PALUBA
April 20, 2024, 08:40:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: NATO simulacijska vježba upravljanja u krizama CMX  (Read 2836 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: March 04, 2010, 03:17:22 pm »

NATO vježba upravljanja krizama "CMX 2009"


četvrtak, 04. Ožujka 2010.

NATO vježba upravljanja krizama – CMX 09

Republika Hrvatska sudjelovat će u simulacijskoj NATO vježbi upravljanja krizama političko-vojnog odlučivanja CMX09 koja će se održati od 4. do 10. ožujka 2010. Nakon CMX05 i CMX08 ovo je treća NATO vježba upravljanja krizama (Crisis Management Exercise – CMX) u kojoj će Hrvatska sudjelovati i to po prvi puta kao punopravna članica NATO-a. Radi se o simulacijskoj vježbi  koja će se provoditi na temelju fiktivnog (zamišljenog) scenarija te konzultacija među članicama NATO saveza i zemalja partnera, te neće biti nikakvih stvarnih vojnih snaga raspoređenih na terenu.

Vježbe upravljanja krizama imaju za svrhu uvježbavanje i provjeru postojećih i razvojnih koncepata kriznog upravljanja, te međusobnu suradnju i koordinaciju relevantnih nacionalnih sustava i procedura. Vježba će se odvijati na dvije razine – u sjedištu NATO-a u Bruxellesu i u glavnim gradovima država sudionica vježbe. U scenariju za vježbu, NATO na poziv Glavnog tajnika UN-a i u suradnji s drugim međunarodnim organizacijama, sudjeluje u upravljanju kriznom situacijom na jednom udaljenom, fiktivnom (zamišljenom) otoku van euro-atlantskog područja. Uz političku i vojnu dimenziju ovaj scenarij ima i humanitarnu dimenziju zbrinjavanja izbjeglica te pružanja pomoći dijelu stanovništva koji je stradao u prirodnim katastrofama.    

Jedan od glavnih ciljeva vježbe CMX09 je daljnji razvoj koncepta „Sveobuhvatnog pristupa“ (Comprehensive Approach - CA) kao jednog od temelja savezničke strategije za rješavanje sadašnjih i budućih sigurnosnih izazova. Glavna odlika ovog pristupa je suradnja NATO-a s nevojnim (civilnim) organizacijama na terenu, upotreba nevojnih sredstava i razvijanje interoperabilnosti vojnih i drugih sudionika u upravljanju krizama.

U provedbi vježbe sudjelovat će države članice NATO-a, države partneri te po prvi puta i dvije međunarodne organizacije – Ujedinjeni narodi i Međunarodni odbor Crvenog križa.

Koordinator vježbe u Republici Hrvatskoj je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija uz sudjelovanje ostalih nadležnih resora među kojima i Ministarstvo obrane.

Izvor: MORH web
« Last Edit: March 05, 2015, 09:32:53 am by leut » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1 on: March 04, 2010, 03:21:00 pm »

To mi sliči na stožerni trenaž.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: March 05, 2015, 09:31:31 am »

NATO vježba upravljanja krizama "CMX 2015"


4.3.2015.

NATO vježba - CMX15

Republika Hrvatska od 4. do 10. ožujka 2015. godine sudjeluje u političko-vojnoj simulacijskoj vježbi NATO-a o upravljanju u krizama. Vježba CMX15 (Crisis Management Exercise – CMX) odvija se istovremeno u sjedištu NATO-a u Bruxellesu i u zemljama članicama, a u provedbi vježbe, uz druga tijela državne uprave, sudjeluje i Ministarstvo obrane RH.

NATO vježbe upravljanja krizama simulacijske su vježbe koje se provode na temelju fiktivnog scenarija i ne predviđaju stvarne vojne snage raspoređene na terenu. CMX15 će testirati procedure Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) na strateškoj političkoj i vojnoj razini. Glavni cilj vježbe je uvježbavanje mehanizama strateških političkih i vojnih konzultacija te kolektivnog odlučivanja NATO-a putem procedura i koncepata o upravljanju u krizama. U vježbi će sudjelovati civilno i vojno osoblje, kako u sjedištu NATO-a, tako i u glavnim gradovima država sudionica.

Scenarij za CMX15 je u potpunosti fiktivan, te opisuje krizu nastalu daleko izvan NATO teritorija (između dvije države koje nisu članice NATO-a). Obuhvatit će humanitarnu i pomorsku dimenziju s implikacijama na sigurnost saveznika.

U pripremi i provedbi CMX15 sudjeluju i države partneri Australija, Finska, Japan, Švedska i Ukrajina. Promatrači CMX15 su Republika Koreja, Novi Zeland i Gruzija. Europska unija je pozvana na razmjenu informacija o razvoju situacije, zajedno s UN uredima za političke poslove i mirovne operacije, Međunarodnim odborom Crvenog križa (ICRC) i Međunarodnom agencijom za energiju, koje će također promatrati CMX15.

Ovo je šesta NATO vježba upravljanja krizama u kojoj sudjeluje Hrvatska, a uz Ministarstvo vanjskih i europskih poslova kao koordinatora aktivnosti, u provedbi sudjeluju i Ministarstvo obrane, Ured predsjednice Republike Hrvatske, Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstvo zdravlja, Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencija, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Zavod za sigurnost informacijskih sustava i CARNET - Nacionalni CERT.

morh.hr
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #3 on: March 05, 2015, 10:08:19 pm »

Quote
Scenarij za CMX15 je u potpunosti fiktivan, te opisuje krizu nastalu daleko izvan NATO teritorija (između dvije države koje nisu članice NATO-a). Obuhvatit će humanitarnu i pomorsku dimenziju s implikacijama na sigurnost saveznika.

Ма хајде? Није ваљда? НАТО је постао добротворно ватрогасно друштво? Симулира гашење пожара у тамо неком измишљеном и далеееком објекту и који наравно неће настати и нас се не тиче (јер је далеееко), али ћемо сагледати последице како би им помогли тамо далеко преко мора Roll Eyes? Постаје ми све јасније зашто их Руси "туку" у медијској сфери око Украјине.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: March 05, 2016, 04:43:56 pm »

NATO vježba upravljanja krizama "CMX 2016"

4.3.2016.

Hrvatska sudjeluje u vježbi NATO-a CMX16

ZAGREB, 4. ožujka 2016. (Hina) – Republika Hrvatska će od 9. do 16. ožujka sudjelovati u političko-vojnoj simulacijskoj vježbi NATO-a CMX16 na temu upravljanja krizama, koja će se istodobno odvijati u sjedištu NATO-a u Bruxellesu i u zemljama članicama, priopćio je u petak MVEP.

NATO-ove vježbe upravljanja krizama simulacijske su vježbe koje se provode na temelju fiktivnog scenarija i ne predviđaju stvarne vojne snage raspoređene na terenu.

CMX16 će testirati procedure Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) na strateškoj političkoj i vojnoj razini. Glavni cilj vježbe je uvježbavanje mehanizama strateških političkih i vojnih konzultacija te kolektivnog odlučivanja NATO-a putem postojećih i razvojnih procedura i koncepata glede upravljanja u krizama. U vježbi će sudjelovati civilno i vojno osoblje, kako u sjedištu NATO-a, tako i u glavnim gradovima država sudionica.

Sukladno odredbama deklaracije sa summita iz Walesa (2014.), scenarij za CMX16, iako nije utemeljen na stvarnim događajima, je realističan. Složenim civilno-vojnim scenarijem proigravat će se sveobuhvatan odgovor na hibridni model ratovanja kroz proigravanje procedura članka 4. (savjetovanje u slučaju ugroze) i članka 5. Sjevernoatlantskog sporazuma (kolektivna obrana). U pripremi i provedbi CMX16 sudjeluju i države partneri Finska i Švedska, dok je Europska unija promatrač.

Ovo je sedma NATO vježba upravljanja krizama u kojoj sudjeluje Hrvatska. Pored ministarstva vanjskih i europskih poslova koje koordinira aktivnosti za pripremu i provedbu vježbe u Hrvatskoj, u provedbi sudjeluju i ured predsjednice RH, ured predsjednika vlade RH, ministarstvo obrane, ministarstvo unutarnjih poslova, ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, ministarstvo zdravlja, ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencija, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Zavod za sigurnost informacijskih sustava i CARNET – Nacionalni CERT, stoji u priopćenju.

Defender.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: October 20, 2017, 12:08:09 pm »

NATO vježba upravljanja krizama "CMX 2017"

13.10.2017.

Završila vježba upravljanja u krizama Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osmodnevna simulacijska vježba upravljanja u krizama Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora (Crisis Management Exercise 2017 – CMX 17) završila je 11. listopada.

Glavni cilj vježbe, na kojoj su sudjelovale sve članice NATO-a i partnerske zemlje Finska i Švedska, bilo je uvježbavanje procesa savezničkih konzultacija i kolektivnog odlučivanja u situacijama iz članaka 4. i 5. Sjevernoatlantskog ugovora, postavljenim u okvir hibridnog ratovanja, a vodeći računa o odlukama Samita u Varšavi (Warsaw Summit).

Implementiran je također koncept Paralelnih i koordiniranih vježbi (PACE) Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora i Europske unije kako bi se poboljšala usklađenost odgovora na krize unutar obiju organizacija.

U pripremi i provedbi vježbe na nacionalnoj razini sudjelovali su: Ured Predsjednice Republike Hrvatske, Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo obrane, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, uključujući Stalno predstavništvo Republike Hrvatske pri Organizaciji Sjevernoatlantskog ugovora u Kraljevini Belgiji, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajna agencija, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Zavod za sigurnost informacijskih sustava, CARNET – Nacionalni CERT.

Vježbu upravljanja u kriznim situacijama u Republici Hrvatskoj nisu provodile postrojbe na terenu, nego tijela državne uprave i ustrojstvene cjeline Oružanih snaga RH koje bi postupale i u stvarnim situacijama, na temelju stvarno propisanih procedura prema načelu "obučavaj se na način na koji bi se borio" (train as you fight).

Glavni ciljevi vježbe na nacionalnoj razini bili su: podizanje svijesti strateške razine odlučivanja nadležnih tijela Republike Hrvatske o sustavima i procesima upravljanja u krizama u Republici Hrvatskoj i NATO-u; stjecanje boljeg uvida u stanje nacionalnih sposobnosti i procedura odgovora na krize i njihovu komplementarnost s NATO-ovim procedurama; uvježbavanje i potvrda u procesu procedura donošenja odluka u situacijama hibridnog ratovanja i kolektivne obrane; potvrda i provjera izrađenih elaborata o implementaciji Mjera odgovora na krize NATO-a u Republici Hrvatskoj; validacija i provjera postupanja međuresornih tijela Nacionalnog vijeća za kibernetičku sigurnost i Operativno-tehničke koordinacije za kibernetičku sigurnost.

Vježba našoj strateškoj političko-vojnoj razini pruža jedinstvenu priliku za testiranje poznavanja nacionalnih procedura upravljanja u krizama te alata koji joj stoje na raspolaganju u pružanju odgovora na krize. Identificira također nedostatke sustava koje u idućem razdoblju trebamo ispraviti, posebno imajući u vidu pokrenuti proces izgradnje sustava domovinske sigurnosti.

"Erozija iskustva i svjesnosti o navedenom u institucijama je kontinuirana i dijelom prirodna te upravo zato izgradnja iskustva također treba biti kontinuirana. Najbolji način za to je vježba, a ne čekanje krize," izjavio je čelnik Nacionalne upravljačke skupine vježbe CMX 17 Kristijan Beljan.

Uprava za obrambenu politiku izrazila je zadovoljstvo što iz godine u godinu Ministarstvo obrane na vježbi postiže sve bolje rezultate u smislu uključenosti strateške razine u njezinu provedbu, iskoristivosti vježbe za nacionalne ciljeve te postizanja komplementarnosti NATO sustava s nacionalnim rješenjima u upravljanju krizama. Dokaz za to je činjenica da je Vlada RH od ove godine odlučila nacionalnu koordinaciju u pripremi i provedbi vježbe prepustiti MORH-u umjesto MVEP-u.

Riječ je bila o 21. vježbi upravljanja u krizama, koja se u NATO-u provodi od 1992., a Republika Hrvatska na njoj sudjeluje od 2005. godine.

Marko Škovrlj, Hrvatski vojnik


* 537-vijesti-cmx17.jpg (109.86 KB, 750x507 - viewed 53 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.