PALUBA
April 19, 2024, 03:23:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 241149 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #75 on: March 27, 2010, 02:24:33 pm »

Hoće Janezek - samo malo da uhvatim vremena. Imam neki osećaj da sam se dosta rasplinuo .... Ono što me pitaš moram napisati iz glave, pa mi malo teže pada!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #76 on: March 27, 2010, 11:59:35 pm »

@lovac
Ovo do sad je bilo odlicno. Samo polako bicemo mi strpljivi Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #77 on: March 31, 2010, 08:01:48 pm »

Evo jos dve fotke, mislim da se radi o istocnonjemackoj mornarici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P15.jpg (86.78 KB, 800x454 - viewed 285 times.)

* P15-1.jpg (52.65 KB, 444x600 - viewed 293 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #78 on: April 08, 2010, 07:41:54 pm »


Krilate rakete P-15

U svojim ranijim postovima  sam u kratkim crtama opisao istorijat raketnog naoružanja u JRM i opisao sam rakete P-20, 21 i 22. Zapravo sve ove rakete, koje smo mi imali u naoružanju, a koje sam već detaljnije prikazao, su logična evolucija raketa P-15. Nastale su osavremenjavanjem pojedinih sklopova sistema, a sve u cilju postizanja lakšeg i bezbednijeg održavanja, veće pouzdanosti rada pojedinih sklopova i celog sistema za upravljanje letom, veće žilavosti na raznorazna ometanja, većeg dometa i slično, a tokom evolucije sistema iskorišten je proverena aerodinamička forma trupa rakete. Naravno, tehnološka poboljšanja i unapređenja na raketama su direktno povezana sa razvojem raketne tehnike kao nove grane nauke, koja se oslanjala na opšti tehnološki razvoj.
Već sam naglasio da nisu sve rakete P-20 (P-21 i P-22) identične. Razlikuju se po serijama. Svaka nova serija koja je isporučivana imala je određenih modifikacija u odnosu na prethodnu seriju. Sve te modifikacije su propraćene odgovarajućim biltenima, koji su isporučivani uz rakete.

Rakete P-15 u našoj mornarici su usko vezane za raketne čamce OSA. O tim raketama je do sada dosta pisano na ovom forumu, pa ću u ovom tekstu samo ukratko da upoznam sve palubarce sa njenim osnovnim karakteristikama.

Na samim raketama nije bilo nikakvih modifikacija tokom svih godina dok su bile na službi, osim devedesetih, kada je u Bosni pokušano da se upotrebe kao rakete zemlja – zemlja, na sličan način kao rakte V-1 u toku 2. svetskog rata: bez mogućnosti gađanja (i pogađanja) pojedinačnog – tačkastog cilja, već je planirano da se gađaju veće mete, kao što su gradovi, sela i sl, radi sejanja straha među stanovništvom. Hvala bogu, takva ideja nije prihvaćena i raketa P-15 nije imala borbenu upotrebu u   Bosni.

Krajem osamdesetih postalo je jasno da je sistem vođenja ove rakete potpuno neotporan na elektronska ometanja i usvojena  je ideja da se sistem za vođenje donekle modifikuje. Išlo se na to, da se u slučaju aktivnog ometanja glave za samonavođenje, predajnik radara isključi i da se raketa navodi na izvor ometanja. Međutim, sve je ostalo samo na pokušaju, jer je izbio rat.
Zapravo, osamdesetih godina, kada su te rakete prispele u fazu da se eventualno modifikuje njihov sistem vođenja, takvih težnji u JRM nije bilo jer smo imali rakete P20, 21 i 22, kupovina RBS- je bila na pomolu, a raketni čamci su bili u dosta lošem stanju, pa se smatralo da je produženje njihovog veka upotrebe previše skupo i neisplativo.     

Rakete su oglašene suvišnim početkom ovoga veka. Tada je još egzistirala zajednička država SR i CG i zbog nedostatka odgovarajućeg skladišnog prosotra u CG, sve rakete P-15 su prebačene u improvizovano i neuslovno  skladište blizu Kraljeva.
Rešenja za rashodovanje raketa su napisna 2004. godine.
Kada se državna zajednica raspala, rakete su ostale u Srbiji i nije mi poznato šta se sa njima dalje dešavalo. Mislim da su sve rasturene u param parčad i prodate kao furda. Verujem, da su bojeve glave raketa i barut od startnih motora još na gomili, jer njihovo uništavanje  nije tako jednostavan proces.
   

Krilata raketa P-15 je namenjena za uništavanje velikih površinskih ciljeva na moru. Obzirom da se radi o dosta velikoj raketi, koja je po svojim manevarskim karakterisikama veoma troma, nije predviđeno da se sa njom gađaju mali i brzi visokomanevarski ciljevi. 
Raketa se može upotrebljavati do stanja mora 5 po Boforu.
U zavisnosti od vrste cilja, gađa se pojedinačnim raketama ili plotunom.

Vođenje rakete na početnom delu putanje je slično kao kod ranije opisanih: autonomno – žiroskopsko. Tri slobodna žiroskopa, u tri ravni (kurs, propinjanje i poprečni nagib) vrše stabilizaciju rakete u odnosu na centar težišta, i vode je prema cilju po podacima koji se u nju uvode pre lansiranja. Nakon lansiranja, u toku leta ne može se vršiti korekcija putanje (princip: lansiraj i zaboravi). Vođenje rakete na zadatoj visini obezbeđuje barometarski visinomer – takozvani statoskop i barometarski davač vertikalne brzine. Ovi uređaji imaju zadatak da mere odstupanje rakete od zadate visine leta i vertikalnu brzinu rakete, i da prosleđuju  signale popravke u autopilot, koji vrši korekciju, ako je došlo do odstupanja od predviđene visine. Rade na principu merenja atmosferskog (barometarskog) pritiska koji se povećanjem visine smanjuje. Moram naglasiti da su ovi barometarski uređaji na raketi P-15 veoma neprecizni i tromi i da je zbog toga predviđeno da raketa leti na visinama 100, 200 i 300m iznad mora. Visina leta se postavljala  u raketnoj bazi i na brodu gađaču se nije mogla menjati.
Za ilustarciju koliko su ti barometarski uređaji neprecizni: raketa P-15 lansirana ispred Prevlake paralelno sa obalom, da bi se uređajima TOC-a mogla pratiti i snimiti cela njena trajektorija, postavljena na visinu leta 200m, a letela je na srednjoj visini od oko 160m. Dok se nije stabilizovala na toj visini, bilo je ‘’džepova’’ kada je letela neznatno iznad 100m.
Dalje, iako na statoskopu postoji mogućnost postavljanja visine leta na 100m, originalna Sovjetksa uputstva to nisu predviđala. Izvršeno je jedno gađanje sa tako postavljenom visinom leta – raketa je nekoliko km posle starta bućnula u more ......
 
Kao i kod prethodnih tipova  (P-20 i 21), na završnom delu trajektorije (desetak km od cilja) koristi se aktivno radarsko samonavođenje po kursu i visini, ali se za razliku od njih preticanje proračunava samo po kursu, a ne i po visini, što umanjuje tačnost gađanja ciljeva sa velikom VIR-om.
(Dodatno objašnjenje: kretanje cilja je vektor koji se prilikom proračunavanja elemenata razlaže u dva vektora koji jednoznačno određuju parameter kretanja cilja, a to su bočno pomeranje BP i veličinu izmene rastojanja VIR cilja.)
Koeficijent preticanja je 1 (kod P-20, 21 je 0,5 – takva izmena je kod savremenijih raketa učinjena radi uspešnijeg praćenja manevarskih ciljeva), što znači da u fazi samonavođenja na pokretni cilj raketa uvek teži da leti prema nekoj budućoj tački susreta sa ciljem.
     
Izvana je raketa dosta slična prethodno opisanima i sastoji od planera (trupa), bojeve glave sa paljbenim uređajem, pogonskog uređjaja, aparature za upravljanje letom rakete i elektroopreme.   

Planer obezbeđuje aerodinamička svojstva rakete. Sastoji se od trupa, krila, stabiliziatora i aerodinamičkih površina (kormila). Trup je po konstrukciji samonoseći monoplan sa srednje postavljenim krilom trapezoidne forme i strelastim repnim stabilizatorima, koji su postavljeni pod uglom od 1200. Krila rakete kod osnovne varijante su fiksna kao kod aviona. Kod kasnije modifikacije rakete P-15U krila su sklopljena u lanseru, rasklapaju se 0,5 sek nakon starta, na sličan način kao kod P-20. Mi takvih raketa nismo imali.

Bojeva glava je fugasno – kumulativnog tipa, cilindričnog je oblika, sa kumulativnim levkom, koji je okrenut ravno prema napred. Prilikom udara rakete u cilj gnječenjem se aktiviraju nosni (krilni) kontaktni davači i daju električni impuls elektromehaničkom paljbenom uređaju za aktiviranje bojeve glave. Bojeva glava ima dva upaljača: jedan električki i jedan mehanički.Bojeva glava je teža nego kod prethodnih tipova, ima blizu 500 kg. Paljbeni programski uređaj je jednostavnija  verzija uređaja iste namene kod novijih sistema i ima zadatak daljinskog armiranja bojeve glave. To znači da upaljači dolaze u oštro stanje na bezbednoj udaljenosti od broda gađača.
 
Pogonski uređaj je skoro identičan kao kod već opisanih raketa. Marševski motor je isti, ali se sistem goriva donekle razlikuje (manji su rezervoari goriva i oksidatora, drugačiji spremnik vazduha visokog pritiska).
Razlikuje se i startni motor, manji je po gabaritima i ima manju snagu: takođe se puni sa 7 šupljih barutnih šipki, svaka težine oko 20kg. Kompletna količina baruta u motoru izgori za najviše 1,5 sek i nakon toga motor se odvaja od trupa rakete i pada u more. Maksimalni potisak motora je oko 30 tona.

Aparatura za upravljanje letom rakete se sastoji od autopilota,  i glave za samonavođenje.
 
Autopilot AM-15A je elektromehanički, po izvedbi veoma sličan autopliotu APP-25. Mogu mirne duše tvrditi da je autopilot APP-25 osavremenjena i unapređena verzija autopilota AM-15A.
AM-15A ima samo žiroskop preticanja po kursu (nema žiroskopa preticanja po visini), i u sastav autopilota ulaze davač vertikalne brzine i statoskop.

Glava za samonavođenje MS-2 (aktivna radarska) služi za otkrivanje cilja, njegov zahvat, te formiranje i predaju upravljačkih napona na autopilot, u horizontalnoj i vertikalnoj ravni u režimu samonavođenja. Izgrađena je u klasičnoj cevnoj tehnologiji sa mehaničkim skanerom, koji služi za modulaciju reflektovanog signala od cilja. Impulsna snaga je oko 40 kW, frekevecija je nešto niža od 9 GHz (manja nego kod DSM-AE). Programski uređaj leta (elektromehanički programator) je u sklopu glave za samonavođenje i veoma je jednostavan, obzirom na prostu trajektoriju leta.

Elektrooprema služi sa napajanje rakete električnom energijom i veoma je slična kao kod savremenijih tipova  raketa. Sastoji se od primarnog i sekundarnih izvora napajanja i kablovske mreže, koja povezuje sve uređaje i sklopove na raketi, i raketu sa brodskim uređajem za upravljanje raketnim gađanjem. Primarni izvor električne energije je ampulna baterija 52S (jednostavnije izvedbe u odnosu na baterije u kasnijim tipovima), koja obezbeđuje istosmerni napon 27 V (minimum 300 A u toku 5 minuta), a sekundarni izvori su pretvarači PO-1500 (obezbeđuje napon  115V, 400 Hz) i PT-125 (obezbeđuje trofazni napon 36V, 400Hz). Svi ovi elementi elektroopreme su veoma slični ali nešto jednostavije izvedbe nego kod raketa novijih tipova.

OSNOVNI TAKTIČKO – TEHNIČKI PODACI

Težina bojevo spremne rakete  ...........................................................   oko 2100 kg
Dužina rakete  .....................................................................................   6.15 m
Visina rakete  ......................................................................................   1. 65m
Raspon krila  .......................................................................................   2.4 m
Dijametar trupa  ..................................................................................   0.76 m
Efikasan domet  ..................................................................................   40 km
Brzina rakete  ......................................................................................   1100 km/h
Marševska visina leta rakete  ..............................................................   100, 200, 300 m 
Težina bojeve glave  ...........................................................................   500 kg
Težina eksplozivnog punjenja  ...........................................................   390 kg
Vrsta eksplozivnog punjenja  .............................................................   TGAG-5 (TNT + heksogen + aluminijumski prah)
Količina oksidatora AK-20K u rezervoaru rakete ..............................   260 l (420 kg)
Količina goriva TG-02 u rezervoaru rakete  ......................................     160 l (140 kg)
Težina barutnog punjenja startnog motora  ......................................       150 kg
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #79 on: April 09, 2010, 09:37:10 am »

Lovac, imam nekoliko pitanja:
1. Kakvi su bili rezultati opitnih gađanja i proba sa raketama P20, P21 i P22. Koliko su bile efikasne protiv brzih raketnih čamaca i koliko su mogle efikasno odoljevati ometanjima neprijatelja?
2. Dali imaš podataka i izkustva sa raketama RBS15. Koliko su te rakete bolje od Styx-ova u pogledu vođenja in efikasnosti pogađanja?
3. Dali možda znaš, koliko raketa P15 je bilo nabavljeno ?

Inače još jednom - zahvala za tvoje stručno pisanje još jednom.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #80 on: April 09, 2010, 10:22:34 am »

@janezek67

Koliko ja znam a nek me lovac ili neko drugi ispravi RBS15 su bile tek nabavljene i nisu nikada u JNA testirane.
Ne znam da li su pre nabavke radjene neka tesna gadjanja u Svedskoj (verovatno je neka nasa ekipa barem prisustvovala gadjanju pre nabavke).
Rakete su stigle pred sam raspad SFRJ.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #81 on: April 09, 2010, 10:56:06 am »

Zapravo, navodno su RBS-15 testirane u Jadranu od strane Šveđana, naravno u prisustvu jugoslovenskih vojnih stručnjaka, pre nabavke ovih raketa za potrebe JRM.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #82 on: April 09, 2010, 11:00:30 am »

Par puta sam gledao neki kratki filmić ( 10-15 sekundi) na kojem RBS-15 pogađa radarsku rešetku. Navodno je sniman na Jadranu prilikom ispitivanja raketa.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #83 on: April 09, 2010, 02:26:59 pm »

Na web stranicama www.osrh.hr možete naći filmić sa vježbe Posejdon na kojoj su RTO-11 i RTOP-21 izvršile raketno gađanje raketama RBS15. Koliko se sjećam to je bilo 1994. godine u prostoru južno od Dugog otoka, vježba je promatrana sa pozicije Grpaščak. Mete su bila dva stara DTM-a. Ovo je jedino gađanje sa raketama RBS15, ispaljene su dvije rakete. Kasnije više nije bilo gađanja u hrvatskom dijelu Jadrana a kada će, ne zna se.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #84 on: April 09, 2010, 04:14:57 pm »

Mene zanima nesto drugo.
Kolika je sansa za pogotke ukoliko bi se plotunski gadjala neka veca formacija brodova, recimo ispali se dvadesetak raketa koje priblizno u isto vreme stizu u napad na neku raznoliku grupu brodova koja u svom sastavu ima recimo krstaricu, nekoliko razaraca i nekoliko fregata.
Jel moze da dodje do slucaja da (ukoliko se koriste razlicite rakete P-15, P-20, P-21 i P-22) rakete jedna drugu ometaju, recimo eksplozija jedne rakete privuce neku drugu sa infracrvenom navodjenjem, ili recimo dve rakete lock-uju isti cilj pa medjusobno prave nekakve probleme (recimo P-15 i P-22).
Nemojte mi se smejati, jer jos uvek ucim o mornarici. Grin
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #85 on: April 12, 2010, 12:27:00 pm »

@ trpe

U principu u RM je bila i koncepcija da se na takav cilj izvrsi plotunsko lansiranje po mogucstvu iz vise pravaca sa sto vise raketa.

Glave bi naravno radile na vise razlicitih frekvecnija i letele na razlicitim visinama cak se pominjala i mogucnost da se radarima sa brodova zraci ka ciljevima kako bi se stvarale smetnje i smanjila verovatnoca  otkrivanja raketa.

Naravno cilj je da se PRO cilja ili grupe ciljeva zasiti i oteza otkrivanje raketa.

E tu sad dolazi dosta parametara koji su promenljivi - iz kojih kurseva ce ko da gadja kako bi se postigle sto veca verovatnoca da se zahvati zeljnei cilj itd itd.

Takodje na samim raketama je moguce ograniciti sektor osmatranja glave za samonavodjenje (ovo bi verovatno Lovac moga bolje da objasni) pa se time isto smanjuje verovatnoca da dodje do zahvata cilja sa vecom radarskom povrsinom.

Naravno ovo bi imalo punog smisla tek sa RF i RTOP-om jer su oni imali KIS-eve pa bi mogli da sinhronizuju napad iz vise pravaca.

Inace tada se baratalo sa nekim raketnim plotunom od 80-tak raketa tj toliko su nasi nosaci raketa mogli da ponesu.

To im je bio neki podatak koji su stalno spominjali.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #86 on: April 12, 2010, 07:35:45 pm »

Ljudi, postavio sam tekst o raketama P-15. Još nisam sve završio, nisam postovao sve što sam imao u glavi, nije sve tu što sam koncipirao ....
Treba mi malo vremena da presaberem misli, pa da nastavim sa prikazom krilatih raketa P-15. Ima tu još dosta toga da se kaže!

A vi navaliste sa pitanjima ..................
Moja koncepcija je sledeća: ovih dana ide nastavak teksta o raketama, zatim idemo sa analizom pitanja i naravno, sa odgovorima. Ima dosta preklapanja pa ću pokušati dati uopšten odgovor koji će verovatno zadovoljiti mnoge.

Ne zamerajte - Paluba nije radna obaveza, nego zabava!
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #87 on: April 14, 2010, 08:32:12 am »

Ljudi, postavio sam tekst o raketama P-15. Još nisam sve završio, nisam postovao sve što sam imao u glavi, nije sve tu što sam koncipirao ....
Treba mi malo vremena da presaberem misli, pa da nastavim sa prikazom krilatih raketa P-15. Ima tu još dosta toga da se kaže!

A vi navaliste sa pitanjima ..................
Moja koncepcija je sledeća: ovih dana ide nastavak teksta o raketama, zatim idemo sa analizom pitanja i naravno, sa odgovorima. Ima dosta preklapanja pa ću pokušati dati uopšten odgovor koji će verovatno zadovoljiti mnoge.

Ne zamerajte - Paluba nije radna obaveza, nego zabava!

Lovac, kažu da se iza dobrog konja na utrci diže prašina. A na ovom forumu su to pitanja. Mi smo pitali, to znači, da su ti teksti izvanredni, pa kad stižeš sa odgovorima, bičemo ti zahvalni. Ne ljuti se. Grin

Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #88 on: April 20, 2010, 07:31:06 pm »

Pogledajte

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/YknxpMZKAZk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 27, 2010, 07:00:06 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubačen You Tube tag » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #89 on: May 10, 2010, 08:42:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2010-05-10_212901.jpg (100.39 KB, 715x535 - viewed 295 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.