turskoj nakon izbacivanja te zemlje iz JSF programa zbog kupovine ruskog raketnog sistema S-400, stigao je odgovor. Američko ratno vazduhoplovstvo kupiće osam F-35A (verzije sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem) prvobitno namenjenih Turskoj kao deo modifikacije nabavke od Lokid Martina koja ukupno iznosi 862 miliona dolara i u kojoj će se takođe naći dodatnih šest F-35A proizvedenih originalno za USAF.

Prema planu koji je sinoć potvrdilo američko Ministarstvo odbrane, letelice namenjene Turskoj biće modifikovane kako bi se dovele na USAF standard. Defensenews.com navodi da će novac za ovu tranšu doći iz budžeta za 2020. godinu ministarsva odbrane namenjenog za proizvodnu seriju 14. Kako je prethodno objavljeno, Pentagon i Lokid Martin su za serije 12, 13 i 14 postigli dogovor o ceni od 77.9 miliona dolara po avionu.

Turska je kao jedan od partnera u programu F-35 finansijski pomogla njegovom razvoju uloživši oko 1,25 milijardi dolara a deset njenih kompanija proizvodi 937 različitih delova za ovaj avion. Turske firme bi trebalo da su po planu već eliminisane iz lanca snabdevanja dok prve procene govore o tome da će to tursku ekonomiju koštati oko 9 milijardi dolara koliko bi navodno njena vazduhoplovna industrija zaradila tokom trajanja programa.

Sa druge strane, SAD će imati gubitak od oko 600 miliona dolara a jedna od posledica ovakvog poteza je usporavanje proizvodnje do 75 F-35 u narednih godinu dana što je takođe procenjeno kao minimalni negativni uticaj ako se uzme u obzir veličina čitavog posla.

Do sada je Turska naručila osam F-35. Primopredaja, tada prvog od 4 proizvedena primerka, izvršena je krajem juna a prvi turski pilot imao je svoj prvi let krajem avgusta 2018. godine. Planirana je bila nabavka 100 aviona F-35A vrednih 11 milijardi dolara od kojih bi 30 stiglo do kraja 2022. godine a postojao je i interes za 20 F-35B koji bi mogli da baziraju na novom domaćem amfibijskom jurišnom brodu (ujedno i LHD – landing helicopter dock) TCG Anadolu (L-408) koji je porinut 7. februara 2018. i koji bi trebao biti uveden u upotrebu sledeće godine.

Pored činjenice što su 4 F-35A koji se nalaze u američkoj vazduhoplovnoj bazi Luke formalno vlasništvo Turske, SAD ih do danas nisu isporučile. Obuka šest turskih pilota obustavljena je početkom juna prošle godine ali je tada obuka pripadnika vazduhoplovno-tehničke službe nastavljena jer oni nisu imali pristup osetljivim informacijama o avionu. Krajem jula prošle godine kompletan turski kadar angažovan na ovom projektu napustio je Ameriku. Nabavkom F-35 Turska je nameravala da zameni lovce-bombardere F-4 Phantom II a takođe bi nadopunila svoju značajnu flotu višenamenskih borbenih aviona F-16 Fighting Falcon.

Turska trenutno poseduje oko 239 F-16 a neke procene govore da je borbeno spremno samo polovina od tog broja. Poslednje informacije govore o tome da Turska trenutno nastoji da obezbedi što više rezervnih delova jer postoje naznake da će u budućnosti biti poteškoća doći do njih. Na ne baš dobar procenat borbene gotovosti borbene avijacije uticao je i smanjenje broja pilota zbog toga što je deo njih ili otpušten ili uhapšen zbog učešća u neuspelom vojnom puču koji je izveden 2016. godine.


Analiza uzroka i posledice izbacivanja Turske i JSF programa zbog njihove odluke da ne odustanu od kupovine ruskog raketnog sistema S-400 kome smo takođe posvetili iscrpnu analizu. Kako je Tango Six izvestio sa prošlogodišnjeg sajma u Parizu sa zvanične prmijere Turskog TF-X programa borbenog aviona 5. generacije, ova zemlja već od marta 2015, kada je i započela program, planira da se osloni na sopstvene resurse. Nedavno je želju za nabavkom aviona F-35 izrazila i Grčka.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.