PALUBA
March 28, 2024, 11:05:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodni obalski protivbrodski lanser Rubež-E  (Read 228569 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #225 on: February 07, 2019, 04:28:58 pm »

Prvi put sam pogledao slike Rubeža na prvoj stranici. Kako je već rečeno, žive boje, a glave raketa plave , ne znam dali možda samo za paradu..

I egipatski, šareni ko žirafa, a obala svjetlo žuti pjesak, dali nije logički, da bi bili komplet ofarbani u ovoj boji ?

Neko ko je služio JNA na Lastovu, je negdje napisao, da kad je prvi put čuo dolaziti SOPL, se čulo ko da je došao (dizel) željeznički voz na otok  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #226 on: February 07, 2019, 08:31:49 pm »

Kako je već rečeno, žive boje, a glave raketa plave , ne znam dali možda samo za paradu..

I egipatski, šareni ko žirafa, a obala svjetlo žuti pjesak, dali nije logički, da bi bili komplet ofarbani u ovoj boji ?


Nosni deo rakete je od specijalne plastične mase, koja veoma malo utiče na propagaciju radarskog zračenja (ima malo gušenje i nema uticaja na polarizaciju i fazu radarskog snopa), a ima dovoljnu mehaničku čvrstoću. Ostali delovi planera su od specijalne aluminijske legure. Nosni deo rakete se stručno zove radio prozračni opstrujnik, i obično je drugačije boje u odnosu na trup. (ovo se odnosi na P-21).
Kod P-22 opstrujnik je od aluminijuma, osim belog stakla na vrhu, iza kojeg je smešten optički prijemnik.

Egipćani su prilikom kupovine tražili, da se njihovi SOPL-ovi ofarbaju pustinjsko žutom bojom (doneli su uzorak). Mi smo to tako i učinili i prilikom isporuke svi njihovi SOPL-ovi su bili jednobojni, žućkasti, kao pustinjski pesak.
Kada smo prvi put otišli kod njih, radi remonta, imali smo šta videti: oni su ručno prefarbali zelene maskirne šare preko žute podloge ....
Činjenica je da obalni deo pustinje ima dosta zelenog žbunja, tako da se njihova maskirna šara može uklopiti u okolinu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #227 on: February 07, 2019, 08:35:08 pm »


Rusi imaju raketa "Termit" sigurno na hiljade. Što se tiče običnih P-15, moj drug je sa Muzila otišao u Drniš u ono skladište pod Troglavom. Tamo su bile P-15, a možda i novije. Navodno ih je izbrojao na stotine!? Ja nemam pojma koliko ih je i kada nabavljano, mogu samo da pretpostavim, a to nije baš neki podatak.

Termit P-21/22 je zastarela raketa, da ne govorimo o osnovnoj P-15. Moglo bi se računati isključivo na "saturaciju" - zasićenje neprijateljskih senzora, ED, PED i mamaca velikim brojem raketa iz raznih pravaca. Inače... mrka kapa.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #228 on: February 07, 2019, 10:45:49 pm »

Pa ako je lansera bilo 88 ako sam dobro u glavi sabrao (20 BROM, 16 VPBR, 12 RTOP I 40 RC) i ako je predvidjeno 3 bk po lanseru to je cca 250 raketa po magacinima. I ako su po 2 predvidjene to je opet cca 160 krilatih raketa.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #229 on: February 08, 2019, 06:36:23 pm »

Nisi puno pogrešio sa onom prvom cifrom, što se tiče ukupnog broja raketa (od P-15 do P-22).

(Pouzdana informacija)  pilot marinero
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #230 on: November 24, 2019, 06:08:54 pm »

Египатски Рубежи постројени на смотри у војној бази "Мухамед Нагиб".
Неколико секунди после 25:57. Од 32:42 око минут са прекидима.



---
Још мало ...
https://egypt.liveuamap.com/en/2019/16-april-egyptian-navy-4k51-rubezhc3-styx-costal-defense
« Last Edit: November 24, 2019, 06:32:54 pm by times12 » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #231 on: November 24, 2019, 08:36:04 pm »

Nabrojah 7 SOPL-ova, toliko su kupili od nas.

Naše ekipe ne odlaze u Eg na održavanje tih lansera već 5 godina.
Na osnovu tada zatečenog stanja (zapravo, svaki put kada smo došli po njihovom pozivu na remont i opravke), uvek je najmanje 2 - 3 SOPL-a bilo van funkcije.
Baš me čudi kako su ih sada sve osposbili i poslali na paradu.
Nije isključeno da su Rusi umešali svoje prste, jer poznavajući EG infrastrukturu i ljudske i remontne kapacitete, deluje neverovatno da su im svi SOPL-ovi pokretni.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #232 on: November 24, 2019, 10:09:53 pm »


Rusi imaju raketa "Termit" sigurno na hiljade. Što se tiče običnih P-15, moj drug je sa Muzila otišao u Drniš u ono skladište pod Troglavom. Tamo su bile P-15, a možda i novije. Navodno ih je izbrojao na stotine!? Ja nemam pojma koliko ih je i kada nabavljano, mogu samo da pretpostavim, a to nije baš neki podatak.

Termit P-21/22 je zastarela raketa, da ne govorimo o osnovnoj P-15. Moglo bi se računati isključivo na "saturaciju" - zasićenje neprijateljskih senzora, ED, PED i mamaca velikim brojem raketa iz raznih pravaca. Inače... mrka kapa.
Troglav je malo dalje od Trbounja. Trbounje je ispod Promine. Ponovi zemljopis i orijentaciju u prirodi.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #233 on: January 14, 2020, 03:55:11 pm »

Nabrojah 7 SOPL-ova, toliko su kupili od nas.

Naše ekipe ne odlaze u Eg na održavanje tih lansera već 5 godina.
Na osnovu tada zatečenog stanja (zapravo, svaki put kada smo došli po njihovom pozivu na remont i opravke), uvek je najmanje 2 - 3 SOPL-a bilo van funkcije.
Baš me čudi kako su ih sada sve osposbili i poslali na paradu.
Nije isključeno da su Rusi umešali svoje prste, jer poznavajući EG infrastrukturu i ljudske i remontne kapacitete, deluje neverovatno da su im svi SOPL-ovi pokretni.

Prikazani su u stajacoj formi. Ako su i pokretni ne mora znaciti da su im svi sustavi ispravni. A i ako nisu pokretni , za paradu su mogli biti poneki i doslepani. No to je manje vjerojatno.
Uostalom zasto podcjenjivati Egipcane? Kako vidimo imaju tu prikazane tehnike o kojoj vecina zemlja j. vojski moze samo sanjati.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #234 on: January 14, 2020, 07:01:49 pm »

Šlepati se ne mogu, a u vreme dok su naše ekipe odlazile u Eg oni nisu imali odgovarajući teški kamion (vučni voz) na koji bi se SOPL mogao ukrcati ) zbog gabarita i težine).
Što znači: pokretni su, voze na svoj pogon.

Mene čudi što nisu prikazali nešto savremenije.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #235 on: January 14, 2020, 07:51:38 pm »

Mene čudi što nisu prikazali nešto savremenije.

Imaju li nešto savremenije?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #236 on: January 14, 2020, 10:05:16 pm »

Pa, imali su harpun i otomat.  Grin
One su tehnološki savremenije od rubeža.

Ne znam da li su im Rusi prodali nešto novo u međuvremenu ?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #237 on: February 01, 2020, 06:54:38 pm »

Lepa slika


* Rubez.jpg (127.23 KB, 1000x604 - viewed 66 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #238 on: February 01, 2020, 08:31:34 pm »

Čiji su?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #239 on: February 01, 2020, 08:58:16 pm »

Nepoznato.  Cool
 
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.