PALUBA
April 26, 2024, 01:43:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforme u JRM  (Read 137782 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #210 on: November 30, 2013, 07:16:56 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori
Nemam pravilo, ali mi je pitanje nejasno. Starešinske oznake činova u JRM nosile su se na ramenima.
Na plavim bluzama pri dnu rukava, možda oko 10-tak cen. od ruba-kraja rukava.

e to me zanima, koliko tocno od ruba-kraja rukava
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #211 on: November 30, 2013, 07:24:13 pm »

trazija sam na internetu i naisa sam samo na americko pravilo di navodi 5.1 cm od ruba rukava
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #212 on: November 30, 2013, 08:06:42 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori

E, gde se toga seti Huh?
Neposredno sam proveo sa "mornarima" 14 godina "drugovanja" i nikad mi nije palo na pamet da i za to ima neko pravilo... a mozda i ima. Onako odokativno cini mi se kako je i Cira naveo, oko 10-tak cm.
Kako je Boro bio mornaricki oficir, mozda ce on znati. A mozda ima neku uniformu u "arhivi" pa neka izmeri.

(Za one koji su iz Pule, mala napomena, mozda bi Antonija K. znala tacnu meru... nemojte mi ovo uzeti za zlo, samo sam se nasalio!)
« Last Edit: December 01, 2013, 06:36:08 pm by vitez koja » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #213 on: June 09, 2014, 09:41:28 pm »

Evo, ova tema mi se dugo čini malo "zamrlom", pa da postavim jedno pitanje vezano uz uniforme JRM. Naime, prije par dana sam kod jednog kolege u Splitu vidio zanimljivu JRM uniformu. Radi se o klasičnoj JRM modroj uniformi, onom modrom kaputu zimskom, ali zanimljivo je da se oznake čina nalaze i na orukavlju i na ramenima prišiveni u obliku mekih epoleta. Znam da su inače oznake čina bile samo na orukavlju, a na ramenima je bila samo crta, zlatni širit.Zna li možda netko od kolega nešto više o ovoj kombinaciji činova?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #214 on: June 10, 2014, 06:35:08 am »

Evo, ova tema mi se dugo čini malo "zamrlom", pa da postavim jedno pitanje vezano uz uniforme JRM. Naime, prije par dana sam kod jednog kolege u Splitu vidio zanimljivu JRM uniformu. Radi se o klasičnoj JRM modroj uniformi, onom modrom kaputu zimskom, ali zanimljivo je da se oznake čina nalaze i na orukavlju i na ramenima prišiveni u obliku mekih epoleta. Znam da su inače oznake čina bile samo na orukavlju, a na ramenima je bila samo crta, zlatni širit.Zna li možda netko od kolega nešto više o ovoj kombinaciji činova?
Svečana jaketa za posebne prigode. Ništa neobično.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #215 on: June 10, 2014, 11:20:13 am »

Evo, ova tema mi se dugo čini malo "zamrlom", pa da postavim jedno pitanje vezano uz uniforme JRM. Naime, prije par dana sam kod jednog kolege u Splitu vidio zanimljivu JRM uniformu. Radi se o klasičnoj JRM modroj uniformi, onom modrom kaputu zimskom, ali zanimljivo je da se oznake čina nalaze i na orukavlju i na ramenima prišiveni u obliku mekih epoleta. Znam da su inače oznake čina bile samo na orukavlju, a na ramenima je bila samo crta, zlatni širit.Zna li možda netko od kolega nešto više o ovoj kombinaciji činova?
Svečana jaketa za posebne prigode. Ništa neobično.
Hvala kolega brodarski na odgovoru:)Znaći kombinacija zimski kaput-činovi na orukavlju i meke epolete istovremeno na kaputu, je svećana jaketa za posebne prigode?Nisam moram priznati za to nikada čuo niti vidio slike. Kada se to uopće nosilo?Znam da je prije postojala svećana uniforma, ali bez činova na orukavlju, samo epolete sa zlatnim obrubom i metalnim sidrima na njima. Zna li možda netko od kolega malo više?Kada se to uvelo?Nisam ništa našao o tome Shocked
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #216 on: June 10, 2014, 04:40:38 pm »

Има ли неко фотографију орнаричке ратно-радне тпб униформе?То је убедљиво најудобнија униформа коју сам носио.Још увек поседујем панталоне и радо их носим.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #217 on: June 10, 2014, 04:43:29 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori
Nemam pravilo, ali mi je pitanje nejasno. Starešinske oznake činova u JRM nosile su se na ramenima.
Na plavim bluzama pri dnu rukava, možda oko 10-tak cen. od ruba-kraja rukava.

e to me zanima, koliko tocno od ruba-kraja rukava

8 cm ravno. Izmereno krojačkim metrom. Smiley
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #218 on: June 28, 2014, 05:59:09 pm »

Za kolegu Moresta: rec je o svecanoj-zimskoj uniformi staresina RM, koja je bila istovetna sluzbenoj uniformi, samo je umesto zute trake na ramenu, imala naramenicu, obrubljenu zlatovezom sa zlatno izvezenim admiralitetnim sidrom. Momentalno nemam fotografiju, ali cu je postaviti u nekom sledecem prilogu. Kako je postrojavanje za svecanosti u RM uglavnom bilo sa gornjim delom odece (sinjelom), vecina staresina RM je ispod nosilo sluzbenu uniformu, tako da velika vecina staresina nije ni znala da ima svecanu uniformu.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #219 on: June 28, 2014, 06:18:12 pm »

Za kolegu Moresta: rec je o svecanoj-zimskoj uniformi staresina RM, koja je bila istovetna sluzbenoj uniformi, samo je umesto zute trake na ramenu, imala naramenicu, obrubljenu zlatovezom sa zlatno izvezenim admiralitetnim sidrom. Momentalno nemam fotografiju, ali cu je postaviti u nekom sledecem prilogu. Kako je postrojavanje za svecanosti u RM uglavnom bilo sa gornjim delom odece (sinjelom), vecina staresina RM je ispod nosilo sluzbenu uniformu, tako da velika vecina staresina nije ni znala da ima svecanu uniformu.
Zanimljivo. Nisam ni ja znao da postoje i takve uniforme. Znam da je postojala ranije svećana modra uniforma za oficire (ne i za admirale), koja je imala na sebi metalna sidra na upravo takvoj naramenici kakvu ste opisali, dok su admirali imali vezeno sidro na njihovoj standardnoj epoleti/naramenici (i "tvrdoj" do 1970. i mekoj do 1990.) , koju su inaće nosili.
Ovdje se radi o admiralskoj uniformi iz druge polovine 1980tih. Zbilja bi volio vidjeti i neku fotografiju gdje se vidi ova uniforma.
Zahvaljujem također na informaciji, kolega Jantar Smiley
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #220 on: June 28, 2014, 11:21:52 pm »

pozdrav momci, ima li neko sliku pravila na kojoj visini (duljini) rukava se nose casnicki cinovi na zimskoj odori
Nemam pravilo, ali mi je pitanje nejasno. Starešinske oznake činova u JRM nosile su se na ramenima.
Na plavim bluzama pri dnu rukava, možda oko 10-tak cen. od ruba-kraja rukava.

e to me zanima, koliko tocno od ruba-kraja rukava

8 cm ravno. Izmereno krojačkim metrom. Smiley

hvala
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #221 on: July 14, 2014, 01:30:18 pm »

Evo, ova tema mi se dugo čini malo "zamrlom", pa da postavim jedno pitanje vezano uz uniforme JRM. Naime, prije par dana sam kod jednog kolege u Splitu vidio zanimljivu JRM uniformu. Radi se o klasičnoj JRM modroj uniformi, onom modrom kaputu zimskom, ali zanimljivo je da se oznake čina nalaze i na orukavlju i na ramenima prišiveni u obliku mekih epoleta. Znam da su inače oznake čina bile samo na orukavlju, a na ramenima je bila samo crta, zlatni širit.Zna li možda netko od kolega nešto više o ovoj kombinaciji činova?
Za kolegu Moresta - izgled svecane uniforme oficira JRM [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_201407195_120853.jpg (119.78 KB, 600x1067 - viewed 558 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #222 on: July 14, 2014, 03:08:23 pm »

Zahvaljujem kolega Jantar, nije admiralska nakon 1970te, što me zanimalo, već višeg oficira, kapetana fregate, samo mislim da je iz kasnijeg razdoblja, iz 1990tih. Sidro je vezeno, a nije metalno. Naravno da je i mornarica Jugoslavije nakon 1991. uzor imala u JRM uniformama, a vjerojatno su se i nastavile nositi, prepravljene kao i u HRM-u.
Uglavnom, admirali su na svečanim uniformama uvijek nosili epolete, meke ili tvrde, poslije 1970. meke koje su se navlačile, a ranije one tvrde. Viši oficiri su nosili modre meke epolete sa metalnim sidrom i jednim zlatnim obrubom od srme, a niži oficiri iste takve, sa metalnim sidrom, ali bez obruba.
Uglavnom,još tražim slike svečane admiralske uniforme do 1991. Ako netko ima molim ga da postavi.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #223 on: July 14, 2014, 03:24:41 pm »

Zahvaljujem kolega Jantar, nije admiralska nakon 1970te, što me zanimalo, već višeg oficira, kapetana fregate, samo mislim da je iz kasnijeg razdoblja, iz 1990tih. Sidro je vezeno, a nije metalno. Naravno da je i mornarica Jugoslavije nakon 1991. uzor imala u JRM uniformama, a vjerojatno su se i nastavile nositi, prepravljene kao i u HRM-u.
Uglavnom, admirali su na svečanim uniformama uvijek nosili epolete, meke ili tvrde, poslije 1970. meke koje su se navlačile, a ranije one tvrde. Viši oficiri su nosili modre meke epolete sa metalnim sidrom i jednim zlatnim obrubom od srme, a niži oficiri iste takve, sa metalnim sidrom, ali bez obruba.
Uglavnom,još tražim slike svečane admiralske uniforme do 1991. Ako netko ima molim ga da postavi.

Kad su pripadnici HRM nosili prepravljene JRM odore? Nosili su maskirne odore 1991/92. godine do uvođenja ratno radnih odora HRM a kasnije i službene odore.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #224 on: July 14, 2014, 03:37:44 pm »

U pravu ste kolega Brodarski, nosile su se maskirne u HRM-u sa oznakom Hrvatske ratne mornarice, a kasnije službene. Prihvaćam pogrešku. Brža tipkovnica od pameti:)
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.081 seconds with 23 queries.