PALUBA
April 18, 2024, 05:56:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 240979 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #360 on: October 11, 2016, 07:17:57 pm »

Zbog mene možeš biti Admiral Flote ali to ništa nebi promenilo stanje u jedinici i opčenito na ostrvu...da li si možda čuo kako su smenili komplet posadu u kasarni Jurjeva Luka na Lastovu...ili kako je jedan šiptar ukrao šarca i sanduk municije i uzeo za taoca jednu ženu koja je radila u kantini u uporištu....to nisi sigurno čuo....mislim da je tada Marinkovič tek preuzeo komandu nad otokom od tada još majora Luke Džanka...ili kako je bilo kad smo imali uzbunu i kad smo ganjali(tražili) oficire po Ublima i jednog našli pijanog kao letva kako leži pored svog 1300 na parkingu hotela Solitudo...za onu dvojicu pijanih bila je zamjena ali za ovog nije bilo..bio je glavni vezista kod nas, jer tada smo več imali nove radiostanice i samo on je znao radit na njima(da me jebeš ne mogu se setiti kako mu je bilo ime)....podeblji roman bi mogao napisati o...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #361 on: October 11, 2016, 07:27:59 pm »

sečam se i toga da se KR 22 nikad nisu krcale, valjda su bile tolko neprecizne da je jedva koju termoelektranu mogla pogodit....

Alfa, očito, malo te sećanje vara. Bilo je to davno, a bio si mornar pa ti se malo pobrkalo, ono malo znanja o raketama. Doduše, većina mornara u raketnim baterijama nije ni znala razlikovati rakete P21/22, pa ti ne zameram.

U obalskim raketnim baterijama se uvek čuvalo 2 b/k raketa. Jedan b/k je bio u punoj bojevoj spremnosti (napunjeno sa pogonskim komponentama i spremne za upotrebu), a drugi b/k je bio napunjen samo raketnim gorivom, a oksidator se čuvao na položaju u namenskim aluminijumskim rezervoarima (u potkopu), a posade SOPL-ova su bile obučene da u slučaju potrebe (po naređenju pretpostavljene komande) izvrši popunu raketa sa oksidatorom i dovede ih u stanje pune bojeve gotovosti. Sve se to radilo zbog čuvanja resursa raketa.

Svaka obalska baterija je imala 2 SOPL-a (bile su stacionirane na Malom Lošinju, Visu, Lastovu i Obostniku), to znači da je na svakoj bateriji bilo 4 rakete u punoj b/g i 4 rakete u b/g bez oksidatora. Uvek su bile zastupljene i P21 i P22. Najčešće je bilo 6 P21 i 2 P22, ili pola - pola. Sve po naređenju pretpostavljene komande.

Što se tiče preciznosti rakete P22, ti o tome ne znaš ništa, i bolje da ne pričaš o tome. Isto tako, šta znači savremena ili zastarela raketa - šta ti o tome znaš, da bi mogao davati meritorne izjave o tome!  

Što se tiče tvoje rekacije vezano za pristup raketama - opravdana je u tom smislu, što u svom postu nisam bio sasvim konkretan i jasan: vojska (ročni sastav) jeste bio zadužena da daje stražu oko ili u objektima gde su se čuvale rakete, da održava čistoću u skladištima, itd, ali nikada vojnik nije smeo prići raketi, otvarati poklopce na njoj i bilo šta prčkati na njoj bez prisustva i izričitog naređenja starešine. To je bilo pravilo koje se moralo poštovati u svim raketnim jedinicama. Ako je kod vas na Lastovu neko od mornara prčkao nešto na raketama - radio je to svoju odgovornost i mogao je biti žestoko kažnjen, ili zbog svog neznanja prouzročiti katastrofu.

SOPL-ove na Latovu smo raketama popunjavali iz raketene baze sa Prevlake i odlazili smo tamo svaka 4 meseca radi redovnih provera tamošnjih raketa (možda smo se i sreli). Uvek smo dolazili sa dva kamiona (sa potrebnom opremom za proveru) i nekoliko manjih vozila za ljudstvo. Dovodili smo i vojnike (vozače), oni su spavali u kasarni, na brdu, a mi starešine ili u Sireni ili u Solitudu.

Zato, Alfa, preporučujem ti da ne brkaš pojedine pijane oficire i podoficire sa stanjem i tipovima krilatih raketa, i da vojničku dužnost i čast ne gledaš kroz njih.
Sve se može posmatrati i argumentovati kroz pozitivne primere i bilo bi lepše, jer toga sigurno ima puno više nego pijanih pojedinaca koji su prvenstveno kaljali svoj ugled!
« Last Edit: October 11, 2016, 07:33:58 pm by lovac » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #362 on: October 11, 2016, 07:55:19 pm »

Mornari su sto se tice raketa radili isto sto i rocvna vojska na aerodromima... davali strazu, bili vozaci motornih vozila i s vremena na vreme pokrivali - otkrivali cerade. Nemojte da sirite partizanske price bez potrebe...
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #363 on: October 11, 2016, 08:05:23 pm »

Nisam ja nogde napisao da je iko prčkao po raketama, ali da smo imali dostup do raketa, imali smo! IR raketa je bila glava drugačije boje, tako da znam o čemu pišem...rakete su se menjale tačno 8.decembra 1988...kako to znam tako tačno..znam jer imam rodjendan taj dan....komplet raketa koje su bile nakrcane, bile su 4 u desnom bunkeru, a četri u levom....problem je bio sa desnom Vulkan dizalicom koja je bila neispravna(bimetal je nonstop izbacivao) a ionako imali smo samo jedan ram za dizanje i krcanje, drugi koji je bio polomljen bio je sakriven iza kutija gde su bile Strele 2M (mislim da je bilo 20 sanduka)...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #364 on: October 11, 2016, 08:15:50 pm »

Čim si zapamtio da P22 ima drugačiji naglavak, dao si nam do znanja da su i one bile na položaju!

Što se tiče držanja raketa na položajima: one su se držale u punoj b/g 2 godine, a u međuvremenu su proveravane svaka 4 meseca od strane stručnjaka iz raketne baze.
Toliki je bio propisani resurs. E sad, ako je njihova zamena pala na tvoj rođendan - to je čista slučajnost!
Posada na položaju je morala vršiti propisane dnevne, sedmične i mesečne preglede. Svaki od tih pregleda je bio strogo definisan!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #365 on: October 11, 2016, 09:28:28 pm »

Samo radi znanja i ravnanja to nije vojni otpad, to je privatni otpad koji pretezno kupuje i prodaje vojnu opremu.

Да ли то мења целу ствар? Озбиљно те питам.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #366 on: October 11, 2016, 09:30:08 pm »

Доба самоуправљања још није прошло ако нисте знали. У Србији постоје предузећа која још увек имају друштвени капитал.



A čistačice učestvuju u donošenju odluka bitnih po preduzeće na radničkom savetu...hau jes nou.

You've just scratched the surface...

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #367 on: October 11, 2016, 10:21:37 pm »

sečam se i toga da se KR 22 nikad nisu krcale, valjda su bile tolko neprecizne da je jedva koju termoelektranu mogla pogodit....

Alfa, očito, malo te sećanje vara. Bilo je to davno, a bio si mornar pa ti se malo pobrkalo, ono malo znanja o raketama. Doduše, većina mornara u raketnim baterijama nije ni znala razlikovati rakete P21/22, pa ti ne zameram.

U obalskim raketnim baterijama se uvek čuvalo 2 b/k raketa. Jedan b/k je bio u punoj bojevoj spremnosti (napunjeno sa pogonskim komponentama i spremne za upotrebu), a drugi b/k je bio napunjen samo raketnim gorivom, a oksidator se čuvao na položaju u namenskim aluminijumskim rezervoarima (u potkopu), a posade SOPL-ova su bile obučene da u slučaju potrebe (po naređenju pretpostavljene komande) izvrši popunu raketa sa oksidatorom i dovede ih u stanje pune bojeve gotovosti. Sve se to radilo zbog čuvanja resursa raketa.

Svaka obalska baterija je imala 2 SOPL-a (bile su stacionirane na Malom Lošinju, Visu, Lastovu i Obostniku), to znači da je na svakoj bateriji bilo 4 rakete u punoj b/g i 4 rakete u b/g bez oksidatora. Uvek su bile zastupljene i P21 i P22. Najčešće je bilo 6 P21 i 2 P22, ili pola - pola. Sve po naređenju pretpostavljene komande.

Što se tiče preciznosti rakete P22, ti o tome ne znaš ništa, i bolje da ne pričaš o tome. Isto tako, šta znači savremena ili zastarela raketa - šta ti o tome znaš, da bi mogao davati meritorne izjave o tome!  

Što se tiče tvoje rekacije vezano za pristup raketama - opravdana je u tom smislu, što u svom postu nisam bio sasvim konkretan i jasan: vojska (ročni sastav) jeste bio zadužena da daje stražu oko ili u objektima gde su se čuvale rakete, da održava čistoću u skladištima, itd, ali nikada vojnik nije smeo prići raketi, otvarati poklopce na njoj i bilo šta prčkati na njoj bez prisustva i izričitog naređenja starešine. To je bilo pravilo koje se moralo poštovati u svim raketnim jedinicama. Ako je kod vas na Lastovu neko od mornara prčkao nešto na raketama - radio je to svoju odgovornost i mogao je biti žestoko kažnjen, ili zbog svog neznanja prouzročiti katastrofu.

SOPL-ove na Latovu smo raketama popunjavali iz raketene baze sa Prevlake i odlazili smo tamo svaka 4 meseca radi redovnih provera tamošnjih raketa (možda smo se i sreli). Uvek smo dolazili sa dva kamiona (sa potrebnom opremom za proveru) i nekoliko manjih vozila za ljudstvo. Dovodili smo i vojnike (vozače), oni su spavali u kasarni, na brdu, a mi starešine ili u Sireni ili u Solitudu.

Zato, Alfa, preporučujem ti da ne brkaš pojedine pijane oficire i podoficire sa stanjem i tipovima krilatih raketa, i da vojničku dužnost i čast ne gledaš kroz njih.
Sve se može posmatrati i argumentovati kroz pozitivne primere i bilo bi lepše, jer toga sigurno ima puno više nego pijanih pojedinaca koji su prvenstveno kaljali svoj ugled!

I ako vjerujem da bolje stojite sa materijom i slažem se sa većim djelom teksta,mislim da ste post trebali na drugi način započeti,jer je ovo nastavak onog što je @Bora koji nije niti u topiku, izazvao.Naime,mislim da Vi nemožete znati koliko ko zna i koliko mu je dobro sjećanje.Očito se u odbranu predhodno navedenog,tako počeli i tako napisali ovaj post.Da ne gledate unazad @Bora mu je natovario i da je udarao čvrge i izvlačio uši i da ga je ponizio da on nije vidio realno stanje u vojsci.
Pregledao sam pretraživačem postove @Alfe i nigdje nisam našao ništa od toga.Dakle,ono što je napisao u prvom postu na ovoj strani je izazvano a ne njegovo neistinito zapažanje,barem u većini.
Neznam njegovo iskustvo ali iz primjera koji ide i malo OFF.
Pogledajte topik Podm. JRM i vidjet će te da sam se kačio sa @Plavnikom da su mnogi mornairi i nisu bili prisutni na P a kamoli upravljali određenim uređajima.U moje vreme je to bilo nezamislivo jer su i starješine morale dobrovoljno pristati(vjerovatno zbog opasnosti po život).Međutim,kad sam vidio na fotkama poveći broj mornara na vezu,Kad mi je predočeno da su stvarno bili i pelisti i dr. promjenio sam stav.Sigurno da je tome doprinelo i moje zapažanje da je sve manji broj ljudi dolazio u pitomce,da su pitomci mogli imati i civilno odjelo u toku školovanja,da su "aktivirali" i ljude iz građanstva u vojnu službu itd.
Možda bi trebalo dodati i da je prije nego što ću izaći iz JRM veliki broj starješina otišao iz JNA u mirovinu zbog benef.staža itd..
Dakle,meni nije baš neuvjerljivo,da su sobzirom na nedostatak starješina i desetari davali dežurstvo,pa i da su bili starješine manje disciplinirani i s obzirom,da je zbog manjeg izbora i nivo kvaliteta starješina vjerovatno opao.
Inače smatram,da je dobro što ste problem prevazišli ali i da treba voditi računa kome se primjedbe upućuju odnosno uzrok.

Poz.
« Last Edit: October 11, 2016, 10:28:42 pm by Karlo » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #368 on: October 11, 2016, 10:52:43 pm »

Samo radi znanja i ravnanja to nije vojni otpad, to je privatni otpad koji pretezno kupuje i prodaje vojnu opremu.

Да ли то мења целу ствар? Озбиљно те питам.

Verovatno menja. Naime da je to vojni otpad to bi znacilo da su ta sredstva u vlasnistvu vojske,  ovako znaci da su ta sredstva prodata i da je novi vlasnik onaj ko je to kupio dakle otpad na Ubu. Formalno gledano oni mogu sa tim da rade sta im je volja.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #369 on: October 12, 2016, 06:29:59 am »

https://www.google.ba/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://m.youtube.com/watch%3Fv%3DlwQArer2wdQ&ved=0ahUKEwi7rLj7vtTPAhVnC8AKHfQ1CSIQwqsBCBswAA&usg=AFQjCNERJDCuVAsplyT5SagohW4vue_R0w&sig2=DYMh4QhvoEf7XaLhVThcjQ

Evo gazde pa se dogovorite.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #370 on: October 12, 2016, 08:40:49 am »

Samo radi znanja i ravnanja to nije vojni otpad, to je privatni otpad koji pretezno kupuje i prodaje vojnu opremu.

Да ли то мења целу ствар? Озбиљно те питам.

Verovatno menja. Naime da je to vojni otpad to bi znacilo da su ta sredstva u vlasnistvu vojske,  ovako znaci da su ta sredstva prodata i da je novi vlasnik onaj ko je to kupio dakle otpad na Ubu. Formalno gledano oni mogu sa tim da rade sta im je volja.


Што значи да ако идемо у акацију спашавања да треба да дамо паре како би извукли ракете... Јасно ми је.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #371 on: October 12, 2016, 09:24:19 am »

Da dodam svoje mišljenje koje se neće nekima svidjeti jer je veoma prosto i bez "grandomanske uslužnosti".

Mislim da bi o tim raketama trebalo obavjestiti VOJNI MUZEJ-nadležne.Ukoliko su oni zainteresovani,naći će rješnje,ako imaju mogućnosti.Moguće da ima još tih raketa i po magacinima a možda je neka i iz grupe ovih ostavljena za muzej da vi neznate.
Uloliko pak želite sebi lično kupiti koju,to je Vaša stvar.Sjećam se što je 99-te išlo za Tomahavk,kad su obični ljudi čuli njenu vrijednost u dolarima.Navodno je neki "domaćin iz Srbije,poželo da mu padne u dvorište,pa ako može i više komada". laugh
Ove vjeroatno ne mogu biti štetne u velikoj mjeri,pa ako netko voli da ih ima u dvorištu,zbog "statusa", neka jih kupi. laugh

Poz.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 944


« Reply #372 on: October 12, 2016, 11:15:40 am »

@Karlo, povukao sam se iz rasprave sa Vama ali Vi niste, pa sad raspravljate sami sa sobom.

Čudna Vam je percepcija stvari - ništa što ste rekli nije tačno jer ne rečenice/postove čitate do kraja. Nikome ništa nisam natovario - čak ni @Alfa nije reagovao, govorio sam u alegoriji o vojničkim pričama nakon odsluženja vojnog roka.

Drugo što niste pročitali jeste da se radi o jedinstvenim primercima školskih raketa, pa nema ni jedne negde u muzeju a da mi ne znamo - prosto jedine su, drugih nije bilo u SFRJ.

Sad se stvarno povlačim iz diskusije sa Vama, i molim da me ne prozivate bez preke potrebe, onako po inerciji. To što sam sa Vama prešao na "Vi" znači da ne želim kontakte, osim ako baš moram zbog interesa foruma ili nekih drugih ljudi. Vaš post više sigurno niti ću citirati niti navoditi, molim za isto.

Hvala unapred na razumevanju!
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 133



« Reply #373 on: October 12, 2016, 02:26:43 pm »

Будући да су поруке ван предмета о коме је реч, можда би могли да отворимо посебну тему о војним отпадима у државама бивше Југославије? Материјала за причу (или слику) има превише. Питање је, међутим, да ли тај (силни) отпад има историјску, афективну или само употребну вредност (као секундарна сировина)?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #374 on: October 12, 2016, 02:27:48 pm »


I ako vjerujem da bolje stojite sa materijom i slažem se sa većim djelom teksta,mislim da ste post trebali na drugi način započeti,jer je ovo nastavak onog što je @Bora koji nije niti u topiku, izazvao.Naime,mislim da Vi nemožete znati koliko ko zna i koliko mu je dobro sjećanje.Očito se u odbranu predhodno navedenog,tako počeli i tako napisali ovaj post.Da ne gledate unazad @Bora mu je natovario i da je udarao čvrge i izvlačio uši i da ga je ponizio da on nije vidio realno stanje u vojsci.
Pregledao sam pretraživačem postove @Alfe i nigdje nisam našao ništa od toga.Dakle,ono što je napisao u prvom postu na ovoj strani je izazvano a ne njegovo neistinito zapažanje,barem u većini.
Neznam njegovo iskustvo ali iz primjera koji ide i malo OFF.
Pogledajte topik Podm. JRM i vidjet će te da sam se kačio sa @Plavnikom da su mnogi mornairi i nisu bili prisutni na P a kamoli upravljali određenim uređajima.U moje vreme je to bilo nezamislivo jer su i starješine morale dobrovoljno pristati(vjerovatno zbog opasnosti po život).Međutim,kad sam vidio na fotkama poveći broj mornara na vezu,Kad mi je predočeno da su stvarno bili i pelisti i dr. promjenio sam stav.Sigurno da je tome doprinelo i moje zapažanje da je sve manji broj ljudi dolazio u pitomce,da su pitomci mogli imati i civilno odjelo u toku školovanja,da su "aktivirali" i ljude iz građanstva u vojnu službu itd.
Možda bi trebalo dodati i da je prije nego što ću izaći iz JRM veliki broj starješina otišao iz JNA u mirovinu zbog benef.staža itd..
Dakle,meni nije baš neuvjerljivo,da su sobzirom na nedostatak starješina i desetari davali dežurstvo,pa i da su bili starješine manje disciplinirani i s obzirom,da je zbog manjeg izbora i nivo kvaliteta starješina vjerovatno opao.
Inače smatram,da je dobro što ste problem prevazišli ali i da treba voditi računa kome se primjedbe upućuju odnosno uzrok.


Karlo, prvo da naglasim: svi ovde na forumu smo na Ti, tako da u buduće nemoj mi govoriti Vi. To mi deluje previše službeno! Ovde smo svi drugari sa istom sferom interesovanja, dobrovoljno učlanjeni na forum, tako da službena distanca među članovima nije potrebna.

Drugo: iz svog dugogodišnjeg iskustva veoma dobro znam koliko mornar ročnog sastava, za vreme služenja vojnog roka može naučiti o krilatim raketama. Imao sam puno mornara u svom pogonu, svake godine nekoliko generacija, zna se za šta su oni bili zaduženi, koji su bili njihovi zadaci i obaveze. I nikada sa njima nisam diskutovao o preciznosti P22; da li ona može da pogodi brod u pokretu ili termoeletranu!?
Dao sam sebi slobodu da na osnovu alfinih tekstova o raketama i raketnoj bateriji na Lastovu ocenim njegovo znanje! Sviđalo se to tebi ili njemu, nije bitno, jer sam svoje postove potkrepio činjenicama.

Treće: Ja se do sada u tvoje postove nisam petljao iz jednostavnog razloga što je tvoj stil pisanja veoma konfuzan, i često nejasan. Postovi su ti nepregledni, puni osnovnih pravopisnih grešaka (neznam, ne ću i sl.), zbijeni (iza tačke i zareza obavezno dolazi razmak, nova misao bi trebala biti izrečena u novom redu ili pasosu, odvojena od prethodnog teksta, itd. itd. itd. ). Prosto rečeno: tvoji tekstovi su mi bili često nejasni, i nisam imao vremena i motiva da ih dešifrujem. Često u njima nisam mogao pronaći ideju, bit šta je ''pisac hteo da kaže''. A sve to zbog forme tvojih tekstova i načina iznošenja svojih misli, gde ne često poštuješ osnovna načela pismenosti.

Karlo, ovo što sam napisao, nemoj shvatiti kao atak na ličnost ili ličnu uvredu! Sve što sam napisano - izrečeno je radi poboljšanja kvaliteta ovog foruma.
Nije Paluba forum za grand paradu, nego je skup stručnih ljudi, koji su se ovde našli da iznesu svoja iskustva vezana za naoružanje i da ispričaju svoje uspomene vezano za istu tematiku - pa da drugarski prodiskutuju o tome. Ja ovaj forum doživljavam ujedno i kao edukativni i informativni forum - jer se na njemu uvek nauči nešto novo, i zbog toga članove koji ''drve i filozofiraju'' bez razloga ili iznose svoje maštarije, režem bez pardona.  

Karlo, nadam se da te nisam lično uvredio, i da ćemo i u buduće imati plodne tekstove i plodne diskusije!
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.