PALUBA
March 28, 2024, 02:04:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Jedinica pomorskih diverzanata Hubert  (Read 19842 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #15 on: May 08, 2010, 10:02:30 am »

Predpostavljao sam da je i malo podataka o tome, i da ih je tesko naci... 
Logged
peconi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #16 on: May 08, 2010, 08:06:11 pm »

P.S.
Nadam se da bi neko od mornara mogao nesto vise da napise o ronilackoj opremi.

Ronilačka oprema je slična kao i kod ostalih. Svi uglavnom koriste zatvoreni opremu sa zatvorenim krugom disanja. Kod nje mehurići ne izlaze na površinu i tako oni ostaju neprimetni.
Verovatno ovde ima ljudi više upućenih od mene u funkcionisanju ove opreme pa nek oni kažu šta imaju. Pozdrav
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #17 on: May 08, 2010, 08:11:33 pm »

Sto se tice pricipa funkcionisanja nema sumnje u to da je oprema skoro identicna sa svim drugim podvodnim diverzantima. Imao sam i zadovoljstvo cak da probam jednom zatvoren sistem disanja, osecaj je kao da imas joj jedna pluca, neverovatno...
Ja sam se nadao da ce neko znati da navede neki model, marku...? Pozdrav!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #18 on: May 08, 2010, 08:23:56 pm »

Cemu zurba? Vec ce se neko naci ko zna nesto vise o tome pa ce i odgovoriti. Samo malo strpljenja, siguran sam da ovde ima dovoljno dobrih poznavaoca raznih oblasti , pa i ove o ronilackoj opremi, samo treba sacekati da vide pitanje. 

Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #19 on: May 08, 2010, 08:28:21 pm »

U potpunosti se slazem sa tobom Kuzmar...  Grin  Ali eto, malo nestrpljenje, malo velika ljubav prema ronjenju...   Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: May 08, 2010, 08:29:28 pm »

Orione, možeš malo objasniti u čemu je finta?
Probao sam klasične ronilačke boce, i zaštitne maske, gde dobivaš smesu za disanje, ali kako to, da zatvoreni krug disanja toliko pripomogne?

Izvini ako pitam glupost, ipak sam ja kopnena "životinja".

LPB
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #21 on: May 08, 2010, 08:39:36 pm »

Ne pitas glupost, daleko od toga! U sustini je stos u tome (sto je neko vec pomenuo u poslednjim postovima), da ronioc ostane neopazen. Na zatvoreni krug disanja se obicno roni na cist kiseonik, koji konstantno kruzi. Kako ronioc izdahne kiseonik iz pluca (koji je naravno jako obogacen ugljen-dioksidom), on prolazi kroz jednu kesu u kojima se ponovo obogacuje kiseonikom i vraca se u pluca pri sledecem udahu. Naravno, tako ne moze do besvesti da se dise, ima svoju autonomiju, i to zavisi od samog kompleta. Ne bih da pogresim, ali cini mi se da se obogacuje kiseonikom pomocu nekog filtera na aktivni ugljenik, neka me ispravi neko ko ipak vise zna o tome.
Sa druge strane, vrlo su popularni i medju civilnim roniocima poslednjih godina, aparati zatvorenog kruga na kojima se moze podesavati smesa koja se udise. Obicno na dugmic koji je ispod kese na grudima, ili odvrtanjem ventila, se smesa obogacuje kiseonikom, i procenat istog se prati preko kompjutera koji je crevom u kontaktu sa samim aparatom.
Logged
peconi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #22 on: May 08, 2010, 08:44:12 pm »

Ne pitas glupost, daleko od toga! U sustini je stos u tome (sto je neko vec pomenuo u poslednjim postovima), da ronioc ostane neopazen. Na zatvoreni krug disanja se obicno roni na cist kiseonik, koji konstantno kruzi. Kako ronioc izdahne kiseonik iz pluca (koji je naravno jako obogacen ugljen-dioksidom), on prolazi kroz jednu kesu u kojima se ponovo obogacuje kiseonikom i vraca se u pluca pri sledecem udahu. Naravno, tako ne moze do besvesti da se dise, ima svoju autonomiju, i to zavisi od samog kompleta. Ne bih da pogresim, ali cini mi se da se obogacuje kiseonikom pomocu nekog filtera na aktivni ugljenik, neka me ispravi neko ko ipak vise zna o tome.
Sa druge strane, vrlo su popularni i medju civilnim roniocima poslednjih godina, aparati zatvorenog kruga na kojima se moze podesavati smesa koja se udise. Obicno na dugmic koji je ispod kese na grudima, ili odvrtanjem ventila, se smesa obogacuje kiseonikom, i procenat istog se prati preko kompjutera koji je crevom u kontaktu sa samim aparatom.

Taman sam hteo ovo da napišem  Grin
Samo ću da dodam, da je sa ovom opremom dubina ronjenja ograničena jer kiseonik pod povišenim pritiskom postaje toksičan.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #23 on: May 08, 2010, 08:46:26 pm »

Kod aparata zatvorenog kruga disanja ugljen dioksid iz izdahnutog vazduha uklanjao se u posudi sa kalcijum oksidom (krečom), filter od aktivnog ugljena ne bi tu ništa pomogao. Ta vrsta filtera koristi se na kompresorima za punjenje boca za ronjenje i za medicinske svrhe, da se u boce napuni što čistiji vazduh.

Verujem da se danas koriste i neke druge hemikalije za uklanjanje izdahnutog ugljen dioksida.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #24 on: May 08, 2010, 08:46:59 pm »

Sema zatvorenog sistema

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sema poluzatvorenog sistema

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zatvoren krug.gif (7.13 KB, 229x320 - viewed 219 times.)

* poluzatvoren krug.gif (7.26 KB, 237x322 - viewed 197 times.)
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #25 on: May 08, 2010, 08:49:01 pm »

Hehehe Smiley Hvala na dopuni Peconi, i ja sam hteo to da napisem, pa zaboravio Cheesy
Posto nisi zasao u detalje, ja cu malo: kiseonik postaje toksican za coveka vec na pritisku od 1,6 bara (6 metara dubine), ali to naravno zavisi od toga koliko se ljudski organizam "zasitio" istog. U sustini se radna dubina ogranicava na 7 metara dubine (po najnovijim civilnim standardima za ronjenje na 6 metara), dok je maksimalna dubina 13 metara, samo za nuzdu.
Kad ronioc dozivi prezasicenje i trovanje kiseonikom, dobije reakcije koje su slicne napadima epilepsije: grcenje svih misica u telu, iskolacene oci, itd. i obicno tom prilikom ispadne regulator iz usta, tako da se ronioc utopi...
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #26 on: May 08, 2010, 08:51:20 pm »

Kod aparata zatvorenog kruga disanja ugljen dioksid iz izdahnutog vazduha uklanjao se u posudi sa kalcijum oksidom (krečom), filter od aktivnog ugljena ne bi tu ništa pomogao. Ta vrsta filtera koristi se na kompresorima za punjenje boca za ronjenje i za medicinske svrhe, da se u boce napuni što čistiji vazduh.

Verujem da se danas koriste i neke druge hemikalije za uklanjanje izdahnutog ugljen dioksida.

Hvala mom prvom ucitelju ronjenja na dopuni i ispravci! Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #27 on: May 08, 2010, 08:53:43 pm »

Ok, hvala obojici, to razumem..
Ali dali postoji razlika u osečaju i kod disanja, ako se koristi "normalna" boca ili sistem na zatvoreni krug disanja?

LPB
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #28 on: May 08, 2010, 08:56:34 pm »

Pa ja sam licno osetio nesto drugacije, ali bice da je to bilo zbog uzbudjenja, ne zato sto stvarno postoji neka razlika. Jedino sto vecina ronioca kaze, cak i kad roni na NITROX mesavine, a tek na cist kiseonik, da su posle ronjenja "odmorniji i puni energije"...
Logged
peconi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #29 on: May 08, 2010, 09:01:58 pm »

Naši diverzanti su koristili Drager aparate zatvorenog kruga.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.