PALUBA
April 25, 2024, 04:01:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 242246 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #105 on: October 12, 2010, 08:31:34 pm »

Kamioni su dolazili iz 55. mtrb iz Drniša u Šibenik, Vis, Lošinj i Split. Južnije je pokrivala posada 69.mtrb sa Prevlake.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #106 on: October 16, 2010, 07:27:28 pm »

Evo i Rbs 15,znam da su stigle,ali dali su usle u operativnu upotrebi JRM,sigurno nisu! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Rb15.jpg (25.95 KB, 600x368 - viewed 522 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #107 on: October 17, 2010, 05:24:43 pm »

U pravu si, nisu ušle u operativnu upotrebu u JRM nego nešto kasnije, u HRM.
Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #108 on: January 18, 2011, 11:11:53 am »

Dok Lovac ne dođe... da mu malo održavamo temu, da se paučina ne nahvata...

Dakle, o ovome je već bilo govora ovdje:



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pokušaj stvaranja raketnog sistema z-z ukrštanjem P-15 i Volhova.

 Pozdrav,
Igrom slučaja ili životnih okolnosti sam  06.-07.08.1995 učestvovao u dislokaciji magacina Čerkezovac u kojem su se nalazile Dvine i Volhovi kao i ova k-15, koje su dislocirane u mesto Svodno između Prijedora i BL. Elem tad sam čuo priču od nekih oficira kad je K-15 prebacivana da ima jedan mali problemčić a to je let na visini od 50 m kom prilikom ako bi se gađao neki grad može da se zakuca u neki soliter i da zbog toga nije upotrebljvana. E sad pričuna stranu da li je r-15 imala mogućnost da leti na većoj visini i da se prilagođava konfiguraciji tla, podiže i spoušta do cilja?
« Last Edit: January 18, 2011, 11:23:46 am by trpe grozni » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #109 on: January 18, 2011, 12:05:38 pm »

Evo Hrvatske na nekom TT zboru


* 800px-Croatian_Army_RBS_15_SSM-1.jpg (121.86 KB, 635x471 - viewed 117 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #110 on: January 18, 2011, 12:21:34 pm »

Koliko gadjanja je HRM imala sa ovim raketama?
Kada su zadnji put gadjali sa njima?
Kada ih je HRM uvela u aktivnu upotrebu.

Da li je u HR ostao neki primerka P-15 tj P-20 raketa.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #111 on: January 18, 2011, 03:58:17 pm »

Koliko je meni poznato, izvršeno je samo jedno gađanje i to na međuvidovskoj vježbi "Posejdon '94" 1994. godine.

Tada su ispaljene dvije rakete - jedna sa RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV", a druga sa RTOP-21 "Šibenik" (ova RTOP je u Hrvatskoj prenaoružana RBS-15 raketama, prije je nosila mislim P-20, a sustavi upravljanja topničkom i raketnom vatrom - FOBOS i DEIMOS - su produkt rada domaćih stručnjaka, naravno koristeći neka već poznata rješenja). Obje rakete su pogodile ciljeve - rashodovani torpedni čamac (TČ) i desantni tenkonosac (DTM).

Navodno je i 2000. ili 2002. izvršeno gađanje MOL-om prilikom testiranja "LIKEJ-a", ali je to upitno, odnosno nema službene potvrde za to.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #112 on: January 19, 2011, 08:39:13 am »

Hvala leut.

Tako mi je i ostalo u pamcenju da je to bilo oko '95.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #113 on: January 29, 2011, 05:38:24 pm »

Ako se ne varam, ovo bi trebalo da bude presek P-15 rakete.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P-15.jpg (79.91 KB, 672x480 - viewed 330 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #114 on: February 25, 2011, 06:22:23 pm »

Narod pamti, i još uvjek čeka Lovca :'(, da napiše nekoliko reči o stvarnim mogučnostima raketa Styx.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #115 on: February 25, 2011, 09:42:44 pm »

Jeste Trpe, to je presek krilate rakte P-15, u kabinetu za raketno naoružanje MŠC.
Na slici je ppukovnik Kuzmanović (mislim da nisam pogrešio), drži nastavu znatiželjnim pitomcima.

Janezek - spreman sam za još diskusije o protivbrodskim raketama Styx iako jeova tema pomalo zamrla na palubi.

Iako zastareli, styx-ovi su još uvek u aktivnom stroju mnogih mornarica sveta.

U najvećem broju zemalja krosinika one su još uvek u izvornom modelu – onakve kakve su ih rusi proizveli pre nekih pedeset godina. Eventualno, sa nekim manjim modifikacijama i varijacijama samih lansera i računarskih sistema za upravljanje raketnim gađanjem na brodovima i obalskim postrojenjima.
Viđao sam kod arapa rakete P-15 u originalnoj SSSR fabričkoj ambalaži, neotpakovane od kako su isporučene krajnjem korisniku.
Druge razvijenije zemlje, kao što je Kina razvile su oko proverene aerodinamičke forme i klasičnog raketnog pogona styx raketa svoje sopstvene modele i tipove.

Šta je kod tih novih modela moglo da se promeni:
 
- prvenstveno, osavremenjavala se elektronika tj. glava za samonavođenje. Razvojem tehnologije elektronskih komponenti razvijane su nove aktivne i pasivne radarske, TV i infracrvene glave za samonavođenje, malih gabarita, male potrošnje, veoma selektivne, žilave na elektronsko ometanje, sa specifičnom logikom odabira cilja i sl.
- uređaji vođenja na delu autonomnog leta su poboljšavani – osavremenjivan je autopilot i ugrađivani su novi tipovi radarskih visinomera.
- razvojem elektronskih sklopova njihovi gabariti su se smanjivali, što je omogućilo da se u isti volumen trupa ukrca više pogonskih komponenti, što je na kraju rezultiralo povećanju dometa.
- kod nekih modela, umesto raketnog motora ugrađen je turbomlazni, što je opet doprinelo daljnjem povećanju dometa.
- povećanjem dometa omogućena je upotreba nuklearnih bojevih glava (navodno rusi i kinezi imaju mogućnost ugradnje taktičkih nuklearnih glava u styx-ove).

Međutim,

aerodinamička forma tih raketa predstavlja ozbiljno ograničenje za njihovo dalje osavremenjivanje. Planer, ovakav kakav jeste ne dozvoljava značajno povećanje brzine rakete – one ostaju i dalje podzvučne, što je u savremenoj konstelaciji snaga velika mana.
Ako se tome doda i ogroman gabarit tih raketa, dolazimo do zaključka da su styx-ovi danas tehnološki gledano – prošlost!
Velika radarsko - refleksna površina trupa dolazeće rakete na vreme će alarmirati svaki savremeni dežurni senzor za neposrednu odbranu broda i aktiviraće oružne sisteme koji imaju namenu bliske raketne odbrane plovnih sastava i brodova.

Mora se dodati i to, da zbog velikih gabarita styx-ovi nisu baš previše okretni, nisu stvoreni za nagle i brze manevre, pa zbog toga ne mogu izbegavati odbranu broda, niti se mogu spustiti nisko (na par metara iznad površine mora na delu autonomnog leta, kao što je to slučaj sa savremenim raketama) prilikom prilaska cilju, tako da su na sadašnjem nivou razvoja brodskih sistema za odbranu veoma ranjivi (otkrivaju se na velikm daljinama i veliki su cilj, lako se mogu oboriti).

Jedino, masovnom primenom (u nekom hipotetičkom sukobu) mogu ostvariti određeni učinak.

Što se tiče predstavljanja i analize pojedinačnih tipova iz familije styx – to sam već učinio na ovom forumu.
Krilate rakete P-15, u varijantama sa fiksnim i sklopljenim krilima, P-20, P-21 i P-22, predstavljaju varijante koje je bivši SSSR izvozio. Ja za druge ne znam!
Modifikacije tih raketa unutar SSSR su većinom eksperimenti – bez stvarnog uvođenja u operativnu upotrebu.
Iran u svojem mornaričkom arsenalu ima neke verzije styx raketa, navodno modernizovane u odnosu na izvornu varijantu. Lično, ne verujem u neke značajnije modifikacije od strane iranskih naučnika.
Kina je u svojoj mornarici i dalje zadržala širok spektar styx-ova, javno su predstavljeni na internetu – i njihove modifikacije imaju smisla, mada i oni često koriste izvorne varijante proizvedene po sovjetskj licenci.
Iamo sam prilike kod arapa videti kineske P-15; identične su onima iz SSSR.

Obećao sam da ću pojedinačno analizirati poznate i javno predstavljene kineske styx modifikacije, pa ću to ovih dana učiniti.     
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #116 on: February 25, 2011, 10:29:20 pm »

Iranci su iskoristili dizajn kineske verzije Styxa pod nazivom HY-2 Silkworm za sopstveni proizvod povećanog dometa. Pogon rakete čini turbomlazni motor Toloue-4 (ili možda snažniji Toloue-5?) koji je zapravo kopija francuskog Microturbo TRI 60 (spekuliše se da li je iranska kopija nastala uz tehničku podršku francuza). Tvrdi se da je domet ovako koncipirane rakete 360 km, a glava za samonavođenje je radarska DM-3B preuzeta sa iranske rakete Noor (licencno proizvođena kineska C-802/YJ-82).
Raketa ima mogućnost leta na manjim visinama iznad površine mora u odnosu na originalni Silkworm, i programirana je da u terminalnoj fazi izvodi manevar iskakanja pre udara u cilj.

Kao što lovac reče, iranske modifikacije su sumnjivog kvaliteta, a podaci o njima su teško dostupni na internetu. Ovom modifikacijom oni su pokušli da dometom pokriju prostor celog zaliva i na taj način stvore silu za odvraćanje američke flote, ali mislim da će tu ulogu ipak bolje vršiti nova balistička protivbrodska raketa, ukoliko su podaci o njenom uspešnom razvoju tačni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ra'ad.jpg (123.22 KB, 750x500 - viewed 275 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #117 on: February 26, 2011, 04:31:08 am »

Ako se ne varam, ovo bi trebalo da bude presek P-15 rakete.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lovac,

u pravu si, to je ppuk Kuzmanovic, zasigurno jedan od najinteresantiniji predavaca na MVA, ...
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #118 on: February 26, 2011, 01:56:16 pm »

Evo kineske verzije obala - brod HY-2 po njihovom fabričkom prospektu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* paluba 013.jpg (125.6 KB, 842x1158 - viewed 252 times.)

* paluba 014.jpg (174.61 KB, 842x1158 - viewed 245 times.)

* paluba 015.jpg (208.96 KB, 842x1158 - viewed 84 times.)
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #119 on: February 26, 2011, 02:00:10 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* paluba 016.jpg (573.85 KB, 1078x763 - viewed 83 times.)

* paluba HY 2 na lanseru.jpg (405.77 KB, 610x593 - viewed 90 times.)

* paluba HY 2.jpg (286.77 KB, 623x429 - viewed 86 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.