PALUBA
April 23, 2024, 04:37:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-117A  (Read 129980 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #120 on: May 28, 2012, 08:42:26 am »

Dobra referenca je i knjiga generala Smiljanica jer svi podaci u toj knjizi sa kartama su preuzeti iz analize koju je sacinila komanda RViPVO zajedno sa potcinjenim jedinicama.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #121 on: June 29, 2012, 06:18:13 pm »

Galerija fotografija susreta Danija i Zelka na fejsbuk stranici americke ambasade u Beogradu

LINK
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #122 on: June 29, 2012, 06:53:06 pm »

Bljuvotina...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #123 on: June 29, 2012, 07:03:45 pm »

Bar će čovek naučiti da pravi burek, a inače samo fali u ovoj priči Branko Kockica - "U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo..." Eto, Zoltan Dani zna da je pogrešio `99, ali američki drugar ga je svojim gostoprimstvom vratio na pravi put bratstva i jedinstva, sa koga skrenuti nećemo..., kunemo se drugu Titi. Lips Sealed Lips Sealed angel
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #124 on: June 29, 2012, 08:07:04 pm »

Bar će čovek naučiti da pravi burek, a inače samo fali u ovoj priči Branko Kockica - "U svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo..." Eto, Zoltan Dani zna da je pogrešio `99, ali američki drugar ga je svojim gostoprimstvom vratio na pravi put bratstva i jedinstva, sa koga skrenuti nećemo..., kunemo se drugu Titi. Lips Sealed Lips Sealed angel

Odlicno sroceno.  pravilo
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #125 on: August 26, 2012, 03:07:26 pm »

Немам намеру да се придружујем било чијој страни.

Осећам потребу да изразим свој став, али базиран на сопственом искуству.

2006. била је посета једне америчке делегације из команде јужног крила НАТО. У делегацији су била и два пилота.
Кроз ћаскање, мало уз помоћ "преводитељке", нешто уз млатарање рукама, дошли смо и до 1999. Мој саговорник је летео изнад Косова и Метохије. Како смо се обојица тамо налазили, а евидентно да нисмо били у рекративним мисијама, дошли смо до сазнања да је било блиског сусрета. Он је гађао одозго, а ми одоздо. Срећа те смо се сви испромашивали.

Ето, није ми било нелагодно, а видим ни њему. Он је имао "Џентлменски" став да је то дада било тако наређено да се ради, и да је срећа да смо живи.
Ја нормално, нисам исказивао знаке мржње, можда мало срџбе у себи, што те не "собалих".

Ипак је све то било у "рок службе".

Још један догађај
Кад су се мимоилазиле: наша тенковска колона и француска тенковска колона у К.Митровици 16.06.1999. стали су тенкови једни наспрам других, настао је тајац око 10-15 секунди, а онда се повадише наше флаше са ракијом и француски коњак па су се војници сити изназдрављивали. То здрављење је потрајало око пола сата, док их нисмо раздвојили и свако наставио својим путем.

Преживели имају сасвим другу филозофију, код оваквих сусрета. Они који су изгубили савоје најмилије, не могу да оправдају никаква дружења "агресора" и "жртава", зато и не треба полемисати о овоме.

Ипак Америкаци, форсирају и дају медијску пажњу овом сусрету, па се људи према томе тако и постављају.

Тако, да је мој став, нека се друже, али без медијског надувавања.

Љуба
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #126 on: September 22, 2012, 05:41:27 pm »

Bese...kako me secanje sluzi i plakanja nekog britanca kada je kolona tenkova i ostale tehnike vise od pola sata prolazila pored njega...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #127 on: September 22, 2012, 06:02:53 pm »


  :'(  Od sreće ? Pre bi se moglo reći od muke.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #128 on: October 30, 2012, 12:52:19 pm »

IZVOR: B92

30.10.2012
"Drugi susret" - o F-117 i ljudima
 | Reporterka: Ana Raca Milovanović

13 godina posle Nato bombardovanja Srbije oboreni američki pilot i komandir jedinice koja je srušila "nevidljivi" F-117 ponovo su se sreli. Njihov susret prikazao je u dokumentarnom filmu "Drugi susret" reditelj Željko Mirković.


Film je u ponedeljak uveče prikazan u Domu omladine Beograda, a zainteresovani će moći da ga vide u Novom Sadu, Nišu i Kovinu. Beogradskoj premijeri prisustvovali su i glavni junaci, Zoltan Dani i američki pilot Dejl Zelko.

 Ideja da napravi film o jedinstvenom susretu Dejla i Zoltana posle bombardovanja reditelju je došla tokom snimanja predhodnog filma o rušenju nevidljivog aviona Nato alijanse.



 "I sada sin prevodi intervju i pita - tata šta bi ti uradio kada bi se sreo sa njim? Pa ništa, on je izvršavao svoje zadatke ja svoje, verovatno ni on nema ništa protiv mene kao ni ja protiv njega. I verujem da bi mu nakon sureta rakao - ajmo na piće," kaže Zoltan Dani, bivši komandant raketne brigade.

 Reditelj je nakon toga odlučio da upozna dvojicu vojnika.

 "Tada svakako niko nije mogao sa sigurnošću da kaže da li ćemo se on i ja uopšte dopasti jedan drugom, a ispostavilo se da su se naše porodice toliko zbližile, da se sada vole," smatra Dejl Zelko, bivši američki pilot.

Ipak nameće se pitanje da li je bila jednostavna odluka da se sretne sa čovekom koji je oborio njegov avion?

 "Pa ja sam nepozvan bio na srpskoj teritoriji! Jel tako? I pritom sam ispuštao bombe. Sasvim je očekivano da suprotna strana želi da odbrani svoju domovinu i svoj narod. Obojica smo radili ono za šta smo obučavani - to nije bio rat između Zelka i Danija," kaže Zelko.

 Nije bilo scenarija. Obojica su vodili video dnevnik, u kome su beležili i razmenjivali najintimnije trenutke o svojim porodicama. Tako je od 120 sati materijala, pored ostale građe, nastao jednoipočasovni film.

 "On je ušao u našu proizvodnju u Skorinovcu gde u maloj pekari radimo kore i rezance. Pitao sam ga iz šale da mi pomogne, pa smo zajedno razvlačili kore. Ima to i u filmu, ja mu objašnjavam kako treba, a onda smo pravili pitu sa jabukama," seća se Zoltan.

 Muziku za film je komponovao Lajko Feliks, a moguće je da će se film pojaviti u konkurenciji za Oskara za najbolji dokumentarac. Autor kaže da još uvek radi na tome.
« Last Edit: October 30, 2012, 01:11:13 pm by pvanja » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #129 on: October 30, 2012, 02:23:08 pm »

Takvih dokumentaraca ima mnogo. Obične ljudske priče, rat iz ugla neposrednog učesnika. Ipak, ovaj Dani mi se prilično smučio poslednjih godina veličanjem sebe i sopstvenih zasluga u tom događaju. Kao da je to radio samo zbog slave, takav utisak ostavlja. Video sam njegovu izjavu za TV. Kaže da želi da zajedno sa Zelkom pošalje poruku mira i poruku koja govori o besmislu rata. Kao najveći diletant, a ne bivši visoki oficir. Kao da je rat ikada u istoriji bio sukob pojedinaca, pa je sad eto lepo što su se oni pomirili i postali prijatelji i uvideli da je glupo što su ratovali jedan protiv drugog.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #130 on: October 30, 2012, 03:22:29 pm »

Svatko ima pravo na svoje mišljenje, pa tako i ova dvojica glavnih protagonista.  Zato, kome se gleda, neka gleda, a kome ne, neka prebaci kanal.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #131 on: October 30, 2012, 03:57:26 pm »

Lično pozdravljam ovaj čin i ako je na premijeri bilo neumesnih dobacivanja oborenom pilotu.
Ne znam, cela priča mi se čini dosta viteška.
Možda sam u zabludi jer ne znam dovoljno detalja, ali generalno je dobro da su se do juče krvni neprijatelji sastali sada kao prijatelji.

Čak i na Palubi ima takvih slučajeva ali u virtuelnom obliku.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #132 on: October 30, 2012, 05:31:50 pm »

Pitao bih Danija da li bi mu "oprostio što ga je tukao" da je neko njegov stradao od NATO bombi i da li bi i u tom slučaju postali tako dobri prijatelji. Ili je pak kod njega na delu stokholmski sindrom. Zelko je i sam svestan toga šta je radio: "došao nepozvan i još bacao bombe". Pri tom je to radio za pare, a ne da bi odbranio svoju zemlju i zato nema apsolutno ničeg neumesnog što mu je neko mogao dobaciti. Ko garantuje da baš od njegove bombe nije stradao neki civil? U svakom slučaju je štetočina jer je nešto uništio, nije pokazivao manevarske sposobnosti F-117 nad Srbijom.

A poređenje sa slučajevima Palubaraca ne spada u istu kategoriju, ali o tome je zabranjeno pričati.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #133 on: October 30, 2012, 07:18:54 pm »

U muzeju na Ponikvama ima ostatak vođenog projektila V-Z kojim je pogođena javna zgrada u najužem centru grada. Na projektilu su ostali jasno vidljivi tragovi rukom ispisanih poruka na engleskom jeziku. Neću ih citirati, nisu ni prijatni ni kulturni. Naslovljeni su generalno na Srbe. I crtež muškog polnog organa upotpunjuje poruku.

Nije to neuobičajeno ni za druge ratove. Poznajem ljude koji su ratovali na suprotnim stranama, čak i na istim delovima ratišta, koji se danas druže i poštuju, ali to nikome nije interesantno. Ovo je drugačije, ovo je holivudska priča, mediji to vole i u tome je gadost svega. Mogli su to svoje uzajamno poštovanje zadržati za sebe, umesto što su dozvolili da prave klovnove od njih, producenti da zarađuju na njima i neki političari skupljaju poene.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #134 on: October 31, 2012, 12:13:39 am »

Pitao bih Danija da li bi mu "oprostio što ga je tukao" da je neko njegov stradao od NATO bombi i da li bi i u tom slučaju postali tako dobri prijatelji. Ili je pak kod njega na delu stokholmski sindrom. Zelko je i sam svestan toga šta je radio: "došao nepozvan i još bacao bombe". Pri tom je to radio za pare, a ne da bi odbranio svoju zemlju i zato nema apsolutno ničeg neumesnog što mu je neko mogao dobaciti. Ko garantuje da baš od njegove bombe nije stradao neki civil? U svakom slučaju je štetočina jer je nešto uništio, nije pokazivao manevarske sposobnosti F-117 nad Srbijom.

A poređenje sa slučajevima Palubaraca ne spada u istu kategoriju, ali o tome je zabranjeno pričati.

Svaka ti je zlatna.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.