PALUBA
April 16, 2024, 11:01:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Zdravstvena zaštita u JRM  (Read 52895 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #15 on: August 07, 2013, 01:02:32 pm »

Na slici VB 005 u prvom postu vidi se u to vreme prvi savremeni aparat za Acetatnu hemodijalizu sa pločastim dijalizatorom.

Po tome pretpostavljam da je slikano početkom 80-tih godina.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #16 on: September 13, 2013, 06:46:39 am »

Браво Зденко,само да напоменем да је у моје време у касарни где је била смештена команда МТШЦ постојала амбуланта за припаднике школског центра.Био је лекар опште праксе и зубар.Ординације су биле уз ограду према касарни Иван Горан Ковачић а прекопута Кино дворане.

Sjećam se te žuto smeđe zgrade uz ogradu od IGK, tamo su me vodili kod zubara, onda je to bio
neki poručnik dr Burić koji je jako pažljivo radio s nama klincima. Sjećam se i kino dvorane u koju
bi me otac doveo da s pitomcima gledam partizanske filmove ili filmove s manevara JNA kada su
bili "na repertoaru". Kasnije je cijela garnizonska ambulanta preselila u onu malu sivu kasarnu u
kojoj je prije bila uprava mašinske. tada je i zubna ambulanta tamo preseljena na drugi kat pa
onda lijevo.

Sječam se da su mi roditelji, a i djed i baka odlazili tamo na preglede. Govorili su da idu na pregled
u Malu kasarnu, tako su nazivali taj objekat.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #17 on: September 28, 2013, 01:39:49 pm »

Браво Зденко,само да напоменем да је у моје време у касарни где је била смештена команда МТШЦ постојала амбуланта за припаднике школског центра.Био је лекар опште праксе и зубар.Ординације су биле уз ограду према касарни Иван Горан Ковачић а прекопута Кино дворане.

Sjećam se te žuto smeđe zgrade uz ogradu od IGK, tamo su me vodili kod zubara, onda je to bio
neki poručnik dr Burić koji je jako pažljivo radio s nama klincima. Sjećam se i kino dvorane u koju
bi me otac doveo da s pitomcima gledam partizanske filmove ili filmove s manevara JNA kada su
bili "na repertoaru". Kasnije je cijela garnizonska ambulanta preselila u onu malu sivu kasarnu u
kojoj je prije bila uprava mašinske. tada je i zubna ambulanta tamo preseljena na drugi kat pa
onda lijevo.

Sječam se da su mi roditelji, a i djed i baka odlazili tamo na preglede. Govorili su da idu na pregled
u Malu kasarnu, tako su nazivali taj objekat.

Sada se cijeli objekat sa zgradom bivše vojne policije preuređuje i u fazi dovršavanja je. Mislim da bi tu trebale useliti neke
institucije Ministarstva pravosuđa, saznat ćemo kada se usele.

A već od prije je zgrada bivše garnizonske ambulante (mala kasarna plave boje) prenamjenjena za centar za osobe s down sindromom
i oni je veoma uspješno koriste.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #18 on: September 29, 2013, 08:47:58 am »

Браво Зденко,само да напоменем да је у моје време у касарни где је била смештена команда МТШЦ постојала амбуланта за припаднике школског центра.Био је лекар опште праксе и зубар.Ординације су биле уз ограду према касарни Иван Горан Ковачић а прекопута Кино дворане.

Sjećam se te žuto smeđe zgrade uz ogradu od IGK, tamo su me vodili kod zubara, onda je to bio
neki poručnik dr Burić koji je jako pažljivo radio s nama klincima. Sjećam se i kino dvorane u koju
bi me otac doveo da s pitomcima gledam partizanske filmove ili filmove s manevara JNA kada su
bili "na repertoaru". Kasnije je cijela garnizonska ambulanta preselila u onu malu sivu kasarnu u
kojoj je prije bila uprava mašinske. tada je i zubna ambulanta tamo preseljena na drugi kat pa
onda lijevo.

Sječam se da su mi roditelji, a i djed i baka odlazili tamo na preglede. Govorili su da idu na pregled
u Malu kasarnu, tako su nazivali taj objekat.

Sada se cijeli objekat sa zgradom bivše vojne policije preuređuje i u fazi dovršavanja je. Mislim da bi tu trebale useliti neke
institucije Ministarstva pravosuđa, saznat ćemo kada se usele.

A već od prije je zgrada bivše garnizonske ambulante (mala kasarna plave boje) prenamjenjena za centar za osobe s down sindromom
i oni je veoma uspješno koriste.

Tako je, jučer sam tamo prošetao. Ljudi koji su tamo radili su rekli da će tu izgleda useliti javno pravobraniteljstvo. No živi bili pa vidjeli.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #19 on: November 09, 2013, 02:18:18 pm »

Da se možda malo vratimo vremenski u natrag u nekadašnju Mornaričku-Vojnu bolnicu u Puli s ove tri kartuline, dvije iz doba
Austrougarske i jedna pred kapitulaciju Italije. Povijest vojne zdravstvene zaštite i saniteta u Puli je veoma duga.

Možda bi ove slike išle i u neki drugi dio Foruma, ali čini mi se da svojim porijeklom dijelom i tu pripadaju.

Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #20 on: November 11, 2013, 01:24:21 pm »

Da se možda malo vratimo vremenski u natrag u nekadašnju Mornaričku-Vojnu bolnicu u Puli s ove tri kartuline, dvije iz doba
Austrougarske i jedna pred kapitulaciju Italije. Povijest vojne zdravstvene zaštite i saniteta u Puli je veoma duga.

Možda bi ove slike išle i u neki drugi dio Foruma, ali čini mi se da svojim porijeklom dijelom i tu pripadaju.

Pulska mornarička, kasnije vojna bolnica imala je dugu tradiciju i bila je jedan od važnijih oslonaca kasnije organizacije zdravstvene
zaštite u JRM. Pa i dijelovi tradicije mornaričke bolnice su se dijelom prenoslili na kasniju Vojnu Bolnicu Pula. U nju su i građanska
lica radije odlazila na preglede i zahvate kada je to bilo moguće, puno radije nego u civilnu bolnicu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #21 on: November 21, 2013, 07:03:57 pm »

I u starim i u novim zdravstvenim knjižicama se je upisivala dijagnoza, terapija i pošteda
tj. bolovanje po potrebi.

Pa ipak sječam se da suu Puli od 1983. svi vojni zdravstveni osiguranici morali imati otvoren
i vojni zdravstveni karton u garnizonskoj ambulanti. U njega su doktori upisivali sve važnije
postupke. Kod događaja iz 1991. ordinacije su iz garnizonske ambulante preseljene u prostor
vojne bolnice i onda su nakon par mjeseci svi pozvani da podignu zdravstvene kartone (to je
bilo ljeti 7. ili. 8. mjesec) i da se jave u Dom zdravlja gdje su bili dodijeljeni civilnim doktorima.

Probati ću pronaći i skenirati pa postaviti i neke stare uputnice za specijalističke preglede
(ako je to još sačuvano), prvo su bile formata a4 obostrano štampane na bijelom papiru, a
zatim ja mislim od 1984. ?? su zamjenjene novima isto na A4 veličini ali s naranđastom bojom
i u obliku prilagođenom za moderniju obradu-učitavanje podataka.

Prije nekog vremena obećao sam da ću potražiti specijalističke uputnice. Tražio sam ali nisam
našao, međutim našao sam zdravstveni karton ali u njemu više nije bilo uputnica. Ipak i to je
neki uspjeh pa ga postavljam. Inače u njemu sam pogledao datume i vidim da je zadnji put u
Puli bio izvršen pregled i podignuti lijekovi 22. 10. 1991. i znači da su tada i vraćeni kartoni
te vojni osiguranici upućeni da se jave u Dom zdravlja. Prije sam napisao da je to bilo u 7. ili 8.
mjesecu pa to sada ispravljam. Ako negdje pronađem neku od uputnica svakako ću je isto
postaviti, a do tada tražim. Evo kartona.


* Zdravstveni karton vojnog osiguranika 1.jpg (565.31 KB, 2287x1592 - viewed 248 times.)

* Zdravstveni karton vojnog osiguranika 2.jpg (431.13 KB, 1240x1754 - viewed 207 times.)

* Zdravstveni karton vojnog osiguranika 3.jpg (449.63 KB, 1269x1770 - viewed 208 times.)

* Zdravstveni karton vojnog osiguranika 4.jpg (419.1 KB, 1395x2011 - viewed 220 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #22 on: November 22, 2013, 08:42:09 pm »

Unutrašnjost Vojne bolnice u Splitu (treba imati u vidu, da su slike iz 70-tih godina.

Evo da i ja postavim par slika bivše Vojne Bolnice Pula. Mnogi od nas znaju da je krajem
1991. ostala prazna odlaskom JNA iz Pule i od tada je bila prazna pet-šest godina. Onda
se je konačno neko dovoljno mudar sjetio da bi bilo korisno vratiti je u prvobitnu namjenu
pa je opet uređena u bolnicu. Izgled izvana se nije promjenio, a iznutra je prilagođena
potrebama današnje Opće bolnice.

Evo kako je nekada izgledao ulaz u mornaričku-vojnu bolnicu u Puli.

Pa dodao bih jednu malo bolju fotografiju ulaza u Mornaričku kasnije Vojnu bolnicu Pula za vrijeme Austrougarske.
Evo Linka za one koje zanima pogledati:

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,12483.390.html
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #23 on: November 23, 2013, 09:49:26 am »



Pogreškom je dan krivi link pa se treba ići na dno stranice da se vidi ulaz u bolnicu. ovo bi trebao biti pravi link:

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,12483.msg303763.html#msg303763


Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #24 on: November 25, 2013, 09:57:38 pm »

Pa da se prisjetimo i ovakvih uputstava o pravima vojnih osiguranika u JNA. Sken je malo slabije kvalitete jer je preuzet sa aukcija
ali za prisjećanje će poslužiti.


* Prava vojnih osiguranika u JNA.jpg (238.92 KB, 1069x1515 - viewed 166 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #25 on: November 26, 2013, 08:27:31 am »


Da da! O tim pravima moglo bi se debatirati.

Evo moj primjer. Na Muzilu imao sam gnojnu upalu krajnika. Krajnici bili su  snježno bjele boje. Nisam mogao ni govorim, ni da pijem kamo li da jedem. Na jutarnji smotri javio sam se na lekarski. Destaru naravno! Još mu sada pamtim ime. Martovska klasa. Nerazgledan čovjek do kraja.
Kad mu jedva kažem šta mi je on se smije i kaže "pa ti si doktor, ti več znaš šta ti je onda se lječi sam". I to tako dva dva dana. Pokušao sam se javiti na razgovor prvom predpostavljenom starješini. Pa pošto sam bio simulant za onog g....g destara ništa od toga.
A kako mi je bilo više do zdravlja sam sam poslje podne pokucao na vrata ambulante u prizemlju zgrade našeg bataljona. Imao sam sreče!
Tamo se nekim slučajem nalazila DR. Vivijana Lemić (građansko lice u službi JNA,bila je moj spas, a da o ljepoti i ne govorim zato sam je upamtio, da sam slikar i portret bi mogao izraditi još dan danas angel)
Nisam treba puno da govorim. Kad je ugledala moje krajnike i jezik koji je dajao znake jake dehidriranosti odmah ležeči položaj, infuzija i kola hitne pomoči. Za  vozilom PZ 125 karavan - saniteta prevezen sam u pratnji mog klasiča, stažo saniteta i šofer u garnizonsku ambilantu u Puli.
Sljedeči dan došla me je posjetiti. Moji drugovi su joj rekli kako me destar nije pustio. Pa se ljuta razpitivala o tome. Nisam joj rekao ništa na tu temu. Jer onog destara nebi ni vojni zatvor opametio.
Bilo je jedanajst dana uživanja. Zapravo bio sam tamo 14 dana. A prve tri ne smatram za uživanje jer sam u "debelo meso" primao "kojnske šprice penicilina" kukala mi majka Shocked. Malo sam se bojao kako če sve ovo, da prođe zbog toga jer sam več bio rakrutovan za ronioce.


Ne kažem da prava za bolestnike nije bilo. Ali ako si imao posla sa nekim desetarom ko ja onda si ga mogao i na j....i.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #26 on: November 26, 2013, 12:57:35 pm »


Da da! O tim pravima moglo bi se debatirati.

Evo moj primjer. Na Muzilu imao sam gnojnu upalu krajnika. Krajnici bili su  snježno bjele boje. Nisam mogao ni govorim, ni da pijem kamo li da jedem. Na jutarnji smotri javio sam se na lekarski. Destaru naravno! Još mu sada pamtim ime. Martovska klasa. Nerazgledan čovjek do kraja.
Kad mu jedva kažem šta mi je on se smije i kaže "pa ti si doktor, ti več znaš šta ti je onda se lječi sam". I to tako dva dva dana. Pokušao sam se javiti na razgovor prvom predpostavljenom starješini. Pa pošto sam bio simulant za onog g....g destara ništa od toga.
A kako mi je bilo više do zdravlja sam sam poslje podne pokucao na vrata ambulante u prizemlju zgrade našeg bataljona. Imao sam sreče!
Tamo se nekim slučajem nalazila DR. Vivijana Lemić (građansko lice u službi JNA,bila je moj spas, a da o ljepoti i ne govorim zato sam je upamtio, da sam slikar i portret bi mogao izraditi još dan danas angel)
Nisam treba puno da govorim. Kad je ugledala moje krajnike i jezik koji je dajao znake jake dehidriranosti odmah ležeči položaj, infuzija i kola hitne pomoči. Za  vozilom PZ 125 karavan - saniteta prevezen sam u pratnji mog klasiča, stažo saniteta i šofer u garnizonsku ambilantu u Puli.
Sljedeči dan došla me je posjetiti. Moji drugovi su joj rekli kako me destar nije pustio. Pa se ljuta razpitivala o tome. Nisam joj rekao ništa na tu temu. Jer onog destara nebi ni vojni zatvor opametio.
Bilo je jedanajst dana uživanja. Zapravo bio sam tamo 14 dana. A prve tri ne smatram za uživanje jer sam u "debelo meso" primao "kojnske šprice penicilina" kukala mi majka Shocked. Malo sam se bojao kako če sve ovo, da prođe zbog toga jer sam več bio rakrutovan za ronioce.


Ne kažem da prava za bolestnike nije bilo. Ali ako si imao posla sa nekim desetarom ko ja onda si ga mogao i na j....i.

To je zaista žalostan primjer neodgovornog ponašanja desetara koji su si nekada uzimali pravo da glume male bogove. Nije mi jasan
postupak njegovog starješine. Ako netko traži lekarski onda ga treba poslati na pregled pa ako se utvrdi da simulira onda je uvijek
bilo načina za obračun s takvima.

Ja znam i za suprotne vrlo korektne primjere. Sječam se kada sam ležao 1986. u Vojnoj bolnici Pula nakon operacije isto krajnika. Sa
mnom su bila i dva mornara sa Malog Lošinja. Posjetio ih je njihov komandir čete koji je imao nekog posla u Sektoru i bio sam svjedok
razgovora tog oficira sa načelnikom odjela ORL. Oboje su konstatirali da nema smisla dečke poslati natrag u trupu 5 dana nakon
operacije jer i ako bi imali lječničku poštedu još dva tjedna mogli bi naići na nekog "ludog" desetara koji to ne bi niti čitao već bi ih
tjerao na "zanimanje". I zato su dečki ostali još tjedan dana u bolnici.

To je ispravan primjer kako je starješina brinuo o svojim mornarima, ali očigledno i potvrda onog što ste Vi napisali, jer su bili svjesni
da ima i onih koji nisu bili korektni prema vojnicima-mornarima. Žao mi je što vam se to dogodilo baš u "mojoj" Puli ali nadam se da je
bilo i ugodnih uspomena.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #27 on: November 26, 2013, 03:14:22 pm »


Ali napisao sam i vrlo drobro reakciju doktorice. Tako da što se tiče Vaše Pule bilo je sve OK. Ona tri mjeseca "boravka" u Puli ostali su mi duboko u sječanju. Zato se sa familiom puno puta iz Kopra i vračamo tamo na dnevne izlete. A vrlo bi rado još jednom stao na plato na Muzilu na kome sam položio zakletvu. I prošao po našoj spavaoni . To je ona stara zgrada u obliku U profila. A spavaona nam je bila po stepenicama iz dvorišta pa pravo u zgradu prođeš sa ljeve strane WC sa desne kupaona i onda desno do kraja. E kad bi se moglo.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #28 on: November 26, 2013, 05:05:45 pm »


Ali napisao sam i vrlo drobro reakciju doktorice. Tako da što se tiče Vaše Pule bilo je sve OK. Ona tri mjeseca "boravka" u Puli ostali su mi duboko u sječanju. Zato se sa familiom puno puta iz Kopra i vračamo tamo na dnevne izlete. A vrlo bi rado još jednom stao na plato na Muzilu na kome sam položio zakletvu. I prošao po našoj spavaoni . To je ona stara zgrada u obliku U profila. A spavaona nam je bila po stepenicama iz dvorišta pa pravo u zgradu prođeš sa ljeve strane WC sa desne kupaona i onda desno do kraja. E kad bi se moglo.

Pa što se tiće posjete Muzilu svako toliko grad u dogovoru s MORH-om organizira obilazak Muzila, obično se u zgrade ne može osim
samih dvaju tvrđava jer ko bi poslije skupio sve znatiželjnike, ali možda bi se i moglo zamoliti nekog od odčasnika da pokaže, ako je
otključano. Drago mi je da Vam je Pula ipak ostala u pozitivnom sječanju.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #29 on: December 05, 2013, 05:12:43 pm »

Evo kada smo već spominjali zdravstvenu zaštitu mornara i vojnika u JRM i JNA u Puli da svima koji su za vrijeme vojnog roka ili službe prolazili ili
boravili u Vojnoj bolnici postavim jednu fotografiju kako danas izgleda glavni ulaz.

Većini civila je ona uvijek bila cilj, jer je standard boravka pacijenata u njoj bio daleko viši od onog u ondašnjoj "civilnoj" bolnici.


* Vojna bolnica Pula 2013 glavni ulaz - . iz zraka.jpg (450.66 KB, 1204x836 - viewed 228 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.