PALUBA
March 29, 2024, 07:08:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Komplet pontonskog mosta PMP, PM M71 i drugi na bazi PMP  (Read 181827 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #30 on: February 25, 2010, 10:12:15 pm »

Kuzmar, da li je bilo neko premošćavanje Dunava, ako jeste - zna li se u kom rejonu i kojim sredstvom?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #31 on: February 26, 2010, 09:46:09 pm »

Preko Dunava nije bilo nekog premoscavanja posto je u takvim slucajevima predvidjeno da se rade skelska mesta prelaza. Razlozi su sirina koja prevazilazi jedan komplet, brzina vode koja ne sme biti veca od 2-3m/s(nemam trenutno pri sebi taj podatak) problem sidrenja,ogromnog broja angazovanog ljudstva (ceo bataljon A formacije) itd. Zbog toga se pristupa izradi skela i na takvim rekama moze da funkcionise na jednom mestu i po 4-5 skela te se na samoj brzini prebacivanja ne gubi mnogo posto uvek jedna utovara, jedna istovara a ostale su na putu za utovar ili istovar.
Jedini sto je na Dunavu premoscavano mostom su pojedini rukavci (moja jedinica je za potrebe NP Fruska Gora 1997 izradila pononski most 60t na rukavcu Dunava kod Sr.Karlovaca).

Ovde je rec naravno o PM M71. Naravno tu imamo i Lido (jel` to bese Dunav?) i mozda jos po nesto ali nisam siguran pa ne bih nagadjao.
Da li ej nekada ranije kod nas takvo premoscavanje radjeno meni nije poznato niti sam imao priliku da o tako necemu cujem ista.


Evo jedan fotografija utovara Zetellmaiera na skelu tokom obuke na Dunavu. Fotografija je cista ekskluziva posto do sada nije objavljivana (snimljeno 2008).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_9282-1.jpg (210.8 KB, 1556x1167 - viewed 291 times.)
« Last Edit: March 13, 2010, 04:07:37 pm by Broker » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #32 on: March 13, 2010, 03:26:31 pm »

Animacija spustanja plovnog clanka u vodu. Ovo je gotovo realno vreme za koje se ta operacija izvodi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Spustanje plovnog clanka-2.gif (276.01 KB, 240x180 - viewed 414 times.)
« Last Edit: March 13, 2010, 03:46:54 pm by kuzmar » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #33 on: March 13, 2010, 10:32:07 pm »

Kuzmar, na animaciji ne mogu da uočin neku sajlu ili nešto čime je članak vezan, da ne otplovi niz vodu. Pretpostavljam da jeste vezan?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #34 on: March 13, 2010, 10:38:28 pm »

Jest, clanak je vezan jednom sajlom za vozilo. Kada se clanak otvori i po inerciji pocne da plovi ka sredini vodene prepreke ta sajla ga zadrzava da ne otplovi. Vozilo zatim krece napred i privlaci clanak obali. Kada je clanak privucen posluga se penje na njega, vezuje obicno uze a sajlu otkacuje posto uze dobaci pontoniru na obali koji vucom pomera clanak od rampe i time oslobadja mesto narednom vozilu.

Izvodljivo je i da se sajla ne otkacuje sve dok ponton nije sklopljen ali je to izvodljivo samo ako svako vozilo ima svoju rampu. Tada se tako zakaceni pontoni sklapaju u polozaj za rad medjusobno cakljama privlace i spajaju, kace remorkeri teko onda sajla moze da se otkaci. Medjutim ovo je samo teoretski posto ne verujem da iko na svetu ima dovoljno rampi da spusti sve pontone istovremeno.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #35 on: March 13, 2010, 10:41:46 pm »

Hvala za objašnjenje! Šta ću kad me sve interesuje, pa i detalji, posebno kad su plovne stvari u pitanju... Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #36 on: March 13, 2010, 10:58:53 pm »

To bar nije problem da se objasni. Radio sam sa tim kompletom 8 godina i obucio ni sam ne znam koliko pontonira, remorkerista, vanbrodista i vozaca.

Ne znam da li sam vec pomenuo jednu zanimljivost oko ovog kompleta. Danas dobar deo zemlja ima ovaj komplet u svom naoruzanju. Neko ima izvorne ruske a neko americke. Do arapsko-izraelskog rata Amerikanci nisu imali nesto ovako. Srecna okolnost po njih je da su Izraelci tokom rata zarobili po nekim izvorima ceo komplet, po nekim deo a po nekim samo jedno vozilo sa plovnim clankom. Naravno Ameri su bili zainteresovani za sve sto dolazi iz Istocnog bloka pa tako i za ovaj komplet. Kada su dosli do tog zarobljenog dela napravili su prakticno isti komplet koji se razlikuje u vozilima, neznatno u sirini kolovoza i u tome sto je umesto celika koriscen aluminijum te je sam clanak laksi. U svakom slucaju `92 godine je i prakticno dokazano da su platforme vozila kompatibilne za sve plovne clanke. Tada je bio cuveni slucaj da su nasi pontoniri na Raci hvatali pontone koje je nabujala Sava odnela kada su Ameri sklapali most kod Orasja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #37 on: March 13, 2010, 11:16:56 pm »

Da li su im naši vratili članke, ili ih iskoristili za sebe? Ili možda nisu samo iz inata? Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #38 on: March 13, 2010, 11:19:20 pm »

Sila Boga ne moli. Vratili im. A i sto ce nam samo clanci? Da su bili sa vozilima onda bi mozda bila druga prica.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #39 on: March 13, 2010, 11:21:00 pm »

Da su ih barem pozvali na jedno pokazno zanimanje da vide kako se to radi.... Ali de, dobro sad!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #40 on: March 13, 2010, 11:35:18 pm »

Onako posteno govoreci u vezi tog mosta kod Orasja. Tako nesto koliko znam ni u JNA i kasnije niko nije probao da izvede. Svim pravilima je predvidjeno da se takve prepreke savladjuju formiranjem skelskih mesta prelaza. Uticaj vodenog toka na tako sirokom rekama je veoma veliki i zasto onda pokusavati tako nesto izvesti, a trebalo bi angazovati nekoliko bataljona sa svojim kompletima. Trazeci podatek za ovu temu dosao sam do nekoliko razlicitih duzina tog mosta ali sam gledajuci fotografiju gotovog mosta dosao do zakljucka de je verovatna duzina sigurno preko 1000 metara. To je enormna duzina za koju bi trebalo najmanje 4 kompleta mosta (odnosno 4 pontonirska bataljona). JNA je imala nekoliko takvih bataljona ali koja je svrha sve baciti na jedno mesto.Ko ce da obezbedi prelaz na nekom drugom mestu gde je to potrebno? A svakako kada se zna da jedan komplet moze da obezbedi 16 skela klase 40 tona onda dolazimo do zakljucka da ce se vise mesta pokriti i stvoriti veca frekvencija prelaska na drugu stranu nego sa samo jednim mostom. Nije zanemarljivo ni cinjenica da ako se to radi u ratu most je svakako laksa meta za dejstvo neprijateljske avijacije i artiljerije za razliku od skele koja je pokretna i manja.
Da zakljucim. Verovatno bi i sadasnje pontoniorske jedinice VS mogle da izvedu takav poduhvat ali se sigurno ne bi brukale kao Amerikanci (potpljena vozila, odneti pontoni, i oglasneo na sva zvona da je izgradnja mosta trajala 1000 sati).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #41 on: March 14, 2010, 12:54:19 pm »

Ја сам имао прилике да на једној вежби, 1986 године, видим и пребацивање оклопне технике скелама, затим тенконосцима (на Дунаву, из правца Илока ка Бачкој Паланци, баш код садашњег моста), као и премошћавање канала ДТД понтонским мостом, додуше од три чланка. Постављање моста је рађено у симулираним борбеним условима на делимично уређеном месту. Инжењерија је то заиста добро била урадила. Преко њега је прешао оклопни батаљон (све резервисти) заиста муњевито. Ништа није било намештено, претходно увежабано, али је деловало врло добро.

И 1999.године сам посматрао рад инжењераца на скелском месту преласка код Новог Сада, и наравно користио њихове "услуге". Заиста су деловали врло сигурно, стручно  и храбро. Углавном су то били резервисти, али то по ничему ниси могао да закључиш. Осим, по мало више седе косе на главама.

Код Орашја, децембра 2005.године се очигледно радило о лошој процени. Вероватно је неко желео да импресионира, а испала је брука.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #42 on: March 14, 2010, 03:06:56 pm »

Moj bivsi bataljon je inace pokrivao ta skelska mesta koja je Dzumba pomenuo.
A evo par slika iz 1999.godine i slika na kojoj se vidi ona sajla koju sam pomenuo kao odgovor na Borin post.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bombandovanje 1999 (108).JPG (99.01 KB, 640x427 - viewed 320 times.)

* Bombandovanje 1999 (118).JPG (125.34 KB, 640x427 - viewed 319 times.)

* Bombandovanje 1999 (140).JPG (137.35 KB, 640x427 - viewed 304 times.)

* IMG_9250.jpg (73.7 KB, 640x480 - viewed 199 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #43 on: March 15, 2010, 05:00:43 pm »

Da se nadovezem na Dzumba.

I ja sam silom prilika koristio '99 usluge pontonira kod Novog Sada (cesto) i mogu reci da je to sve jako jako dobro funkcionisalo i mislim da nije bilo ni jednog incidenta.

Cak je jednom skela sa civilima bila negde na sredini dunava kada su bombardovali zezeljev most (oko podneva) nekih 400-500 metara nizvodno od skele (na prvoj Kuzmarevoj slici iz prethodnog posta se vidi most pre nego sto je strusen) nije bilo panike i bezbedno su prebacili ljude na obalu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: March 18, 2010, 06:33:04 pm »

Sve sa starim FAP-om  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2010-03-18_180102.jpg (41.37 KB, 852x420 - viewed 158 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.