PALUBA
April 20, 2024, 03:39:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: oznaka RV  (Read 19492 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: February 26, 2010, 02:07:30 pm »

Ovaj znak sam dobio prije nekoliko dana. Izvezen je na tkanini i mora biti star preko 30 godina. Interesira me, dali je to službena oznaka? Ako netko zna, neka mi, molim, odgovori.
Duje


* RV0001-1.jpg (265.63 KB, 587x617 - viewed 232 times.)
Logged
LUKY
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #1 on: April 13, 2012, 05:41:10 pm »

Ne, to nije originalni znak RV i PVO, ali ima elemenata približne originalnosti u obliku grba, ali ne i u natpisu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #2 on: April 13, 2012, 06:58:06 pm »

Ово је оригинални амблем из 80-тих година 20. века, скинут са блузе авио-механичара ЈРВ и ПВО.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ипак, ја не бих одбацио могућност да се, када је питању амблем који је поставио Дује, ипак ради о амблему ЈРВ, али старијем од 1960.године. Наиме, на државном грбу је 5 бакљи (на овом "мом" је 6). Измена грба СФРЈ је дефинисана уставним променама из 1963.године. Дакле, на амблемима до тог периода је нормално да има 5 бакљи. Осим тога, назив РВ и ПВО, који већина нас познаје је усвојен 1959.године (погледати књигу Бојана Димитријевића "Југословенско ратно ваздухопловство 1942-1992.године" . Дакле, не бих искључио могућност да је амаблем ипак оригинал, али из периода пре 1960-1959.године.

Верујем да ће БојанСДК то најбоље знати да оцени.


* Amblem JRV i PVO.jpg (378.83 KB, 800x860 - viewed 286 times.)
Logged
LUKY
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #3 on: April 14, 2012, 12:17:28 pm »

Da, gornja slika je izvezeni amblem koji se nosio isključivo na radnoj odjeći (kombinezonima) i to na lijevom rukavu te odjeće, a onaj prethodni je možda neki sličan pokušaj uvođenja te oznake iz dosta ranijeg razdoblja, ali u to sumnjam. Više sliči na nečiji nespretni vez iz osobnog zadovoljstva.
Logged
LUKY
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #4 on: April 14, 2012, 02:34:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo, pronađoh u svojoj kolekciji uspomena između ostalih i ove dvije fotografije od kojih je prva snimljena za vrijeme Praškog proljeća 1968. godine, (tada su naše OS  bile u nekom višem stupnju borbene spremnosti) pokušaja liberizacije čehoslovačkog društva pod vođstvom Aleksandra Dupčeka i njegovog gušenja upadom snaga zemalja Varšavskog pakta (osim Rumunjske), kao "bratske pomoći protiv kontrarevolucije".
Druga fotografija se odnosi na još raniji datum od prethodnog, pa prema tome, ovaj znak na radnoj odjeći datira sigurno iz razdoblja druge polovine 60-tih godina.
Svima koji se ovdje prepoznaju moji srdačni pozdravi (nažalost nisu svi među živima).


* Praško proljeće 1968..jpg (219.58 KB, 790x917 - viewed 284 times.)

* MiG-21 (L-12).jpg (177.56 KB, 1088x893 - viewed 288 times.)
Logged
LUKY
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #5 on: April 14, 2012, 03:11:36 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I kad je riječ o simbolici koja je razlikovala pripadnike JRV i PVO od ostalih rodova u JNA, evo i slika izgleda:
1. pilotskog znaka koji se nosio na sredini gornjeg džepa službene uniforme i
2. amblema na kapi ("šapci") aktivnih pripadnika JRV i PVO.


* OZNAKE U RV.jpg (124.19 KB, 1135x519 - viewed 274 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #6 on: November 17, 2015, 10:43:14 am »

Viđao sam vezene oznake činova za radnu odjeću. Oznake su vezene na crnom platnu, ali mi je zanimljivo da su kod činova zastavnika i zastavnika I klase debela linija iznad tanke/ih.

Zna li neko nešto više o ovome?
Kad su se pojavile i jesu ji korištene samo u RViPVO?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #7 on: November 17, 2015, 07:51:08 pm »

Quote
Oznake su vezene na crnom platnu, ali mi je zanimljivo da su kod činova zastavnika i zastavnika I klase debela linija iznad tanke/ih.

Да видимо слику, ако је имаш. По правилу није тако. Дебела угао црта је испод,а танке су изнад. "Шпиц" је увек окренут на доле.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #8 on: November 18, 2015, 07:57:42 am »

Nažalost nemam sliku, ali sam ih viđao kad sam bio u vojsci.

Viđao sam ounake činova: zastavnika, zastavnika I klase, kapetana I klase i majora.

Vezene žutim koncem na crnoj podlozi.

Čuo sam da su iz RViPVO, ali to sam samo čuo i nemam nikakvu potvrdu za to.
Tako da ako neko nešto zna?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #9 on: November 18, 2015, 06:12:49 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

То су ове грудне ознаке чинова, с тим да су на слици металне. Носе се како је и приказано на слици. У РВ и ПВО, на радној одећи механичара и пилота су биле пришивене "везене" (уствари исткане у материјалу), исте овакве ознаке (из практичних и безбедносних разлога нису се носиле металне). Подлога је била црна а боја ознака жута. Нису постојале ознаке за војничке чинове (разводник, десетар, млађи водник) ни у металној ни у "везеној" варијанти.

Слику сам преузео са: http://jna-sfrj.forum-aktiv.com


* slike cinova.jpg (10.57 KB, 213x237 - viewed 388 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: November 18, 2015, 06:27:04 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

То су ове грудне ознаке чинова, с тим да су на слици металне. Носе се како је и приказано на слици. У РВ и ПВО, на радној одећи механичара и пилота су биле пришивене "везене" (уствари исткане у материјалу), исте овакве ознаке (из практичних и безбедносних разлога нису се носиле металне). Подлога је била црна а боја ознака жута. Нису постојале ознаке за војничке чинове (разводник, десетар, млађи водник) ни у металној ни у "везеној" варијанти.

Слику сам преузео са: http://jna-sfrj.forum-aktiv.com

I mi u JRM smo dobili takve ozneke činova i nosili smo ih na plavim radnim odjelima (barem u pozadini) jer na radnim odjelimaq nije bilo naramenica. (bla su slična onim u RV.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #11 on: November 18, 2015, 07:44:00 pm »

Да, као и КоВ, за маскирну униформу али знатно касније него што су и почели користити у РВ и ПВО. Тамо су ове ознаке биле у употреби још од средине или друге половине 50-тих година.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #12 on: November 19, 2015, 08:04:45 am »


То су ове грудне ознаке чинова, с тим да су на слици металне. Носе се како је и приказано на слици. У РВ и ПВО, на радној одећи механичара и пилота су биле пришивене "везене" (уствари исткане у материјалу), исте овакве ознаке (из практичних и безбедносних разлога нису се носиле металне). Подлога је била црна а боја ознака жута. Нису постојале ознаке за војничке чинове (разводник, десетар, млађи водник) ни у металној ни у "везеној" варијанти.



Da to je to!!!

Šta znače veterani, jedno je pročitati negdje o nešemu, a drugo je to proživjeti.

Šteta što nemam fotografiju zastavnika ili zastavnika I klase.


Да, као и КоВ, за маскирну униформу али знатно касније него што су и почели користити у РВ и ПВО. Тамо су ове ознаке биле у употреби још од средине или друге половине 50-тих година.


Mislim da su se te oznake u KoV nošene na pelerini i na radnom odijelu tenkista.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #13 on: November 19, 2015, 11:19:14 am »


  i radnim odjelima u tehničkim radionica.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #14 on: November 19, 2015, 08:54:40 pm »

Па има ознаке застваника и застваника 1. класе. У горњем реду на крају, десно. тако треба да се носе. Нигде на Интернету нисам нашао оне "везене".

Ево једне старијег водника 1. класе:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Преузео са www.aukcije.hr


* ств.1.кл.jpg (8.46 KB, 194x259 - viewed 313 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.