PALUBA
March 28, 2024, 11:56:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Zdravstvena zaštita u JRM  (Read 52582 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Giuliano
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2



« Reply #30 on: December 26, 2013, 09:37:44 pm »

Imao sam čast da služim u 51 Klasi JRM (14.02.1977 do 15.08.1978).Obuka kasarna IGK (u međuvremenu mjesec dana na Lošinju, Ćunski, rad na infrastrukturi, logorovanje), zatim mjesec dana Katarine (servis),pa godina dana u Vojnoj bolnici Pula. Prvo na kapiji, zatim kafeđija i upravnikov kurir. Upravnik je bio Pukovnik Ljubomir Bajčetić. Vojna Bolnica donjela mi puno dobrih iskustva. Sve je bilo na nivou.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #31 on: June 22, 2014, 01:17:24 pm »



Evo prije sam bio postavio dva skena nekadašnje zdravstvene knjižice oficira, podoficira i pitomaca Jugoslavenske Armije i JRM-a iz 1947.
godine ali su skenovi i tekst nestali pa ih postavljam ponovo.


* Vojna zdeavstvena knjižica JA i JRM iz 1947. godine 1.jpg (262.37 KB, 761x1050 - viewed 102 times.)

* Vojna zdeavstvena knjižica JA i JRM iz 1947. godine 2.jpg (507.05 KB, 1371x1155 - viewed 98 times.)
« Last Edit: June 22, 2014, 01:33:46 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #32 on: September 10, 2014, 02:36:09 pm »

Prije nekog vremena obećao sam da ću postaviti i vojne suputnice za specijalistički pregled, ali kao za inat niti traga od njih. Ali zato sam
spremajući se danas na preglede u (bivšu vojnu) bolnicu pronašao jedno moje otpusno pismo iz Vojne bolnice Pula iz 1977. godine pa ću
ga postaviti. I tako dok su moji kolege i prijatelji iz razreda otišli na maturalni izlet ja sam morao na operaciju, nije mi se baš posrećilo ali
moralo se.

Postavljam ga u originalu bez brisanja imena i/ili dijagnoza i tako je samo bilo neugodno, ali ne po život opasno.


* Pula1977. Vojna bolnica-Otpusno pismo 1.jpg (299.21 KB, 1654x1158 - viewed 490 times.)

* Pula1977. Vojna bolnica-Otpusno pismo 2.jpg (377.42 KB, 1585x1150 - viewed 135 times.)
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #33 on: September 11, 2014, 05:41:07 pm »

Nekadasnja Vojna bolnica u Meljinama je nazalast privatizovana 2008.
To je bila pogresna i kao medicinski radnik usudjujem se reci i pogubna odluka za crnogorsko zdravstvo u cjelini.
Bolnica je umjesto 25,1 milion EUR placena samo nekih 10 miliona EUR i to tako sto je placanje izvrseno tek 2010. godine.
Inace prije privatizacije bolnice a neposredno prije samog referenduma 2006. god. u opremanje i modernizaciju iste su ulozena velika sredstva iz drzavnog budzeta SCG(VSCG).Tada je izmedju ostalog u ovoj bolnici otvoreno i porodiliste, do dan danas najsavremenije u citavoj CG.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #34 on: September 11, 2014, 06:07:54 pm »

Nekadasnja Vojna bolnica u Meljinama je nazalast privatizovana 2008.
To je bila pogresna i kao medicinski radnik usudjujem se reci i pogubna odluka za crnogorsko zdravstvo u cjelini.
Bolnica je umjesto 25,1 milion EUR placena samo nekih 10 miliona EUR i to tako sto je placanje izvrseno tek 2010. godine.
Inace prije privatizacije bolnice a neposredno prije samog referenduma 2006. god. u opremanje i modernizaciju iste su ulozena velika sredstva iz drzavnog budzeta SCG(VSCG).Tada je izmedju ostalog u ovoj bolnici otvoreno i porodiliste, do dan danas najsavremenije u citavoj CG.

U svim republikam bivše države rade po istom scenariju! Da mi je znat od koga su učili?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #35 on: September 11, 2014, 06:40:33 pm »

Pa u Srbiji vojno zdravstvo nije ugašeno. VMA i dve vojne bolnice su u funkciji. VMA i dalje slovi za visokokvalitetnu i prestižnu medicinsku ustanovu, posebno među civilima. Bez obzira na zamerke koje postoje, ona i jeste (kao celina) najbolja zdravstvena ustanova u Srbiji.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #36 on: September 12, 2014, 06:20:16 am »

Pa u Srbiji vojno zdravstvo nije ugašeno. VMA i dve vojne bolnice su u funkciji. VMA i dalje slovi za visokokvalitetnu i prestižnu medicinsku ustanovu, posebno među civilima. Bez obzira na zamerke koje postoje, ona i jeste (kao celina) najbolja zdravstvena ustanova u Srbiji.

VMA je zaista kvalitetna zdravstvena ustanova u to sam se i sam mogao uvjeriti. Mislim da je pogreška bila Vojne bolnice privatizirati
(tamo gdje su bile preostale sa svojom kompletnom opremom) već ih je samo trebalo malo više ukomponirati u zdravstveni sustav i ako su
one bile primale i civilne osiguranike sve do raspada.

U Srbiji su dobro postupili što su zadržali i vojne bolnice, jer je i zdravstvena zaštita vojske i vojnih lica ipak specifična i zahtjeva ponekad
i specifične postupke.

U Puli je na žalost Vojna bolnica "evakuirana" 1991. tako da je ostao samo objekat bez opreme, ali najžalosnije je to što je tako objekat
propadao jedno 6 godina najmanje i onda su je tek išli kao renovirati. Danas je u nju preseljen dio odijela iz nekadašnje stare civilne
bolnice, a preostali dio civilne bolnice radi na staroj lokaciji u Šišanskom naselju. To baš i nije najsretnije riješenje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #37 on: September 12, 2014, 03:03:12 pm »

Nekadasnja Vojna bolnica u Meljinama je nazalast privatizovana 2008.
To je bila pogresna i kao medicinski radnik usudjujem se reci i pogubna odluka za crnogorsko zdravstvo u cjelini.
Bolnica je umjesto 25,1 milion EUR placena samo nekih 10 miliona EUR i to tako sto je placanje izvrseno tek 2010. godine.
Inace prije privatizacije bolnice a neposredno prije samog referenduma 2006. god. u opremanje i modernizaciju iste su ulozena velika sredstva iz drzavnog budzeta SCG(VSCG).Tada je izmedju ostalog u ovoj bolnici otvoreno i porodiliste, do dan danas najsavremenije u citavoj CG.

Vojna bolnica u Meljinama je bila najopremljenija opšta bolnica u CG. Posebno se to odnosi na laboratoriju i interno odeljenje. Novo porodilište i hirurgija (gde je počela rekonstrukcija), institut za pomorsku medicinu sa dve savremene barokomore, rekreacioni centar, kabinet za oftamologiju, ORL, mikrobiologiju ... sve su to sadržaji koji su je činili kapitalnim objektom koju Vlada CG nikako nije smela prodati.

Od kada je bolnica prodata, stalno propada i nazaduje.
Meni se čini da neko ima nameru da je potpuno uništi i da na njenom mestu napravi nešto drugo. Kakve li su to lude vizije - običnom čoveku sigurno nije jasno.

I što je najgore, bolnica sada nije potpuno uključena u zdravstveni sistem CG - u nju mogu samo odabrani, oni koje plate i hitni slučajevi.

A kada se setim: osamdesetih su nam od plata otkidali doprinos za modernizaciju bolnice ...
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #38 on: September 12, 2014, 06:24:48 pm »

Ni tih 10 miliona EUR koliko je placeno za bolnicu nije dato u kesu, vec je iznos isplacen u nekakvim obveznicama.Uz veoma sumljive manipulacije na berzi.
Na slican nacin je privatizovan i Pomorski saobracaj Kamenari.
Ja kao medicinski radnik veoma dobro znam na kolikom je gubitku CG zdravstvo privatizacijom Meljina.Takodje i Podgorica je mogla da dobije opstu bolnicu da se htjelo pretvaranje VMC-a u istu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #39 on: September 12, 2014, 09:40:40 pm »

Sad se setih. Kada je otvarano porodilište u Meljinama, bio sam na otvaranju. Bilo je zaista vrlo savremeno opremljeno.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #40 on: September 12, 2014, 10:53:54 pm »

U Porodilištu u Meljinama je  u 2013 godini rođeno 300 beba,i bila je prva bolnica u CG sa epiduralom.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #41 on: September 19, 2014, 08:43:49 pm »

Vojne bolnice na Jadranu su imale čudnu sudbinu nakon 1991. VB Pula je ispražnjena i tako kao zgrada predana RH i zatim je zgrada cijeli
niz godina stajala neiskorištena. Čini mi se da je VB Split predana/preuzeta u nešto opremljenijem stanju nego je to bio slučaj u Puli. Eto
VB u Meljinama je prodana ispod cijene, na žalost. I tako se to sve što je bilo u tim bolnicama više ili manje "izgubilo" ili nestalo. A jako bi
dobro koristile i vojnim i civilnim osiguranicima, privatizacija na "naš način" je uvijek malo čudna stvar. Ne znam kako je u drugim državama
nastalim iz SFRJ ali čini mi se da je samo Srbija zadržala vojno zdravstvo u obliku kako je bilo i u JNA, nisam siguran možda griješim?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #42 on: September 19, 2014, 08:55:05 pm »

Kод нас и цивилни осигураници могу на ВМА, Војну болницу Ниш и ВМЦ Нови Сад. Судећи по броју цивилних осигураника на ВМА чини ми се да и није нека компликована процедура за упућивање. Центар за хитну помоћ ВМА чак средом дежура и за цели Београд.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #43 on: September 19, 2014, 09:46:00 pm »

Па не добијају лако упуте за ВМА. То се плаћа а цивилни доктори не воле када се паре не троше код њих. Посебно су ригорозни они из Новог Сада и дела Војводине.  Али, тачно је да цивилни пацијенти доминирају и на ВМА. Такође, многи од њих сами плаћају услугу (јер прегледи и нису скупи, мислим да је то реда 15-20-25 евра, зависно од титуле доктора - др. наука, професор, доцент или обични специјалиста).

Неки цивили из Београда, али из унутрашњости су се досетили, да кад не добију упут за ВМА, дођу средом у хитну помоћ ВМА (када је дежурна за цели Београд) са образложењем "није ми добро",боли ме... ово или оно" и тако обаве бесплатан преглед (на трошак свог здравственог осигурања).

Велики број цивила нервира војне осигуранике, пре свега пензионере јер се осећају као "тринаесто прасе", што донекле одговара истини. Однос према активним војним лицима је још увек коректан  (имају приоритет).
« Last Edit: September 19, 2014, 10:04:27 pm by dzumba » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #44 on: September 19, 2014, 10:01:09 pm »

Prošle godine ležao sam na VMA i bio sam jedini vojni osiguranik na celoj klinici. Kako ko dođe od novih pacijenata pa krene ono odakle je, što je došao i sl. a onda sledi pokazivanje u mene uz objašnjenje onaj je njihov.  Grin

Ali zato CHP VMA je bila katastrofa. I to baš bila sreda. Zvao hitnu, prvo me otkačili (gospodine, ne možete svaki dan dobro da se osećate), onda su došli i dali mi bromazepam (!?) uz obrazloženje da mi je verovatno visok pritisak. Na kraju sam uspeo nekako da uzmem taksi i pravac na VMA. Specijalista koji me pregledao samo na osnovu vizuelnog pregleda odredio dijagnozu, terapiju i prijem na kliniku. Sedam dana posle (pošto su prošli praznici) sve što je on rekao potvrdile pretrage.  
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.