PALUBA
March 29, 2024, 12:25:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Zdravstvena zaštita u JRM  (Read 52583 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #60 on: March 14, 2015, 07:26:20 pm »

Хвала Адлер, нисам обратио пажњу. Ја сам пошао у ВА КоВ 1973 и сигурно нисам имао здравствену књижицу за војнике. Дакле, то је сигурно та на коју ме је упутио Адлер.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #61 on: March 27, 2015, 07:57:41 am »

Još jedan, možda malo bolji sken starih zdravstvenih knjižica za oficire, vojne pitomce, vojne činovnike i aktivne podofiicre JNA izdana
1947. godine u Sarajevu.

Gledam malo na 30. stranici pečat lekarske komisije "Super reviziska vojno-lekarska komisija". Malo neobičan naziv iz tih vremena ali mi je
neobičnije što niti na protokolnom pečatu niti na okruglom pečatu nema naziva mjesta-sjedišta. Možda je komisija i i bila "mobilna" pa se
je odlazilo u sjedišta Armijskih oblasti, ali čini mi se da je ipak trebala imati i "matično" sjedište.

Evo par skenova.


* Zdravstvena knjižica za AVL i pitomce JA iz 1947 1.jpg (127.87 KB, 598x831 - viewed 194 times.)

* Zdravstvena knjižica za AVL i pitomce JA iz 1947 2.jpg (190.48 KB, 1151x799 - viewed 202 times.)

* Zdravstvena knjižica za AVL i pitomce JA iz 1947 3.jpg (220.56 KB, 1089x772 - viewed 193 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #62 on: May 05, 2015, 12:17:12 pm »

Evo kako je izgledala 1951. vojna zdravstvena isprava za članove obitelji aktivnih vojnih lica i vojnih službenika JA i UDB-e. Zanimljiva jer se
na njoj izravno navodi i služba UDB-e što baš ne nalazim često na mojim ispravama u kolekciji.


* Vojna zdravstbena isprava iz 1951. godine VP Zagreb 1.jpg (149.39 KB, 1038x527 - viewed 173 times.)

* Vojna zdravstbena isprava iz 1951. godine VP Zagreb 2.jpg (141.31 KB, 1052x539 - viewed 184 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #63 on: May 06, 2015, 04:44:33 pm »


Vidim, da je bivša vojska dobro brinula o zdravlju svojih ljudi i njihovih porodica. A danas haraju samo ambulante medicine rada i hitna vojna sanitetska služba.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #64 on: May 07, 2015, 06:25:17 am »


Vidim, da je bivša vojska dobro brinula o zdravlju svojih ljudi i njihovih porodica. A danas haraju samo ambulante medicine rada i hitna vojna sanitetska služba.

U vrijeme JNA bila je osigurana kvalitetna zdravstvena zaštita za AVL i članove njihovih obitelji, a kasnije su i dio kapaciteta mogli koristiti
civilni osiguranici. Oprema je bila kvalitetna kao a i većina doktora je bila na visini zadaće.

Danas kao i u građanstvu samo gledaju da te što prije "riješe", a za sve specijalističke pretrage se dugo čeka i plaćaju participacije čak i uz
dopunsko zdravstveno osiguranje
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #65 on: May 07, 2015, 06:35:52 pm »

Па сад, не знам како је у Хрватској, али ја као војни пензионер у Србији немам неку велику замерку на војно здравствено осигурање. Прегледи код лекара опште праксе се заказују (два-три дана унапред), али се онда не чека дуго и коректни су - стручни (углавном су то жене-лекари). Прегледи код специјалиста се такође заказују, али се не чека дуго, осим за ултразвучна снимања, скенер, и  још нака испитивања (осим ако си хитан случај) сл. Комплетна анализа крви у лабараторији, ако ниси хитан случај, заказује се за 10-так дана.

Војномедицински центар Нови Београд има и дечије лекаре и гинеколога.

ВМА је још увек у највећем броју грана медицине врхунска установа. Нису најбољи је за дечије и женске болести (иако имају и педијатрију и гинекологију). Такође, има бољих када су у питању још неке гране, али ценим да када је у питању таруматологија, општа, пластична и реконструктивна хирургија, тровања, нема бољих од њих. Нису лоши и у кардиохирургији и неурохирургији. Остало је добро или изнад просека. Како многи цивили желе да се прегледају и лече на ВМА, па то неки плаћају из свог џепа, онда су они докторима на ВМА приоритет (они имају корист, бонус од додатног рада и хонорара). Ипак, чак и војни пензионери на ВМА имају бољу третман него да ту услугу користе у цивилним здравственим установама.

Део лекова (приближно половина) се не плаћа (осим мале партиципације), док се значајан број лекова ипак плаћа. Нема партиципације за болничко лечење, а ако и постоји онда је симболично. Стоматолошко лечење се не плаћа, осим партиципације по прегледу од 100 динара (мање од једног евра), а млађи од 65 година, плаћају око 50% израду протетских стоматолошких помагала (протезе, мостове и сл.). Заборавио сам рећи да млађи од 65 година плаћају партиципацију од 100 динара и за сваки специјалистички преглед. Не плаћају га добровољни даваоци крви, инвалиди и још неки.

Моје искуство, као пензионера са лекарима и медицинским особљем је позитивно. Изабраног лекара нисам бирао већ сам то препустио сестри на шалтеру. Такође ни интернисту нисам бирао већ сам сестри рекао "код било којег" и запао ми се шеф интернистичког одељења (потпуковник) који је врло љубазан, стручан и педантан. Чујем да понеки имају примедбе на неке лекаре. Међутим, кад видим какви су многи пацијенти (досадни, некултурни, траже лек за старост, убијају време по ординацијама и сл.), онда ја тим лекарима не бих био у кожи. Рад са људима, посебно болеснима је тежак посао.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #66 on: May 08, 2015, 06:32:03 am »

Zanimljiv prikaz vojnog zdravstvenog sustava u Srbiji. U Hrvatskoj nema posebnog Vojnog zdravstva niti vojnih bolnica. Osobno mislim da
to nije najbolje riješenje jer vojna služba ima svoje specifičnosti ali takvo je sada stanje.

Na doktore je stalno pritisak da se smanje bolovanja i potrošnja lijekova (što je dijelom i opravdano jer ima i ljudi koji žele iskorištavati
zdravstveni sustav, a novca je sve manje). Ipak ponekad je taj pritisak prevelik pa se doktori nalaze između "čekića i nakovnja".

Ja nisam u vojsci, ali pretpostavljam da je slično za pripadnike HV-a kao i za nas civilne osiguranike. Plaćam i dopunsko zdravstveno
osiguranje (70 kuna mjesečno cca 9 EUR) pa sam oslobođen participacija za pregled kod doktora, kako opće prakse tako i specijalista.
U slučaju potrebe za stacionarnim-bolničkim lječenjem ne plaćam ni tu participaciju. Kako sam između ostalih bolesti i dijabetičar i osoba
s hipertenzijom to moram stalno uzimati odgovarajuće lijekove i na njih plaćam participaciju koja baš i nije mala. Ima i lijekova na koje
se ne plaća, ali se ti nisu pokazali (na mom slučaju) dovoljno efikasni pa moram uzimati ove za koje se dio plaća. Sjećam se nekada je to
sve i u vojnim i u civilnim zdravstvenim ustanovama bilo "besplatno" ali bilo nekada, tada sam bio i dosta mlađi pa mi nije previše trebalo.

Na preglede kod specijalista se zakazuje i čeka se dosta dugo (govorim za Pulu), na pregled fizijatra, neurokirurga, dijabetologa cca 2
mjeseca, za vaskularnog kirurga, neurologa i gastroenterologa cca 45 dana, za ORL i okulista od 3 - 4 mjeseca. Za samu fizikalnu terapiju
čekam 3 - 4 mjeseca od dana zakazivanja do početka terapija. To se dugi rokovi, dobro u hitnoći ide i brže. Za neke pretrage čeka se i
po 6 mjeseci.

Neki doktori su stručni, ali mnogi u bolnici vole glumiti "bogove" i nisu baš ljubezni, dijelom to razumjem jer ima zaista i vrlo nepristojnih
pacijenata, ali činjenica da tko god može čim ima neki veći problem ili složeniji kirurški zahvat "bježi" za Rijeku ili Zagreb što isto govori
samo za sebe.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #67 on: June 01, 2015, 08:31:48 am »

Prije nekog vremena obećao sam da ću postaviti i vojne suputnice za specijalistički pregled, ali kao za inat niti traga od njih. Ali zato sam
spremajući se danas na preglede u (bivšu vojnu) bolnicu pronašao jedno moje otpusno pismo iz Vojne bolnice Pula iz 1977. godine pa ću
ga postaviti. I tako dok su moji kolege i prijatelji iz razreda otišli na maturalni izlet ja sam morao na operaciju, nije mi se baš posrećilo ali
moralo se.

Postavljam ga u originalu bez brisanja imena i/ili dijagnoza i tako je samo bilo neugodno, ali ne po život opasno.

Već dosta davno sam obećao da ću postaviti nekadašnje vojne  (JNA-JRM) specijalističke uputnice za preglede i liječenje u svim vojnim
bolnicama ali ih nikako nisam mogao pronaći. Probao sam ih tražiti i na aukcijama po internetu ali nigdje ni traga. I danas kada sam tražio
svoje nalaze radi obrade za invalidsku iskopao sam i te obećane u nekoj arhivi od pokojnog oca. postavljat ću ih redom.

Evo dvije uputnice za pregled kod urologa i interniste u VB Pula.

U to vrijeme su već bile ove nove uputnice. Prije su bile uputnice ali odštampane na bijelom papiru isto A4 formata ali te još nisam uspio
pronaći.

Na poleđini su se pisali nalazi pa čak je doktor specijalista mogao i sam direktno napisati recept za lijek.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #68 on: June 01, 2015, 08:35:52 am »



Već dosta davno sam obećao da ću postaviti nekadašnje vojne  (JNA-JRM) specijalističke uputnice za preglede i liječenje u svim vojnim
bolnicama ali ih nikako nisam mogao pronaći. Probao sam ih tražiti i na aukcijama po internetu ali nigdje ni traga. I danas kada sam tražio
svoje nalaze radi obrade za invalidsku iskopao sam i te obećane u nekoj arhivi od pokojnog oca. postavljat ću ih redom.

Evo dvije uputnice za pregled kod urologa i interniste u VB Pula.

U to vrijeme su već bile ove nove uputnice. Prije su bile uputnice ali odštampane na bijelom papiru isto A4 formata ali te još nisam uspio
pronaći.

Na poleđini su se pisali nalazi pa čak je doktor specijalista mogao i sam direktno napisati recept za lijek.

U nastavku evo i kako su izgledale uputnice za laboratorijske pretrage u vojnim zdravstvenim ustanovama JNA krajem osamdesetih i s
početkom devedesetih. Na poleđini bi se obično otisnuo pečat za osnovne preglede krvi i urina, a za kompleksnije su se dobivali nalazi
isprintani na računalu.


* PNT Vojna uputnica za Laboratoriju iz 1990. 1.jpg (131.3 KB, 1275x1753 - viewed 221 times.)

* PNT Vojna uputnica za Laboratoriju iz 1990. 2.jpg (90.33 KB, 1275x1753 - viewed 197 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #69 on: June 01, 2015, 08:41:49 am »

Kada je bilo potrebno da se izvrši neka dijagnostika koju mjesna vojna bolnica nije imala tražilo se i dobivalo odobrenje za obradu i u civilnim
zdravstvenim ustanovama, ovdje konkretno na KBC u Ljubljani. Evo skena jednog takvog odobrenja.


* PNT odobrenje za dijagnostiku na KBC Ljubljena iz 1988..jpg (575.97 KB, 1275x1753 - viewed 181 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #70 on: June 01, 2015, 08:48:56 am »

Kada je bilo potrebno da se izvrši neka dijagnostika koju mjesna vojna bolnica nije imala tražilo se i dobivalo odobrenje za obradu i u civilnim
zdravstvenim ustanovama, ovdje konkretno na KBC u Ljubljani. Evo skena jednog takvog odobrenja.

Isto kada se neki zahvat nije mogao obaviti u mjesnoj vojnoj bolnici pacijent bi bio poslan u drugu veću i bolje opremljenu vojnu bolnicu ili
vojnu zdravstvenu ustanovu. Ovdje je otpusna lista Vojne Bolnice Zagreb (u Dubravi) gdje je pacijent bio upućen radi ultrazvučnog
odstranjenja bubrežnih kamenaca (koji su u međuvremeno sami nestali?). Nije mi jasno zašto su neki pacijenti dobivali Otpusnu listu, a drugi
Otpusno pismo.

Stupanj i kvaliteta zdravstvene zaštite u vojnim bolnicama su bili zaista na visini i šteta je što vojne bolnice danas u Hrvatskoj više ne
postoje kako radi pružanja zdravsvene zaštite djelatnim vojnim osobama HV-a tako i građanstvu.


* PNT Otpusno pismo iz Vojne Bolnice Zagreb 1989. 1.jpg (191.93 KB, 1203x841 - viewed 394 times.)

* PNT Otpusno pismo iz Vojne Bolnice Zagreb 1989. 2.jpg (170.81 KB, 1218x841 - viewed 202 times.)
« Last Edit: June 01, 2015, 08:56:41 am by zpetrov9 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #71 on: June 01, 2015, 09:50:40 am »

I ako mi ovo izgleda da vuče na "lično"evo da i ja navedem neka zapažanja sa mogućnošću da bude i pogrešno jer je skraćeno.

I ako sam se i sam obraćao recimo na VMA,mislim da i oni nisu više ono što su bili.Izabrao sam lekara koji je imao isto prezoime kao moja majka. Čovjek je zaista bio perspektivan i sa svim velikim "titulama" i trudi se da učini koliko je to bilo u njegovim mogućnostima.Ipak zapazio sam da se i on "prilagodio" reklamerskom i potrošačkom mentalitetu.Većina ljudi ide i dalje na to da su se vojni lekari školovali bez "veza" i samim tim da su stručniji.I oni moraju da žive u datom trenutku,koji više cijeni taj propagandni efekat,a manje stvarne mogućnosti tog humanitarnog-medicinskog aspekta,Na kraju i oni moraju da se snalaze da bi objezbedili opstanak sebi i svojoj porodici.
O civilnom zdravstvu imam još "negativnije" mišljenje,jer je tu dobar dio završio fakultete preko veze,ima i onih koji se trude ali i sama organizacija ih sprečava u tom trudu.Nemože se očekivati da vas lekar(spec.оpć.med.) liječi ako su njegove mogućnosti svedene na to da vas uputi kod specijaliste ili da prepiše lijekove(popuni recept).Mogao bih pisati još toga iz mog porodičnog i ličnog iskustva,no da skratim mislim da se zdravstvo svelo na ono, američki sistemza beskućnike.Ljekari obavljaju posao za plaću a da li će uzgredno i nekome pomoći manje je bitno jer je i sistem tako napravljen da niti ne mogu više.

Poz.

« Last Edit: June 01, 2015, 10:15:44 am by Karlo » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #72 on: June 01, 2015, 11:41:14 am »

....... nisu pokazali (na mom slučaju) dovoljno efikasni pa moram uzimati ove za koje se dio plaća......

..a da se prebaciš na "CROATIA osiguranje", pokriva i kompletnu "B listu" lijekova, ovi na "A listi" su generički i kopija k'o kopija.....
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #73 on: June 13, 2015, 01:50:02 pm »

Jedna zanimljiva zdravstvena knjižica člana porodice aktivnog vojnog lica, sanitetskog potpukovnika izdana u Puli 1958. godine od strane
VP 5499-1 Pula i kasnije ovjeravana od strane Vojne Bolnice Pula.

Zanimljivo je uočiti da i ako je zdravstvena knjižica bila izdana 1958. godine i po pravilu bi trebala biti ovjerena (produljena valjanost) svake
slijedeće godine da ovdje to nije bio slučaj već je prva slijedeća ovjera izvršena za 1968. godinu pa onda opet tek za 1971. godinu.

Pretpostavljam da vlasnik baš nije morao prolaziti one redovne procedure u Garnizonskoj ambulanti jer mu je otac bio doktor, ali opet je malo
neobično da se valjanost knjižice nije ovjeravala cijelih 10 godina, pa poslije tek nakon tri godine.

Mi obični i disciplinirani "smrtnici" radili smo tu ovjeru svake godine.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #74 on: June 13, 2015, 01:57:15 pm »

U vezi s gore navedenim po pitanju ovjere zdravstvene knjižice ćlana porodice AVL-a evo dokaza da je čak i supruga jednog general-majora
to radila svake godine, barem ove dvije godine koje su unešene.


* Zdravstvena legitimacija člana porodice AVL iz 1962. 1.jpg (790.01 KB, 1167x819 - viewed 156 times.)

* Zdravstvena legitimacija člana porodice AVL iz 1962. 2.jpg (664.74 KB, 1171x845 - viewed 201 times.)

* Zdravstvena legitimacija člana porodice AVL iz 1962. 3.jpg (331.71 KB, 1162x816 - viewed 178 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.