PALUBA
April 26, 2024, 04:17:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Preteča M-70, zastavina automatska puška M-64  (Read 95542 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #45 on: December 02, 2010, 12:16:36 am »

Zatvarač je kao kod "papovke".
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #46 on: December 02, 2010, 05:38:14 pm »

I na one AP M64 koje sam video rucica zatvaraca je bila kao na PAP
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #47 on: September 15, 2011, 09:34:37 pm »

Bozo13!Ni na kraj pameti mi nije da se racunam kako sveznajuci ili nepogresivi!Ali ja sam medju starijin ljudima na forumu i ne smatram se budalom!Mi ovde pricamo o dogadjajima pre 45 godina za koje nepostoje relevantni podaci a ono sto sam ja video daleke 1975-je ono sto sigurno znam!Fakt je da je ta puska postojala,bila u nekim jedinicama-a onda nestala!Isto tako poznato je da SFRJ je dosta suradjivala sa Indijim u naoruzanju i sl.Cilj foruma je da ako je moguce rasvetlimo ta tzv."bijela polja" u secanjima,zapisima i sl!Na kraju nas jednog dana nece biti a ostace MORE-jer je ono vecno!

И ја као старији да се јавим. Ова тема је јако занимљива, па да дам свој допринос,
Те давне 1975.године и ја сам је "дирао".
Биле су све варијанте ово пушке у кабинету наставе гађања. Морам додати у витринама.
Као члан стрељачке секције имао сам привилегију да то погледам изблиза. Али колико мене памћење служи, део ових пушка су имале скривач пламена, као на оном примерку ПМ М64
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Знам да их је наставник исхвалио и приказао предности у односу на АК-47. Јест да беше пре толико времена, али се неке ствари не заборављају.

Негде по регистраторима имам слике ових пушака, јер су биле представљене и у листу "Фронт".
Слажем се са "momo PT61" да су пушке "нестале" из опреме ЈНА (не бих говорио из наоружања) врло брзо, а да их ето, до пре неку годину, нико није ни помињао.
Сад сам добио мотив да то исчепркам и поставим овде.
И у књизи "Пушке - два века пушака на територији Југославије". Бранко Богдановић је представио неколико варијанти уста цеви на овим пушкама.


* Clip.jpg (39.71 KB, 592x301 - viewed 630 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #48 on: September 15, 2011, 10:42:41 pm »

Пушке са левкастим скривачем пламена нема у богдановићевој кљизи. Све слике из поглавља о аутоматским пушкама сам поставио (имам ту књигу). Уосталом, на слици коју је поставио Љуба је пушкомитраљез па је зато нема у богдановићевој књизи.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #49 on: September 19, 2011, 11:36:46 am »

Пушке са левкастим скривачем пламена нема у богдановићевој кљизи. Све слике из поглавља о аутоматским пушкама сам поставио (имам ту књигу). Уосталом, на слици коју је поставио Љуба је пушкомитраљез па је зато нема у богдановићевој књизи.
Можда сам био непрецизан у објашњењу.

Свакако да немају сви Богдановићеву књигу, па сам зато дужан да објасним реченицу: "Али колико мене памћење служи, део ових пушка су имале скривач пламена, као на оном примерку ПМ М64"

Из поменуте књиге да пренесем неколико фтографија:
Додаци на устима цеви
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Последња верзија за АПу М64
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

А онај ПМ сам ставио да бих приказао тај скривач пламена, који сам онда видео, сада ћу га приказати на АПу М92
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, овако је изгледао тај скривач пламена.


* Dodaci na ustima cevi.jpg (138.73 KB, 691x616 - viewed 621 times.)

* M64A.jpg (118.85 KB, 691x584 - viewed 742 times.)

* Poslednja verzija M64.jpg (69.22 KB, 691x319 - viewed 584 times.)

* M92.jpg (150.1 KB, 944x380 - viewed 662 times.)
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #50 on: September 19, 2011, 12:22:20 pm »

Izraelski "Galil" Huh?Huh?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #51 on: September 19, 2011, 02:31:20 pm »

Hvala Љуба na slikama!

LPB
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #52 on: November 05, 2011, 02:10:44 pm »

AP M64 A

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

PM M65A sa mogučnosju brze promene veci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB


* M65A.jpg (56.96 KB, 1000x782 - viewed 447 times.)

* M64 A.jpg (25.69 KB, 1000x310 - viewed 278 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #53 on: November 16, 2011, 06:17:32 pm »

Zastavina automatska puška M-64 je doista postojala, osobno sam ih vidio, prčkao po njima, nisu bile ispravne, ostalo ne znam kako da napišem vezano uz čl.11 (nije opasno, ali...)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #54 on: November 16, 2011, 06:30:22 pm »

Možeš slobodno napisati o puškama sve, lični osečaj, šta nije valjalo, i slično, ali brez imena, datuma i lokacije.

Hvala unapred.

LPB
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #55 on: November 17, 2011, 07:26:56 pm »

Pa evo recimo ovako, probati ću pisati okvirno da ne bih spominjao: mjesta, ljude i događaje, ali ću se morati malo dotaći nekih pojmova čisto radi orijentira o čemu govorim. Naime zadnjeg desetljeća prošlog stoljeća znamo što se sve događalo. U tim događajima moj grad i moja županija se s ex JNA rastala u dobrim odnosima bez  nekih ekscesa. Samim tim je i sporazumom između dviju strana našoj bila vraćena sva oprema i oružje ex TO koje je kasnih 80-tih pohranjeno na čuvanje u vojarne JNA. Prilikom preuzimanja u točci A i prijevoza do točke B osim sanduka s PAP-ovkama pokupili smo još koji sanduk „viška“ i dobro se sjećam da je časnik/oficir JNA koji nam je to predavao vidio da smo „nehotice“ malo više tovarili i samo je odmahnuo rukom i rekao otprilike: “ nećete s tim kru'a najes't..“. Naravno uzbuđenje tko zna što je unutra. Nakon otvaranja oduševljenje ORIGINAL Kalašnjikov, tuga , nije piše SFRJ, a koji je to k.. Nitko to nije nikad vidio. Pošaljemo dečka po jednog starijeg iskusnog Gospodina ZIK ex RV i PVO kojeg smo „naslijedili skupa s vojarnom“ i pitamo čovjeka što je to, lik prvo nije vjerovao što je to odnosno od kud nam, ali je vrlo dobro znao što je to, dakle:
Riječ je o modelu jurišne puške M-64 rađenoj u SFRJ za potrebe JNA . Nikad nije ušla u serijsku proizvodnju za tržište već je napravljena manja serija za testiranje (nešto kao B-trailer). Nije poznato da li je kopirana, naime više izvora govori da je dobivena dozvola od samog CCCP-a. Odmak od originala (kojem pak 90% liči kasniji model M-70 koji je ušao u serijsku proizvodnju) dolazi najprije od zahtjeva tadašnjeg vojnog vrha da nova puška može ispaljivati tromblone, naime tada još niti jedna inačica AK modela to nije mogla (kasnije tu mogućnost dobija verzija iz DDR-a koja uz CZ M-70 i dan danas jedina ima tu mogućnost) te da postoji verzija s preklopnim kundakom. Ne zna se da li je puška odmah kopirana ili je evoluirala, ali nije baš sasvim ista kao kasniji model. Razlikuje se u nekoliko detalja:

1.   Puno je duža jer je korištena cijev koja se ugrađivala u model M-59/66
2.   Oblik i položaj oba ciljnika/nišana je sasvim različit od svih modela iz serije AK/CZ
3.   Izrađena je u cijelosti postupkom glodanja za razliku od prešanja sanduka kod M-70 A(2)
4.   Koristi kraći spremnik /okvir od 20 naboja/metaka
5.   Mehanizam za okidanje i kontrolu paljbe je modificiran od M-59/66
6.   Preklopni kundak je cijevast i nije učvršćen bočno na sanduk već na vijak na kraju sanduka.
7.   Nastavak za tromblone je sastavni dio cijevi.

Na žalost niti jedna nije bila ispravna, niti ih je tko znao popraviti, probalo se, ali.. uglavnom sve su imale kvar na mehanizmu za okidanje i regulatoru paljbe i to na način da je bilo nešto popucalo unutar samih mehanizama. Uglavnom radost su bili okviri od 20 kojih je bilo pun sanduk i naravno da su pasali u M-70 AB2, nije nešto, ali čovjeka veseli barem u duhu onog vremena. Na našim prostorima po riječima ZIK-a našli su se jer ih je navodno (ove s preklopnim kundacima) u to vrijeme JRM testirala odnosno valjda je taj manji kontigent došao tih godina na testiranje u neku od tada mnogobrojnih postrojbi/jedinca na našem području i kao što je očito nije ostavio dubljeg traga. Netko se valjda sjetio da je jednostavnije zavidati tromblonski nastavak mjesto ZUC-a. Dakle znamo da je postojala i da se nije „proslavila“ ostaje zagonetka zašto je imala poseban mehanizam za okidanje(možda zbog tromblona?) i regulaciju vatre i posebno ove nišanske sprave:

M-64 stražnji i prednji ciljnik/nišan:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-64 a.jpg (16.61 KB, 387x76 - viewed 796 times.)

* M-64 b.jpg (18.88 KB, 358x105 - viewed 838 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #56 on: November 17, 2011, 07:50:01 pm »


Dali je to poluga za menjanje cevi?


Ja mislim da je, naime koliko vidim cijev se mijenja skupa s početkom plinske komore što znači da nije na navoj odnosno da se ne može zavrtati. S tim da to ne bih nazvao polugom, nego više nekim osiguračem/prekolpnikom kojim se ograničava neki hod....... Grin
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #57 on: November 17, 2011, 08:54:20 pm »

Hvala na informacijama, proxy1969!

LPB
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: November 18, 2011, 07:16:02 am »

Odlicno, malo po malo otkrivaju se neke stvari o ovoj zaboravljenoj pusci. Hvala Proxy1969.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #59 on: November 18, 2011, 07:33:14 am »

Quote
2.   Oblik i položaj oba ciljnika/nišana je sasvim različit od svih modela iz serije AK/CZ
3.   Izrađena je u cijelosti postupkom glodanja za razliku od prešanja sanduka kod M-70 A(2)
4.   Koristi kraći spremnik /okvir od 20 naboja/metaka
Čestitam "Proxy...". Odlični prilozi. Ali pošto sam ja za oružja "truba", a i nisam posebno zainteresovan, hoću nešto drugo
da naglasim.
Genijalan ti je pristup literarnog izražavanja. Imaš rijetko i na palubi korišten pristup poštovanja i "zapadne i istočne"
varijante. Najvrednije je da imaš volju da je svakom razumljivo, a ne kao neki koji nas namjerno zaluđuju. Čestitam.
Malo sam u off, ali morao sam, oduševljen sam. Cheesy
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.