PALUBA
March 28, 2024, 10:13:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Komplet pontonskog mosta PMP, PM M71 i drugi na bazi PMP  (Read 181794 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« on: February 15, 2010, 07:04:01 pm »

Iako je KPM (komplet pontonskog mosta) PM M-71 nastao kao lecencna verzija ruskog KPM PMP, razlike izmedju njih su minimalne, te cu se ovde vise baviti domacom (PM M-71) verzijom ovog kompleta nego originalnom verzijom i kasnijim modifikacijama proizaslim iz osnovne verzije.

Za pocetak cu nesto reci o nastanku ovog kompleta.

Na kraju II svetskog rata ruska vojska je imala TPM (teski pontonski most) koji je olaksavo kretanje jedinica odnosno njihov prelaz preko vodenih prepreka. Medjutim da bi se taj most postavio na maksimalniu duzinu od 230 metara bilo je potrebno 4 sata rada sa celim pukom vojske i oko 200 vozila. Pored toga je bilo potrebno odraditi oko 4500 operacija kako bi se most sklopio. Najveca mana je svakako bila njegova propusna moc od svega 100-tinak tenkova i to minimalnom brzinom. To je dovodilo do toga da druge jedinice cekaju i cesto budu izlozene neprijateljskoj vatri (posebno avijacije).


Konstruktorski zavod Karbisev je dobio zadatak da razvije novi pontonski most. Projekt koji je ponudio Jurij N. Glazunov je ubedljivo pobedio sve ostale potencijalne konkurente. projekat je predvidjao smanjenje broja operacija, smanjenje broja ljudstva za 5 puta, samnjenje broja vozila, povecanje protoka za cak 10 puta itd.
Medjutim nije sve bas sjajno islo posto je od odredjenih ljudi Glazunov bio optuzen za prevaru.
Medjutim zahvaljuci ``gospodinu slucaju`` sve to je doslo do marsala Zukova. Dalje se sve odigralo po najboljem scenariju i ``rodio`` se po mnogima najbolji pontonski most na svetu PMP.



* Юрий Николаевич Глазунов.jpg (61.62 KB, 425x622 - viewed 495 times.)
« Last Edit: February 15, 2010, 07:10:08 pm by kuzmar » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: February 16, 2010, 11:37:49 am »

Komplet pontonskog mosta cine:
-32 plovna clanka (PC)na vozilima FAP 2026 BDS/A (slika 1)
-4 krajnja plovna clanak (KPC) na vozilima FAP 2026 BDS/A (slika 2)
-2 kolovozna zastora (celicne ploce koje se postavljaju na prilazima radi povecanja nosivosti tla) na vozilima FAP 2026 BDS/A (slika 3-pogled odpozadi)
-12 remorkera RPP M68 koji se kopnom transportuju i spustaju/izvlace iz vode pomocu vozila FAP 2026 BS/AVG (slika 4-preuzeto sa MCMF)
-ostalih pratecih elemenata (camci, alat, pribor...)


* Plovni clanak1.GIF (29.39 KB, 282x192 - viewed 550 times.)

* Krajnji plovni clanak1.GIF (9.21 KB, 300x183 - viewed 506 times.)
« Last Edit: February 16, 2010, 12:07:05 pm by kuzmar » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2 on: February 16, 2010, 12:17:55 pm »

RPP M68

P.S. u prethodnom postu sam naveo da se na slici 3 nalazi kolovozni zastor, medjutim posto je slika veoma losa odustao sam od njenog postavljanja.


* RPP M68.jpg (290.83 KB, 1600x1200 - viewed 526 times.)
« Last Edit: February 16, 2010, 12:27:00 pm by kuzmar » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #3 on: February 16, 2010, 12:40:50 pm »

Od kompleta PM M71 se izradjuju pontonski mostovi nosivosti 20 i 60 tona, kao i skele nosivosti 0d 20 do 180 t.
Kod mostova nosivosti 60 moguce je dvosmerni saobracaj posto je sirina kolovoza 6,5 metara (slika 1 ceoni prikaz plovnog clanka). Od jednog kompleta PM M71 je moguce izraditi most maksimalne duzine 227 metara.
Kod izrade mostova nosivosti 20 tona svaki drugi clanak se rasklapa tako sto se jedna polovina zakrene za 180 stepeni (slika 2). Na taj nacin je moguce izraditi most za jednosmerni saobracaj maksimalne duzine 382 metra.


* pmp4.gif (0.97 KB, 300x86 - viewed 498 times.)

* pmp7.gif (1.31 KB, 137x114 - viewed 1417 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #4 on: February 17, 2010, 08:39:51 pm »

PMP u sastavu Ceske vojske


Americka verzija PMP


Razne verzije u naoruzanju ostalih armija


« Last Edit: August 14, 2016, 08:00:24 pm by KUZMA® » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: February 17, 2010, 09:21:22 pm »

Negde sam vec pisao o ovome, ali ne smeta da ponovim. Citao sam o ovome nekad davno, pa vas molim da mi ne zamerate sto je previse opsirno i verovatno sa mnogim propustima, ali vreme prolazi i stvari se zaboravljaju.
Jedan o vecih problema kod mostova je to sto treba malo duze vreme da se postave.
Na jednoj od vezbi JNA, jedna od strana (recimo crveni) je trebao da izvrsi desant u sto kracem roku na protivnicku stranu, koja se naravno nalazila na drugoj strani reke.
Da bi se sprecilo da plavi sazna za kada je pripremljen desant, samo sklapanje pontonskog mosta se izvelo iza neke ade, ili u nekom rukavcu reke koja je bila nepregledna za protivnicku stranu.
Kada je trebalo da se izvede desant, crveni je samo dopremio gotov pontonski most do mesta gde je bio predvidjeno da se most postavi, i tako je na brzinu uspeo da uspostavi saobracaj preko reke, potpuno neocekivano od strane plavog.
Posto je to bila malo veca vezba, bili su tu i strani posmatraci, koji su isto tako ostali zateceni ovim nacinom postavljanja vec gotovog mosta.
Ako neko ima tacnije informacije o ovome, molio bih da me popravi i dopuni. Cheesy
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #6 on: February 17, 2010, 09:41:14 pm »

Prema onome sto ja znam to se odigralo negde `89 ili `90 godine. vezba je izvedena na Kupi. Ucestvovale su 2 pontonirske cete. Svaka je sklapala po jednu polovinu mosta. To bi trebalo da je moj nekadasnji 123.pontb koji se tada nalazio u Zagrebu. Prema onome sto znam ukupno vreme za sklapanje do nailaska prvog vozila je bilo cca. 16 ili 17 minuta.
Jedan podatak koji sam procitao na nekom ruskom sajtu (pokusacu da ponovo pronadjem gde) da je prilikom prvog demonstrativnog postavljanja PMP-a most sklopljen i prvo vozilo preslo za samo 17 minuta.

Inace presudno za tu brzinu je broj rampi na kojima istovremeno moze da se spustaju clanci i remorkeri. Sto vise rampi to je i vreme potrebno za sklapanje krace.

Svojevremno sam sa svojim ljudstvom na jednoj neuredjenoj rampi imao vreme od 7 minuta za odlicnu ocenu da se spuste clanci, sklopi skela od 60 tona. U tih 7 minuta smo uspeli da spustimo i oba remorkera iako se oni ne ocenjuju.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #7 on: February 17, 2010, 09:44:10 pm »

Hehe, znaci secanje jos uvek radi. Cheesy
Hvala @Kuzmar
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #8 on: February 17, 2010, 09:46:39 pm »

Nema na cemu Trpe. Ipak je ovo moj fah. Nadam se da ce i ostale teme biti zanimljive.

P.S. Ovo je tek pocetak. Valjalo bi malo i neko pitanje a ne samo da pisem podatke.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #9 on: February 17, 2010, 09:48:59 pm »

Kuzmar, za pitati, moraš nešto i znati. Ne obaziri se, biće i pitanja, i dopuna, samo ti guraj te sprave da premošćavaju reke!  Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #10 on: February 17, 2010, 10:09:51 pm »

Staracu se.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #11 on: February 18, 2010, 12:05:15 pm »

Kao sto se moze videti na prethodnim snimcima koje sam postavio komplet PMP je i Amerikancima ali i mnogim drugim vojskama sveta bio osnova za izradu vlastitih kompleta (neko licencno, neko samo kopiranjem vidjenog uz odredjene izmene). Medjutim i pored toga sto je osnova ista neki su vise a neki manje bili uspesni.

Kao potvrdu toga postoji jedna ,doduse, samo prica koja kaze da je u decembru 1995 americka vojska postavljala pontonski most preko Save kod Bosanskog Samca kako bi njihove snage usle u Bosnu u sastav ,kako se tada zvala misija, Unrpofor (Sfor ili nesto trece). Poenta je da je usled naglog povecanja vodostaja tokom postavljanja mosta doslo do kidanja pojedinih elemenata. Posto se to po prici desilo tokom noci otkinuti pontoni su noseni vodom otplovili pa je cak u Sapcu nasa pontonirska jedinica hvatala pontone ``pobegulje``.
U prilog tome ide i jedna zanimljivost. Kada u google pretrazivacu ukucamo ``američki inženjerci su završili pontonski most`` dobicemo nekoliko linkova gde se u temama ``Dogodilo se na danasnji dan`` moze pronaci informacija da je taj pontonski mos zavrsen 31.12.1995.godine. Ako imamo u vidu vreme potrebno za ppostavljanje mosta koje je u prethodnim postovima pomenuto mozemo zakljuciti da je ovaj most postavljan nekoliko dana kada je postao deo istorije. Zasto je to tako to verovatno znaju samo Amerikanci koji su to radili.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #12 on: February 18, 2010, 01:55:33 pm »

Sklapanje pontonskog mosta PMP (Madjarska vojska).
« Last Edit: August 14, 2016, 08:01:12 pm by KUZMA® » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #13 on: February 18, 2010, 01:59:03 pm »

Ista vezba.
« Last Edit: August 14, 2016, 08:01:50 pm by KUZMA® » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #14 on: February 18, 2010, 06:20:46 pm »

Nacin spustanja clanka u vodu
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
prilazak vozilom vodi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
sema rasklapanja clanka


* pmp2.jpg (2.85 KB, 270x99 - viewed 627 times.)

* pmp3.gif (0.76 KB, 180x70 - viewed 636 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.