PALUBA
April 18, 2024, 07:14:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kolimatorski nišan  (Read 23009 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: March 11, 2010, 10:31:23 pm »

Kao naručen klip, mislio sam da si ga ti snimao i upostovao. Smiley
Sada je sve dosta jasnije nego što je bilo.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #16 on: March 12, 2010, 05:15:44 pm »

Ovde se lepo vidi kako funkcionise kolimatorski nisan

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Dd-FwJjpUbE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/7y7B9nos5PI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 21, 2011, 12:10:54 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Vlad011
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1



« Reply #17 on: July 09, 2011, 09:45:54 pm »

Evo i varijante nase M21 sa kolimatorskim nisanom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m21kolimator.jpg (472.7 KB, 3264x1290 - viewed 275 times.)
« Last Edit: July 10, 2011, 01:41:34 pm by rasho » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #18 on: July 20, 2011, 09:51:06 pm »

Nisam odavno čitao replay-e iz ovog topica!

Broker je postavio pitanje kako se nišani sa kolimatorskim nišanima.

Njihova namena je da zanemare osnovne nedostake mehaničkih nišana; ravnanje zadnje i prednje mušice sa ciljem, teškoće u nišanjenju pri slabom svetlu.....
 
Kada se koristi kolimatorski nišan, nišani se na sledeći način: otvoriš oba oka, ubaciš pušku u zgib ramena, naneseš crvenu (zelenu ...) tačku na cilj i pucaš. Mehanički nišani (ako ih ima na oružju) se zanemaruju!

Ovakvi nišani su puno jednostavniji i jeftiniji od klasičnih optičkih nišana, nemaju uvećanje, i što je najbitnije omogućavaju neuvežbanom strelcu nišanjenje i pucanje sa oba oka - što je velika prednost na terenu.
Najveća mana im je što dosta štrče iznad cevi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: July 21, 2011, 07:02:53 am »

Nisam odavno čitao replay-e iz ovog topica!

Broker je postavio pitanje kako se nišani sa kolimatorskim nišanima.

Njihova namena je da zanemare osnovne nedostake mehaničkih nišana; ravnanje zadnje i prednje mušice sa ciljem, teškoće u nišanjenju pri slabom svetlu.....
 
Kada se koristi kolimatorski nišan, nišani se na sledeći način: otvoriš oba oka, ubaciš pušku u zgib ramena, naneseš crvenu (zelenu ...) tačku na cilj i pucaš. Mehanički nišani (ako ih ima na oružju) se zanemaruju!

Ovakvi nišani su puno jednostavniji i jeftiniji od klasičnih optičkih nišana, nemaju uvećanje, i što je najbitnije omogućavaju neuvežbanom strelcu nišanjenje i pucanje sa oba oka - što je velika prednost na terenu.
Najveća mana im je što dosta štrče iznad cevi.
Da i ja naučim nešto pod stare dane, da se netreba više žmiriti na jedno oko kad pucaš.
Znam neke koji su to radili i na oba oka kad otvore vatru... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: July 21, 2011, 08:02:52 am »

Imao sam problema, kod obuke vojnika-regruta, da pojedinci jednostavo nisu mogli zatvorit samo jedo oko. To smo rješavali tako, da smo jim ljepili flaster preko jednog oka. Flaster su skidali sami (i počupali još koju dlaku sa obrve  Cheesy
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #21 on: July 21, 2011, 08:17:02 am »

Ја сам моје војнике учио да гађају са оба ока и то на класичном нишану. Апсолутно је боље. Стрелац има осећај просторност (тродимензионалности) и боље прати ситуацију. То је само ствар навике и врло брзо се стиче.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: July 21, 2011, 08:45:31 am »

Ја сам моје војнике учио да гађају са оба ока и то на класичном нишану. Апсолутно је боље. Стрелац има осећај просторност (тродимензионалности) и боље прати ситуацију. То је само ствар навике и врло брзо се стиче.
Evo još nešto da naučim. Pa ja jutros samo učim.
Ovo dosad nisam čuo... Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #23 on: July 21, 2011, 08:38:36 pm »

Nije direktno vezano sa ovom temom, ali treba da se zna!

Dugo vremena sam se bavio streljaštvom, pa govorim iz ličnog iskustva. Prilikom pucanja dugih serija (veliki broj metaka), nišanjenje jednim zarvorenim okom (žmurenje na oko kojim se ne nišani) predstavlja veliko opterećenje, dolazi do zamora, slabi oštrina vida.....
Da bi se to izbeglo ispred pasivnog oka stavlja se prepereka. Vidi se na streljačkim takmičenjima - mnogi strelci koriste zaslon ispred oka koje ne nišani.
Daljom vežbom zaslon - prepreka se skida i nišani se sa oba otvorena oka, bez da to uopšte zasmeta u ''viziranju'' zadnjeg nišana, mušice i cilja. Mozak jednostavno zanemaruje sliku koja u njega dolazi iz oka koje nije usmeravajuće. To znači da strelac sa oba otvorena oka gleda u cilj, ali nišani sa usmeravajućim okom, bez ikakvih posledica zamora koja izaziva žmurenje.

Prilikom gađanja glinenih golubova (bilo koja disiplina) obavezno se mora gađati sa oba otvorena oka, inače se pokretni cilj (glineni golub) uopšte ne može upratiti.

Mnogi ljudi, bez obzira na vežbu, ne mogu da se potpuno koncentrišu na usmeravajuće oko, pa im slika iz drugog oka smeta prilikom nišanjenja. Takvima je kolimatorski nišan ''bogom dat''. Gledaju sa oba oka i osvetljenu tačku sa kolimatora jednostavno nanesu na cilj - u tome je sva mudrost!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #24 on: July 21, 2011, 09:13:17 pm »

Evo još nešto da naučim. Pa ja jutros samo učim.
Ovo dosad nisam čuo... Wink
Кад те је већ кренуло, чуо сам да има и снајпериста који гледају на оба ока (једно кроз нишан, друго без нишана). Нисам проверавао ту тврдњу, али мислим да је принцип сличан као у претходном Ловчевом посту.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #25 on: July 21, 2011, 09:21:47 pm »

Moguće je samo je potrebno dosta vježbe.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #26 on: July 21, 2011, 09:23:02 pm »

Da tema ne ode previše u krivom smjeru , trebalo bi napomenut da kolimatorski nišan
i snajperistika (ili kako se to već zove ) nemaju dodirnih točaka .

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #27 on: July 21, 2011, 09:30:20 pm »

Moguće je samo je potrebno dosta vježbe.
Poslije svega, kad prvi put sretnem nekog od onih koji su me obučavali da treba da žmirim i škiljim,
ima da ih prebijem ko mačku. Da smo gledali sa oba oka možda nam JNA nebi ni propala...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #28 on: July 21, 2011, 09:37:32 pm »

Na videu vidimo kao ovaj nišan funkcioniše u praksi.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bZYtlqwj9LQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #29 on: March 26, 2017, 05:25:46 pm »

Кад те је већ кренуло, чуо сам да има и снајпериста који гледају на оба ока (једно кроз нишан, друго без нишана). Нисам проверавао ту тврдњу, али мислим да је принцип сличан као у претходном Ловчевом посту.

Ako to neko zaista može, svaka mu čast. Jedno oko da gleda normalno a drugo da gleda uveličanu sliku i da mozak sve to obradi.
Probao sam to sa optikom za M76, i ne deluje mi izvodljivo. Barem meni.
Bas zbog toga kolimatorski nišani nemaju uveličanje. Kada nišanim kroz Aimpoint, gledajući sa oba oka, brzo mi se stvori jedna slika.
Razlika između borca naoružanog puškom sa Aimpointom i borca naoružanog istom tom klot puškom, je kao razlika između kauboja naoružanog Vinčesterkom i indijanca naoružanog lukom i strelom.
« Last Edit: March 26, 2017, 07:03:01 pm by MOTORISTA, Reason: Sređen citat » Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.