PALUBA
April 25, 2024, 12:45:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodni obalski protivbrodski lanser Rubež-E  (Read 231775 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #105 on: May 04, 2013, 05:37:56 pm »

s neta....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uh..., koja slika. Odlična, mogu se na raketi i priključci i šrafovi prebrojati... Wink
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #106 on: May 04, 2013, 06:00:10 pm »

kakvo je bilo stanje sa pokretljivoscu na otocima i priobalju, s obzirom da su siroki a svi znamo da u dalmaciji van cesta bas i nema nekog mista za manevriranje tako dugih i sirokih kamiona..ako su uopce bili namijenjeni za neka velika putovanja i manevriranja

Ma za kretanje su im bile dovoljne postojeće auto ceste. Pa nisu letjeli da bi došli na položaje.
Na položajima su postojala uređena skloništa za iste i odgovarajući lansirne pozicije. Glavne i
rezervne.
Fazon je bio u tome, što su to vozila kojim se stvarno, bez obzira na masu, lako upravljalo i bili su
stabilni. Gledao sam kako su ih "vrtili" formacijski vozači (starješine), ko fiće... Grin

znaci nije bilo zamisljeno previse voze, samo iz bunkera do vatrenog polozaja i opet u bunker.
zna li neko jesu li imali rezerne rakete u bunkeru ili su rakete bile u raketnoj bazi?

i jos jedno pitanje, zanima me organizacija 108. brigade, je li se svako vozilo racunalo ko bitnica ili je bitnica imala 2 vozila?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #107 on: May 04, 2013, 06:03:09 pm »

s neta....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vau...sjajna...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #108 on: May 04, 2013, 06:39:44 pm »

kakvo je bilo stanje sa pokretljivoscu na otocima i priobalju, s obzirom da su siroki a svi znamo da u dalmaciji van cesta bas i nema nekog mista za manevriranje tako dugih i sirokih kamiona..ako su uopce bili namijenjeni za neka velika putovanja i manevriranja

Ma za kretanje su im bile dovoljne postojeće auto ceste. Pa nisu letjeli da bi došli na položaje.
Na položajima su postojala uređena skloništa za iste i odgovarajući lansirne pozicije. Glavne i
rezervne.
Fazon je bio u tome, što su to vozila kojim se stvarno, bez obzira na masu, lako upravljalo i bili su
stabilni. Gledao sam kako su ih "vrtili" formacijski vozači (starješine), ko fiće... Grin

znaci nije bilo zamisljeno previse voze, samo iz bunkera do vatrenog polozaja i opet u bunker.
zna li neko jesu li imali rezerne rakete u bunkeru ili su rakete bile u raketnoj bazi?

i jos jedno pitanje, zanima me organizacija 108. brigade, je li se svako vozilo racunalo ko bitnica ili je bitnica imala 2 vozila?

Pročitajte Vi malo ovu temu. I naći će te sve odgovore. Inače će te ovako morati čekati...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #109 on: May 04, 2013, 08:52:34 pm »

Zaista je lepa ova poslednja slika lansiranja P-21!

Ato se tiče postavljenih pitanja na poslednje dve strane - preporučujem pitačima da pročitaju sve o rubežima, počevši od 1. stranice ovog topica i naći če sve odgovore!

(Tek toliko da ne bi duplirali tekstove i bez potrebe zauzimali prostor)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #110 on: May 08, 2013, 07:43:21 am »

Par riči o ovome.U tekstovima se spominje da je jedan ostao u Hrvatskoj.Uoči rata odlučeno je da se veliki remont ovog sistema izvede u Velimir Škorpiku.Prvotni je plan bio sagraditi novu halu ,ali se odustalo i adaptirana je jedna stara.Posao je dobro odrađen,radiona je obojana ,napravljeni izviri specijalnih napona ,montirani pultovi,novi sanitarni čvorovi ,čak je i podignita dva metra visoka pregrada da obična "boranija" ne gleda previše u to .
Trebalo je oformiti posebne ekipe koje bi se bavile samo sa time ,i jasam bio određen ,kao početnik u elektro grupi.
Prvi SOPL je došao i počelo je rastavljanje ali počeo je i rat.Sjećam se one kamionske mrcine i specifičnog mirisa u njemu.Radilo se sve manje ,pa ništa.Onda se 1995 godine,nakon kolovoza -augusta i uspješno završene vojne akcije neko sjetio ove sprave ,odlučeno da se ovaj sistem kao reaktivira.Radilo se pod presingom ,čak i noću -rezultat je bio zastrašivač.
Straga su montirane "kašete"od raketa rbs 15 ,čudo je krenulo prema kako sam čuo -Slavoniji.
Neman ja pojma di je doša ,di je sad ,ili dali uopće postoji.

Pogon je prepušten propadanju ,da bi koncesionar u njega stavio par tokarskih strojeva ,ostale je prodao.Općenito mu te hale -do menze dugoročno služe za remont. Sve ostalo bit će iznajmljeno.

Ostat će mi uvijek u sjećanju sicevi iz ove naprave ,bili su podesljivi,čak i rukohvati ,koji su na kraju imali malenu pepeljaru.Te stolice se nebi zastidjele putničkog aviona.Neko komadi elektroopreme ,razbucani i devastirani ,i sad se vjerojatno nalaze u smetlištu koje bi kao trebalo opšluživati "HRM".
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #111 on: May 08, 2013, 07:56:21 am »

Par riči o ovome.U tekstovima se spominje da je jedan ostao u Hrvatskoj.Uoči rata odlučeno je da se veliki remont ovog sistema izvede u Velimir Škorpiku.Prvotni je plan bio sagraditi novu halu ,ali se odustalo i adaptirana je jedna stara.Posao je dobro odrađen,radiona je obojana ,napravljeni izviri specijalnih napona ,montirani pultovi,novi sanitarni čvorovi ,čak je i podignita dva metra visoka pregrada da obična
............................
Nije mi jasno iz kojih razloga je trebalo to praviti iznova, kad su već sve to imali u Lori ispod nove zgrade
nekadašnjeg MEZ-a u. Usput ko i gde se remontuju sadašnji pokretni obalski lanseri u HRM.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #112 on: May 08, 2013, 12:52:06 pm »

Pošto sam ja bio novi ,nisam bio pretjerano upućen.To ljeto bi me obično "uputili" ( svi smo imali krpnene torbe za alat) na minolovac" Vukov Klanac" ,po pivu ,valjda je imao impozantan hladnjak ,pa su išli i drugi.

Pričali su mi da su oni išli na remonte ,da su čak spravu unišanjivali noću prema zvjezdama ,da nebi pokvareni Amerikanci snimili iz satelita taj sistem, šta se tu može konkretno unišaniti ,nemam blage veze ,ja sam onda bio početnik ,koji vidi čudo od kamiona...
Neznam koliki je nivo remonta bio obuhvaćen kod vas, kako se počelo raditi u Škorpiku  trebalo ga je razbucati do zadnjeg vijka ,vađeni su pultovi ,spomenuti stolci ...,radar se sigurno nebi dirao ,to bi valjda radio MEZ.Skinut je stražnji lanser ,bila je šuma kablova.Valjda je to bila filozofija JRM ,mali remont ,posli toliko godina ,veliki posli toliko...Jedini radar koji koliko ja znam se radio u remontu je ono jaje sa topova AK 230.Velki remont i mali imali su i te kakve svrhe ,na upravo spomenutim topovima ,četverocjevcima -svugdje di je more,a nema kupole.
Ovaj lanser nije bio na nekom žalu i izgledao je sasvim dobro ,zašto se to radilo ,koliko je koštalo ?

Ja nemam nikakvih saznanja da ova država ima lansere( iskreno i nepratim to baš) ,koji je tip ,koliko,dali se isti održavaju ukoliko postoje.Ako postoje valjda su negdje sklonjeni ,a servis će obavljati ljudi iz inozemstva.To je moje mišljenje i naravno da nemora odgovarati stvarnosti.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #113 on: May 09, 2013, 09:36:16 pm »

Bljust - ja sam već dosta puta upozoravao posetioce i aktivne članove ovog foruma da se ovde radi o ozbiljnom forumu i o ozbiljnim diskusijama.

Molim te, svoje postove prilagodi tome!
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #114 on: May 10, 2013, 05:11:40 pm »

Ja tu i tamo dodam koji dodatak ,koji se ne drži striktno teme da razbijem monotoniju,čisto onako da nebude samo nabrajanje podataka i da ne zvuči da prepisujem iz neke knjige ili nedaj bože sa nekog pamfleta kojeg izdaje Ministarstvo Obrane RH .Ja sve pišem iz svoje glave ,odnosno ono šta znam ,ja ne listam i prepisujem da bih ispao sveznjući ,ono malo dokumentcije šta sam imao uglavnom sam bacio ,zašto bih čuvao ,za koga ? Sve slike koje sam postavio sam sam snimio,možda i njih jednom izbrišem ?
Ukratko ,nemogu obećati neki veliki zaokret u svom stilu pisanja ,jer sam svjedok kako da se izrazim jedne degeneracije nečega i nikog apsolutno nije briga za to .Ironija ili neka zlobna doskočica je ništa za tu gospodu.

Adminisrtratori su tu pa nek brišu i banuju .Što se mene tiče ,mogu ići do kraja u tome,odmah ,bez upozorenja.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #115 on: May 11, 2013, 12:30:07 pm »

Bez uvrede, ali kada se pročitaju uvodni postovi na ovoj temi, koje je pisao lovac, i to sa velike vremenske distance, koristeći se znanjem i iskustvom stečenim pre 20 i više godina u "onom" sistemu, a onda iskustva vas koji ste bili u ovom poslu od 90-tih pa na ovamo, i laiku je jasno koliko je u "ona" vremena operativno osoblje bilo profesionalnije, obrazovanije i organizovanije od vas koji ste došli posle njih, da ne govorim o onom koji danas egzistira, jer i ne postoji. Ali to mi ne smeta toliko koliko mi onda smetaju upadnice i zluradi komentari upravo na račun "onog" sistema, koji je za vas (nas) bio majka Mara. Da ostavim ideologiju po strani (jer nisam nostalgičan niti ideološki obojen), ali takav sistem je izrodio ljude poput lovca, ćire, vladimira16 i njima sličnih koji su znali šta rade i kako rade, a imali su i sa čime da rade. Daleko da je u "ona" vremena sve bilo idelano (a gde pa to i jeste bilo i biće), ali sa današnje tačke gledišta lako je zlurado je podsmevati se ruskim krilatim raketama b-b koje su uvođenje na brodove JRM krajem 70-tih, i topovima sa mrtvim poljem dejstva na topovnjačama, kad nismo u stanju ni kutiju šibica proizvesti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #116 on: May 11, 2013, 02:31:23 pm »

Bez uvrede, ali kada se pročitaju uvodni postovi na ovoj temi, koje je pisao lovac, i to sa velike vremenske distance, koristeći se znanjem i iskustvom stečenim pre 20 i više godina u "onom" sistemu, a onda iskustva vas koji ste bili u ovom poslu od 90-tih pa na ovamo, i laiku je jasno koliko je u "ona" vremena operativno osoblje bilo profesionalnije, obrazovanije i organizovanije od vas koji ste došli posle njih, da ne govorim o onom koji danas egzistira, jer i ne postoji. Ali to mi ne smeta toliko koliko mi onda smetaju upadnice i zluradi komentari upravo na račun "onog" sistema, koji je za vas (nas) bio majka Mara. Da ostavim ideologiju po strani (jer nisam nostalgičan niti ideološki obojen), ali takav sistem je izrodio ljude poput lovca, ćire, vladimira16 i njima sličnih koji su znali šta rade i kako rade, a imali su i sa čime da rade. Daleko da je u "ona" vremena sve bilo idelano (a gde pa to i jeste bilo i biće), ali sa današnje tačke gledišta lako je zlurado je podsmevati se ruskim krilatim raketama b-b koje su uvođenje na brodove JRM krajem 70-tih, i topovima sa mrtvim poljem dejstva na topovnjačama, kad nismo u stanju ni kutiju šibica proizvesti.

FF, potpisujem. Treba biti bolji i sposobniji itek onda se rugati drugome!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #117 on: May 11, 2013, 09:45:32 pm »

FF hvala za ono što si napisao! Mislimo isto!

Meni lično najviše je žao, što nisu stvoreni uslovi da omladina od nas preuzme znanja i iskustva i da nastavi sa nadogradnjom.

Samo da ilustrujem svoju misao: ne može se naučiti ništa o nekom novom (naprimer) raketnom sistemu ili radaru ako nemaš bazična znanja na kojima je sve to temeljeno i građeno.
Fizički principi vođenja i samonavođenja zapadnih i istočnih raketa se temelje na istim znanjima. Tehnologija izrade sredstava se razlikuje - ali to ne znači da su jedni bolji od drugih.

Već sam kroz svoje postove naglasio da je tehnika uvek sasvim dobra i dovoljno dobra, samo je pitanje kako će je ljudi upotrebiti.
(primer: kako je F-117 oboren sa Nevom)

Mi, inženjeri i tehničari starijih generacija imali smo sreću, jer smo svoja znanja sticali u školama i ustanovama koja su temeljena na nauci. U naše doba nije bilo privatnih škola i fakulteta.

Danas, na žalost, nauka je često u drugom planu!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #118 on: May 11, 2013, 10:18:16 pm »

Bez uvrede, ali kada se pročitaju uvodni postovi na ovoj temi, koje je pisao lovac, i to sa velike vremenske distance, koristeći se znanjem i iskustvom stečenim pre 20 i više godina u "onom" sistemu, a onda iskustva vas koji ste bili u ovom poslu od 90-tih pa na ovamo, i laiku je jasno koliko je u "ona" vremena operativno osoblje bilo profesionalnije, obrazovanije i organizovanije od vas koji ste došli posle njih, da ne govorim o onom koji danas egzistira, jer i ne postoji. Ali to mi ne smeta toliko koliko mi onda smetaju upadnice i zluradi komentari upravo na račun "onog" sistema, koji je za vas (nas) bio majka Mara. Da ostavim ideologiju po strani (jer nisam nostalgičan niti ideološki obojen), ali takav sistem je izrodio ljude poput lovca, ćire, vladimira16 i njima sličnih koji su znali šta rade i kako rade, a imali su i sa čime da rade. Daleko da je u "ona" vremena sve bilo idelano (a gde pa to i jeste bilo i biće), ali sa današnje tačke gledišta lako je zlurado je podsmevati se ruskim krilatim raketama b-b koje su uvođenje na brodove JRM krajem 70-tih, i topovima sa mrtvim poljem dejstva na topovnjačama, kad nismo u stanju ni kutiju šibica proizvesti.

Sta reci povodom ovoga posta u kojem sam i ja pomenut?
Mnogo toga bi mogao reci. Ali da nebi previse umarao okolinu, samo da kazem, da sam zahvalan sudbini
da sam ziveo u ono vrijeme kad mi je tehnika omogucila moje zvezadne trenutke. Mogao sam ja i
puno vise kao staresina postici, ali ja sam upravo zeleo ono na cemu sam ostao. I nikad nisam zazalio i
kad bi se ponovo rodio, ponovo bi odabrao isto.
Samo mi je zao, sto nam je sudbina sviju  bila takva, da su nas zlotvori skrsili, a posle nas ostala je
pustos. I nikom nismo mogli ostaviti u nasledje nase znanje, niti je kome trebalo....
« Last Edit: May 11, 2013, 10:24:40 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #119 on: June 22, 2013, 05:37:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* brom1.jpg (369.04 KB, 734x1024 - viewed 174 times.)

* brom2.jpg (328.86 KB, 768x969 - viewed 231 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.