PALUBA
April 19, 2024, 05:37:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kolimatorski nišan  (Read 23013 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« on: February 09, 2010, 12:46:53 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Optički nišan sa jednom nišanskom kontrolnom tačkom bez uvećanja. Ova tačkica može da bude jače ili slabije osvjetljena što se reguliše potenciometrom i u zavisnosti od intenziteta spoljnjeg svjetla. Kontrolna tačka ovog nišana je svjetlosna iluzija u tijelu nišana. Spada u red pasivnih optičkih uređaja jer ne emituje svjetlosni snop u vidnom ili IC spektru na metu. Kontrolna tačka koja se vidi u kolimatoru je optička.

Drugi naziv za ove nišane je i holografski nišan.

U poslednjih 30 godina, zabeleženo je zaista mnogo različitih nišana koji su svetleću tačku, ili sličnu končanicu, projektovali na cilj. Pod raznim komercijalnim imenima (TASCO RAMA, QUICK POINT, AIM POINT, KOLIMATOR).
Najčešće se prave od aluminijuma ili plastike a za napajanje koriste alkalne/litijumske baterije tipa 2'n' ili AA (u zavisnosti od modela). Mogu se instalirati na sve vrste naoružanja - pištolje, automate, automatske puške, mitraljeze, bacače granata, sačmarice a za njihovu instalaciju nije neophodna picatinny šina

Kolimatorski (holografski) nišani se koriste i u civilstvu (za lov) i mogu se legalno nabaviti u svim zemljama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: kalibar


* kolimator.jpg (21.73 KB, 600x389 - viewed 502 times.)

* Kolimator-4in1-3.jpg (27.37 KB, 600x350 - viewed 504 times.)
« Last Edit: March 11, 2010, 03:44:05 pm by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: March 10, 2010, 04:12:16 pm »

Najveća mana klasičnih otvorenih nišana leži u tome što oko ne može istovremeno da se fokusira i na zadnji nišan i na prednji nišan i na cilj. To znači da se dve od te tri bitne tačke uvek vide mutno.
Uvežbani strelac zna da oko mora fokusirati na mušicu (ali nisu svi vojnici uvežbani strelci).

Prednost kolimatorskog nišana u odnosu na klasnične nišane je u tome što se uvek nišani sa oba otvorena oka, samim tim - lakše se nalazi i prati cilj.
To znači da se kod kolimatroskog nišana ne moraju ravnati tri tačke i zbog toga ne dolazi do zamora očnih mišića kao kod klasičnih nišana gde se strelci uvek obučavaju da zažmire na jedno oko.

Mana kolimatorskih nišana je u tome što su džombasti i uvek znaktno štrče iznad cevi pa se kače za rastinje i sl. dok se čovek sa puškom u ruci provlači kroz prirodu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #2 on: March 11, 2010, 11:26:32 am »

Licno smatram da je ovo mozda i najveci napredak u naoruzanju, od pojave automatske puske.
Moje pretpostavke u daljem razvoju ovog sistema je da ce da se radi na sklapajucem "ekranu" za nisanjenje, i eventualnoj ugradnji nekog slabijeg laserskog daljinometra koji bi se spregnuo sa tackicom na nisanu, sto bi obezbedilo veliku tacnost nisanjenja (bez uticaja okoline razume se).
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3 on: March 11, 2010, 12:21:05 pm »

Licno smatram da je ovo mozda i najveci napredak u naoruzanju, od pojave automatske puske.
Moje pretpostavke u daljem razvoju ovog sistema je da ce da se radi na sklapajucem "ekranu" za nisanjenje, i eventualnoj ugradnji nekog slabijeg laserskog daljinometra koji bi se spregnuo sa tackicom na nisanu, sto bi obezbedilo veliku tacnost nisanjenja (bez uticaja okoline razume se).
I ovom još dodati jedan mjerač brzine vjetra i pravca vjetra i to bi bilo to  Grin
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: March 11, 2010, 03:46:35 pm »

U temi je opisan nišan ali je izostavljena jako bitna stavka, barem za mene (pošto je ovo za mene novotarija), kako se nišani pomoću njega.

Osim na slikama, filmovima i u PC igricima, kolimatorski nišan nisam nikada video.


Kolimatorski nišan se koristi u nišanjenu nezavisno ili u sadejstvu (npr. na AP) sa zadnjim nišanom?

Pre bih rekao da je ovo drugo, jel ne vidim kako bi se menjao položaj daljine nišana u odnosu na metu?!?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: March 11, 2010, 06:16:46 pm »

Kolko sam ja razumeo, koristi se nezavisno od mehani;kih nisana, daljina se podesava sa jednim tockicem, a uvecanje je 1 (znaci bez uvecanja) ili nesto malo vise.
Taj tockic zavisno od proizvodjaca se postavlja se na razlicita mesta, ali navise (kolko sam ja video) odmah ispod ekrancica (prva fotka koju je @Wasp postavio)
Inace ovo o postavljanu laserskog daljinometra, i nije neka velika naucna fantastika, vec se ispituju opticki nisani za snajperske puske sa ovom igrackom, jos ako se uzme da sa ovakvim nisanom i ne treba da bude toliko precizan (recimo da odredjude daljinu sa razmacima od 50 ili 100 metara), izgleda i relativno realno.
Sve u svemu, mislim da ovaj sistem ceka perspektivna buducnost. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: March 11, 2010, 06:54:15 pm »

A daljina, u varijanti bez lasera, se određuje od oka, jel tako?

Problem je ovo što navodi Lovac, mada mislim da najverovatnije postoji borbeni i marševski položaj nišana. Sa tim kada je u marševskom položaju onda bi nišan bio sklopljen. Verovatno postoji ili se radi na tome da recimo po odkočivanju nišan automatski pređe u borbeni položaj, samo glasno razmišljam. Wink
Mada, opet to nije to, ali ...

Inače za snajperske optične nišane nije baš novina, jeste možda na našim prostorima, inače u svetu u bogatijim i razvijenijim vojskama na snajperima postoji laserski daljinometar.
Što kažeš Trpe, nije to ne znam kakva tehnologija.

Samo pored svega ovoga, holograma, lasera i ostalog, ja bih uvek ostavio konvencionalnu alternativu, mehanika se ne kvari i ne lomi, mada kada dođe do stani-pani, može i "kaubojski" da se nišani. Smiley

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #7 on: March 11, 2010, 07:46:07 pm »

@Brok, ja jos uvek nisam video model sa preklopnim ekranom, i sa jam samo teoretizirao. Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: March 11, 2010, 08:27:30 pm »

Po mom mišlenju, pobedonosna kombinacija. Kolimatorski nišan + rezervni preklopni nišani.
U slučaju da aimpoint "crkne" samo podignemo pomočne nišane i nišanimo kroz kolimatorski nišan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M416 aimpoint with mechanical backup sight.jpg (192.76 KB, 1024x693 - viewed 304 times.)

* VP90-65CBJ-PDW.png (13.97 KB, 470x233 - viewed 325 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: March 11, 2010, 08:35:27 pm »

@Bozo, ne znam kolko ovo spada u kolimatorske nisane, ovo verovatno ima i neko uvecanje.
Sto se odnosi do mehanickih nisana, naravno da se slazem da mora da ostanu na pusci, u slucaju da ti nestane super lepka da ga prilepis ako otpadne. Grin
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #10 on: March 11, 2010, 09:14:08 pm »

Jedna od čuvenijih firmi koja proizvodi ove nišane EOTech

Evo Brokeru jednog njihovog rešenja za različite nišanske daljine za ovaj model nišana http://www.eotech-inc.com/product.php?id=8&cat=2
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 a evo i linka http://www.eotech-inc.com/simulator/simulator.html za mali simulator korišćenja holografskog nišana.



* AR223Reticle.jpg (22.42 KB, 400x400 - viewed 527 times.)
« Last Edit: July 24, 2010, 11:38:12 am by trpe grozni » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: March 11, 2010, 09:23:35 pm »

Tražim pravu sliku, ali je ne mogu nači. A nekde sam je video  
Te slike su postavljene zbog principa osnovnih i pomočnih nišana. Inače našao prave slike u međuvremenu. Wink

Pomočni nišani uspravljeni, pogled kroz ugašen kolimatorski nišan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodatni optični nišan ispred kolimatora sa 3x povečanjem
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komande na kolimatorskom nišanu i pogled kroz njega
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* AR2-3.jpg (68.71 KB, 1024x768 - viewed 448 times.)

* Holographic Sight 3x Magnifier with Flip_To_Side or Fixed Mount 3X_TS.jpg (63.02 KB, 550x331 - viewed 210 times.)

* HR-ACC-SCOPE-L.jpg (34.76 KB, 576x384 - viewed 340 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: March 11, 2010, 09:40:08 pm »

Ovo je dobra kombinacija sa mehaničkim nišanom, plus sa merenjem daljine koje je postavio Zalslon.
Verujem da su na ovom primeru mehanički nišani podignuti samo demonstracije radi, a da se pri dejstvu preklapaju, u protivnom bi (barem gledajući iz ovog ugla) samo smetali.


Nije mi baš najjasnije, kakvu ulogu kolimatorski nišan ima pored optike snajpera. To mu onda dođe kao da ima dve končanice.
Jedino ako optika snajpera samo služi za uveličavanje i merenje daljine, a kolimatorski nišan za nišanjenje.
Mislim da je mnogo praktičnije da se te dve stvari objedine.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: March 11, 2010, 09:53:18 pm »

Da, mehanični nišani su sklopljeni prilikom upotrebe kolimatorskih.
Inače optika sa 3X povečanjen nema svoju nišansku "kočanicu" (nadam se, da sam se dobro izrazio) i upotrebljava nišansku točku kolimatorskog nišana.
Dobra stvar odvojenih nišana (kolimator+3x zoom) je u tome, što to može svako da stavi na pušku zoom brez potrebe za upucavanjem, a dodatno i ova u stranu preklapajuča montaža omogučuje brzo menjanje nišana za blisku borbu i nišana za veče daljine.

Na videu je "replika" puške, ali vidi se kako kombinacija funcionira sa "red-dot" nišanom, a za kolimatorski nišan je ista funcionalnost.


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iGX3CQb5W_0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: March 11, 2010, 09:59:02 pm »

U SV je kod F2000 standardni nišan red-dot bez povečanja. Pomočni nišani su mehanski, preklapajuči. To je na svakoj pušci, a 3x zoom, preklapajuči na stranu,  ima samo par komada na vod.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01 F2000S.jpg (64.39 KB, 500x403 - viewed 218 times.)

* 02 F2000S.JPG (92.49 KB, 1800x734 - viewed 186 times.)

* 03 F2000S.JPG (126.47 KB, 1800x910 - viewed 128 times.)

* 04 F2000S.JPG (86.72 KB, 1800x983 - viewed 293 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.