PALUBA
April 19, 2024, 02:38:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodske rakete u naoružanju JRM  (Read 241121 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« on: February 11, 2010, 03:15:36 pm »

Uvođenje protivbrodskih raketa u naoružanje JRM započelo je početkom šesdesetih godina prošlog veka.
Već smo dotakli ovu temu u prethodnim postovima, pa neću ponavljati priču. Međutim, moram još jednom napomenuti da je proces uvođenja tehnološki potpuno nove generacije oružja u mornaricu nije bio ni malo jednostavan zadatak. Trajao je nekoliko godina, a sama realizacija zadatka je obuhvatala obuku posada (u SSSR i kući), obuku tehničkog osoblja za održavanje brodova, obuku tehničkog osoblja za održavanje krilatih raketa, izgradnju (dogradnju i doopremanje) infrastrukture za baziranje i remont brodova, izgradnju i opremanje infrastrukture za prihvat, održavanje, čuvanje i bojevu pripremu raketa. Sve ovo je iziskivalo veoma puno para i znanja.
Uspešna realizacija tako kompleksnog zadatka nam jasno kazuje da je SFRJ zaista bila moćna, u svakom pogledu!   

Prvo raketno gađanje raketom P-15 izvedeno je 1965. godine u akvatoriju Mljeta. To je bilo pokazno gađanje sa raketnim čamcem RČ-301. Komandant čamca je bio Božo Čelebić.
Gađana je pokretna teledirigovana meta: rashodovani torpedni čamac higins. Obzirom da meta svojim TT karakteristikama nije zadovoljavala opšte uslove kakav bi trebao biti cilj za raketu P-15 – promašena je (prema svojim TT karakteristikama raketa P-15 nije predviđena za gađanje tako malenih ciljeva). 

Sledeće raketno gađanje je organizovano 1968. godine u istom akvatoriju. Cilj je bio isti kao prilikom prvog gađanja: teledirigovani higins, u pokretu. Trebao je da gađa RČ-302, komandant Živković, ali zbog otkaza rakete, gađao je rezervni gađač RČ-303. Ponovila se ista situacija kao prilikom prvog gađanja: mala pokretna meta je promašena.

Sledeće gađanje je organizovano u maju 1970. godine. Ovog puta su ljudi već naučili određenu lekciju, stekli određena iskustva, pa je situacija donekle promenjena: umesto malog i pokretnog higinsa, za metu je odabrano nešto puno veće, rashodovani razarač Kotor (onako kako su to Sovjeti predvideli u svojim tehničkim uputstvima za P-15). Gađanje je organizovano u istom akvatorijumu kao i prethodna dva: meta je bila na otvorenom moru ispred Prevlake, a raketni napad je započeo iz pravca Mljeta, udaljenost do cilja 13 NM. Predviđeno je da gađa RČ-304, komandant Đokić Milenko. Gađanje je uspešno obavljeno, postignut je direktan pogodak u cilj: upotrebljena je prava bojeva glava i raketa je zbrisala dimnjak i deo nadgrađa broda.
Da bi se najviši vrh JRM uverio u efikasnost raketnog oružja na moru, aktivnosti su se ovoga puta nastavile: odlučeno je da se isti cilj gađa još jednom raketom. RČ-307 čiji je komandant bio Đuro Pojer, sa iste pozicije gađa Kotor još jednom raketom – uspešno. Ovoga puta pogodak je bio pri sredini broda, na visini vodene linije. Na suprotnoj strani broda, zjapio je otvor prečnika skoro 9 m.

Ovo gađanje je potvrdilo da rakete P-15 nisu baš pogodne za gađanje ciljeva malih dimenzija, ali da su veoma ’’ubitačne’’.

Sledeće raketno gađanje je organizovano na ZTV Podgora, 1972. godine. Gađali su RČ-305, komandant Dimitrijević Dimče i RČ-306, komandant Busuladžić Abdulah. Cilj je bio otočić Jabuka, a gađalo se iz akvatorija Šolte. Obe rakete su pogodile cilj.

1975. godine je organizovano sledeće raketno gađanje. Gađali su RČ-302 i RČ-309. Cilj su bila dva rashodovana DTM-a udaljena jedno od drugog oko1,5 NM. Obe rakete su pogodile cilj.     

Ovi podaci o raketnim gađanjima su dopunjeni i donekle se razlikuju od onih koje sam izneo ranije.
Moram kazati da sam se sada malo pripremio, kontaktirao sam neke starije raketaše i ažurirao sam svoje znanje sa detaljnijim opisima.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #1 on: February 11, 2010, 05:05:26 pm »

Bravo Lovac.

Da li mozda znas za eksperiment kada su pokusali da gadjaju cilj iza ostrva i kada je raketa trebala da ga preleti.

Znam da je doslo do loma rakete ali ne znam vise detalja o tom gadjanju. To bi trebalo da bude negde 80-tih.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: February 11, 2010, 07:10:24 pm »

Znam o tome dosta detalja - to je bilo na otoku Lastovu, mislim drugo po redu raketno gađanje sa raketom P-21. Bio sam u komisiji koja je utvrdila uzrok udara rakete u brdo.
Ustanovljeno je da je neiskustvo i nepoznavanje svih tehničkih karakterisitka i mogućnosti tog sistema uzrok udara rakete u brdo. Zbog pogrešno postavljenih početnih elemenata raketa se nije popela do predviđenih 250 m, kako to pravila nalažu kada se gađa preko kopna, već se odmah počela spuštati na zadatih 50 m. Visina leta od 50 m iznad kopna nije bila dovoljna da raketa izbegne strmo brdo koje se nalazilo između vatrenog položaja i otvorenog mora. Kasnije se takve stvari nisu događale.
O tehničkim karakterisitkama raketa P-21 ću pisati kasnije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #3 on: February 11, 2010, 07:17:08 pm »

Prilikom tog događaja, nakon udara rakete u brdo, došlo je do velikog šumskog požara koji su gasili uglavnom pripadnici JNA. Između 1995. i 1999. radio sam sa jednim oficirom koji je tada učestvovao u gašenju. Imao je stalno neke neodređene zdravstvene probleme sa metabolizmom i unutrašnjim organima uopšte, kojima doktori nisu mogli da ustanove uzrok. On je smatrao da je to posledica trovanja bojnim otrovima iz nesagorelog goriva i oksidatora rakete.

Naravno, to mu nikad nisu hteli potvrditi u vojnim zdravstvenim ustanovama, a pitanje je i da li su mogli.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: February 11, 2010, 08:51:38 pm »

Teško je poverovati da su zdravsteni problemi tog oficira nastali od raketnog goriva i oksidatora, obzirom da su to supstance koje međusobnim dodirom burno izgaraju, do zadnjeg molekula. Kada je pomenuta raketa udarila u brdo došlo je do eksplozije upravo tih pogonskih komponenti, obzirom da nije bilo bojeve glave u njoj, i te komponente su u najkraćem roku izgorele. Pa i nakon toga, u nastalom šumskom požaru - neverovatno je da je ostala i najmanja količina tih materija.

Osim toga, ljudstvo koje je godinama radilo u raketnoj bazi na pogonskim sredstvima nije patilo od nekih sistemskih bolesti. Mi smo svake godine redovno odlazili na specijalističke lekarske preglede i ne pamtim da je iko sklonjen sa dužnosti zbog tegoba koje mogu naneti raketno gorivo i oksidator. Činjenica je da su prilikom radova korištena formacijska zaštitna sredstva, ali isparenja uvek ima, ma koliko ti pazio.

Mada, u život sve je moguće!!!!!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: February 11, 2010, 08:56:03 pm »

Raketni sistem P-20

Predstavljanje i opis tipova raketa koje smo imali u naoružanju ću početi sa krilatim raketama P-20, pošto sam emotivno najviše naklonjen tom sistemu. Moje prvo radno mestu u raketnoj bazi na Prevlaci upravo je bilo održavanje sistema za upravljenje letom tih raketa.
Kasnije ću prikazati sve tipove pojedinačno, ali ne tako detaljno kao P-20, nego ću samo navesti karakteristične razlike, imajući u vidu da se radi o raketama sličnih vanjskih oblika, sličnih principa vođenja i sličnih TT karakterisitka.
Zapravo sve rakete koje smo mi koristili evoluirale su iz sistema P-15, usavremenjavanjem pojedinih sklopova sistema, kako se tehnologija razvijala.
 
Krilata raketa P-20 je uvedena u naoružanje JRM krajem sedamdesetih godina – izgradnjom raketnih topovnjača tipa 401.
Već je bilo dosta priča na Palubi o tome da je raketni sistem P-20 u neku ruku iznuđeno rešenje, obzirom da je projekat raketne topovnjače u originalu predviđao ugradnju Exocet (ili Harpoon, prema nekim pričama), ali se zbog enormno visoke cene odustalo od zapadnih raketa.
To znači da je raketni sistem u našoj JRM direktno vezan za raketne topovnjače.
Kasnije, osamdesetih godina ovaj raketni sistem je ugrađen i na VPBR tipa Koni, po veoma specifičnom i neobičnom projektu. Na svaki brod su ugrađena 4 lansera. Lanseri raketa su bili okrenuti prema krmi broda, što je praktično značilo da brod za vreme raketnog napada mora da vozi od cilja (da se udaljava od cilja) borbenim kursom, obzirom da raketa nije imala mogućnosti za unošenje početnog žiro ugla, već se morala lansirati iz ’’borbenog kursa’’, pravo prema cilju.
 
Ovakvu situaciju bi nam pomorski taktičari trebali malo da rasvetle – kako se takav taktički zadatak rešavao u praksi, prilikom sadejstva više brodova raznih tipova u raketnom napadu. Raketni čamci, topovnjače su zauzimali borbeni kurs ka cilju, a VPBR-31 i 32, do početka raketnog napada ka cilju, zatim okret za 180, započni manevar raketnog napada – i lansiraj rakete vožnjom od cilja.
Veoma zanimljiva i složena taktička situacija!

Prvo bojevo gađanje raketom P-20 izvedeno je 1979. godine. Gađala je RTOP-401, ispred Dubrovnika, a cilj je bio kod ulaza u Boku, tačnije na pučini ispred Molunta, udaljenost 52 km. Cilj su predstavljala dva DTM vezana krmom na krmu, ali su se zbog jakog mora brodovi odvojili. Ostvaren je direktan pogodak u jedan DTM.

No, da se vratimo na raketu.
Krilata raketa P-20 je namenjena za uništavanje površinskih ciljeva na moru. Lansira se sa površinskih brodova. Osnovna namena raketnog sistema P-20 je upotreba rakete protiv velikih površinskih ciljeva, obzirom da se radi o veoma velikoj raketi, koja je po svojim manevarskim karakterisikama relativno troma. Međutim, performanse sistema za samonavođenje i upravljanje letom rakete, u određenim uslovima omogućavaju efikasno (relativno) dejstvo i po malim, brzim ciljevima velikih manevarskih mogućnosti. Raketa se može upotrebljavati do stanja mora 5 po Boforu.
U zavisnosti od vrste cilja, gađa se pojedinačnim raketama ili plotunom. Prema originalnim Sovjetskim uputstvima i pravilima za gađanje bilo je precizno predviđeno sa koliko raketa u plotunu će se, u zavisnosti od taktičke situacije gađati određeni tip broda. Međutim, imajući u vidu veličinu bojeve glave, za izbacivanje iz stroja  broda veličine razarača, smatralo se da je dovoljan jedan direktan pogodak.

Vođenje rakete na početnom delu putanje je autonomno – žiroskopsko: tri slobodna žiroskopa, u tri ravni (kurs, propinjanje i poprečni nagib) vrše stabilizaciju rakete u odnosu na centar težišta, a prema podacima koji se u nju uvode pre lansiranja. Vođenje rakete na zadatoj visini obezbeđuje radio visinomer RV-8E, koji proračunava odstupanje rakete od zadate visine i vertikalnu brzinu rakete, te šalje signale popravke u autopilot, koji vrši korekciju, ako je došlo do odstupanja od predviđene visine. Tehničke karakteristike radio visinomera nisu omogućavale odabir proizvoljne visine leta, već je unapred bila postavljena visina od 50 m iznad mora, koja se nije mogla menjati.
 
Na završnom delu trajektorije (desetak km od cilja) koristi se aktivno radarsko samonavođenje po kursu i visini.
Da bi se obezbedio direktan pogodak brzih pokretnih ciljeva sa velikim manevarskim sposobnostima, predviđen je specijalni algoritam preticanja cilja u dve ravni (kurs i visina), u završnom delu trajektorije, kada se raketa samonavodi na cilj. To znači da autopilot, na osnovu brzine cilja koji je radarska glava zahvatila i prati, proračunava i vodi raketu ne direktno prema cilju, već prema nekoj budućoj tački susreta (princip proporcionalnog približavanja ka cilju). Što je cilj bio brži – preticanje je bilo veće, ali se tokom približavanja rakete prema cilju konstanto menjalo. Takva vrsta preticanja se proračunava konstantno, dok se raketa približava cilju, do nekih 300 m od cilja, kada glava prestaje da prati a raketa nastavlja da leti ka cilju kao đule.   


Raketa se sastoji od planera (trupa), bojeve glave sa paljbenim uređajem, pogonskog uređjaja, aparature za upravljanje letom rakete i elektroopreme.   

Planer obezbeđuje aerodinamička svojstva rakete. Sastoji se od trupa, krila, stabiliziatora i aerodinamičkih površina (kormila). Trup je po konstrukciji samonoseći monoplan sa srednje postavljenim krilom trapezoidne forme i strelastim repnim stabilizatorima, koji su postavljeni pod uglom od 1200. Krila rakete su u lanseru sklopljena, a rasklapaju 0,5 sekundi nakon početka kretanja rakete u lanseru. Uređaj za rasklapanje krila koristi vazduh visokog pritiska iz spremnika rakete. Kormila za korekciju poprečnog nagiba (eleroni) su na krilima. Kormilo kursa je na vertikalnom repnom stabilizatoru, a dva kormila visine su na donjim repnim stabilizatorima.

Bojeva glava je fugasno – kumulativnog tipa, cilindričnog je oblika, sa kumulativnim levkom, koji je okrenut prema dole za 45 stepeni (da bi nastali kumulativni mlaz bušio dno broda). Prilikom udara rakete u cilj gnječenjem se aktiviraju nosni (krilni) kontaktni davačai i pod inercijom naglog zaustavljanja rakete, aktiviraju se nosni elektromehanički davači, koji daju impuls elektromehaničkom paljbenom uređaju za aktiviranje bojeve glave. Paljbeni programski uređaj, dovodi upaljače u ''oštro'' stanje, daje električni impuls na njih i njihovim aktiviranjem daje detonacioni impuls eksplozivnom punjenju bojeve glave.
Paljbeni uređaj dolazi u oštro stanje 15 sekundi nakon lansiranja. Do tog vremena bojeva glava se ne mođe aktivirati.

Pogonski uređaj obezbeđuje start rakete, dostizanje marševske brzine i let rakete marševskom brzinom do cilja. Sastoji se od startnog raketnog motora i dvorežimskog marševskog raketnog motora, i gorivno – vazdušnog sistema. Startni motor je na čvrsto gorivo (specijalni barut), a marševski je klasičan dvokomponentni raketni motor (za pogon korsiti raketno gorivo i oksidator) na tečno gorivo. Marševski motor radi u dva režima: režim ubrzavanja rakete i režim održavanja postignute brzine. U režimu ubrzavanja ima potisak od oko jedne tone, a u režimu održavanja brzine oko 500 kg.
Starni motor se puni sa 7 šupljih barutnih šipki, svaka težine 30kg. Kompletna količina baruta u motoru izgori za najviše 1,8 sek i nakon toga motor se odvaja od trupa rakete i pada. Maksimalni potisak motora je oko 40 tona.

Aparaura za upravljanje letom rakete se sastoji od autopilota, programskog uređaja, glave za samonavođenje i radio visinomera.
Autopilot APP-25V je elektromehanički i ima zadatak da izvodi raketu na zadatu visinu leta (po signalima iz radio visinomera i programskog uređaja), vrši stabilizaciju rakete u odnosu na centar težišta, u tri ravni, na autonomnom delu trajektorije i vodi raketu na cilj po signalima iz glave za samonavođenje, u režimu samonavođenja. Autopilot se u osnovi sastoji od tri slobodna žiroskopa za stabilizaciju rakete u odnosu na centar težišta, dva žiroskopa preticanja (kurs i visina), za proračunavanje preticanja kod pokretnih ciljeva, tri brzinska žiroskopa, za amortizaciju trenutnih smetnji i tri integrirajuća mehanizma za otklanjanje uticaja konstatnih smetnji u toku leta. Izvršni organi autopilota su kormilarske mašine kursa, visine i poprečnog nagiba.
Neposredno pre starta na autopilot se predaju signali sa brodskog uređaja za upravljanje raketnim gađanjem, koji definišu trajektoriju leta rakete.

Glava za samonavođenje (aktivna radarska) DSM-AE služi za otkrivanje cilja, njegov zahvat, te formiranje i predaju upravljačkih napona na autopilot, u horizontalnoj i vertikalnoj ravni u režimu samonavođenja. Izgrađena je u ’’hibridnoj’’ tehnologiji: pojedini sklopovi su u cevnoj tehnologiji (minijaturne cevi bez klasičnog nožišta), a deo sklopova je napravljen od poluprovodnihčkih elemenata. Impulsna snaga je veća  40 kW, frekevecija je oko 9 GHz. Moram napomenuti da je glava frekventno agilna, što znači da se frekvencija isijavanja menja po određenom algoritmu. Frekvencija ponavljanja impulsa je takođe promenljiva, što povećava njenu otpornost prema ometanju. Snabdevena je još ponekom ’’cakom’’ koji joj povećavaju žilavost u uslovima elektronskog ometanja. 
Samonavođenje rakete se obavlja po metodi proporcionalnog približavanja, sa promenljivim koeficijentom preticanja, koji autopilot konstatno proračunava.

Programski uređaj DVM-A (programer leta) služi za izdavanje signala i jednokratnih komandi na autopilot, koji definišu trajektoriju leta rakete. Svi podaci u programski uređaj se uvode pre starta sa broda gađača, a proračunava ih brodski uređaj za upravljanje raketnim gađanjem.

Radio visinomer RV-8E je zapravo mali radar sa konstantnim isijavanjem. Tehnološki je slična radarskoj glavi: nešto poluprovodnika, nešto minijaturnih elektronskih cevi. Namenjen za merenje signala trenutne visine i vertikalne brzine rakete, od momenta starta, do samonavođenja rakete. Po signalima radio visinomera autopilot izvodi raketu na zadatu visinu i održava je na toj visini za vreme autonomnog leta. Promena visine rakte u odnosu na zadatu se određuje na osnovu veličine faznog pomaka emitovanog i primljenog signala od morske površine. Frekvecija je oko 4 GHz, a snaga 1 kW.

Elektrooprema služi sa napajanje rakete električnom energijom. Sastoji se od primarnog i sekundarnih izvora napajanja i kablovske mreže, koja povezuje sve uređaje i sklopove na raketi, i raketu sa brodskim uređajem za upravljanje raketnim gađanjem. Primarni izvor električne energije je ampulna baterija 52S, koja obezbeđuje istosmerni napon 27 V (minimum 300 A u toku 5 minuta), a sekundarni izvori su pretvarači PO-1500 (obezbeđuje napon  115V, 400 Hz) i PT-125 (obezbeđuje trofazni napon 36V, 400Hz). Ampulna baterija je jednokratne namene i formira se neposredno pred start rakete.   


OSNOVNI TAKTIČKO – TEHNIČKI PODACI

Težina bojevo spremne rakete  ...........................................................   2600 kg
Dužina rakete  .....................................................................................   6.75 m
Visina rakete  ......................................................................................   1. 65m
Raspon krila  .......................................................................................   2.4 m
Dijametar trupa  ..................................................................................   0.76 m
Daljina gađanja  ..................................................................................   80 km
Brzina rakete  ......................................................................................   0.9 maha
Marševska visina leta rakete  ..............................................................   50 m 
Težina bojeve glave  ...........................................................................   480 kg
Težina eksplozivnog punjenja  ...........................................................   370 kg
Vrsta eksplozivnog punjenja  .............................................................   TGAG-5 (TNT + heksogen + aluminijumski prah)
Količina oksidatora AK-20K u rezervoaru rakete ..............................           400 l (630 kg)
Količina goriva TG-02 u rezervoaru rakete  ......................................           250 l (210 kg)
Težina barutnog punjenja startnog motora  ......................................           210 kg

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #6 on: February 11, 2010, 09:05:19 pm »

Teško je poverovati da su zdravsteni problemi tog oficira nastali od raketnog goriva i oksidatora, obzirom da su to supstance koje međusobnim dodirom burno izgaraju, do zadnjeg molekula. Kada je pomenuta raketa udarila u brdo došlo je do eksplozije upravo tih pogonskih komponenti, obzirom da nije bilo bojeve glave u njoj, i te komponente su u najkraćem roku izgorele. Pa i nakon toga, u nastalom šumskom požaru - neverovatno je da je ostala i najmanja količina tih materija.

Osim toga, ljudstvo koje je godinama radilo u raketnoj bazi na pogonskim sredstvima nije patilo od nekih sistemskih bolesti. Mi smo svake godine redovno odlazili na specijalističke lekarske preglede i ne pamtim da je iko sklonjen sa dužnosti zbog tegoba koje mogu naneti raketno gorivo i oksidator. Činjenica je da su prilikom radova korištena formacijska zaštitna sredstva, ali isparenja uvek ima, ma koliko ti pazio.

Mada, u život sve je moguće!!!!!

On je verovao da je to uzrok. Možda od gasova koji nastaju izgaranjem goriva i oksidatora, ne znam da li su lakši ili teži od vazduha. Ako su teži, postoji mogućnost.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #7 on: February 11, 2010, 10:38:16 pm »

Ovu današnju priču ću da dopunim sa nekoliko pogodnih slika

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01 Rakete u podzemnom skladistu.jpg (57.95 KB, 1024x768 - viewed 810 times.)

* 02 Startni motor SPRD-192.jpg (51.63 KB, 768x1024 - viewed 729 times.)

* 03 Ampulna baterija 52S.jpg (49.99 KB, 768x1024 - viewed 671 times.)

* 04 Pirosvece za aktiviranje startnog motora.jpg (61.06 KB, 745x983 - viewed 690 times.)

* 05 Elektricni upaljac za bojevu glavu.jpg (52.12 KB, 1024x768 - viewed 718 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:17:24 pm by bozo13, Reason: Dodavanje Paluba.info logo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: February 12, 2010, 10:08:26 am »

Idemo dalje sa slikama iz raketne tehnike
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01 Konzervisana raketa u gumenoj navlaci.JPG (59.25 KB, 800x600 - viewed 415 times.)

* 02 Podzemno skladiste raketa.JPG (27.45 KB, 800x431 - viewed 465 times.)

* 03 Transport KR u toku eksploatacije.jpg (31.24 KB, 800x368 - viewed 446 times.)

* 04 Ukrcaj rakete na kamion za transport.JPG (51.1 KB, 800x620 - viewed 515 times.)

* 05 Bojeva glava.jpg (24.35 KB, 550x733 - viewed 417 times.)

* 06 Ugradnja bojeve glave.jpg (29.58 KB, 800x600 - viewed 349 times.)

* 07 Dekonzervacia rakete.jpg (46.84 KB, 800x665 - viewed 550 times.)

* 08 Radarska glava.JPG (47.96 KB, 800x627 - viewed 412 times.)

* 09 Ispitna oprema za radarsku glavu.jpg (50.59 KB, 700x646 - viewed 319 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:24:40 pm by bozo13, Reason: Dodavanje Paluba.info logo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #9 on: February 12, 2010, 10:16:28 am »

Evo još slika iz raketne baze
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]


* 01 Aparatura za proveru.JPG (55.99 KB, 800x600 - viewed 375 times.)

* 02 Oprema za punjenje KR sa O.jpg (39.2 KB, 800x434 - viewed 461 times.)

* 03 Oprema za rasklapanje krila u raketnoj bazi.jpg (43.26 KB, 800x415 - viewed 328 times.)

* 04 Podvesenje startnog motora.jpg (45.17 KB, 800x544 - viewed 455 times.)

* 05 Priprema za punjenj rakete sa 0.jpg (44 KB, 800x491 - viewed 412 times.)

* 06 Provera AULR.jpg (52.48 KB, 800x557 - viewed 386 times.)

* 07 Provera autopilota.jpg (46.11 KB, 700x707 - viewed 334 times.)

* 08 Punjenje rakete sa O.jpg (42.95 KB, 650x742 - viewed 338 times.)

* 09 Punjenje rakete vazduhom visokog pritiska.JPG (40.02 KB, 800x532 - viewed 398 times.)

* 10 Zastitina oprema za rad sa O.JPG (32.52 KB, 350x712 - viewed 382 times.)
« Last Edit: February 21, 2010, 06:36:04 pm by bozo13, Reason: Dodavanje Paluba.info logo » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #10 on: February 12, 2010, 10:23:28 am »

Lovac, slike su fenomenalne, kao i tvoj prilog. Samo nastavi, voljeo bi, i da je u prikazu i raketa RBS15, te možda još koja pojedinost, koju neznamo.
Bio je nekad opis raketnih čamaca u Hrvatskom vojniku, kdje su ove rakete opisali kao vrlo loše (praktički neupotrebljive).

Lepo bi bilo, kada bi u tadašnoj JNA ugradili navođenja iz rakete RBS15 na raketu Styx. Ok, več maštam ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #11 on: February 12, 2010, 12:51:13 pm »

@lovac

Odlican tekst. Cekamo nastavak o P-21, 22 Smiley

Da li mozda znas nesto oko navodnog povecanja dometa raketa iz porodice P-20,21,22 pricalo se kao se nesto radi na povecanju dometa ovih raketa.
O ovem se pricalo 90-tih godina.
Navodno na ustrb b/g bi se povecala kolicina goriva - sto je meni malo sumljivo da je lako izvodjljiv ali cak mi se cini da se o tome pricalo i na TV-u.

Mala dopuna oko lansiranja rakete - raketa je na lanseru bila osigurana i sa "osiguracem" koji je pucao kada potisak rakete dostigne neku vrednost. Zaboravio sam tacno koliko i kakav je pravi naziv za taj "osigurac". Naravno ovo nije bio jedinina veza rakete sa lanserom rakete nego poslednja koja se morala mehanicki pokidati da bi se lansirala raketa.

Mislim da je ovo "princip" koji je koriscen i na P-15,20,21,22.

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #12 on: February 12, 2010, 01:44:49 pm »

@lovac

Odlican tekst. Cekamo nastavak o P-21, 22 Smiley

Da li mozda znas nesto oko navodnog povecanja dometa raketa iz porodice P-20,21,22 pricalo se kao se nesto radi na povecanju dometa ovih raketa.
O ovem se pricalo 90-tih godina.
Navodno na ustrb b/g bi se povecala kolicina goriva - sto je meni malo sumljivo da je lako izvodjljiv ali cak mi se cini da se o tome pricalo i na TV-u.

Mala dopuna oko lansiranja rakete - raketa je na lanseru bila osigurana i sa "osiguracem" koji je pucao kada potisak rakete dostigne neku vrednost. Zaboravio sam tacno koliko i kakav je pravi naziv za taj "osigurac". Naravno ovo nije bio jedinina veza rakete sa lanserom rakete nego poslednja koja se morala mehanicki pokidati da bi se lansirala raketa.

Mislim da je ovo "princip" koji je koriscen i na P-15,20,21,22.



Domet možeš povečati na sledeče načine:
- nov, štedljivi, manji i lakši motor
- novo gorivo, koje ima višu energijsku vrednost
- povečanje rezervoara, ako smanjiš elektroniku ili bojevu glavu.

Najlakše je smanjiti bojevu glavu, pa da dobiješ veči domet. Za ostalo trebaš puno više znanja.
Kao protivbrodska raketa P21 i P22 imaju po mome dovoljno velik domet, veči nego je bila praktička mogučnost odkrivanja i pračenja cilja (može jedino helikopterom ili radarom na nekom brdu - oboje dosta ranljivo).

Po mome jedina praktička svrha povečanog dometa, da se ova raketa preradi kao nevođena raketa zemlja - zemlja.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #13 on: February 12, 2010, 06:29:00 pm »

Što se tiče povećanja dometa rakete - sredinom devesetih je postojala ideja da se tako nešto uradi. Planirano je da se kompletan sistem vođenja promeni (navodno, trebalo se ugraditi TV vođenje, savremeniji autopilot i ko zna šta još), te da se na taj način dobijeni prostor u trupu rakete popuni sa dodatnom količinom pogonskih komponenti. U toj varijanti raketa bi bila preuređena za varijantu kopno - kopno, odnosno bila bi namenjena za gađanje zemaljskih ciljeva. Nosioci tog zadatka su bili VTI i INFIZ, krenulo se sa ispitivanjima, čak je jedan SOPL prebačen u Beograd, ali se odustalo nakon godinu - dve, bez ikakvih konkretnih rezultata. Jedna raketa je upotrebljena i uništena tokom ispitivanja. Nemam konkretnijih podataka o tom zadatku, sve se držalo u nekakvoj čudnoj tajnosti na nivou GŠ VJ. Mi iz mornarice smo znali veoma malo.

Pitanje, odnosno dopuna vezana za start rakete. Nisam hteo da detaljišem, jer bi u slučaju detaljnog opisa sistema trebalo napisati knjige.
Ali da objasnim o čemu se radi: kada se startni motor rakete pripali, treba određeno vreme (nekoliko desetina sekundi) da izađe na radni režim, tj. treba određeno kratko vreme da barut u motoru počne konstantnom brzinom goriti i da se postigne odrđeni pritisak u komori sagorevanja. To u praksi znači da treba određeno vreme da motor dobije radni pritisak.
Ukoliko raketa ne bi bila prčvršćena nekom fiksnom vezom za lanser, u toku izlaska motora na radni režim ona bi počela da klizi i na kraju bi jednostavno ''ispala'' iz lansera jer ne bi imala dovoljnu početnu brzinu da je njene aerodinamične površine održe u vazduhu. Zato je cilj da se prilikom lansiranja raketa izbaci iz lansera (kao praćkom) određenom početnom brzinom. Da bi se to ostvarilo raketa se fiksira za lanser specijalnim vijcima (stručno se zovu srezni vijci), koji se kidaju na tačno određenom pritisku, tj. kidaju se kada startni motor već dovoljno ''snažno gura''. U konkretnom slučaju, rakete P-20, 21, 22 su fiksirane sa dva vijka za lanser. Ti vijci imaju silu kidanja od oko 8 t svaki. To znači da raketa može izleteti tek kada buster pogura sa više od 16 t, i u tom slučaju je početna brzina rakete oko 40 m/s.
Nadam se da sam bio jasan. Princip je isti kod svih lansiranja!   
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #14 on: February 12, 2010, 10:33:39 pm »

@lovac
Mislim da je neko iz mornarice najavljivao povecanje dometa rakete. Verovatno su se nadali da ce na osnovu tog razvoja da se razvije i verzija za moranricu.

Povecanje dometa je imalo smisla jer su podaci o cilju mogli  da se dobijaju preko KIS-a (RF-33,34, 405,406), a reljef crnogorske obala je pogodan za postizanje maksimalnih dometa radara. Sa druge strane obala nije bas bila pogodna jer nije bilo ostrva za prikrivanje pokreta brodova tako da se planiralo dejstvo samo dok su se brodovi nalaze u radraskoj senci obale sa eventualnim brzim izlacima radi lansiranja raketa.

Osim toga tih godina je bila aktuelna pomorska blokada tako da svako povecanje dometa je bilo dobrodoslo.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 23 queries.