PALUBA
March 29, 2024, 10:10:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 63   Go Down
  Print  
Author Topic: Filatelija na Palubi  (Read 241770 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #615 on: September 15, 2012, 07:24:09 pm »

Цена је прилична. Колико тога има у оптицају? Мислим, колико сличних колекција са истим жиговима?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #616 on: September 16, 2012, 01:11:45 pm »

Цена је прилична. Колико тога има у оптицају? Мислим, колико сличних колекција са истим жиговима?
Nisam do sada vidio skoro cjelovitu kolekciju srpskih poštanskih žigova. Ova i nije baš cjelovita ali su žigovi lijepi i čisti i što je najvažnije originalni. Posjeduju ateste originalnosti koji se izdaju za svaki pojedini komad. Mislim da takvih kolekcija nema baš puno s obzirom da se žigovi iz tog vremena uspješno falsificiraju i danas. Svaka im čast kad u kruškinom drvetu rade žigove identične originalu.
Malo po malo nacionalno blago Srbije prelazi u ruke bogatog austrijskog trgovca. Prije par mjeseci taj je gospodin iskeširao 300 tisuća eura za filatelistički materijal iz Srbije. Uglavnom kompletna knjaževina, kraljevina, pošta u egzilu i nešto manje razdoblje Jugoslavije i Nedićeve vladavine. Koliko je tog bilo, ne znam. Čujem danas od iskusnih kolega da je dio tog materijala bio na aukciji i da su pojedina pisma dostizala početnu cijenu od 20-60 tisuća eura. Sva su prodana. Većinom u Njemačku i Južnu Ameriku. Radi se o zatvorenom području i to je jedan od razloga visoke cijene. Isti gospodin je u Sloveniji i Beču kupio za 500 000 eura ogromne količine filatelističkog materijala Kraljevstva SHS i NDH. Tu ulaze originalni slikarski crteži maraka, razne probe na papirima i bojama, kompletni arci, korespodencija. Velik dio materijala je dostigao vrtoglave cijene na aukcijama i odmah prodan. Najveća, najcjelovitija zbirka sa svim varijetetima, probama, čistim i žigosanim markama, kao i bogata korespodencija nalazi se u Južnoj Americi. Tu se radi o područjima bivših jugoslavenskih zemalja ( SHS, Srbija, Crna Gora, NDH, Kraljevina Jugoslavija ). Naši mogu to samo gledati na nekoj od svjetskih izložbi i debljati se!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #617 on: November 03, 2012, 05:39:37 pm »

U paketu maraka pronašao je jednu vrijednu 18,8 milijuna kn

Moja partnerica je za 20 eura na sajmu kupila paket markica. Razvrstavali smo ih na stolu u kuhinji. Odjednom mi je zastao dah, rekao je sretnik (70) iz Njemačke

Piše: Ivana Živko

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Umirovljenik Reinhold Hoffmann (70) iz Njemačke i njegova partnerica Bärbel (71) pronašli su markicu vrijednu 2,5 milijuna eura (oko 18,8 milijuna kuna).

- Bärbel je na sajmu u Dresdenu kupila paket markica težak dva kilograma. Platila ga je 20 eura (oko 150 kuna). Kad ga je donijela doma, počeli smo razvrstavati marke na kuhinjskom stolu. U jednom mi je trenutku zastao dah jer sam vidio marku za koju sam pretpostavio da je jako vrijedna - rekao je Reinhold koji ima mirovinu 600 eura (oko 4512 kuna) .

Riječ je o markici od jednog centa iz 1861. godine koja prikazuje Benjamina Franklina. Hoffmann je odmah počeo tražiti marku u katalozima te je konzultirao stručnjake. Klaus Finthe, stručnjak za filateliju kaže kako je markica 99 posto autentična te da je možda vrednija od marke plavi Mauricijus koja je vrlo rijetka. Klaus Finthe kaže kako je marka posebna jer ima "grešku" te kako vrijedi 2,5 milijuna eura.

U svijetu postoje još dva primjerka, jedan u muzeju u New Yorku, a drugi posjeduje milijarder iz Kalifornije. Stručnjaci kažu kako Filatelistička fondacija u New Yorku mora potvrditi da je marka prava te izdati za nju certifikat, a tek nakon toga može ići na aukciju. No još se ne zna što će Reinhold i njegova partnerica napraviti s njom, piše Bild.

24sata


* stamp1.JPG (72.02 KB, 415x616 - viewed 207 times.)

* stamp2.JPG (103.23 KB, 908x605 - viewed 224 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #618 on: November 03, 2012, 08:56:04 pm »

Uvijek u nekom masenvaru ili kilovaru neki sretnik ili sretnica pronađu rijetku marku. To je već postalo nepisano pravilo. Već je jedan gospodin u nekom kartonskom paketu pronašao jedno pismo s  markom ( ima prerijetku grešku RRR ) poslano iz Berlina zadnjeg dana rajha. Sve se to dešava daleko od nas. Nitko nije napisao da marka ako je originalna i s greškom ima paprenu cijenu atesta.
Ono što je nama bliže i našim običajima je ova čestitka. Čestita vam vaš poštar. Domaćica mu posluži slatko,kučarin i vodu. Može i rakijica, pa zima je. On joj dade čestitku a domaćin mu turne u žep koji dinar. Pa red je, nije svaki dan Božić. Za vrijeme kraljevine ovaj običaj je bio dopušten i listonoše su tiskali čestitke sa svojim imenom i prezimenom. Ne vjerujem da su se baš novčano okoristili. Više je to bilo zbog tradicije. Iza rata tradicija se polako ugasila kao i javno čestitanje Božića. Ovakvo čestitarstvo dolazi nam iz srednje Europe gdje je bilo dosta razvijeno. Uz SMS danas ljudi sve rjeđe šalju čestitke a poštarice još rjeđe lijepe marke. Ako niste znali Danska ima u planu ukidanje poštanskih maraka. Poštarina će se plaćati SMS-om.
Perin primjer slijedio je poštar Milutin. Milutinova kompozicija sadrži malo drugačije elemente. Zgrada Glavne direkcije pošta, poštanski autobus i voz
( vlak ). Kod Pere je poštanska kočija i starija pošta. Ostalo je pismo s pet pečata ( vrlo tajno ) i znak PTT-a. Običaj je ostao isti a godina je 1933. Pera je otišo u penziju.


* čest.jpg (54.18 KB, 453x691 - viewed 114 times.)

* čest1.jpg (60.13 KB, 455x683 - viewed 96 times.)
« Last Edit: November 03, 2012, 09:11:15 pm by brodarski » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #619 on: November 03, 2012, 09:37:35 pm »

Za listonošama ne zaostaju ni raznosači telegrami.
Sjeća li se tko više telegrama? nekad bi sin student uputio telegram ocu u nedostatku novca: Otac novac stop sin. Otac odgovara: K...c novac stop otac. Živa istina, jedan vječiti šibenski student uputio je ovakav telegram i dobio isto takav kratki odgovor. Sve je to dio starog šibenskog folklora kad su težaci školovali dicu u Zagrebu. Ferate, damižane, paketi, telegrami. Kakav telefon, mobitel. Bilo je bitno imati dobre postole, kapot, kapelin, lumbrelu, fajericu i španjulete.


* tel.jpg (45.92 KB, 400x649 - viewed 87 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #620 on: November 03, 2012, 10:49:34 pm »

Poštanska služba bez poštara se ne može zamisliti. Crikvenički poštar iz doba Austrije.
Izgleda da se na razglednici mijenjalo samo ime grada. Sve ostalo je isto. Kapa, poštanska torba.....


* ck poštar.jpg (26.82 KB, 337x546 - viewed 127 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #621 on: November 04, 2012, 11:13:47 pm »

Cirkvenica.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #622 on: November 11, 2012, 08:29:57 pm »

   U vremenu elektronske pošte, mobitela i drugih dostupnih sredstava povezivanja suvremenog čovjeka  još uvijek se pojavljuje dopisnica.  Ne samo pojavljuje već  i  tvrdokorno  opstaje.  Nema poštanske administracije koja dopisnicu  nije ilustrativno osuvremenila, kolorirala, fosforirala  i učinila dostupnom  najširim slojevima čovječanstva.
   Za razliku od moje bake koja je živjela u masu država, ja pamtim dvije s isto toliko poštanskih administracija.  Čuvam  prve dopisnice koju sam kupio za zbirku na pošti. Mali žućkasti karton  s zelenom vrijednosnom  oznakom . Tada smo otisnutu  vrijednosnu oznaku zvali marka. Od te davne 1967. godine promijenilo se masu vrijednosnih oznaka. Bilo je tu raznih pretisaka s promjenom cijene naviše ali veličina dopisnog kartona ostala je u okvirima Međunarodnog poštanskog saveza.  Pisale se dopisnice za razne TV kvizove, nagradne igre raznih časopisa i novina ali i za kratke poruke prijateljima, rodbini  i znancima. Danas im je namjena uglavnom ograničena za lijepljenje  kupona na poleđini u nekoj od nagradnih igara.  
   Pojava dopisnice u poštanskom prometu bila je revolucija koja je dugo vremena odgađana. Poštanska tajna postala je javna a vašu zgodnu poruku mogao je svatko pročitati u dugačkom lancu prijenosa poštanske pošiljke. Imala je jednu veliku prednost.  Nije trebalo škarama rezati marku iz arka, ovlažiti je jezikom i zalijepiti.  Vrijednosna oznaka je već bila otisnuta  za cijelo carstvo. Cijena nije ovisila o težini, duljini prijeđenog puta  niti sredstvu kojim je prenošena.
.
   Svjetlo dana  na poštanskom šalteru ugledala je 1. listopada 1869. godine. Bila je to prva poštanska dopisnica na svijetu. Idejno rješenje predložio je dr. Emanuel Herrmann u "Neuen Freien Presse". Praktični austrijski poštari su ideju prihvatili i realizirali i tako se dopisnica proširila u naše krajeve. Njeni  osnovni elementi ostali su nepromijenjeni do današnjeg dana , samo se povećala veličina kartona.
   Osnovni elementi su znak (pošte ) neke države, vrijednosna oznaka, mjesto za adresu primatelja i mjesto za pisanje poruke na poleđini. Kasnije je na prednjoj strani označeno mjesto adrese pošiljatelja. Prva dopisnica a i mnoge kasnije nisu to imali. Prikazani tip dopisnice  zadržao se u uporabi preko deset godina. Ispod njemačkog  teksta postojali su tekstovi  otisnuti na jezicima svih naroda u carstvu, zavisno od područja gdje su prodavana.
   Vrijednosna  oznaka poništavala se poštanskim manipulativnim žigom pri predaji  a u dolasku na odredište  istim takvim žigom mjesne pošte. Prva vrijednosna oznaka  bila je slikom Franje Josipa . Isti tip dopisnice tiskan je na kartonima koji variraju od žućkastog do crvenkastog a vrijednosna oznaka od svijetlo žute do oker ili narančaste.
Druga dopisnica prodavana je u Dalmaciji s dodatnim tekstom na talijanskom jeziku
   


¸   


* 1.dop.jpg (53.46 KB, 548x380 - viewed 98 times.)

* 226631822_o.jpg (114.46 KB, 718x525 - viewed 98 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #623 on: November 11, 2012, 10:18:07 pm »

Malo statističkih podataka o cjelinama izdanim od poštanskih uprava ( direkcija ) SHS, Kraljevine Jugoslavije, SFRJ i SRJ od 1918. do 1996. godine.
Ukupno je izdano 330 osnovnih izdanja dopisnica i omotnica + 615 ilustriranih dopisnica za vrijeme kraljevine, SFRJ i SRJ.  Ukupno 945 izdanja. Sa greškama i pomacima u tisku, varijacijama boje vrijednosne oznake ( VO ) i kartona pojavilo se na poštanskim šalterima ukupno 4024 različita izdanja. Ilustrirane dopisnice sa slikama iz Hrvatske ili drugih republika prodavane su isključivo unutar poštanske uprave pojedine republike ili banovine. Za prosječnog sakupljača dosta težak posao. Trebalo je imati kolege u raznim republikama i organizirati razmjenu. Razmjena je postojala unutar Filatelističkog saveza Hrvatske i drugih saveza. Funkcionirala je odlično do sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Malo je jugoslavenskih fialtelista uspjelo sakupiti sve cjeline. Većinom su to bili stranci. Poštanski marketing obe Jugoslavije bio je niskoj razini. Većinom su nova izdanja objavljivana s velikim zakašnjenjem u filatelističkim časopisima i nisu se mogla nabaviti na svim poštama. Poštanski depoi naručili bi dopisnice određene vrijednosti i koristili do utroška. Do tada bi veće izašle dopisnice s drugim motivom.
Za vrijeme SFRJ dopisnice su nosile naziv na latinici i ćirilici.
Zakonodavni odbor AVNOJ-a  donio je 1. kolovoza 1945. odluku da se sva poštanska izdanja moraju tiskati na jeziku stanovništva teritorija gdje će se prodavati. Tako imamo dopisnice za unutarnji promet na srpskom, hrvatskom, slovenskom, makedonskom jeziku i oba pisma. Na srpskom je naziv '' dopisna karta '', na hrvatskom ili slovenskom '' dopisnica'', na makedonskom '' poštenska karta ili poštenska kartička ''. Ima tu i zanimljivosti. Kombinacija hrvatski-makedonski naziv što nije baš uobičajeno. Uobičajena je srpsko- hrvatska kombinacija na oba pisma. Za inozemstvo najčešće srpsko- francuska kombinacija na oba pisma i jezika. Ustalio se naziv na dopisnici do raspada ZJPTT srpski, hrvatski, makedonski na oba pisma i tri jezika. Uz dopisnice za unutarnji promet postojale su i za inozemstvo kao i one s plaćenim odgovorom. Izdavane su dopisnice za Zonu B s pretiskom VUJA i VUJNA. Uglavnom pravo mnoštvo izdanja u kojima se teško snaći i najboljim stručnjacima. Ima pojava da je dopisnica upotrebljena u poštanskom prometu prije službenog dana izdanja s žigom pošte Beograd. Najbolji poznavatelji ovog područja su bili od starijih Mirko Verner, ing iz Novog Sada, Eugene Derocco iz Beograda, Julije Bar iz Ljubljane, Novak, Horvat, Ercegović, Fleck iz Zagreba kaoi Duško Stojsavljević član DFN Šibenik. Od živih je to Vuković iz Beograda koji je neosporni stručnjak u ovom području. Danas vodeći filatelistički stručnjaci uglavnom izučavaju dopisnice koje su korištene unutar poštanske uprave vlastite države. Ni to nije baš lak posao kad znamo koliko se država i poštanskih uprava promijenilo na području Republike Hrvatske ili drugih država nastalih nakon raspada SFRJ. U najpovoljnijem položaju za izučavanje je Srbija jer njen poštasnki kontinuitet seže od kneževine do danas i primanja u UPU. Crna Gora  ima čistu situaciju od knjaževine do pripojenja. To možemo smatrati zatvorenim područjem. Hrvatska, Slovenija i BiH svoje prve dopisnice dobile su pretiskivanjem starih austrijskih dopisnica i u stvari to su pomoćna izdanja. Prvo izdanje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca pojavilo se 16. siječnja 1921. Bilo je to prvo redovito izdanje za cijelu kraljevinu i time su sva pomoćna izdanja stavljena van uporabe.
« Last Edit: November 11, 2012, 10:37:07 pm by brodarski » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #624 on: November 12, 2012, 04:12:24 am »

Vrlo vrijedno objasnjenje. Hvala Brodarski.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #625 on: November 13, 2012, 10:05:07 pm »

Inačica prvog tipa prve poštanske dopisnice na svijetu. Korištena na području Slovenije i na slovenskom jeziku uz obvezatni njemački. Po prvi put vidim naziv '' listnica ''. Staro slovensko ime za dopisnicu. Još jedno vrijedno svjedočanstvo slovenske poštanske terminologije. Iako su sve vrijednosnice tiskale u Beču vidljiva je razlika boje u vrijednosnoj oznaci u kartonu. Tada se dopisivalo i tiskalo u ogromnim nakladama.


* listnica.jpg (55.9 KB, 704x496 - viewed 118 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #626 on: November 13, 2012, 10:37:32 pm »

Mali doprinos temi - dopisnica poslana iz Topuskog 14.8.1902, stigla u Zagreb istog dana (!). Marka je madjarska od Magyar Kir. Posta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Madjarski dio dvojedine Monarhije.


* Levelező-lap Karta-Dopisnica.jpg (440.2 KB, 818x523 - viewed 254 times.)
« Last Edit: November 13, 2012, 10:59:50 pm by jadran2 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #627 on: November 14, 2012, 12:39:55 pm »

Zagreb ima mađarski žig a Topusko modificirani austrijskim s hrvatskim imenom mjesta. Nekad je pošta bila ekspeditivna. Marka je mađarska iz niza Turul. te marke su tiskane na papiru s vodoznakom u dugom vremenskom razdoblju. Ima dva različita papira s vodoznakom. Vrlo vrijedan prilog tih papira s vodoznakom objavio je kontraadmiral Julijan Luteroti u zagrebačkoj Filateliji iza 2.svj.rata.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #628 on: November 17, 2012, 09:14:18 pm »

Mali doprinos temi - dopisnica poslana iz Topuskog 14.8.1902, stigla u Zagreb istog dana (!). Marka je madjarska od Magyar Kir. Posta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Madjarski dio dvojedine Monarhije.
U prethodnom postu sam napisao marka i nisam pogriješio. Marka nalijepljena na dopisnicu. Ova dopisnica nema vrijednosnu oznaku u vidu tiskane / štampane slike s novčanom vrijednosti. Tu se razlikuje od dopisnica o kojima sam pisao. Postojale su dopisnice ovog tipa ali većinom izrađene od drugih privatnih naručitelja. Ne i od poštanske uprave. Poštanska uprava tog vremena je vojničke dopisnice oslobađala poštarine. One imaju drugi tekst i dijelile su se samo vojnicima ili djelatnim vojnim osobama. Dopisnice upućivane s bojišta su bez iznimke bile oslobođene poštarine.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #629 on: November 18, 2012, 06:02:44 pm »

Можда кварим нит писања Бродарском, али ево једне дописнице за ратне заробљенике (немачке) из Другог светског рата. На њој је видљиво  да нема трошка за слање.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zaroblen logor prva post karta rz.jpg (249.49 KB, 1278x900 - viewed 147 times.)

* Zaroblen logor prva post karta 2 rz.jpg (261.28 KB, 1275x900 - viewed 111 times.)
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 63   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.