Uniforme u JRM
<< < (26/49) > >>
duje:
Trpe, svaka čast za slike. Ja takve uniforme nikad nisam vidio, vjerovatno su bile u fazi testiranja. I plave mornaričke (ratno radne) uniforme su bile na testiranju početkom 70.tih godina, koliko se sječam testirali su jih pripadnici MTOP.
dzumba:
Да, ове униформе је су биле у фази тестирања. Развијао их је ВТИ одске (одељење) за маскирање. Мислим да је у то време начелник тог одсека-одељења био пуковник Бошковић (можда сам заборавио тачно презиме). У пракси, највише је на развоју униформи радио, највише се томе посветио  тада мајор Хашимбеговић. Он је аутор маскирних шара које је ЈНА, ВЈ и ССЦГ носила до скора. Мислим да је ове слике он и урадио-сликао. Имао сам прилике да их видим у елаборату, извешатју са опитовања.

Маскирна униформа за карстни терен је, уствари, примарно требала да буде намењена за морнаричку пешадију а не за морнаре на бродовима. Као што данас видимо, наставак тог концепта, у идејном смислу, су маскирне униформе које носе и морнари на бродовима у неким морнарицама. Оваква униформа за карстни терен није наша измишљотона. Само се следило искуство и пракса других.  Такође, ове маскирне униформе (карстне) су требале да буду коришћење и за урбани амбијент. та идеја се касније јавила јер је уочено да неке земље сличну униформу користе за урбани амбијент. Нисам сигуран, добила их је на опитовање и једна јединица војне полиције или у Подгоричком корпуси или РМ (можда у оба), односно за јединице за противтерористичка дејства (као униформу за урбани амбијент). Међутим, нису били задовољни са њима. У урбаном подручју се нису показале довољно добрим. Било је покушаја, средином 90-тих, да се од ове маскирне шаре израде униформе за специјалце (као допуна постојеће униформе), али се одустало јер је то технолошки било тешко и економски неисплатљиво произвођачу.
ORIĆAREB:
Kad se već vrtimo oko opreme u JRM naleti na neki spisak opreme po kome su se opremali mornari i starešine 1980 god.
Ja sam za Intendanturu Ljuba truba, pa neka znalci bolje objasne... ;)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
trpe grozni:
Evo jos nekoliko fotografija postavljene isto tako od strane clana MCM @Petar Pan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inace po prici Petra Pana, ideju o maskirnim uniformama opsto u JNA je gurao Admiral Stane Brovet.

Dzumba, slazem se da bi trebalo da je u pitanju mornaricka pesadija, posto bi ona najvise boravila bas na karstnim predelima. :)
Bozo13:
@Trpe

NA slici Bluza karst2.jpg šara je isto ispitana tada (krajem 80)?

Ako je tako, onda se vidi, koliko napredne uzorke je tada JNA testirala, pošto je ta šara slična digitalnim.

LPB
Navigation
Message Index
Next page
Previous page