PALUBA
March 28, 2024, 10:08:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodni obalski protivbrodski lanser Rubež-E  (Read 228567 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #255 on: June 12, 2020, 07:18:55 am »


Имала их је и источна Немачка у време уједињења. Систем Рубеж ни тада није био нека тајна. да се СССР није распао, развој обалског система на бази ракете Уран Х-35 - систем Бал, био би много брже завршен и заменио би Рубеж, јер је и замишљен као "Harpoonski", систем доступан земљама ВУ. Пошто је и код ракета термит реч о технологији раних 70их, мислим да Бугарска нема проблем да направи чврсто гориво за стартни и течно за маршевски мотор.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #256 on: June 12, 2020, 07:19:45 pm »

Znaci bugarski Rubezi su jedini NATO Rubezi?

Није. И Румунија има рубеж систем.

4к51 није коришћен у Бундесверу. Када је ДДР укључен и састав СРН, јединице које су користиле "рубеж" су распуштене.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #257 on: June 12, 2020, 08:39:34 pm »

Znaci bugarski Rubezi su jedini NATO Rubezi?

Није. И Румунија има рубеж систем.

4к51 није коришћен у Бундесверу. Када је ДДР укључен и састав СРН, јединице које су користиле "рубеж" су распуштене.

Pitanje da li kod rumuna sistem aktivan?

Što se tiče DDr, oni su raspustili jedinicu, neke rubeže su stavili u muzej. Verujem da čuvaju i odeređeni broj raketa.
Nešto od opreme je otišlo u USA, na proučavanje.
U USA su gađali sa sistemom.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #258 on: June 12, 2020, 10:53:00 pm »

Систем је био приказан у Букурешту на паради пре неку годину.

У Немачкој један "рубеж" је у Дрездену. Додуше није тренутно јавно изложен. Ракете су такође сачуване.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #259 on: June 12, 2020, 11:01:10 pm »

Систем је активан. План је да остане у оперативној употреби најмање до 2022. године. Фотографија је са параде из 2017. године.

https://www.rumaniamilitary.ro/programul-de-inzestrare-sistem-de-instalatii-mobile-de-lansare-rachete-antinava-aprobat-in-sedinta-guvernului-romaniei
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #260 on: August 10, 2020, 02:37:51 pm »

Pametni ljudi! Zašto uništavati nešto što još uvek valja - makar kao sredsto odvraćanja!

Nego, jade nam, molim te, prevedi tekst koji si postovao, da ga razumemo.  Grin Grin Grin
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #261 on: November 30, 2020, 06:08:40 pm »

Pa ako je lansera bilo 88 ako sam dobro u glavi sabrao (20 BROM, 16 VPBR, 12 RTOP I 40 RC) i ako je predvidjeno 3 bk po lanseru to je cca 250 raketa po magacinima. I ako su po 2 predvidjene to je opet cca 160 krilatih raketa.
Citam ovaj clanak
https://obris.org/hrvatska/raketno-oruzje-jrm-istina-obmane-i-lazi/
I sjetih se svojih napametnih prebrojavanja pa nadjoh neku slucajnu ili neslucajnu podudarnost? marinero
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #262 on: November 30, 2020, 08:31:49 pm »

Poznajem autora lično, odavno, još dok smo bili na školovanju; veoma ambiciozan oficir, ali svoju ambicioznost uvek je prilagođavao okruženju, i trenutnim aktuelnim zahtevima okoline. To je i dokazao u svojoj karijeri - dogurao je do visokih dužnosti u HRM. Zameram mu što tematiku koju obrađuje ne analizira objektivno, bez uplitanja politike, već kao nacionalno zadojen visoki oficir Hrvatske RM, koji govori ono što se očekuje od njega.
Dok smo sarađivali stručno: on kao operativac na brodovima, a ja kao pozadinac koji sam mu doturao sredstva, kojima on izvršava zadatke - nije tako govorio!
Ali to su bila drugačija vremena... 

No, da ne zalazimo dublje u T11!

Tekst je tehnički sasvim korektan.

Vezano za obalske rakete SS-N-3: to je novinarska patka našeg ambasadora Lazanskog. Te rakete nisu bile u naoružanju JRM.
Taj sistem nije bio spojiv ni sa tadašnjom doktrinom odbrane, ni sa tehničkim mogućnostima tadašnje mornarice.   
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #263 on: December 24, 2020, 11:07:01 pm »

Две слике Рубежа у арктичким условима. Скинуто одавде https://vk.com/album-78436325_203938595

Замењени су Бастионима 2018.
Quote
Новые комплексы сменили устаревшие установки «Рубеж», которых на флоте больше не осталось.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Opn8498wC5E.jpg (549.14 KB, 2560x1440 - viewed 37 times.)

* oSPz74PHQjI.jpg (314.06 KB, 2560x1440 - viewed 16 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #264 on: December 26, 2020, 08:48:44 pm »

Nas osnovu prve fotografije i putokaza sa označenom kilometražom - može se zaključiti da im je položaj stvarno Bogu iza leđa.

Primećujem neki novi dodatak iznad vozačke kabine, na svim vozilima. Ne znam šta je u pitanju, verovatno  antena za neki novi uređaj. Vidi se i kabel prema kabini.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #265 on: December 26, 2020, 09:02:30 pm »

Sredina oktobra 98-me...Posedamo položaje sa raketnom baterijom Kub-M na polustrvu Luštica, na brdu iznad Radovića.
U kasarni Radovići je bila "baza".
Bio sam zadužen da dopratim vučnim vozom 2 SLO (samohodna lansirna oruđa) od kasarne Danilovgrad do kasarne u Radovićima.
Sa zadnjom turom, stigao sam negde oko 12. ili 13. oktobra.
U kasarni Radovići vršimo pretovar raketa na SLO i odmah na položaj u brdima, koji je već uređen od strane "prethodnice".. Wink

Dok smo vršili pretovar raketa, pitam komandira baterije: "Ima li šta novo na vestima"? On mi odgovara: "Navodno će nas za 96 sati napasti"!

Mi zabrinuti završavamo pretovar, a pored nas se parkira nekakva "grdosija".
Pitam nekog vodnika koji izlazi ispred: "Kolega, ako dozvoljavaš, šta je ovo? Kakav je ovo raketni lanser?"
Odgovara mi: "Ovo je SOPL "Rubež" sa 2 rakete P-21....I tu malo ćaskali o mogućnostima tog protivbrodskog sistema.

Ukratko bio sam impresioniran... Smiley
« Last Edit: December 26, 2020, 09:48:03 pm by Kubovac » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #266 on: December 27, 2020, 12:35:00 pm »

Nas osnovu prve fotografije i putokaza sa označenom kilometražom - može se zaključiti da im je položaj stvarno Bogu iza leđa.

Primećujem neki novi dodatak iznad vozačke kabine, na svim vozilima. Ne znam šta je u pitanju, verovatno  antena za neki novi uređaj. Vidi se i kabel prema kabini.


GPS/Glonass?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #267 on: December 29, 2020, 08:37:48 pm »

Malo sam detaljnije pogledao postavljene slike, i vidim da na krovu komandno upravljačke kabine takođe ima novosti: dve štap antene koje na vozilu 621 štrče u nebo.
Vidim da je još uvek prisutna antena od radio uređaja R-123 (položena preko cele kabine), mada sumnjam da taj prastari uređaj koriste. Mi smo davnih dana imali dosta problema sa njim.

Antena (konstrukcija) o kojoj sam pisao u svom prethodnom tekstu je ispred vojnika sa zastavom. Deluje kompleksno.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #268 on: December 29, 2020, 11:04:45 pm »

Ova dva vozila nisu ista, razlikuju se kabine i nisu isto ofarbana- kamuflazno?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #269 on: January 14, 2021, 07:58:31 pm »

Ova dva vozila nisu ista, razlikuju se kabine i nisu isto ofarbana- kamuflazno?

Iste su kabine - jedan sa desne, drugi sa leve strane - gledaju se ''oči u oči''.

Što se tiče bojenja: verovatno je u pitanju neka maskirna šara, nesimetrična.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.