PALUBA
April 25, 2024, 02:12:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforme u JRM  (Read 137747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #195 on: June 08, 2013, 02:07:51 pm »

Od konopa je osmica. Na njoj je kao nekad bio nož, a i crni flor kao uspomena na nekog admirala. To mi je pričao stari, a njemu opet još stariji. On je služio 1957-59.

Meni je otac pričao da su oni kada su došli u mornaricu krajem četrdesetih dobivali
i specijalni preklopivi nož sa zakrivljenom oštricom kojeg su nazivali "kapetan kuk" i
on se dužio i po odlasku su ga mornari ipak mogli zadržati. On je svoga dugo godina
imao ali mu se u neko vrijeme zameo trag.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #196 on: June 08, 2013, 02:18:39 pm »

Ova maskirna bluza zaista jako lijepo izgleda , moderno i danas . Pantalone takođe , kapa je solidnog izgleda . Što se tiče "efikasnosti" maskirne šare - najviša ocjena .

Na listi koju je prikazao ORICAREB , vidim da su ukrcane i neukrcane straješine dobijale po časovnik, ručni ili džepni. Ima li neko sliku tog časovnika , ili je to ipak bilo samo predviđeno listom, ali ne i duženo ? Pominje se i džepni nožić koji zadužuju starješine i mornari, ukrcani ili ne - u moje vrijeme nije bilo tih nožića, ali na nekim fotkama vidim da podmorničari nose svi jednake peroreze oko vrata, vezane za pertlu.

Pominje se i zimska maja . Da li je to ona tamnoplave boje , deblja od prugaste maje a tanja od džempera i sintetička , koju su zimi najčešće nosili oni koji su bili alergični na džemper sa rol kragnom? E sad, vidim i podatak o mornarskoj vreći tpb M-75 sa tri pvc kese. Ta vreća, zapravo transportna torba sa ručkama ali sa špagom za pertlanje torbe umjesto cipzara, bila je dužena u mojoj generaciji (1988) ali bez pvc kesa. Moj brat je 1986 dužio onu staru klasičnu mornarsku vreću, koja se stisne i sveže oko vrha i nosi nabačena na rame. Molim da me isprave i dopune oni koji se bolje sjećaju.

Sličan spisak sam vidio i u mornarskoj torbi koju je otac imao spremnu za slučaj uzbune
ili ratne opasnosti, unutra su pored dijelova uniforme bile i tri vrečice, u jednoj je bio
pribor za brijanje, u drugoj pribor za osobnu higijenu, a u trečoj mi se čini da su bili
neki lijekovi. Torba se nosila na ramenu. Na kraju službe pred penziju su mu nakon više
od 32 godine u mornarici dali RR u nekoj pješadijskoj jedinici pa je mornaričku opremu
morao zamjeniti za pješadijsku. A joj za starog mornara nije bilo veće uvrede.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #197 on: June 08, 2013, 02:26:17 pm »

Na forumu "Zbiralci" sam našao ove dvije fotografije. Šapke se srebrnim oznakama (ranga admirala). U svim godinama u JRM, takvu šapku nisam vidio u "živo". Šteta što su šapke u kesi, pa se ne vide najbolje.


Nisam ni ja nikad vidio srebrne oznake na šapkama admirala. Pa zar srebno jedno vrijeme nije bilo rezervirano samo za vojne službenike, pri čemu je najviši bio voj. služb. I. klase /ekvivalent pukovnika/? 

Tako i ja mislim, takve šapke (bijeli vijenac i oznaka) nosili su vojni službenici. Jedino, da nije bilo u pripremi kakva izmjena (1990-1991), pa da se uvede i to. Sačekajmo još malo, možda se još netko javi sa svojim saznanjima.

Koliko se ja sjećam otac i kolege su mi jednom objašnjavali da u JNA pa i u JRM službe mogu imati
samo jednog generala (u činu gen.majora) ili ako se radi o JRM tada se osoba prevodila iz čina
VSlužb. 1. klase u čin Admirala (samo rang kontraadmirala). Možda sam nešto pomješao ali bilo
je nešto o "prevođenju" o tome su nam nešto govorili i kod prijema u Mornaričku Akademiju 1977.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 138



« Reply #198 on: September 23, 2013, 07:04:00 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ПОЛИТИКИН ЗАБАВНИК, 24. јануар 1941.


* плавобеле униформе.jpg (287.07 KB, 944x1573 - viewed 379 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #199 on: October 10, 2013, 12:39:57 pm »

Pronašao na aukcije hr.

Ovo bi trebala biti mornarska dolamica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo se prodaje kao "mornarički šinjel JRM".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dali su njega dužili oficiri ?

poz.


* dolamica.JPG (85.58 KB, 993x865 - viewed 1516 times.)

* šinjel.JPG (46.24 KB, 595x912 - viewed 275 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #200 on: October 10, 2013, 12:47:33 pm »

Koliko vidim ovo dolje je mantil. Mislim da ga još imam. Šinjel je bio od debelog materijala i imao je rukave udvostručene, posuvraćene, neznam kako se to stručno zove. Otraga je imao raspor. Dužili su ga i oficiri i podoficiri. Uz mantil je išla i tamnoplava navlaka za šapku. To sam koristio za vrijeme "specijalizacije" u Nišu. Kad te vide s bijelom šapkom, niti ne pitaju, znaju odmah da si u prdekanu...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #201 on: October 10, 2013, 05:48:21 pm »

Да, на доњој слици је мантил. Шињел је био од чоје (делеи зимски штоф за капуте). Јако добар материјал. Шињел је био тежак као туч, али штити од ветра и зиме боље него иједна ветровка.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #202 on: October 10, 2013, 07:19:31 pm »

Prije tog mantila  bio je isto mantil (barem u mornarici), koji je bio plave boje, a dugmad je bila plava sa sidrima na njima, bio je iste dužine kao šinjel, ali puno tanji. Moja klasa ga je zadužila poslije školovanja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #203 on: October 10, 2013, 09:04:51 pm »

Koliko vidim ovo dolje je mantil. Mislim da ga još imam. Šinjel je bio od debelog materijala i imao je rukave udvostručene, posuvraćene, neznam kako se to stručno zove. Otraga je imao raspor. Dužili su ga i oficiri i podoficiri. Uz mantil je išla i tamnoplava navlaka za šapku. To sam koristio za vrijeme "specijalizacije" u Nišu. Kad te vide s bijelom šapkom, niti ne pitaju, znaju odmah da si u prdekanu...

tzv. Gabarden mantil
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #204 on: October 11, 2013, 08:43:06 am »

Od konopa je osmica. Na njoj je kao nekad bio nož, a i crni flor kao uspomena na nekog admirala. To mi je pričao stari, a njemu opet još stariji. On je služio 1957-59.

Meni je otac pričao da su oni kada su došli u mornaricu krajem četrdesetih dobivali
i specijalni preklopivi nož sa zakrivljenom oštricom kojeg su nazivali "kapetan kuk" i
on se dužio i po odlasku su ga mornari ipak mogli zadržati. On je svoga dugo godina
imao ali mu se u neko vrijeme zameo trag.
Mornarski noz je sluzio za rad sa konopima (na brodovima na jedra) a nosio se u jednom od dva djepica, unutar izreza na mornarskoj bluzi. Bio je osiguran (privezan) mrlinom. U drugom djepicu je bila pistaljka, takodjer osigurana mrlinom, a sluzila je za brodski ceremonijal, rad sa jedrima i u slucaju pada u more. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* fama 1.jpg (33.47 KB, 175x168 - viewed 970 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 138



« Reply #205 on: October 11, 2013, 10:26:29 am »

Када су мантили од габардена постали део униформе официра и подофицира? Ја се сећам (1974) да смо у време кишних дана носили тзв. шушкавце од полиестера тамно-плаве боје са исто таквом навлаком за шапку и  капуљачом.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #206 on: October 11, 2013, 08:41:10 pm »

Знам када је избачен: 1979/1980. године. Заменио га је тај мантил. Шушкавци су једно време били избачени, да би се средином 80-тих вратили у савременијој верзији.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #207 on: October 11, 2013, 10:22:45 pm »

Dobro se sjecam mirisa (specificni miris na gumu) kisnog ogrtaca - godine - kraj pedesetih.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #208 on: November 30, 2013, 06:19:15 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #209 on: November 30, 2013, 06:56:48 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori
Nemam pravilo, ali mi je pitanje nejasno. Starešinske oznake činova u JRM nosile su se na ramenima.
Na plavim bluzama pri dnu rukava, možda oko 10-tak cen. od ruba-kraja rukava.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.066 seconds with 23 queries.