PALUBA
March 29, 2024, 01:28:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 237144 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #375 on: October 12, 2016, 02:56:20 pm »

Будући да су поруке ван предмета о коме је реч, можда би могли да отворимо посебну тему о војним отпадима у државама бивше Југославије? Материјала за причу (или слику) има превише. Питање је, међутим, да ли тај (силни) отпад има историјску, афективну или само употребну вредност (као секундарна сировина)?

Takva tema vec postoji https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6678.0.html
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #376 on: October 12, 2016, 04:49:17 pm »

Lovac..ja ne maštam, sve što sam napisao stoji, reagovao sam na post da mornari nisu imali dostup do raketa...imali su itekako su imali!Ja ne znam kakve su mere osiguranja imali na drugim ORD-ovima ali kod nas je bilo tako kao što sam napisao.Nigde ja nisam napisao, da smo mi sami čačkali po raketama, napisao sam kad smo vežbali uvek je bio neki od kibernetičara sa nama  Grin.. ali ja ne znam, što su po danu svake 4. sata dolazili mornari kontrolirat oksidator i ostale pizdarije koje su bile u potkopu, ja stvarno ne znam čiji je to posao bio, ali znam, da je to bilo na ledjima nas mornara, sečam se, kad je preuzeo šibeniški VPS kontra admiral Erceg, da smo dva dana spremali potkop in naftirali SOPL-ove i bili smo SAMI...mislim da je model došao u ponedeljak kad je bio tehnički pregled i tad su ustanovili da je jedan od SOPL-ova(onaj koji je bio na paradi u BG..85 god.)bio neispravan....silos se nije mogao okretati iz kuka.....pa su dolazili neki tehničari 3.meseca svake sedmice pa nešto kobajagi popravljali ali nisu ništa napravili...silos smo sa kurblom mi mornari motali okolo....na kraju smo SOPL oterali u trajektnu luku Ubli i ode on za Split, nemam pojma zašto!Na kraju se je ispostavilo da su došli Rusi i oni ga popravili, za ovo ne znam da li je istina ali tako su pričali oficiri.Da sam bio dežurni kasarne jedanput, bio sam!Kad nije bilo kk Ivančića, glavni je bio pbb  Bednar Boris, on lično mi je okačio dežurstvo zato što su imali poverenje u mene..na kraju sam bio najbolji mornar svoje klase kad sam se skinuo..ono kad nisam bio na straži(preko sto dana straže kao stražar, razvodnik i komandir straže)bio sam glavni magacioner za sredstva koja su se nalazila u krugu kasarne, na kraju su mi uvalili još artiljerce a inače sam bio komandir prvog streljačkog voda, odgovarao sam samo Ivančiču, Bednaru i još jednom pf ali se ne sečam imena..a bio je još jedan, stariji vodnik iz Vojvodine..mislim da se prezivao Topalski ili tako nekako.....
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #377 on: October 12, 2016, 05:59:10 pm »

ако могу да помогнем око оних ракета учила... 014 489222 отпад уб
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #378 on: October 12, 2016, 10:04:02 pm »

ако могу да помогнем око оних ракета учила... 014 489222 отпад уб

Hvala. Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #379 on: October 12, 2016, 11:29:47 pm »

служимо народу! Grin
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #380 on: October 13, 2016, 02:59:09 am »

Clan @alfa pise iz svog kuta vidjenja, sto je dragocjeno za ovaj forum. Naravno da , mornarski-vojnicki sastav, na neke stavri u tadasnjoj vojsci gleda senzacionalisticki, to se ne moze osporiti, ali da u njegovom pisanju ima i istine to mogu osobno potvrditi.
Obilazeci, po potrebi sluzbe, dosta cesto, isturene/udaljene jedinice JRM na otocima, mogu potvrditi da se disciplina znacajno razlikovala u odnosu na one na obali.
Alfa u stvari potvrdjuje postojanje discipline, ali takodjer potvrdjuje (sto i sam mogu potvrditi) da su se starjesnine u jednicama gdje je nadzor bi manji zbog udaljenosti, dosta konformisticki ponasale, odnosno da su duznosti koje su njima pripadale, transferirali na mornare u koje su imali povjerenja, sto i ne mora biti lose, jer delegiranjem poslova, nisu mogli delegirati odgovornost. znaci da su morali itekako voditi racuna kome prenose dio svojih obaveza.
Kada se radi o isturenim vojnim objektima, generalno, disciplina se mogla podijeliti vremenski na dva dijela, za radnog vremena i poslije radnog vremena. Razlika je bila ocigledna, ponekad i drasticna, pogotovo u jedinicama manjeg brojnog sastava.
Ponasanje ljudstva, pa i starjesina isturenih jedinica se znacajno mijenjalo, postajalo je vojnickije, u slucaju najavljene posjete "sa kopna".
To se u organizacionom ponasanju zove " koalicija najmanjeg zajednickog interesa" kada se svi trude da zadovolje kontrolu da bi kasnije nastavili po starom, odnosno zadrzali privilegije, Cesto im je i uspjevalo. zbog nezaintresiranosti ili nekompetentnosti kontrolno-nadzornog organa.
   
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #381 on: December 17, 2017, 12:05:27 pm »

Zanimljiva tema
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #382 on: December 17, 2017, 02:37:19 pm »

ако могу да помогнем око оних ракета учила... 014 489222 отпад уб

Пусти телефон. Дај паре.  Grin
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #383 on: December 17, 2017, 03:05:29 pm »

Nisam naisa na podatak koje godine su stigle RBS-15. Zna li netko

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #384 on: December 17, 2017, 08:28:57 pm »

Pred kraj osamdesetih (87 - 88 ?) su počele stizati.
(ako me sećanje ne vara - davno je to bilo!)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #385 on: December 17, 2017, 10:16:23 pm »

Ja bih prije rekao 1990.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #386 on: December 18, 2017, 12:16:03 pm »

Ima li nekih indicija, da se razmišljalo i o uvođenju lakših proturaketnih sistema kao Si Skju, Pinguin ili AS-15TT?
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #387 on: December 18, 2017, 03:50:03 pm »

Ma koje li budale... mislim jedno, pišem drugo!! Ne proturaketne, protivbrodske rakete!!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #388 on: December 18, 2017, 05:28:20 pm »

Proturaketne, protubrodske, protugradne (protiv gradova), sve je to isto, raketla je raketla
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #389 on: December 18, 2017, 10:09:38 pm »

Hvala
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.