PALUBA
April 26, 2024, 09:36:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radiološki detektor Gajgerov brojač DRŠ-M3  (Read 14177 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« on: March 03, 2010, 03:00:16 pm »

Imali neko uputstvo za upotrebu ove stvari?
Logged
PRIMZI1987
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #1 on: April 13, 2011, 08:31:56 am »

DRŠ M-3 je šolska izvedba radiološkega detektorja M-3.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: May 06, 2013, 09:28:58 pm »

Dakle, zbavio sam prije neki mjesec jedan radiološki detektor DR-M3. Proizvodnja Rudi Čajevac, Profesionalna elektronika, Mjerni i detektorski uređaji.

Nije mi nešto trebao. Ali pošto sam saznao da u gradu, u Banja Luci, odbacuju radioaktivni otpad, i to u krugu fabrike na sred nekadašnje livade.  U bivšoj topionici čelika, Jelšingrad. Treba mi da izmjerim radioaktivno zračenje. Hoću da pravim emisiju o tome. Oko te hrpe radioaktivnog otpada, a koji su služili za mjerenje debljine čeličnih ploča, trava ne raste u širokom krugu.

Dakle, treba mi upustvo za rukovanje ovim detektorom. Način kalibracije, itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3 on: May 16, 2013, 07:45:32 pm »

Zahvaljujem članu Palube na PP i iscrpnom objašnjenju za ovaj uređaj.

Pozdrav

Vlado
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #4 on: May 16, 2013, 08:28:46 pm »

Možda ne bi bilo loše da se objavi i ovde Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5 on: May 16, 2013, 09:51:46 pm »

Pozdrav,

Ako do sada niste nabavili, saljem Vam link sa pravilom za DRM3.
 http://www.mediafire.com/?lw7lm2amrvvmvnn

Sto se tice kalibracije, ona je detaljno objasnjena u pravilu, ali postoji problem bazdarenja. Vrlo je diskutabilno kada je poslednji put instrument bazdaren, tako da ocitane vrednosti treba uzeti sa rezervom. Ako sam dobro razumeo, Vi biste merili napustene debljinomere. Izvori zracenja koji se najcesce nalaze u debljinomerima i nivomerima, u metalskoj industriji, su 60-Co (Kobalt 60), 137-Cs (Cezijum 137) i redje neutronski Am-Be (Americijum Berilijumski) izvori. Sto se tice 60-Co njegovo vreme poluraspada je oko 5.5 godina i posle 30-tak godina njegova aktivnost je prakticno zanemarljiva. Vreme poluraspada 137-Cs je oko 30 god., ali on ima daleko manje energije od 60-Co, tako da je njegova aktivnost posle 30 godina pala na polovinu. Neutronski Am-Be ima dugo vreme poluraspada, velike energije i prilicno je "ozbiljan". Napisao sam Vam 30 godina, jer pretpostavljam da su izvori nabavljani 80-tih, jer da su nabavljani posle 95 morali bi biti pod "nadzorom". Ovako spadaju u istorijski otpad tzv "Orphan sources", i predmet su novopotpisanih projekata sa IAEA i DOE. Mislim da je i RS potpisnik ovih projekata, ali nemojte me drzati za rec. Mogu proveriti ovih dana. Ako Vas jos nesto interesuje stojim Vam na raspolaganju.

P.S. Ako ne morate, nemojte prilaziti blize od par metara od izvora, jer aktivnost opada sa kvadratom rastojanja.



Još jednom zahvaljujem članu Palube na ovim objašnjenjima. Skoro u samom centru Banja Luke se na jednom mjestu odbacuju radioaktivni elementi, a koji služe za mjerenje debljine metalnih komada, limova i ploča. U okolini toga trava ne raste niti bilo šta. Odatle je manje od 100 metara daleko kuća moga druga koji je aktivno radio na tenkovima, zajedno smo radili servis tenkova itd, a umro je prije nekoliko godina od raka pluća. Hoću da povežem ove događaje i da napravim emisiju za firmu u kojoj radim.

Bojim se da će ti odbačeni "debljinomjeri" završiti u nekoj topionici i otići na druga mjesta da zrače. A ovdje je topionica veoma blizu.

Sa zahvalnošću članu Palube.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #6 on: May 17, 2013, 02:07:32 am »

Vladimire, probaču da pomognem, iako neznam dali ču biti od koristi.

Kod nas merenja radiacije i druge hemijske kontaminacije pravi civilna zaštita. Valjda je tako ostalo još iz vremena Juge i kod vas. Ako bi ja pravio emisiju za TV, kontaktirao bi njih, ipak su oni zvanična institucija, iako je instrument kalibriran, to ne može da se priznaje kao zvanično merenje ako sam meriš. O gajgerovim brojačima nemam puno pojma, znam za neke druge stvari što jim treba zvanična kalibracija. Ako je nekalibrirana stvar nekoliko procenti u plusu onda još nije nekih večih problema za zdravlje, ako prelazi 100-200% onda je panika.

Ima u civilstvu dosta upotrebe radioaktivnih stvari, ali to ne znači da mogu da se bacaju bilo kuda i bez nadzora.

Što se tiče smrti drugara od raka, moje saučešče. Možda su ti odpadci uzrok, a možda i nisu. Mnogo ljudi dobiju neku vrstu raka, pa nisu ni blizu nekoj radijaciji.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: May 17, 2013, 06:24:39 am »

Dakle, zbavio sam prije neki mjesec jedan radiološki detektor DR-M3. Proizvodnja Rudi Čajevac, Profesionalna elektronika, Mjerni i detektorski uređaji.

Nije mi nešto trebao. Ali pošto sam saznao da u gradu, u Banja Luci, odbacuju radioaktivni otpad, i to u krugu fabrike na sred nekadašnje livade.  U bivšoj topionici čelika, Jelšingrad. Treba mi da izmjerim radioaktivno zračenje. Hoću da pravim emisiju o tome. Oko te hrpe radioaktivnog otpada, a koji su služili za mjerenje debljine čeličnih ploča, trava ne raste u širokom krugu.

Dakle, treba mi upustvo za rukovanje ovim detektorom. Način kalibracije, itd.

Pozdrav

Vlado

Vlade, ako možeš, molim, postavi slike tog instrumenta. K-diri III.BO na TČ tipa 211 (Shershen) dužili smo taj tip instrumenata na brodu i upotrebljavali ga u vježbama PNHBO.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #8 on: May 17, 2013, 06:41:07 am »

Evo slika mog DR-M3.

Danas ga nosi ćerka u školu na čas iz fizike. Juče je radila neki rad iz fisije i fusije, pa sam joj rekao da može da ga ponese u školu.

Probavao sam ga neki dan, radio je, ali su mi sad ispraznile baterije, a nemam punjač za takve baterije. Moraću da napravim neki punjač.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* IMG00144-20130224-1647.jpg (394.33 KB, 1600x1200 - viewed 1160 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: May 17, 2013, 06:44:10 am »

Evo slika mog DR-M3.

Danas ga nosi ćerka u školu na čas iz fizike. Juče je radila neki rad iz fisije i fusije, pa sam joj rekao da može da ga ponese u školu.

Probavao sam ga neki dan, radio je, ali su mi sad ispraznile baterije, a nemam punjač za takve baterije. Moraću da napravim neki punjač.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

Da to je to. U poklopcu futrole je bio kalibrator pomoću kojeg se vršila kalibracija.(metalni prsten sa nekoliko rupica ispod kojeg je bio kalibrator).

Hvala Vlade!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #10 on: May 17, 2013, 06:47:02 am »

Imam samo ovo. Kupio sam ga na buvljaku za 3 KM. Oko 1,5 Eura prije nekih tri mjeseca.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.