PALUBA
March 29, 2024, 12:07:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 237117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #90 on: May 18, 2010, 09:06:21 am »

Ljudi, postavio sam tekst o raketama P-15. Još nisam sve završio, nisam postovao sve što sam imao u glavi, nije sve tu što sam koncipirao ....
Treba mi malo vremena da presaberem misli, pa da nastavim sa prikazom krilatih raketa P-15. Ima tu još dosta toga da se kaže!

A vi navaliste sa pitanjima ..................
Moja koncepcija je sledeća: ovih dana ide nastavak teksta o raketama, zatim idemo sa analizom pitanja i naravno, sa odgovorima. Ima dosta preklapanja pa ću pokušati dati uopšten odgovor koji će verovatno zadovoljiti mnoge.

Ne zamerajte - Paluba nije radna obaveza, nego zabava!

Šteta, što Lovac ima malo duži odmor. Baš ga je bilo lepo čitati. Molim samo, da mu se nije nešto desilo i da mu zdravlje još dobro služi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #91 on: May 18, 2010, 02:27:51 pm »


Šteta, što Lovac ima malo duži odmor. Baš ga je bilo lepo čitati. Molim samo, da mu se nije nešto desilo i da mu zdravlje još dobro služi.

Janezek, ne sekiraj se. Lovac je službeno odsutan - u inostranstvu, vraća se krajem maja.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #92 on: May 18, 2010, 02:59:38 pm »

Dok Lovac ne dođe... da mu malo održavamo temu, da se paučina ne nahvata...

Dakle, o ovome je već bilo govora ovdje:



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pokušaj stvaranja raketnog sistema z-z ukrštanjem P-15 i Volhova.


* termit-volhov.jpg (46.36 KB, 600x455 - viewed 487 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #93 on: May 18, 2010, 03:11:19 pm »

Kakva je ovo budževina na lanseru Dvine, koji je opet ugrađen na podvoz. Bojim se da bi se ovo odmah po lansiranju P-15 raspalo na sastavne delove.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #94 on: May 18, 2010, 03:31:28 pm »

To je "cuvena" raketa Kranina. Jedina vrednost joj je bila za propagandne svrhe.

Ovo nije nikad ni predvidjeno da se upotrebi osim na paradi.

Isto kao i Hr S-300.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #95 on: June 16, 2010, 08:43:21 pm »

Jeste da je budževina, ali nije samo za paradu: Egipatska RM u naoružanju obalske odbrane ima slične lansere (modifikovane od Dvine, ili Volhova). Bio sam prisutan na jednog raketnom gađanju krilate rakete P-15 sa takvog lansera. Raketa je bez problema lansirana, a lanser je posle gađanja bio spreman da ukrca novu raketu, obzirom da na njemu nije bilo nikakvih oštećenja.
Što se tiče upotrebe takvih lansera kod nas, pouzdano znam da su u Bosni u toku rata lansirane najmanje 2 rakete P-15 (mislim da je nilo više lansiranja, ali nemam pouzdanih podataka), a da nikakvih oštećenja na lanserima nije bilo!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #96 on: September 28, 2010, 04:59:16 pm »

Nocno ukrcavanje rakete.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kopnena verzija
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Raketa.jpg (53.15 KB, 720x512 - viewed 423 times.)

* SPOL.jpg (47.87 KB, 604x453 - viewed 445 times.)
« Last Edit: September 28, 2010, 09:07:40 pm by trpe grozni » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #97 on: October 04, 2010, 03:11:34 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P-21.jpg (160.73 KB, 900x579 - viewed 391 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #98 on: October 04, 2010, 07:29:42 pm »

Ovo poslednje nije raketa P-21 nego P-20, sa rasklopljenim krilima, na takozvanim eksploatacionim kolicima. Razlika se može videti na malim dodacima na vrhovima repnih stabilizatora (rakete P-21 te dodatke nemaju) i na osnovu veličine poklopca koji služi za pristup radio visinomeru (neposredno iza i malo ispod levog krila). Nazire se poklopac sa natpisom, koji je kod P-21 manji i smešten je malo niže.
To su sve sitni detalji koje samo izvežbano oko može primetiti.
U mojim opisima raketa naglasio sam da su vanjske razlike između P-20 i P-21 veoma male ....
Takozvana eksploataciona kolica služila su za manipulaciju raketama u krugu raketne baze - imala su velike točkove sa gumama na naduvavanje, radi lakše manipulacije (rakete su obično tegljene malim traktorom po krugu baze, a unutar potkopa električnim vučnim vozilom) i ugrađene ručne dizalice na nosačima rakete, da bi se ista mogla nivelisati u toku provere.
Za razliku u odnosu na njih, takozvana skladišna kolica bila su niska, sa malim točkovima od tvrde gume, i na njima su rakete transportvane i čuvane u skladištima kada su bile konzervisane.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #99 on: October 11, 2010, 11:07:02 pm »

Ovo mi je ostalo nepostovano od slika RF31. 28.08.2010.


* П20 w.jpg (367.15 KB, 1200x677 - viewed 199 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #100 on: October 12, 2010, 05:43:11 pm »

Nocno ukrcavanje rakete.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kopnena verzija
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Neznam zasto(valjda radi tajnosti)ukrcavanje raketa se skoro uvik radilo nocu.Par puta sam gledao to,vrlo sistematicno i naocigled sporo,ali kad znas koliko goriva i eksploziva nosi jedna raketa-tad znas da greske ne sme biti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #101 on: October 12, 2010, 06:11:31 pm »

U pravu si Momo. Moje prvo (i jedino) da nazovemo, prisustvovanje krvanju protivbrodskih raketa bilo je u svojstvu ukrcane pitomadije na DBM 241. Takodje se radilo pod okriljem mraka, molo 1 u MTRZ "Sa-Ko" Tivat.... krcalo se na VPBr-ove.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #102 on: October 12, 2010, 07:09:44 pm »

Dugo sam radio u raketnoj bazi i krcali smo mi i danju i noću, u zavisnosti od potreba.
Posebno na SOPL-ove se pretežno krcalo danju. Na brodovima je bilo pretežno noćnih krcanja, ali to je uvek zavisilo od njihove organizacije i satnice. Mi iz mtrbr smo redovno čekali na obali, na brodske posade, da bi započeli sa aktivnostima (rakete su se uvek doturale ''pod brod'') .... Kad su sa broda najavili da su spremni za krcanje, igranka je mogla početi!

Komplikovan ukrcaj raketa na brod je jedna od najvećih mana sistema styx - raditi sa neuvežbanom brodskom posadom je bilo jako teško i sporo. Sećam se početkom osamdesetih, u Kotoru, jednu P-20 smo ukrcavali na RTOP celu noć; posada nije mogla da postavi ukrcni uređaj kako treba, pa su se celu noć ''guzili'' na kotorskoj rivi.
S druge strane, sa uvežbanom i uigranom posadom znali smo ukrcati sve četiri KR na fregatu za dva sata (pri tom se brod morao okretati jer mi iz mtrb sa našom dizalicom nismo mogli dohvatiti lansere na suprotnom boku od obale).
Sećam se sv Đilasa - bio je maher za nivelisanje ukrcnog uređaja, sa njim  je bilo milina raditi!!!!!! 
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #103 on: October 12, 2010, 07:26:09 pm »

Dvaput sam gledao nocni ukrcaj-i to dvaput u Sibeniku,na Mandalini.Ocisti se vez gde su uobicajeno vezivali granicari,dodju iz Lore RC(obicno 1-2)a onda dodju kamioni krcati raketama(ruski KRAZ-jedan kamion-jedna raketa+auto dizalica) i poce predstava do duboko u noc.Neznam odakle su dolazili kamioni sa raketama-jedni su govorili Drnis,drugi "iz raketne baze"(Zrnovnica?)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #104 on: October 12, 2010, 07:27:59 pm »

Nedaleko od Drniša.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.